ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.830 μέλη

    Μαθητης Μεσης του Εθνικου Ωδειου ζηταει πολυτιμες συμβουλες

    Old-Trafford
    30.08.2007, 13:05
    Καλησπερα σας.
    Ειμαι ο Θανος και απο μικρος επαιζα πιανο στο Εθνικο Ωδειο. Δυστυχως οι πανελληνιες με αναγκασαν να το σταματησω για 4 χρονια. Ειχα φτασει μεχρι τη Α΄ Μεση. 4 χρονια αφοτου το αφησα αποφασισα να το ξαναρχισω, και να παω για πτυχιο στο Εθνικο Ωδειο. Εδω αρχισουν να παρουσιαζονται τα προβληματα.
    1)Το πιανο μου (YAMAHA U1) ειναι στην Ξανθη και μαθαινει η αδερφη μου πιανο, και εγω θελω να αγορασω καινουργιο πιανο στην Αθηνα. Καταστηματα εχω δει καποια, αλλα το budget μου περιοριζεται περιπου στα 2500 ευρω. Σκεφτομαι να παρω ενα κινεζικο SAMICK ισα ισα για να μπορω να προπονουμαι και να συνεχισω για το πτυχιο, και αργοτερα ισως παρω αλλο καλο πιανο. Αυτο το SAMICK ειναι ικανο να με φτασει ως το πτυχιο, η ο ηχος του δεν θα ειναι αρκετα καλος για να μπορω να αποδωσω σωστα χρωματισμους η αλλες τεχνικες; Μηπως σε 5 χρονια θα ειναι για πεταμα; Δυστυχως δεν εχω αλλα χρηματα, δηλαδη αυτο το πιανο πιο πολυ λυση αναγκης θα ειναι
    2)Για να ξαναξεκινησω τα μαθηματα στο Εθνικο Ωδειο πρεπει να δωσω κατατακτηριες μου ειπανε. Γνωριζει καποιος περισσοτερα πραγματα;
    3)Μενω στα Πετραλωνα. Κοντα σε μενα, στην Καλλιθεα, ειναι ενα παραρτημα του Εθνικου Ωδειου. Μηπως εχει κανενας εμπειριες απο αυτο; Μηπως θα ητανε καλυτερα να πηγαινω στο κεντρικο;

    Οτιδηποτε αλλο σκεφτεστε για την περιπτωση μου θα ητανε χαρα μου να το ακουσω. Σας ευχαριστω για το χρονο σας
    noizreduction
    30.08.2007, 13:42
    Θα απαντησω μονο στο πρωτο και στο 3ο που εχω μια αποψη σχετικη.

    1) Δυστυχως τα Samick ειναι μιας μεσης κατηγοριας πιανα, που σε ενα επιπονο διαβασμα μπορει να οδηγησουν και σε προβληματα στα χερια. Οι χρωματισμοι ειναι αρκετα ουδετεροι και θα δυσκολευτεις να ξεχωρισεις το πιανισιμο απο το πιανο.
    Εγω προτεινω να κατεβεις στο κεντρο Αθηνας, απεναντι απο τον Διαμαντοπουλο ( επι της Σολωνος ) και να ρωτησεις για μεταχειρισμενα πιανα.
    Η αληθεια ειναι πως η γερμανικη "σχολη" πιανου ειναι η καλυτερη ( κατα την αποψη μου ), ομως εαν μπορεις να πας και σε πιο βαρια πιανα ( οπως τα Belarus ) μην διστασεις.

    3) Πηγα μονο για μια φορα για να δωσω κατακτηριες αρμονιου. Η συμπεριφορα ηταν απαραδεκτη και εφυγα αμεσως. Ολα αυτα εγιναν το 1993. Ελπιζω να εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε.
    vouliakis
    30.08.2007, 13:46
    1) Εναλλακτικά, μπορείς να «βολευτείς» με κάποιο μεταχειρισμένο γερμανικό πιάνο. Ψάξε στο forum του MusicΗeaven: υπάρχουν κάποιες σχετικές συζητήσεις (πληκτρολόγησε "μεταχειρισμένο" στην Αναζήτηση)…

    2) Την ύλη (και τη διαδικασία) για τις κατατακτήριες θα την πληροφορηθείς από τη γραμματεία του ωδείου.




    andy76
    31.08.2007, 11:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Old-Trafford στις 30-08-2007 στις 13:05 έγραψε...

    Καλησπερα σας.
    Ειμαι ο Θανος και απο μικρος επαιζα πιανο στο Εθνικο Ωδειο. Δυστυχως οι πανελληνιες με αναγκασαν να το σταματησω για 4 χρονια. Ειχα φτασει μεχρι τη Α΄ Μεση. 4 χρονια αφοτου το αφησα αποφασισα να το ξαναρχισω, και να παω για πτυχιο στο Εθνικο Ωδειο. Εδω αρχισουν να παρουσιαζονται τα προβληματα.
    1)Το πιανο μου (YAMAHA U1) ειναι στην Ξανθη και μαθαινει η αδερφη μου πιανο, και εγω θελω να αγορασω καινουργιο πιανο στην Αθηνα. Καταστηματα εχω δει καποια, αλλα το budget μου περιοριζεται περιπου στα 2500 ευρω. Σκεφτομαι να παρω ενα κινεζικο SAMICK ισα ισα για να μπορω να προπονουμαι και να συνεχισω για το πτυχιο, και αργοτερα ισως παρω αλλο καλο πιανο. Αυτο το SAMICK ειναι ικανο να με φτασει ως το πτυχιο, η ο ηχος του δεν θα ειναι αρκετα καλος για να μπορω να αποδωσω σωστα χρωματισμους η αλλες τεχνικες; Μηπως σε 5 χρονια θα ειναι για πεταμα; Δυστυχως δεν εχω αλλα χρηματα, δηλαδη αυτο το πιανο πιο πολυ λυση αναγκης θα ειναι
    2)Για να ξαναξεκινησω τα μαθηματα στο Εθνικο Ωδειο πρεπει να δωσω κατατακτηριες μου ειπανε. Γνωριζει καποιος περισσοτερα πραγματα;
    3)Μενω στα Πετραλωνα. Κοντα σε μενα, στην Καλλιθεα, ειναι ενα παραρτημα του Εθνικου Ωδειου. Μηπως εχει κανενας εμπειριες απο αυτο; Μηπως θα ητανε καλυτερα να πηγαινω στο κεντρικο;

    Οτιδηποτε αλλο σκεφτεστε για την περιπτωση μου θα ητανε χαρα μου να το ακουσω. Σας ευχαριστω για το χρονο σας



    λοιπόν Θάνο αν πάρεις το Samick ίσως όταν πας για πτυχίο χρειαστεί να πάρεις κάοιο άλλα πιάνο.

    Τώρα για το θέμα των κατακτήριων ήμουνα και εγώ ομοιοπαθής σου...είχα σταματήσει και εγω το πιανο στη μέση για τις πανελλήνιες για 3 χρόνια και ήμουν και εγώ στο Εθνικό...τελίκά κατέληξα στο συγκεκριμένο ωδείο με δίπλωμα...στο Εθνικό οταν κάνεις να δώσεις εξετάσεις πάνω απο 2 χρόνια είσαι υποχρεωμένος να δώσεις κατακτήριες εξετάσεις

    ρόλο δε παίζει τόσο σε πιο παράρτημα του Εθνικού θα πας όσο με ποιον δάσκαλο θα κάνεις...το πλεονέκτημα στο κεντρικό είναι οτι μπαίνεις σε ένα περιβάλλον που οι γνωριμίες θα σε βοηθήσουν να έχεις ένα καλό βαθμό στο πτυχίο σου...υπάρχουν και κάποιοι καθηγητές πολλοί καλοί...

    καλη μελέτη με υπομονή και κουράγιο...
    sakisarabatzis
    31.08.2007, 16:05
    Αγαπητε Θανο και φυσικα πρεπει να δωσεις κατατακτηριες τον Οκτωβριο μετα απο προετοιμασια με συγκεκριμενο καθηγητη ωδειου η μουσ.σχολης που θα σε προτεινει για την ταξη. Οτι δηποτε αλλο επικοινωνησε και μαζι μου στο τηλ.69483Ο4621. ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ δ/ντης ωδειων και μουσ.σχολων
    MISangie
    31.08.2007, 18:53
    λοιπον εγω τωρα ετοιμαζω το πτυχιο μου.Ειμαι στο εθνικο του π.φαληρου.δεν χρειαζεται να δωσεις κατατακτηριες.δεν εχεις βιβλιαριο απο το παλιο σου ωδειο?απο αυτο φαινεται σε ποια ταξη σταματησες.το πιο πιθανο ειναι να ξεκινησεις απο την αρχη την μεση για να βρεις τον ρυθμο σου.οσο αναφορα το πιανο,αν το ωδειο ειναι κοντα σου μπορεις να πηγαινεις εκει να μελετας.το εκανα εγω και πολλα παιδια που ξερω.αντε μην το αμελεις..ξεκινα!θα τα ξαναθυμηθεις ολα με λιγο διαβασμα.μονο λιγη υπομονη....
    Old-Trafford
    31.08.2007, 19:32
    Θα ηθελα το πιανο που θα παρω να μπορω να το χρησιμοποιω και στο πτυχιο, οποτε τα SAMICK αποκλειονται. Πηγα μια βολτα απο ΝΑΚΑ στη Ναυαρινου και μου ειπε οτι μπορει να μου βρει YAMAHA U1 μεταχειρισμενο, επισκευασμενο απο την ιδια τη YAMAHA,με 3500 ευρω. Επισης μια επιλογη ακομα ειναι να παρω το μικρο της εταιρειας, το Yamaha B1. Αξιζουνε τα YAMAHA, και ειδικα το μεταχειρισμενο που ανεφερα παραπανω;

    Αυριο παω μια βολτα απο Διαμαντοπουλο, αλλα και για ψαξιμο στη Σολωνος.
    andy76
    31.08.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 31-08-2007 στις 18:53 έγραψε...

    λοιπον εγω τωρα ετοιμαζω το πτυχιο μου.Ειμαι στο εθνικο του π.φαληρου.δεν χρειαζεται να δωσεις κατατακτηριες.δεν εχεις βιβλιαριο απο το παλιο σου ωδειο?απο αυτο φαινεται σε ποια ταξη σταματησες.το πιο πιθανο ειναι να ξεκινησεις απο την αρχη την μεση για να βρεις τον ρυθμο σου.οσο αναφορα το πιανο,αν το ωδειο ειναι κοντα σου μπορεις να πηγαινεις εκει να μελετας.το εκανα εγω και πολλα παιδια που ξερω.αντε μην το αμελεις..ξεκινα!θα τα ξαναθυμηθεις ολα με λιγο διαβασμα.μονο λιγη υπομονη....



    MISangie είσαι σίγουρη οτι δε πρέπει να δώσει κατακτήριες? εγώ προσωπικά μεγάλωσα στο Εθνικο και ξέρω πολύ καλά οτι είσαι υποχρεωμένος να δίνεις εξετάσεις το πολύ κάθε 2 χρόνια διαφορετικά δε λογίζεσαι μαθητής του ωδείου...και αυτό είναι λογικό αφού πρέπει και αυτοί να λάβουν και κάποια εξέταστρα...εκτός αν άλλαξε κατι τα τελευταία 3 χρόνια που εγώ εχω τελειώσει...

    πάντως καλή επιτυχία στο πτυχίο σου...