ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.842 μέλη

    Όταν ήμαστε ολιγαρκείς πετυχαίνουμε περισσότερα...

    Liza32
    31.08.2007, 08:18
    ... απο όσα θα πετύχαιναν ορισμένοι, που θα ήθελαν πολλά τη συγκεκριμένη στιγμή. Τελικά όταν προχωράμε μεθοδικά και με μέτρο, βάζουμε ενα ενα λιθαράκι για να χτίσουμε τη ζωή που θέλουμε. Η υπομονή ανταμείβεται, και η επιμονή επίσης. Είχατε ποτέ ενα απραγματοποίητο στόχο, που θεωρήσατε καλό να περιμένετε την κατάλληλη στιγμή για την υλοποίηση του; Ποιά συναισθήματα σας προξένησε όλη αυτή η αναμονή, πρίν να φτάσετε εκεί που ήσαστε σήμερα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 31-08-2007 15:43 ]


    GL
    31.08.2007, 15:50
    [ To ποστ εξαφανιστηκε απο τον συγγραφεα του ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 01-09-2007 11:50 ]


    Zefuros
    31.08.2007, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 31-08-2007 στις 15:50 έγραψε...

    [5) Θα σου αρεσε εσενα να βλεπεις να ποσταρω θεματα για την ζωη του Γατοπαρδου της Τασμανιας??? και πως αυτο το ζωο επιρρεαζει την ψυχολογια των νταβραντισμενων ιθαγενων του περιφημου αυτου νησιου??? Δεν θα ελεγες οτι κατι πινω και δεν σας δινω και οτι εχω ξεφυγει αλλου για αλλου???



    Ειλικρινάφιλε GL, αναμενω με αγωνία το συγκεκριμενο θεμα!!!!
    Παλι εγραψες...


    gexrag
    31.08.2007, 17:41
    Το ερώτημα είναι σωστά τοποθετημένο και η Liza32 έδωσε απλά το έναυσμα για να ξεκινήσει μια συζήτηση.
    ΤΕΛΙΚΑ
    1. Θέλετε συζήτηση ή μονόλογο
    2. Θέλετε φιλοσοφική ή ανουσιολογική συζήτηση.
    3. Θέλετε να πείνετε μπύρες μέχρι να ξεράσετε ή να διασκεδάζετε μέχρι να σκάσετε (στα γέλια)
    4. Θέλετε... αλήθεια τι θέλετε;

    Πάντως υπάρχει κάποιο άλλο παρόμοιο θέμα και σε παρακαλώ πολύ Liza32 να μην κουράζεις τα ήδη κουρασμένα μυαλά. Διευκρινίζω ότι όλοι μας είμαστε κουρασμένοι και οι αδικαιολόγητες τριβές μας φθίρουν περισσότερο.

    Παρέμβαση από ένα απλό μέλος το οποίο ποτέ δεν θα ήθελε να έχει τον άχαρο αλλά σημαντικό ρόλο του συντονιστή.
    Zefuros
    31.08.2007, 17:56
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 31-08-2007 στις 17:41 έγραψε...

    Το ερώτημα είναι σωστά τοποθετημένο και η Liza32 έδωσε απλά το έναυσμα για να ξεκινήσει μια συζήτηση.
    ΤΕΛΙΚΑ
    1. Θέλετε συζήτηση ή μονόλογο
    2. Θέλετε φιλοσοφική ή ανουσιολογική συζήτηση.
    3. Θέλετε να πείνετε μπύρες μέχρι να ξεράσετε ή να διασκεδάζετε μέχρι να σκάσετε (στα γέλια)
    4. Θέλετε... αλήθεια τι θέλετε;

    Πάντως υπάρχει κάποιο άλλο παρόμοιο θέμα και σε παρακαλώ πολύ Liza32 να μην κουράζεις τα ήδη κουρασμένα μυαλά. Διευκρινίζω ότι όλοι μας είμαστε κουρασμένοι και οι αδικαιολόγητες τριβές μας φθίρουν περισσότερο.

    Παρέμβαση από ένα απλό μέλος το οποίο ποτέ δεν θα ήθελε να έχει τον άχαρο αλλά σημαντικό ρόλο του συντονιστή.



    1on. Συμμερριζομαι εν μερη την αγανακτηση του φιλου GL, καθώς η Liza32 εχει την συνηθεια να ανοιγει κατα βούληση θεματα σε βαθμό που κουραζει (προσωπική αποψη)
    2. Το ερωτημα (για να πα΄με και ΟΝ ΤΟΠΙC) ειναι αθλια τοποθετημένο, καθώς ξεκινά με την εννοια του ολιγαρκή και την συγκρίνει με τον βιαστικό και ανεβάσταγο. Καμια σχέση
    3. Εαν <υτο ειναι φιλοσοφική συζητηση,και εγω ειμαι αστροναυτης.
    4. Προτιμώ να πινω μπύρες χωρίς να ξερνάω. Πιθανή απορία σου μπορεί να απαντηθεί σε νέο φιλοσοφικό τοπικ.
    5. Γραφουμε οτι γουστάρουμε, σχολιάζουμε οτι θελουμε και δεν θα δώσουμε και λογαριαμό σε κανέναν, σοφρωνα ή μη, για τις επιλογές μας
    6. Ειμαστε κουρασμένα μυαλά γιατι αρχίζουμε και διαβαζουμε οτι ναναι
    7. Θα ελεγα και αλλα, αλλά βαριέμαι
    8. Καλά εσυ gexrag,δεν εχεις φυγει ακομα? Τς Τς Τς

    @Liza32
    Σορρυ που στα εχωσα λιγο, αλλά το κουρασες λιγο το θεμα
    ogyon21
    31.08.2007, 18:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 31-08-2007 στις 17:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 31-08-2007 στις 17:41 έγραψε...

    Το ερώτημα είναι σωστά τοποθετημένο και η Liza32 έδωσε απλά το έναυσμα για να ξεκινήσει μια συζήτηση.
    ΤΕΛΙΚΑ
    1. Θέλετε συζήτηση ή μονόλογο
    2. Θέλετε φιλοσοφική ή ανουσιολογική συζήτηση.
    3. Θέλετε να πείνετε μπύρες μέχρι να ξεράσετε ή να διασκεδάζετε μέχρι να σκάσετε (στα γέλια)
    4. Θέλετε... αλήθεια τι θέλετε;

    Πάντως υπάρχει κάποιο άλλο παρόμοιο θέμα και σε παρακαλώ πολύ Liza32 να μην κουράζεις τα ήδη κουρασμένα μυαλά. Διευκρινίζω ότι όλοι μας είμαστε κουρασμένοι και οι αδικαιολόγητες τριβές μας φθίρουν περισσότερο.

    Παρέμβαση από ένα απλό μέλος το οποίο ποτέ δεν θα ήθελε να έχει τον άχαρο αλλά σημαντικό ρόλο του συντονιστή.



    1on. Συμμερριζομαι εν μερη την αγανακτηση του φιλου GL, καθώς η Liza32 εχει την συνηθεια να ανοιγει κατα βούληση θεματα σε βαθμό που κουραζει (προσωπική αποψη)
    2. Το ερωτημα (για να πα΄με και ΟΝ ΤΟΠΙC) ειναι αθλια τοποθετημένο, καθώς ξεκινά με την εννοια του ολιγαρκή και την συγκρίνει με τον βιαστικό και ανεβάσταγο. Καμια σχέση
    3. Εαν <υτο ειναι φιλοσοφική συζητηση,και εγω ειμαι αστροναυτης.
    4. Προτιμώ να πινω μπύρες χωρίς να ξερνάω. Πιθανή απορία σου μπορεί να απαντηθεί σε νέο φιλοσοφικό τοπικ.
    5. Γραφουμε οτι γουστάρουμε, σχολιάζουμε οτι θελουμε και δεν θα δώσουμε και λογαριαμό σε κανέναν, σοφρωνα ή μη, για τις επιλογές μας
    6. Ειμαστε κουρασμένα μυαλά γιατι αρχίζουμε και διαβαζουμε οτι ναναι
    7. Θα ελεγα και αλλα, αλλά βαριέμαι
    8. Καλά εσυ gexrag,δεν εχεις φυγει ακομα? Τς Τς Τς

    @Liza32
    Σορρυ που στα εχωσα λιγο, αλλά το κουρασες λιγο το θεμα




    movflower
    31.08.2007, 18:19
    ίχνος ολιγαρκείας τελικά;
    gexrag
    31.08.2007, 18:57
    Θα κάνω μια μικρή ανάλυση γιατί απλά δεν δίνεται σημασία στην έννοια των λέξεων.

    1.Ο ολιγαρκής μπορεί να πετύχει πολλά στην ζωή του;
    2.Πόσα από αυτά που έχετε πετύχει έχουν επιτευχθεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή;
    3. Όντας ολιγαρκής και προχωρόντας με μέτρο μπορούμε να πετύχουμε τελικά;
    4. Ηυπομονή και η επιμονή έχει επιπτώσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα;
    5. Πραγματοποιήθηκαν οι στόχοι ή περιμένετε την κατάλληλη χρονική στιγμή για να ενεργήσετε;
    6.Ποια συναισθήματα σας προκάλεσε;

    Τα παραπάνω 6 ερωτήματα είναι αληλένδετα και ορίζουν το θέμα σε σχέση με την ολιγάρκεια. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει η Liza32. Βεβαιότατα αποτελού θέμα που ΑΠΑΙΤΕΙ φιλοσοφική ανάλυση και συζήτηση οπως και το θέμα της αστροφυσικής επίσης μπορεί να τοποθετηθεί σε φιλοσοφικό επίπεδο.
    Σας παραπέμπω στον ορισμό της φιλοσοφίας και τα σχετικά τα οποία μάλλον δεν λαμβάνετε καθόλου υπόψην.
    Ζητώ ευγενικά από κάθε φιλόλογο ή γενικά διδάσκαλο να τοποθετηθεί επί του θέματος.
    Που όμως να τοποθετηθεί όταν έχει κλειδώσει το μόνο σχετικό τόπικ που έχει ανοίξει;
    Αλήθεια ζήτησα ως χείρα φιλίας να κάνουν κάποιοι τις στοιχειώδης κινήσεις που απαιτούνται για ένα καλύτερο ΜΗ.
    Έγινε τίποτα;
    ΘΑ γίνει;

    asxetos
    31.08.2007, 19:14
    θα κανω το δικηγορο του διαβολου.
    Ειναι αληθεια οτι γινεται λιγο κουραστικη και σε εμενα η Liza32 οσον αφορα τα θεματα που σε πολυ κοντινα χρονικα διαστηματα βαζει. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι καποια απο τα μελη βαζοντας και τον εαυτο μου μεσα εδω πρεπει να δειχνουν με τοσο επιθετικο τροπο την απεχθεια τους οχι στο θεμα αλλα στο ατομο μελος Liza 32.

    Με αυτο το σκεπτικο οποιος ανοιγει νεο τοπικ θα γινεται ερμαιο επιθεσης καποιων μελων και πιθανον πιο παλιων; Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο. Στο κατω κατω της γραφης δεν ειναι κακο καποιο μελος να ανοιγει τετοιου ειδους τοπικ αν πιθανον δεν ξερω σιγουρα, μπορει να χρειαζεται τις αποψεις των αλλων μελων εδω για δικους του προσωπικους λογους.

    Δεν ειναι και τοσο κομψο να αποριπτουμε ατομα απο πιθανον μελλοντικες συναντησεις των μελων εδω μεσα. Προσωπικα αν ημουν η Liza32, να ενιωθα πολυ ασχημα να συμμετασχω σε καποια συναντηση των μελων του MusicHeaven.
    Οι κλικες που θελω να πιστευω δεν υπαρχουν αλλα αν υπαρχουν δεν χρειαζεται να φαινονται οπως δεν χρειαζεται και καποια ατομα να "υμνουν" την αυταρεσκεια τους βγαζοντας τα κομπλεξ απο της ζωης τους την δυσαρεσκεια.
    Απο εκει και επειτα πιστευω οτι το ζαπινγκ δεν βλαπτει κανεναν. Οποιος θελει να απαντησει σε ενα τοπικ ειναι ελευθερος να το κανει πιστευω χωρις να τον περιοριζει κανενας. Αν δεν θελει μπορει να προσπερασει το θεμα και να ασχοληθει με αυτο που τον εκφραζει.
    Συγχωρεστε με οι προλαλησαντες για τον τροπο που εκφερω την αποψη μου, αλλα θεωρω αδικη τη επιθεση στο μελος Liza32 που καλως η κακως εχει ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ την συνηθεια να βαζει θεματα προς συζητηση συνεχως.
    Δεν νομιζω πως αξιζει τετοια συμπεριφορα απο οποιοδηποτε μελος εδω μεσα, παλιο η νεο.
    Αυτα τα ολιγα.

    margo
    31.08.2007, 19:51
    Είναι απαράδεκτο να δέχεται επίθεση η lisa32 ή οποιοδήποτε άλλο μέλος γιατί ανοίγει τόπικ.
    Δεν καταλαβαίνω,δεν μπορεί να ανοίξει όσα θέλει με όποιο θέμα θέλει?

    Όποιος δεν θέλει να απαντήσει δεν είναι υποχρεωμένος,
    όχι να απαντήσει, ούτε καν να κλικάρει..

    Όποιος θέλει ας ανοίξει νέα,δικα του τόπικ με τα θέματα που τον προβληματίζουν
    ή ας ανασύρει ήδη υπάρχοντα παλαιότερα θέματα από τα εκατοντάδες του φόρουμ.

    Θυμάμαι ότι έχει ξανασυμβεί να της γίνει παρόμοια ερώτηση"μα πόσα θέματα θα ανοίξεις?"(θέμα τόπικ ήταν αυτό το οποίο το κλείδωσαν αμέσως και καλά έκαναν κατά τη γνώμη μου).
    jorge
    31.08.2007, 20:10
    GL, απαραδεκτο υφος για μελος που ειναι τοσο καιρο εδω. Απαραδεκτο να κατακρινουμε το πως και το γιατι γραφει καποιο μελος και να του κανουμε τετοια σφοδροτατη επιθεση, επειδη μας εχει εκνευρισει το στυλ και το οτι δεν βρισκουμε νοημα σε αυτα που γραφει. Ειτε ζηταμε διευκρινησεις, ειτε απεχουμε, ειτε γραφουμε αλλου.

    Συμβουλη: Δεν το παιζουμε ρυθμιστες της συζητησης αν δεν ειμαστε συντονιστες. Δεν πεταγομαστε, παρα μονο αν εχουμε να πουμε κατι σχετικο με το θεμα. Διαφορετικα τα υπολοιπα μελη θα κανουν το ιδιο. Και αυτο δημιουργει αναρχια.

    ΥΓ. Συνεχιστε στο θεμα.
    GL
    31.08.2007, 22:46
    [ Το ποστ εξαφανιστηκε απο τον συγγραφεα του ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 01-09-2007 11:51 ]


    mmmyrto
    31.08.2007, 23:00
    Για να συνεχίσει το θέμα...
    Δεν είμαι σίγουρη αν οι ολιγαρκείς άνθρωποι πετυχαίνουν περισσότερα από τους μη ολιγαρκείς, πολλές φορές μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο... Είμαι σίγουρη όμως ότι οι πρώτοι είναι πάντα πιο ευχαριστημένοι από αυτά που κατάφεραν και τα χαίρονται και περισσότερο...
    Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης... Η αναμονή σίγουρα άξιζε, ποτέ δεν ένιωσα άσχημα, ίσα ίσα κάθε φορά που πλησίαζα στην υλοποίηση του στόχου, έστω και λίγο, ένιωθα υπέροχα.. Τέλος όταν τον έφτασα ήμουν πανευτυχής, για πολλές μέρες κυκλοφορούσα με ένα χαζό χαμόγελο μέχρι τα αυτιά..
    sentoni
    31.08.2007, 23:20

    . . . GL . . . προσκυνώ . . . με κάλυψες όσο δεν φαντάζεσαι . . .

    """ Ενα απλο μελος ειμαι σαν εσενα που εχω το δικαιωμα να ξεσπαω οπου θελω και να τα χωνω οπου θελω οπως και εσυ το ιδιο. Κανε το ομως με τροπο και με τακτ! Οχι ομως μεσα απο τον λαβυρινθο των επιστημονικα θρεμμενων ερωτηματων σου.... """


    . . . και για να μην είμαι εκτός θέματος κι εγώ . . . Διαφωνώ δεν πρέπει κανείς να είναι ολιγαρκής . . . έτσι χωρίς επιχειρήματα , απλά . . . !
    margo
    31.08.2007, 23:24
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 31-08-2007 στις 22:46 έγραψε...



    7) Αγαπητη Μαργαριτα, απλα εχεις δικιο!! Καλυφθηκες???



    ΥΓΕΙΕΝΕΤΕ!!!





    Όχι

    Άμα κάνεις πειράματα πάνω μας οφείλεις
    τουλάχιστον να μας πεις τι διαπίστωσες
    Διαφορετικά πάρε ποντίκια που δεν θα σε ρωτήσουν ποτέ τίποτα.

    Επίσης έχω απορία στο 3α και στο 3β

    3α)
    Δηλαδή η lisa θα τα έβαφε μαύρα άμα δεν είχε αναγνώσεις ή απαντήσεις στο θέμα της ενώ τώρα σε ευγνωμονεί??Γιατί?
    Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω
    ή υπονοείς ότι ανοίγει τα τόπικ μόνο και μόνο για να μαλώνουμε σαν κοκόρια?

    3β)
    Το τόπικ δεν απέκτησε ζωντάνια και συμμετοχή,απλά βγήκε off
    kai όλες οι απαντήσεις ήταν προς εσένα και όχι προς την Lisa.

    Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη από μένα και ούτε θίχτηκα.
    Απλώς είπα τη γνώμη μου για τον χωρίς λόγο επιθετικό σου τόνο.


    Σε ρωτάω γι αυτά απλά για να εξηγήσεις
    και ειλικρινά ,χωρίς καμία διάθεση για κοκορομαχίες.


    Άντε καλά ούζα
    Crocodile
    01.09.2007, 01:29
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 31-08-2007 στις 22:46 έγραψε...


    ΥΓΕΙΕΝΕΤΕ!!!

    Ααααχχχχ κοντεψα να στραβωθω! Τι ορθογραφια ειναι αυτη;;;
    Tο ρημα ειναι "ΥΓΙΑΙΝΩ" προερχεται απο την υγιεια (αρχ.) με την καταληξη -αινω οπως το "ΠΗΓΑΙΝΩ".
    Κατα συνεπεια η προστακτικη "ΥΓΙΑΙΝΕΤΕ"!!!
    ishor
    01.09.2007, 01:51
    Κακα τα ψεμματα εχω ξετρελαθει με τουτο το forum...

    1) Απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα των υπερασπιστων της liza πλεον το spamming ειναι ελευθερο....θα ανοιγω τουλαχιστον 20 θεματα την ημερα...

    και 2) ειναι και ενημερωτικο....μαθαινουμε σωστη ορθογραφια....


    Ευγε ευγε.....κιπ γουοκινγκ!!!!!!!!!
    Tren
    01.09.2007, 04:22
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 31-08-2007 στις 23:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 31-08-2007 στις 22:46 έγραψε...



    7) Αγαπητη Μαργαριτα, απλα εχεις δικιο!! Καλυφθηκες???



    ΥΓΕΙΕΝΕΤΕ!!!





    Όχι



    Σε ρωτάω γι αυτά απλά για να εξηγήσεις
    και ειλικρινά ,χωρίς καμία διάθεση για κοκορομαχίες.





    Τσ... τσ... τσ... τσ....τσ....

    GL
    01.09.2007, 05:17
    [ Το ποστ εξαφανιστηκε απο τον συγγραφεα του ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 01-09-2007 11:52 ]


    Liza32
    01.09.2007, 08:40
    Αγαπητέ GL, γιατί τόσο μίσος απέναντί μου; Με ξέρεις και απο χτές;Για όνομα του Θεού, εγω απλά συμμετέχω στο forum. Τώρα, αν θα βάλω δέκα ή και είκοσι ερωτήσεις γιατί το κάνεις θέμα; Είναι κακό επειδή έχω την περιέργεια να δω τη γνώμη των άλλων; ίσα ίσα αυτό σημαίνει, οτι υπολογίζω καί τη γνώμη των άλλων. Συνήθως προχωράω με βάση τα πιστεύω μου, αλλά είμαι ανοιχτή και στις συμβουλές των άλλων. Τώρα,όσον αφορά αυτό που είπες, οτι δεν βάζω απλά θέματα και οτι εδω μέσα υπάρχουν και άνθρωποι του δημοτικού, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Εγω δεν είμαι εδω για να κάνω εντύπωση, ούτε να δημιουργήσω διχόνιες και επεισόδια! όμως δεν ξέρω πως αλλιώς να εκφραστώ, μια που μια ζωή έτσι εκφράζομαι! Γιατί πρέπει να υποδυθώ κάποια που δεν είμαι; Όσοι με γνωρίζουν απο κοντά ξέρουν οτι είμαι άνθρωπος με μεγάλη αγάπη στις τέχνες και τα γράμματα. Επίσης, οτι είμαι άτομο που αγαπώ το διάλογο και την επικοινωνία με κάθε μέσον. Οι φίλοι μου ξέρουν οτι προκειμένου κανείς να με πλησιάσει, πρέπει να μπορέσει να δει την ψυχή μου πάνω απο όλα! Διότι για ορισμένους μπορέι να φαίνομαι κάποιες φορές σνόμπ, εγωίστρια, ή και εγω δεν ξέρω τι άλλο.όμως αυτή είναι η εικόνα που δείχνω στους άλλους όταν πληγώνομαι ή όταν γνωρίζω οτι ο άλλος πάει να με εκμεταλλευτεί. Κατα βάθος είμαι ευαίσθητη αλλά ξέρω καλά να κρύβω αυτή την ευαισθησία αλλά και τον πόνο μου, πίσω απο πράξεις ή λέξεις που σκοπό έχουν να κάνουν τους άλλους να με δεχτούν όπως είμαι. Πολλοί προσπάθησαν να με αλλάξουν στο παρελθόν. Το μόνο που κατάφεραν είναι να τους αγννοώ εδω και χρόνια. Εμένα έτσι μου αρέσω, και για τους άλλους δεν με νοιάζει! Άλλωστε για αυτό διατηρώ φιλίες χρόνων. Επειδή είμαι ο εαυτός μου. Πρόσεξε όμως. Αν καταλάβω οτι κάποιος πάει να μου τη φέρει, δεν μένω με σταυρωμένα χέρια. Για να επιστρέψω και στο θέμα, πολύ απλά μην απαντήσεις ξανά σε ερώτηση μου. Εδω μέσα ο καθένας είναι ελεύθερος να απαντάει ή όχι! Σε έπιασε κανείς απο το λαιμό για να απαντήσεις; όχι. Γιατί τότε απάντησες; Μήπως επειδή θέλεις εσύ να δημιουργήσεις θέμα εκεί που δεν υπάρχει;