ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.814 μέλη
    Kerato
    31.08.2007, 21:34
    Παράθεση:


    Το παράδοξο είναι ότι κάποια άτομα που είναι εναντίον του ban της other_side, σε άλλο τόπικ μας παροτρύνουν να ...κάνουμε ban σε άλλo συγκεκριμένο μέλος. (!!!)
    Προφανώς, η κριτική είναι πολύ εύκολο πράγμα, και ό,τι κι αν πράξουμε στο τέλος θα υπάρχουν κάποιοι που δεν θα είναι ευχαριστημένοι...




    Επειδή όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται, εγώ μυγιάστηκα.
    Η παραπάνω φράση είναι, κατά τη γνώμη μου, "χτύπημα κάτω από τη ζώνη". Ξέρεις πολύ καλά τη διαφορά των δύο περιπτώσεων και επίσης ξέρεις ότι τουλάχιστον εγώ που το έχω πει ξεκάθαρα, έχω επίσης συμπληρώσει ότι είναι ένα καθαρά υποκειμενικό μου αίσθημα.
    Προτιμώ τον αθυρόστομο, αλλά ξεκάθαρο τύπο, από τον ύπουλο.
    Θα ήθελα να το ξανασκεφτείς.
    (χωρίς παρεξήγηση...)
    Astron
    31.08.2007, 21:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 31-08-2007 στις 21:34 έγραψε...
    Προτιμώ τον αθυρόστομο, αλλά ξεκάθαρο τύπο, από τον ύπουλο.
    Θα ήθελα να το ξανασκεφτείς.


    Οκ. Κι εγώ σαφέστατα προτιμώ την ειλικρίνεια.
    Το ιδανικό είναι όμως να μην έχουμε κανένα απ' τα δύο φαινόμενα*. Αυτό που εννοούσα με το σχόλιό μου είναι ότι είναι εύκολο για κάποιον που δεν είναι συντονιστής να λέει "Διώξε αυτόν, μη διώξεις εκείνον". Έτσι κι αλλιώς δεν έχει τίποτα να χάσει.

    Λοιπόν εγώ δεν θα γράψω άλλο σε αυτό το τόπικ. Όποιος έχει απορίες, διαφωνίες κλπ που να με αφορούν μπορεί να μου στείλει σε ΠΜ. Ας μείνουμε στο post του Jorge στο τέλος της προηγούμενης σελίδας.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις συμβουλές.


    *Και όπως και να 'χει, πια λείπουν και οι δύο απ' το site.
    nefos
    01.09.2007, 00:59


    @ Συχνά μια άνω τελεία βοηθά. Φτάνει πια.



    small dot, big shadow by gilad
    margo
    01.09.2007, 02:07
    Kaλά..ξεχάστε το καλύτερα..


    ..Πάλη ανάμεσα στη σάρκα και στο πνέμα, ανταρσία κι αντίσταση, φίλιωση κι υποταγή, και τέλος, ανώτατος σκοπός της πάλης, η ένωση με το Θεό -να ο ανήφορος που πήρε ο Χριστός και μας καλεί να πάρουμε κι εμείς ακολουθώντας τα αιματωμένα του αχνάρια.Ν.ΚΑΖΑΝΤΖ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 01-09-2007 11:48 ]


    Steppenwolf
    01.09.2007, 02:39
    Μαργαρίτα, είχα σκοπό να ακολουθήσω το παράδειγμα του Παύλου και να μην ξανασχολιάσω το θέμα αυτό, καθότι θεωρώ ότι έχει αρχίσει να κουράζει. Επειδή όμως αναφέρεσαι ονομαστικά σε μένα θα σου απαντήσω με ΠΜ.
    margo
    01.09.2007, 03:03
    .....


    ..Πάλη ανάμεσα στη σάρκα και στο πνέμα, ανταρσία κι αντίσταση, φίλιωση κι υποταγή, και τέλος, ανώτατος σκοπός της πάλης, η ένωση με το Θεό -να ο ανήφορος που πήρε ο Χριστός και μας καλεί να πάρουμε κι εμείς ακολουθώντας τα αιματωμένα του αχνάρια.Ν.ΚΑΖΑΝΤΖ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 01-09-2007 03:04 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 01-09-2007 11:51 ]


    Steppenwolf
    01.09.2007, 03:05
    Εντάξει margo. Θα σου απαντήσω εδώ αύριο.
    margo
    01.09.2007, 03:11
    Σ ευχαριστώ Nίκη, anytime
    Tren
    01.09.2007, 04:05
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 01-09-2007 στις 03:03 έγραψε...

    Τ ι κουράζει?
    Υπάρχει έντονο ενδιαφέρον από πολλούς.
    Θα προτιμούσα να πάρω απαντήσεις εδώ που δέχτηκα και τις απόψεις σας εναντίον μου.
    Επίσης διευκρίνησα ότι δεν ρωτάω μόνο εσένα Νίκη αλλά και τους άλλους που συμφώνησαν.



    Εγω την αποψη μου την ειπα.Δεν θα επανερχομαι συνεχεια στα ιδια και τα ιδια...

    Καλο μηνα
    Aiolos_m
    01.09.2007, 10:43
    Έχω την εντύπωση πως το νόημα πάει να χαθεί. Πως ξεχνάμε ποιοί είμαστε ώρες ώρες, τι είμαστε και πού είμαστε. Μιλώ μόνο εκ μέρους του εαυτού μου.

    Κάνοντας εγγραφή στο ΜΗ αποδεχόμαστε κάποιους όρους τους οποίους και έχει θεσπίσει ο ιδιοκτήτης του χώρου στον οποίο βρισκόμαστε για την σωστότερη και ομαλότερη διεξαγωγή των συζητήσεων. Καλώς ή κακώς η αποδοχή είναι υποχρεωτική εάν ο οποιοσδήποτε θέλει να γίνει μέλος. Μέσα στους κανόνες αυτούς υπάρχει και το κεφάλαιο "δεοντολογία μελών" το οποίο δίνει το δικαίωμα στους συντονιστές να προβούν σε διαγραφή. Οι συντονιστές αυτοί δεν είναι ούτε μπάτσοι, ούτε ασφαλίτες, ούτε βασανιστές, ούτε όργανα μιας "διαδικτυακής χούντας", ό,τι κάνουν το κάνουν προσφέροντας τον ελεύθερό τους χρόνο, δεν πληρώνονται και επιλέχτηκαν από τον διαχειριστή και ιδιοκτήτη της σελίδας για να επιβλέπουν την τήρηση των κανόνων. Οι συντονιστές έχουν καλή γνώση των κανόνων αλλά και προσωπική κρίση. Δεν αντέχουμε τις αποφάσεις τους και γενικότερα την κουλτούρα του ΜΗ; Αποχωρούμε. Περιορισμοί στην αποχώρηση δεν υπάρχουν. Ούτε κόστος για τον χρήστη.

    Έχω την εντύπωση πως ξεχνάμε πού είμαστε. Είμαστε σε έναν διαδικτυακό χώρο ο οποίος μας προσφέρει πολλά απαιτώντας λίγα, ούτε συνδρομές, ούτε ανταλλάγματα- πλην όμως την αποδοχή των κανόνων. Δεν είμαστε στην πραγματική ζωή. Δεν εκλέγουμε κυβέρνηση για απαιτούμε παραπάνω δικαιώματα. Δεν είμαστε εγκλωβισμένοι σε μια φυλακή για να απαιτήσουμε καλύτερες συνθήκες. Όποιος πιστεύει πως το ΜΗ δεν τον καλύπτει όσον αφορά όσα προσφέρει μπορεί εύκολα να μην ξαναμπεί. Εγώ προσωπικά εκμεταλλεύομαι το ΜΗ, παίρνω ό,τι μου δίνει, δίνω- αν έχω- όσο χρόνο θέλω και that's all. Και το έχω πει άπειρες φορές πως αν το ΜΗ σταματήσει να με καλύπτει, σταματήσει να μου δίνει όσα αναζητώ σε ένα μουσικό site θα αποχωρήσω κερδισμένος και χωρίς δέσμευση για το αν θα ξαναέρθω ή όχι. Δεν με υποχρεώνει κανείς. Δεν μπορώ να καταλάβω πού χάσαμε το νόημα και αντί να το βλέπουμε σαν μια πηγή πληροφοριών και αίθουσα συζητήσεων το βλέπουμε σαν το σπίτι μας. Δεν είναι το σπίτι μας. Δεν θα γίνει ποτέ το σπίτι μας όπως και δεν θα γίνει σαν την πραγματική ζωή.

    Από κει και πέρα θεωρώ υπερβολικά μάταιο να τσακωνόμαστε μέρες και νύχτες σε ένα φόρουμ για τη διαγραφή ενός μέλους που έγινε για τον Α ή Β λόγο και τους οποίους οι συντονιστές έχουν χιλιοεξηγήσει. Όποιος πιστεύει πως ρίχνεται ή όποιος πιστεύει πως θίγεται η προσωπικότητά του εδώ μέσα ας εκφράσει την άποψή του τεκμηριωμένα και ας αποχωρήσει.

    Έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Ας μην μπερδευόμαστε. Ένα site είναι. Δεν είναι η ζωή ολόκληρη.

    Φιλιά.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 01-09-2007 12:34 ]


    Eliza21
    01.09.2007, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 01-09-2007 στις 10:43 έγραψε...

    Έχω την εντύπωση πως το νόημα πάει να χαθεί. Πως ξεχνάμε ποιοί είμαστε ώρες ώρες, τι είμαστε και πού είμαστε. Μιλώ μόνο εκ μέρους του εαυτού μου.

    Κάνοντας εγγραφή στο ΜΗ αποδεχόμαστε κάποιους όρους τους οποίους και έχει θεσπίσει ο ιδιοκτήτης του χώρου στον οποίο βρισκόμαστε για την σωστότερη και ομαλότερη διεξαγωγή των συζητήσεων. Καλώς ή κακώς η αποδοχή είναι υποχρεωτική εάν ο οποιοσδήποτε θέλει να γίνει μέλος. Μέσα στους κανόνες αυτούς υπάρχει και το κεφάλαιο "δεοντολογία μελών" το οποίο δίνει το δικαίωμα στους συντονιστές να προβούν σε διαγραφή. Οι συντονιστές αυτοί δεν είναι ούτε μπάτσοι, ούτε ασφαλίτες, ούτε βασανιστές, ούτε όργανα μιας "διαδικτυακής χούντας", ό,τι κάνουν το κάνουν προσφέροντας τον ελεύθερό τους χρόνο, δεν πληρώνονται και επιλέχτηκαν από τον διαχειριστή και ιδιοκτήτη της σελίδας για να επιβλέπουν την τήρηση των κανόνων. Οι συντονιστές έχουν καλή γνώση των κανόνων αλλά και προσωπική κρίση. Δεν αντέχουμε τις αποφάσεις τους και γενικότερα την κουλτούρα του ΜΗ; Αποχωρούμε. Περιορισμοί στην αποχώρηση δεν υπάρχουν. Ούτε κόστος για τον χρήστη.

    Έχω την εντύπωση πως ξεχνάμε πού είμαστε. Είμαστε σε έναν διαδικτυακό χώρο ο οποίος μας προσφέρει πολλά απαιτώντας λίγα, ούτε συνδρομές, ούτε ανταλλάγματα- πλην όμως την αποδοχή των κανόνων. Δεν είμαστε στην πραγματική ζωή. Δεν εκλέγουμε κυβέρνηση για απαιτούμε παραπάνω δικαιώματα. Δεν είμαστε εγκλωβισμένοι σε μια φυλακή για να απαιτήσουμε καλύτερες συνθήκες. Όποιος πιστεύει πως το ΜΗ δεν τον καλύπτει όσον αφορά όσα προσφέρει μπορεί εύκολα να μην ξαναμπεί. Εγώ προσωπικά εκμεταλλεύομαι το ΜΗ, παίρνω ό,τι μου δίνει, δίνω- αν έχω- όσο χρόνο θέλω και that's all. Και το έχω πει άπειρες φορές πως αν το ΜΗ σταματήσει να με καλύπτει, σταματήσει να μου δίνει όσα αναζητώ σε ένα μουσικό site θα αποχωρήσω κερδισμένος και χωρίς δέσμευση για το αν θα ξαναέρθω ή όχι. Δεν με υποχρεώνει κανείς. Δεν μπορώ να καταλάβω πού χάσαμε το νόημα και αντί να το βλέπουμε σαν μια πηγή πληροφοριών και αίθουσα συζητήσεων το βλέπουμε σαν το σπίτι μας. Δεν είναι το σπίτι μας. Δεν θα γίνει ποτέ το σπίτι μας όπως και δεν θα γίνει σαν την πραγματική ζωή.

    Από κει και πέρα θεωρώ υπερβολικά μάταιο να τσακωνόμαστε μέρες και νύχτες σε ένα φόρουμ για τη διαγραφή ενός μέλους που έγινε για τον Α ή Β λόγο και τους οποίους οι συντονιστές έχουν χιλιοεξηγήσει. Όποιος πιστεύει πως ρίχνεται ή όποιος πιστεύει πως θίγεται η προσωπικότητά του εδώ μέσα ας εκφράσει την άποψή του τεκμηριωμένα και ας αποχωρήσει.

    Έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Ας μην μπερδευόμαστε. Ένα site είναι. Δεν είναι η ζωή ολόκληρη.

    Φιλιά.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 01-09-2007 12:34 ]








    Λυπάμαι που το λέω αλλά ο Χρήστος (παραδόξως) έχει δικιο ......Ας μην τα πέρνουμε όλα τοσο σοβαρά, να το πω και αλλιώς σε όποιον αρέσει......
    thank
    01.09.2007, 19:38
    Το μέλος thank θα μπορούσε να γράψει.

    ..............................
    ΟΠΟΙΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ????? ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ? ΣΟΒΑΡΑ ? Ακούς εκεί όποιου του αρέσει .... Τι λέτε ρε παιδιά ? σοβαρά ? Τότε δηλαδή εγώ ημουν ιδιαίτερα μαλάκας (μπαν) που καθόμουν επίσης σαν το μαλάκα (μπαν) καθόμουν και έκανα διάφορα πραγματάκια εδώ μέσα για να στηρίξω τις δραστηριότητες του σαιτ (επειδή όντως γούσταρα που το έκανα ... εννοείται). Πάντως, αν είναι έτσι, ο τσαμπουκάς του "σε όποιον αρέσει" δεκτός από μένα, αλλά τότε, ως στοιχειώδης συνέχεια θα ήταν η απαγόρευση των σχολίων περί θεμάτων ΜΗ, διαγραφών κλπ.
    .........................................

    Α ... πουσαι Ελίζα ... να πως θα μπορούσε να εξελιχθεί μία συνέχεια .... μεταξύ αστείου και σοβαρού αλλά θα μπορούσε. Στο όριο.

    Χρήστο, (Αίολε) δύο παρατηρήσεις, λόγω ειδικής συμπάθειας, χωρίς να διαφωνώ με πολλές από τις σκέψεις σου.

    - Τουλάχιστον σε ότι αφορά εμένα, η τοποθέτηση σε οποιοδήποτε θέμα, αναδεικνύει κάποιες φορές και άλλα, δευτερογενή, ας το πούμε έτσι. Αυτά είναι που με κεντρίζουν περισσότερο. Δεν με νοιάζει για το αν η η αννα συμμετέχει η όχι στο ΜΗ, αν και όντως η απουσία του γραπτού της λόγου θα γίνει αιισθητή, μάλλον από λίγους, αλλά δεν πειράζει. (κατά τη γνώμη μου πάντα). Και από τη στιγμή που έγινε το μπαν, καλώς ή κακώς, η όποια ανάκλησή του, ειδικά ύστερα από το μπαχαλο που γίνεται, ενδεχομένως να επιφέρει χειρότερα. Το γεγονός πως τα μπινελίκια πρέπει να αποφεύγονται και να υπάροχουν σχετικές συνέπειες, ειναι, νομίζω κοινώς αποδεκτό. Από εκεί και πέρα, ειναι θέμα τρόπου.

    Με ενόχλησε αφάνταστα, η τεκμηρίωση της όλης διαδικασίας από τους συντονιστές, οι απόψεις περί υπηρεσιών που προσφέρει κάποιος στο ΜΗ, η συνολική ταξινόμιση της συμπεριφοράς των ανθρώπων, η ολη φάση που εκ των υστέρων είδα να εξελίσεται στο φόρουμ, η προσέγγιση θεμάτων συνολικής δεοντολογίας και συνολικής αισθητικής και ... μερκά άλλα. όπως ... "οι φίλοι στενοχωρήθηκαν γιατι ηταν καλό παιδί .....και αντιδρούν. ΖΗΣΕ ΜΑΗ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΣ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ. Εκτιμώ βεβαίως πως αυτό είναι συνολικό θέμα του ιντερνετ, και όχι μόνο του ΜΗ. Γι αυτό όσο πιο μακρυά και αγαπημένοι τόσο καλύτερα.

    - Καταλαβαίνω τι εννοείς με το θέμα της προσωπικής ζωής, αλλά, μη ξεχνάς πως το ΜΗ επαγγέλεται και τη συμμετοχή του .. σε αυτή. Και διατυμπανίζεται, και πολύ σωστά. Απο εκει και πέρα, είπαμε, στο χέρι του καθενός το πως τη συνδυάζει. Απλά, - κατά τη γνώμη μου πάντα, όπως δεχόμαστε τα δωμάτια της χαράς, και της ευλογίας του πόσο καλή είναι η παρεούλα μας και πόσο καλά περνάμε, ας δεχτούμε και τα δωμάτια των πιο γκρίζων εκδηλώσεων.

    Για πολύ κόσμο το ΜΗ, είναι μέρος της πραγματικής ζωής.

    - Διαβάζεις κείμενα, σκέφτεσαι, κλπ ...
    - Οι δικές σου εκπομπές βρε χρήστο (των όποίων είμαι και διαρκής φάν ...) τι είναι ? δεν είναι πραγματικές ? Μέρος του ΜΗ ειναι και αυτό. Πραγματικότατες είναι.
    - Οι φωτογραφίες από το μπιτς πάρτυ και τα meetings τι είναι ? πραγματικότατες δεν είναι ?
    - από ΕΔΩ δεν μαθαίνουν - όσοι θέλουν - τις βραδυές του ορφέα και το πάβελ και ΕΔΩ δεν γράφουν πόσο ωραία πέρασαν ?
    - από εδώ έμαθαν ποιητές και συγγραφείς.


    Και αν θες να ξέρεις, το γεγονός, ας πούμε πως σε άκουγα - την περίοδο που έμπαινα πιο συχνά - δεν οφειλόταν μόνο στις πολύ καλές μουσικές σου επιλογές και το στυλ σου. Γούσταρα που έβλεπα έναν τόσο νέο άνθρωπο , με ευαισθησία και τεκμηρίωση στα γραπτά του, να κανει ιντερνετική εκπομπή. Πολλές φορές, αυτά πανε μαζι Χρήστο μου. Αλλες οχι.

    Το σαιτ μεγάλωσε, ας διαχειρισθεί, αν έχει διάθεση βέβαια, και αυτές τις γκρίζες περιοχές. Ολα θα πανε καλα. Τα λεμε.





    -
    nefos
    02.09.2007, 00:11



    @ Θάνο (Τhank), τι ακριβώς είναι αυτό που θα ήθελες να προκύψει μέσα από όλα σου τα παραπάνω λόγια; Το έγραψα και παραπάνω, συχνά μια άνω τελεία βοηθά. Για να δημιουργηθεί μια απόσταση και να ηρεμήσει λίγο το θέμα.
    thank
    02.09.2007, 02:02
    Νεφέλη, Δεν κατάλαβα καλά ?. θέτεις ερώτηση και στη συνέχεια προτείνεις την άνω τελεία???. Μάλλον δεν είναι ερώτηση, είναι έμμεση τοποθέτηση, που συνηθίζεται κυρίως για σκοπούς νουθεσίας / ή τάση υπόδειξης.

    Εν πάσει περιπτώσει, όπως συμβαίνει σε πολλά κείμενα διαλόγου, ΔΕΝ περιμένα να προκύψει άμεσα ή έμμεσα κάτι από το τελευταίο κείμενο και ποσώς με ενδιαφέρει η έκβαση της εν λόγω διαγραφής, - ή άλλης. Νομίζω το ανέφερα κι όλας. οκ ? Οι συζητήσεις σε φορουμ και οπουδήποτε αλλού, αναδεικνύουν διάφορα θεματάκια. Τι να κάνουμε ? Μου έδωσαν έναυσμα τα γραφέντα από δύο μέλη. Είμαι σαφής, επισης, έβαλα και την κάτω τελεία (και παυλα επίσης) και πάω να σκαλίσω το σαιτ του βουλιάκη.

    Καλώς εχόντων των πραγμάτων σε καμμια δυό μέρες το ποστ θα έχει φύγει από την πρώτη σελίδα, αρκεί να μη ξεθάψει κανένας το θέμα και να έχουν κάποια κίνηση αλλα τοπικ της ίδιας ενοτητας. Πριν παω στον βουλιάκη, θα γράψω και κάτι εκει για να βοηθήσω. (στό λόγο μου, θα είναι άσχετο με το θέμα).
    nefos
    02.09.2007, 02:15

    @ Θάνο (Thank), η ερώτηση ήταν προς το να κατανοήσω τι θες εσύ από όλο αυτό το σκηνικό, κτλ.

    Η άνω τελεία, ήταν επανάληψη της αρχικής μου τοποθετήσεως.

    Δεν συνηθίζω να "αριθμώ" τις προτάσεις μου, οπότε εσύ το εξέλαβες ως πακέτο.

    Το πάω άλλη μία λοιπόν:

    1. ερώτηση

    2. άνω τελεία

    Άλλωστε (εσύ νόμιζα πως το ήξερες αυτό), η γραφή μου πιο άμεση δεν γίνεται να είναι, τώρα την λες και έμμεση. Τέλος πάντων.

    Όσο για το βουλιακοσέλιδο, όντως, εξαιρετική ιδέα.
    thank
    02.09.2007, 02:29
    1. (απαντήθηκε)
    2. . -
    η γραφή σου είναι άμεση όσο τίποτε άλλο, όπως και ευθύτατη. Στο συγκεκριμένο ο τρόπος που ξεδιπλώθηκε, δημιούργησε άλλη εικόνα. Θα μπορούσα να σε κατηγορήσω πως με .... κατηγορείς ότι .... απαξιώνω τη γραφή σου αλλά βαριέμαι τέτοια ώρα. Ps. Εξαιρετικό όντως του βουλιάκη ... ( Βουλιάκης : "ωχ .. με βρήκανε .. και τους αρέσω ..λες να πλακώσουν σε μένα τώρα" ?)

    vouliakis
    02.09.2007, 02:48
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 02-09-2007 στις 02:29 έγραψε...

    ( Βουλιάκης : "ωχ .. με βρήκανε .. και τους αρέσω ..λες να πλακώσουν σε μένα τώρα" ?)




    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, παιδάκια. Πλακώστε, ελεύθερα


    Aiolos_m
    02.09.2007, 14:18
    Θάνο εν συντομία

    διαφωνώ όσον αφορά αυτά που λες γιατι έχω τακτοποιήσει μέσα μου κάποιους ορισμούς τους οποίους κάποτε είχα σε ένα μεγάλο κουβάρι. Αληθινά είναι όλα όσο βγάζω και θέλω να πιστεύω πως αληθινά είναι και όσα βγάζουν τα υπόλοιπα ενεργά μέλη (για τους περαστικούς δεν έχω άποψη). Δεν είπα πως παίζουμε θέατρο ούτε πως είμαστε δήθεν. Απλά το ΜΗ, όπως και όλο το διαδίκτυο είναι ένα άριστο εργαλείο και μια πολύ όμορφη αφορμή. Όλα τα άλλα τα εισπράττουμε- αν είναι να εισπράξουμε- στην πραγματική ζωή με τον υπολογιστή σβηστό. Αυτά.

    Καλή καρδιά. Τα υπόλοιπα θα τα πούμε από κοντά εκτενώς. Δεν είναι και το τόπικ αυτό σχετικό.


    ogyon21
    18.09.2007, 21:57
    Αν μου επιτρεπεται κι εμενα να μιλησω , μιας και συμμετειχα κι εγω στο τοπικ που εγινε ο χαμος, και δημιουργησα αποψη πολυ πριν τον Ban.. Αυτο που ειδα ειναι καποιο μελος να εχει ανεβασει ενα βιντεο στο οποιο σημειωσε οτι ειναι σοκαριστικο, αρα να μην το κοιταξει οποιος δεν το αντεχει... Απο κει και υστερα, οσοι ηταν αντιθετοι (και με το οσοι εννοω μονο απο αυτους που επενεβηκαν...) κοιταξαν να την πιασουν απο τα μουτρα.. Εγω παντως ξερω πως θα ειχα αντιδρασει πολυ χειροτερα απο την κοπελα... Απο κει και υστερα τα περι Ban=τιμωρια κτλ, ποιος τα ειπε?.. Γιατι απο IRC εποχη που δημιουργηθηκε το Ban , η λογικη ηταν "ουστ απο δω που μας λερωνεις" κι οχι , φυγε για να το ξανασκεφτεις κι αν επιστρεψεις χιλιομετανιομενος, μπορει και να σε δεχτουμε. Ελληνικο δημοσιο μου θυμιζει αυτο..
    Στην τελικη επειδη ειδα πως το συζητατε για την επιστροφη της. Πιστευω οτι χασαμε/τε ενα ατομο απο τα λιγα που ειχαν αποψη (απ'οτι ειχα παρατηρησει παντοτε) και θα επρεπε να του ζητησετε συγνωμη για να επιστρεψει.. Στη θεση του βεβαια δεν θα επεστρεφα..
    Οσοι θυμαστε την εποχη που προανεφερα, θυμηθειτε το εξης.... Καποιος εφτιαχνε ενα καναλι. Εκανε διαφημιση με καθε τροπο για να μαζεψει κοσμο.. Στα πιο γλυφτρονια εδινε και το @. (op,apo,sop και οπα λακια).. Καποιοι ημιγλυφτες περνανε και το +++.. Και? Και αυτο που γινοταν ηταν να μπαινει κοσμος στο γκετο να μιλησει, και μολις μια αποψη διεφερε, μολις καποιος χρησιμοποιουσε την παγκοσμια εθνικη μας λεξη απο "Μ" , κτλ, τον Banarane.. Πραγματικα το τυπακι αυτο καταστεναχωριοταν , και μετανιωμενο πια, γυρναγε και τους παρακαλουσε..... Μπουρδες.. Απλα εχωνε κανα s c r i p t , επαιρνε το καναλι, τους ξεσαβουριαζε απο αυτο, κι επρεπε να φανει κανενας του server για να το παρουν πισω.. Ποιοι παρακαλαγαν τελικα? Trust me I've been there "Leonant" κλπ στο Hellas για τους παλιους και τα ατελειωτα μας Flood...

    Τι ειναι λοιπον και τα Forums? Αντιστοιχα καναλια, με διαφορες οτι κρατανε History των Logs, και πιο σταθερη καρεκλα για τους Sops & Aops.. Λαχανα δηλαδη.. Τι νομιζετε οτι αλλαξε? Οταν διωχνετε καποιον εχετε σκεφτει οτι κακο σε εσας κανετε? Εχετε θυμηθει ποτε πως ηταν το forum σας οταν ξεκιναγε και ποσο απεγνωσμενα εψαχνε για κοσμο? (Το δικο σας και το καθε φορα σαν αυτο..) Αλλο γνωστο μουσικο Φορουμ , ελληνικο κι αυτο, κανει Φεστιβαλ, για να ενωσει τον κοσμο του, κανει μουσικους διαγωνισμους, και παλι ο κοσμος ειναι και δεν ειναι ... Γιατι? Γιατι δεν εχει αναγκη απο ενα φορουμ , οσο κι αν ετσι πιστευετε , ο κοσμος που μπαινει σε αυτο(υπαρχουν κι εξαιρεσεις μα τις αγνοω..). Μπαινει απλα για καμια αγγελια, για λιγο μπλαμπλα, μιας και εχει ψιλοτελειωσει στο πραγματικο κοσμο αυτο, για λιγο επιδειξη του εαυτου του κρυμμενος πισω απο μια οθονη κτλ.. Θα φυγει απο το ενα, θα παει στο αλλο.. Ετσι κι αλλιως , ολοι σε ολα ειμαστε. αρα?


    Αρα μαλλον δεν υπαρχει απαντηση.. Παντως το κοριτσι, δεν νομιζω να γυρισει,και καλα θα κανει.. Κι αν ενοχλησα με αυτα που ειπα.. Ξερετε τον δρομο.. Και δεν χρειαζεται να βρισω για να τον βρειτε.. Πειτε πως το εκανα, ετσι για να νιωσετε καλυτερα..

    CU!
    StavmanR
    19.09.2007, 03:27
    Με όλο το σεβασμό προς όλους και δηλώνοντας ότι είμαι σχετικά καινούργιος για να έχω μία σφαιρική άποψη για τα πράγματα, θα προσπαθήσω να δώσω το στίγμα μου σχετικά με το θέμα.
    Κάθε συζήτηση προϋποθέτει σεβασμό προς το συνομιλητή. Δεν μπορώ να κατανοήσω προσωπικά ως αιτιολόγηση εξύβρισης την παραπάνω φράση "προτιμώ τον ευθύ άνθρωπο που βρίζει από τον ύπουλο που μιλάει σωστά". Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και συνδυασμοί στα παραπάνω, αλλά και άλλες τόσες χωρίς όλα τα παραπάνω. Τη συγκεκριμένη συζήτηση τη διάβασα λόγω του ενδιαφέροντός μου στο θέμα της εκτρώσεως. Η συγκεκριμένη κοπέλα δεν χρησιμοποίησε απλώς "κακές" λέξεις, αλλά τις έστρεψε εναντίον προσώπου. Την εξύβριση την διαπίστωσα μόνο εγώ; Προφανώς... Σε προσωπικό επίπεδο, δεν προτιμώ κανέναν που διεκδικεί την ταμπέλα του ευθύ χαρακτήρα ασχολούμενος πχ. με συγκεκριμένο σημείο του σώματος της μάνας του καθενός, όσο άμεσος κι αν είναι ο τρόπος που εκφράζεται. Και σε τελική ανάλυση τί σας κάνει να πιστεύετε ότι ο οποιοσδήποτε που φέρει αυτού του είδους τη συμπεριφορά είναι ευθύς άνθρωπος; Έχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους που στην καθημερινή τους ζωή είναι "κύριοι" και στο ίντερνετ βρίζουν τον πρώτο τυχόντα.

    Το συγκεκριμένο μέλος δεν είχα την τιμή να το γνωρίζω, και δεν έχω λόγους να αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σας σχετικά με το ποιόν του και τις απόψεις του. Η πληρότητα των θέσεων και απόψεων δεν δίνει σε κανέναν περισσότερο δίκιο σε πιθανή επίθεση κατά των άλλων μελών. Προσωπικά, δεν θα συμμετείχα στο συγκεκριμένο θέμα, εάν δεν γίνονταν η συγκεκριμένη διαγραφή, καθώς αποφεύγω να συζητώ με ανθρώπους που βρίζουν χυδαία οτιδήποτε δεν τους αρέσει για οποιονδήποτε λόγο.

    Όσο για το αν χάνει ή όχι το φόρουμ από τέτοιου είδους διαγραφές, πιστεύω ότι χάνει περισσότερα με το να διατηρεί μέλη με επιθετικές τάσεις έναντι των άλλων και να επικροτεί τέτοιου είδους στάσεις δια της ανοχής και πλαγιοψίας. Σε τελική ανάλυση στεναχωριόμαστε περισσότερο για τον υβριστή από ότι για τον υβρισθέντα. Και το τραγικό είναι ότι η mnk παρέθεσε ένα βίντεο το οποίο η ίδια δεν θα ήθελε υπό φυσιολογικές συνθήκες να παρακολουθήσει (όσοι διάβασαν όλα τα ποστ της στο θέμα θα καταλάβουν). Και την τιμά ιδιαίτερα που μπαίνει στον πυρήνα του θέματος από την πλευρά του θύματος, για να προστατεύσει όσα παιδιά περισσότερα μπορεί από κάτι που δεν ξέρουν τί συνεπάγεται στη ζωή τους.