ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη
    alex3
    19.09.2007, 11:04
    Παρ' ότι συμφωνώ πως με κάποιον κοινά αποδεκτό τρόπο είναι ανάγκη να διατηρείται μια - έστω συμβατική - αισθητική του λόγου, θέλω να επιμείνω πως ένας άλλος χειρισμός του θέματος θα είχε χρησιμότερη για το ΜΗ κατάληξη...Στην τελική, συχνά το περιεχόμενο του λόγου είναι χυδαιότερο της φόρμας του...

    Κάτι ακόμα...Αν ίσως οργιζόμασταν συχνότερα και περισσότερο με το λόγο και το έργο μερικων, αν βρίζαμε και ρίχναμε και καμμιά φάπα αντι να κρυβόμαστε στον δερμάτινο καναπέ του champions league και στην απουσία του 25% αποχής, τότε ίσως δυσκολεύονταν αυτοί που το κάνουν, να καταντήσουν την καθημερινότητά μας τη θλίψη που την έχουν καταντήσει...

    Και προσωπικά, ενοχλούμαι και προσβάλλομαι απειρως περισσότερο από την α - νοησία μερικών, που επαναλαμβανόμενα περιφέρουν τις δοξασίες και πίστεις τους ως απόψεις, αγνοόντας τη λογική και την επιστήμη, από δυο μπινελίκια μιας κοπελιάς υπό συναισθηματική φόρτιση...Αλλά, θα μου πεις, εδώ ο Καρατζαφέρης έβγαλε 10 βουλευτές...τι να λέμε...
    noizreduction
    19.09.2007, 11:09
    Λυπαμαι οταν οι "δοξασιες" και τα "πιστευω" θεωρουνται προσβολες και βρισιες απο καποιους. Εαν εξισωνουμε 2 τοσο ανομοια πραγματα, μαλλον καπου εχουμε χασει την ευγενεια του λογου και την αγενεια της σκεψης.
    Εαν σε ενοχλουν τα πιστευω καποιου αλλου, μπορεις να τα κρινεις με ευγενικο τροπο και επιχειρηματα.
    Εαν καποιος βρισει σε ενα post, δεν μπορεις να κρινεις τιποτα, γιατι θα πεσεις στο επιπεδο του αναγκαστικα..
    Διαλεξε alex ποιο απο τα 2 ειναι πιο επικινδυνο για ενα forum.
    alex3
    19.09.2007, 11:52
    Λίγο off topic...

    Μάλλον δεν με κατάλαβες...Λέω πως άλλο πράγμα είναι να λές "πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής" πχ, κι άλλο να λες "υπάρχει"...Τα ανθρώπινα εννοιολογικά εργαλεία ανάλυσης είναι συγκεκριμένα και εν πολλοίς περιορισμένα, αλλά είναι αυτά...Με όλο το σεβασμό στην πίστη σου και του καθενός άλλου, η πίστη δεν είναι άποψη... Έχεις ασφαλώς κάθε δικαίωμα να τη διατηρείς, αλλά δεν μπορεί να είναι αντικείμενο συζήτησης... Δεν στοιχειοθετείται με κανέναν επιστημονικό τρόπο από τους διαθέσιμους και γι' αυτό δεν μπορεί να είναι επιχείρημα σε τέτοιου τύπου συζητήσεις...

    Το θέμα που προκάλεσε τη διαγραφή της OtherSide, έχει απαντηθεί επιστημονικά, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει...Είναι νόμος του κράτους, που σημαίνει πως σε επίπεδο πλειοψηφίας το έχουμε δεχτεί ( όχι πως συμφωνώ πάντα με τις πλειοψηφίες, αλλά μιλώ διαδικαστικά...). Και, όχι, δεν ενοχλούμαι αν κάποιος βρίσει σ' ένα forum, γιατί έτσι μπορεί να προκύψει και στη ζωή anyway...Αν αυτό συμβαίνει αναίτια και συστηματικά, χαλάει την αισθητική μου, όσο όμως και κάποιος που σε κάθε κουβέντα τέτοιου τύπου, επίσης συστηματικά και μονότονα επιχειρηματολογεί με βάση την πίστη του σε οτιδήποτε...δεν υπάρχει αντικείμενο συζήτησης εκεί ξαναλέω...και τελικά...βαριέμαι...
    uNick
    19.09.2007, 11:52
    Βρε παιδιά, για όνομα.........

    Το topic αφορά στην διαγραφή (ή πιο σωστά στον "αποκλεισμό") ενός μέλους, αλλά αντί να σχολιάζεται(-τε) το γεγονός ότι ο αποκλεισμός ήρθε ως αποτέλεσμα της παράβασης των κανόνων του forum, κάποιοι ψάχνουν χώρο για επαναστάσεις κατά του τυρρανικού καθεστώτος και άλλα τέτοια, λες και θα κάνουμε δημοψήφισμα ή εκλογές ή πραξικόπημα εδώ μέσα... Υπάρχουν κανόνες, και όποιος τους παραβαίνει αντιμετωπίζει τις συνέπειες. Αυτά είναι γραμμένα, και όλοι τα αποδέχθηκαν κατά την εγγραφή τους. Απλά πράγματα...

    Επίσης, θα βοηθούσε πάρα πολύ αν κάποιοι διάβαζαν προσεκτικά τα υπόλοιπα posts πριν αρχίσουν να λένε διάφορα. Μην πιάνεστε από λέξεις και βγάζετε λάθος συμπεράσματα, και ακόμα περισσότερο, μην το ρίχνεται στην αμπελοφιλοσοφία λέγοντας τί θα ήταν θεωρητικά καλύτερο ή χειρότερο για το κάθε μέλος ή για το MusicHeaven. Στις προηγούμενες σελίδες έχουν εξηγηθεί αναλυτικότατα όλα όσα αφορούν στο συγκεκριμένο topic από τους Συντονιστές. Ρίξτε πρώτα μια ματιά κι εκεί...

    ogyon21
    19.09.2007, 17:27
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 19-09-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Λίγο off topic...

    Μάλλον δεν με κατάλαβες...Λέω πως άλλο πράγμα είναι να λές "πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής" πχ, κι άλλο να λες "υπάρχει"...Τα ανθρώπινα εννοιολογικά εργαλεία ανάλυσης είναι συγκεκριμένα και εν πολλοίς περιορισμένα, αλλά είναι αυτά...Με όλο το σεβασμό στην πίστη σου και του καθενός άλλου, η πίστη δεν είναι άποψη... Έχεις ασφαλώς κάθε δικαίωμα να τη διατηρείς, αλλά δεν μπορεί να είναι αντικείμενο συζήτησης... Δεν στοιχειοθετείται με κανέναν επιστημονικό τρόπο από τους διαθέσιμους και γι' αυτό δεν μπορεί να είναι επιχείρημα σε τέτοιου τύπου συζητήσεις...

    Το θέμα που προκάλεσε τη διαγραφή της OtherSide, έχει απαντηθεί επιστημονικά, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει...Είναι νόμος του κράτους, που σημαίνει πως σε επίπεδο πλειοψηφίας το έχουμε δεχτεί ( όχι πως συμφωνώ πάντα με τις πλειοψηφίες, αλλά μιλώ διαδικαστικά...). Και, όχι, δεν ενοχλούμαι αν κάποιος βρίσει σ' ένα forum, γιατί έτσι μπορεί να προκύψει και στη ζωή anyway...Αν αυτό συμβαίνει αναίτια και συστηματικά, χαλάει την αισθητική μου, όσο όμως και κάποιος που σε κάθε κουβέντα τέτοιου τύπου, επίσης συστηματικά και μονότονα επιχειρηματολογεί με βάση την πίστη του σε οτιδήποτε...δεν υπάρχει αντικείμενο συζήτησης εκεί ξαναλέω...και τελικά...βαριέμαι...




    Με καλυψες τοσο πολύ με αυτα τα δυο απανωτά ποστς σου , που πραγματικά με έπιασε κατούρημα.. LoL... Το ζήτημα είναι πως όσο και να το λέμε, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν τη θρησκεία από την οποιαδήποτε κουβέντα.. Κι όσο για τις επιστημονικές απαντήσεις και για τους νόμους του κράτους θα δεχτείς απαντήσεις τύπου, "κάποτε οι επιστήμονες λέγαν πως η γή ήταν επίπεδη, και τότε δίκιο έιχαν?".. Με νοείς..?

    Σόρυ για το Οφ Τόπικ... Εκτοπικίζομαι συχνά, κι όμως δεν νομίζω αυτός ο οποιός έρχεται στη συνέχεια να μου πει πως είμαι Οφτοπικισμένος, ότι εκείνος είναι ιντοπικισμένος... τεσπα...
    alex3
    19.09.2007, 20:01
    @noisereduction

    κανενός τα ΠΙΣΤΕΥΩ δεν μπορώ να κρίνω, είτε ευγενικά είτε με αγένεια, ειδικά όταν αφορούν μεταφυσικά ζητήματα. Μπορώ να κρίνω μόνο τον ίδιο τον άνθρωπο ανάλογα με το τι πιστεύει, και κυρίως την ψυχική του ανάγκη, τη διανοητική του εμβέλεια, τον όγκο και το είδος της παιδείας που έχει ( της παιδείας, όχι της εκπαίδευσης...), την αισθητική της φόρμας και την ουσία του λόγου του, και τελικά να τον χαρακτηρίσω και να τον κατατάξω σ'άυτούς που μ'ενδιαφέρουν ή όχι να συνδιαλλαγώ...και πάλι, χωρίς η αξιολόγηση να είναι στη βάση "καλού - κακού", παρά μόνο "ενδιαφέροντος - βαρετού"...




    @ uNick και όχι μόνο...

    Ασφαλώς, το θέμα μπορεί να κλείσει όπως προτείνεις...Αυτό είναι το απολύτως σωστό τυπικά, και - τυπικά - δεν έχω επιχείρημα...

    Οι λόγοι που συνεχίζω αυτήν την κουβέντα είναι δυό.

    Πρώτον, οι απόψεις της κοπελιάς αυτής, που δε γνωρίζω προσωπικά, μου άρεσαν καθώς και η ένταση με την οποία τις εκφράζει σε συνδυασμό με την ηλικία της...Όχι πως συμφωνούσα σε όλα βέβαια...Αλλά, τέλος πάντων, αυτό είναι προσωπικό...

    Δεύτερον, ενώ είναι καταφανώς αναγκαία η ύπαρξη μιας σειράς κανόνων για την οποιαδήποτε συνύπαρξη - διαδικτυακή ή μη - προκύπτουν μερικές φορές μέσα από τη ζωή αφορμές, είτε για την επανεξέταση κάποιου ή κάποιων από αυτούς τους κανόνες, ή για τροποποίησή του ή, απλά, για μια πιο εμπνευσμένη εφαρμογή...Υπάρχει για παράδειγμα κάποιος, που τώρα δε θυμάμαι το nick του, ο οποίος χωρίς να παραβαίνει κανένα κανόνα, γίνεται συχνά από απλά προκλητικός έως υβριστικός ή και απειλητικός...για μένα προσωπικά αστεία βαρετός, αλλά άλλοι τσιμπάνε...θέλω μ' αυτό να πω, πως τύπος και ουσία δεν συμπίπτουν πάντα, και καλό είναι οι περιπτώσεις να εξετάζονται ειδικά...

    Λέει ας πούμε, ο κανονισμός, να μη λέγονται πράγματα που προσβάλλουν την πίστη του άλλου...Αν σκάσει μύτη κανένας που πιστεύει πως τους κεραυνούς τους ρίχνει ο Δίας και διαφωνήσω, τον προσβάλλω με βάση τον κανονισμό ή όχι...?

    Νομίζω πως δεν έχω να πω κάτι άλλο, οπότε απλά θα παρακολουθήσω τη συνέχεια της συζήτησης...



    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 19-09-2007 20:04 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 19-09-2007 20:08 ]


    uNick
    19.09.2007, 22:55
    Παράθεση:
    ...οι απόψεις της κοπελιάς αυτής, που δε γνωρίζω προσωπικά, μου άρεσαν καθώς και η ένταση με την οποία τις εκφράζει σε συνδυασμό με την ηλικία της...Όχι πως συμφωνούσα σε όλα βέβαια...Αλλά, τέλος πάντων, αυτό είναι προσωπικό...

    Μα δεν μιλάμε για το αν συμφωνούμε με τις απόψεις κάποιου ή όχι, βρε Alex. Η συμφωνία αυτή άλλωστε δεν είναι το ζητούμενο (αν όλοι συμφωνούσαμε με όλους, πόσο βαρετή θα ήταν η ζωή?...). Το θέμα είναι ο τρόπος με τον οποίο εκφράζει κάποιος τις απόψεις του. Άλλο ένταση, και άλλο κακή συμπεριφορά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η Άννα(*) υπερασπίστηκε τις απόψεις της με επιθετικό, προσβλητικό, και εν τέλει υβριστικό τρόπο, πράγματα μή αποδεκτά σύμφωνα με τον ισχύοντα κανονισμό. Τον ίδιο κανονισμό που όλοι αποδεχθήκαμε και όλοι τηρούμε.

    (*) Αναφέρομαι σε εκείνη με το όνομά της γιατί την γνώριζα και προσωπικά... και παρά το ότι την γνώριζα και επιπλέον συμφωνούσα με πολλές από τις απόψεις της, δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα έπρεπε να έχει διαφορετική αντιμετώπιση από εμένα, εσένα ή οποιοδήποτε άλλο μέλος! Ο κανονισμός ισχύει το ίδιο για όλους...



    Παράθεση:
    Δεύτερον, ενώ είναι καταφανώς αναγκαία η ύπαρξη μιας σειράς κανόνων για την οποιαδήποτε συνύπαρξη - διαδικτυακή ή μη - προκύπτουν μερικές φορές μέσα από τη ζωή αφορμές, είτε για την επανεξέταση κάποιου ή κάποιων από αυτούς τους κανόνες, ή για τροποποίησή του ή, απλά, για μια πιο εμπνευσμένη εφαρμογή...Υπάρχει για παράδειγμα κάποιος, που τώρα δε θυμάμαι το nick του, ο οποίος χωρίς να παραβαίνει κανένα κανόνα, γίνεται συχνά από απλά προκλητικός έως υβριστικός ή και απειλητικός...για μένα προσωπικά αστεία βαρετός, αλλά άλλοι τσιμπάνε...θέλω μ' αυτό να πω, πως τύπος και ουσία δεν συμπίπτουν πάντα, και καλό είναι οι περιπτώσεις να εξετάζονται ειδικά...

    Μιλάμε για τον αποκλεισμό της Άννας ή για αλλαγή του κανονισμού του site? Αν μιλάς για το δεύτερο, ας φτιάξουμε ένα άλλο topic, πχ το "Πιστεύω ότι ο Κανονισμός του mh είναι λάθος... Τον αλλάζουμε?", και συζήτησέ τό εκεί με τον Διαχειριστή και τους συντονιστές. Κι αν τους πείσεις, ίσως κάτι να γίνει... Μέχρι τότε, όμως, ισχύει ο κανονισμός που ξέρουμε, βάσει του οποίου αποκλείστηκε η Άννα...



    Παράθεση:
    Λέει ας πούμε, ο κανονισμός, να μη λέγονται πράγματα που προσβάλλουν την πίστη του άλλου...Αν σκάσει μύτη κανένας που πιστεύει πως τους κεραυνούς τους ρίχνει ο Δίας και διαφωνήσω, τον προσβάλλω με βάση τον κανονισμό ή όχι...?

    Αν εκφραστείς κόσμια, γιατί να τον προσβάλει η διαφωνία σου? Δεν βλέπω τον λόγο...

    CARNIVORUS
    21.09.2007, 13:23
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 19-09-2007 στις 11:04 έγραψε...
    ...Κάτι ακόμα...Αν ίσως οργιζόμασταν συχνότερα και περισσότερο με το λόγο και το έργο μερικων, αν βρίζαμε και ρίχναμε και καμμιά φάπα αντι να κρυβόμαστε στον δερμάτινο καναπέ του champions league και στην απουσία του 25% αποχής, τότε ίσως δυσκολεύονταν αυτοί που το κάνουν, να καταντήσουν την καθημερινότητά μας τη θλίψη που την έχουν καταντήσει...
    ...Αλλά, θα μου πεις, εδώ ο Καρατζαφέρης έβγαλε 10 βουλευτές...τι να λέμε...



    Τι διαφορά έχει η "φάπα" που αναφέρεις απο τις μεθόδους του Πλεύρη και του Βορίδη...? Το 25% να το αφήσεις ήσυχο... Καμιά φορά η αποχή αποτελεί φιλοσοφία και όχι τρόπο ζωής.

    Τίποτα το προσωπικό... Κουβέντα να γίνεται...
    alex3
    23.09.2007, 16:04
    Η φάπα έχει μεταφορική έννοια εδώ, αν και στην πραγματικότητα πιστεύω πως άλλη φάπα - πραγματική αυτή τη φορά - είναι αυτή που δίνεις για να ξανανοίξουν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης για τους Εβραίους κι άλλη αυτή που δίνεις για τα δικαιώματα των ασθενέστερων...Τη θέση μου για το 25% αποχής την έχω εκφράσει στο τόπικ των εκλογών, αν σ'ενδιαφέρει...και τέλος μ'αυτά, εδώ, γιατί θα το πετέξουμε το βαρκάκι σε καμμιά ξέρα, έτσι που ξεστρατίσαμε από το θέμα
    xaris-
    26.09.2007, 18:25
    Το ban πρεπει να ειναι η αισχατη λυση και να περνετε κατω απο καποιες δικαιες προυποθεσεις οσο θα γινετε αυτο τοτε δεν θα υπαρχουν και προβληματα.