ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.851 μέλη
    antonispanou
    01.09.2007, 16:10
    Arage exei i texni oria???????

    perimenw tis apopseis sas gia na "diafwtistw" kai egw peri aytou tou thematos!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-09-2007 16:45 ]


    mike-railse
    01.09.2007, 16:18
    apo apopseis pou exw suleksei gia ayto to thema einai sigourotata swstes

    den uparxoun oria stin texni file antwni einai....
    ayto pou kanei kanei magikh...
    kai den tha stamatisei pote!!

    akoma vlepw to daskalo mou meta apo tosa xronia kitharas...
    na ekseleisetai, den uparxoun oria!!

    akoma kai an fthaseis to afthasto kapoios tha uparxei pou tha
    se kseperasei, pou tha to agapaei perissotero apo sena!!

    eimai eytuxismenos pou mporw kai ekfrazomai mesa apo mia morfi
    texnhs pou legetai mousiki....



    life without music would be an error

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mike-railse στις 01-09-2007 16:19 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mike-railse στις 01-09-2007 16:20 ]


    tina15
    01.09.2007, 16:30
    Δε νομίζω πως στην τέχνη υπάρχουν όρια αφού αυτό το σκοπό εξυπηρετεί...Ελεύθερη έκφραση προσωπικότητας!!Παρόλα αυτά πρέπει να κινήται σε κάποια πλαίσια,ας πούμε αν προσβάλει ανθρώπους και καταστάσεις θα πρέπει να τεθούν όρια αλλά αυτό βέβαια πιστεύω πως έχει να κάνει με το επίπεδο και την ιδεολογία του καθενός!
    StavmanR
    01.09.2007, 16:32
    Αντώνη η τέχνη είναι έννοια όπως η αγάπη, το όνειρο, η ελευθερία, η ανάγκη κλπ. Πρόκειται για πνευματικό δημιούργημα το οποίο δεν είναι δυνατό να κλειστεί στα στενά όρια της λογικής. Όρια έχει μόνο εκείνο που υπακούει σε λογικούς κανόνες. Όταν φτάσουμε σε σημείο να ορίσουμε την τέχνη, θα έχουμε ανακαλύψει τα όρια και τη δομή της.
    Είναι πολύ επικίνδυνο το παιχνίδι με τις έννοιες. Για παράδειγμα θα σου πω ότι για εμένα είναι τέχνη να σε εξυβρίσω μέσα στο φόρουμ, ή να σε δείρω στο δρόμο. Μπορεί κανείς να με πείσει για το αντίθετο; Η τέχνη είναι προσωπική άποψη. Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα γύρω από τη φύση της τέχνης η οποία καλώς η κακώς μπαίνει σε νομικά καλούπια, ώστε να μην κινδυνεύει η φυσική και ψυχική υπόσταση του ατόμου ή ενός κοινωνικού συνόλου. Θεωρητικά η τέχνη δεν έχει όρια. Πρακτικά θα πάψει να έχει όταν ο άνθρωπος ξεπεράσει τα όριά του και γίνει Άνθρωπος...
    Liza32
    02.09.2007, 09:58
    Δεν έχει όρια, απειδή είναι μια συνεχιζόμενη έκφραση του ψυχικού μας κόσμου. Και επειδή η τέχνη υπάρχει για να εξυπηρετεί το κοινό καλό, εξελίσσεται συνεχώς, με γνώμονα το ρυθμό της κάθε εποχής.
    okanenas
    02.09.2007, 12:42
    Η αληθινή τέχνη έχει όρια
    ishor
    03.09.2007, 20:55
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 02-09-2007 στις 12:42 έγραψε...

    Η αληθινή τέχνη έχει όρια



    Διαφωνω.
    Η τεχνη δεν πρεπει να εχει ορια μιας και πρεπει συνεχεια να εξελισετε.Το προβλημα ομως ειναι οτι ο ανθρωπος βασισμενος στο οτι η τεχνη δεν εχει ορια ονομαζει με βαση το συμφερον του την καθε μλκια που φτιαχνει σαν "τεχνη".

    Η τεχνη δεν εχει ορια αλλα δεν πρεπει να ονομαζουμε τα παντα τεχνη.Το ζητημα την σημερον ημερα εχει ξεφτιλιστει.
    Hastaroth
    03.09.2007, 21:25
    Αφού λοιπόν δέν μπορούμε να ονομάζουμε τά πάντα "τέχνη",αυτό αποδεικνύει οτι η τέχνη έχει όρια.


    ishor
    03.09.2007, 21:36
    Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα και ξαναδιαβασε αυτο που εγραψες.Ισως και να καταλαβεις οτι το επιχειρημα σου ειναι ατοπο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ishor στις 03-09-2007 21:37 ]


    deathminor88
    03.09.2007, 22:26
    Πιστεύω πως η τέχνη έχει όρια, απλά αυτά διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο...
    Hastaroth
    03.09.2007, 22:51
    Παράθεση:

    Το μέλος ishor στις 03-09-2007 στις 21:36 έγραψε...

    Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα και ξαναδιαβασε αυτο που εγραψες.Ισως και να καταλαβεις οτι το επιχειρημα σου ειναι ατοπο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ishor στις 03-09-2007 21:37 ]





    Ξαναδιάβασα αυτό που έγραψες και επιμένω οτι το επιχείρημά μου δέν είναι άτοπο.

    Μπορεί π.χ. κάποιος να ισχυριστή οτι το να πέρδεται επί σκηνής αποτελεί "εξέλιξη τής μουσικής τέχνης";
    ishor
    04.09.2007, 18:21
    Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι επειδη τα παντα δεν μπορουν να ειναι τεχνη (οπως ειπες καποιος να περδεται επι σκηνης) αυτοματως σημαινει και οτι η τεχνη εχει ορια?
    movflower
    04.09.2007, 19:27
    Ποιός θέτει τα όρια;

    Πριν λίγο καιρό, είχε γίνει σάλος για την ταινιούλα με την κλειδαρότρυπα, τον Εθνικό ύμνο κλπ. Σχετικό τόπικ, υπάρχει και εδώ! Νομίζω θα απαντηθεί η ερώτησή σου,και μάλιστα όχι με απαντήσεις θεωρητικές. Εφαρμοσμένη η έλλειψη ορίων, φτάνει στα όρια πολλούς φίλους της τέχνης.

    Τόσο τα όρια, τόσο και το τι είναι τέχνη, είναι καθαρά προσωπικά θέματα.

    Γνώμη μου. Με ελαστικό όριο διαφωνίας! :)))))))
    Hastaroth
    04.09.2007, 20:52
    Τό κάθε τί έχει όρια-αλλοιώς θά ήμασταν σέ μιά κατάσταση πλήρους ασυδοσίας καί χάους.

    Πρίν κάποια χρόνια,η Μαρία Ξενουδάκη έκανε στο "Αντιθέατρο" μιά "παράσταση" όπου έλιωνε μέ πέτρες τά κεφάλια ζωντανών περιστεριών.Τό επιχείρημά της ήταν "θέλω να σοκάρω,νά προκαλέσω το κοινό μου".

    Μπορεί κανείς να ισχυριστή οτι αυτό που έκανε η Ξενουδάκη ήταν τέχνη;

    Αν ναί,τότε νά ανεβάσω κι'εγώ μιά παράσταση όπου κάθε βράδυ θά σκοτώνω κι'από έναν άνθρωπο μέσα από το κοινό.Αν μή τι άλλο,θα είναι το τέλειο έγκλημα καθώς θά μπορώ να δικαιολογηθώ οτι "ήθελα να σοκάρω το κοινό μου" κι'έτσι να παραμείνω ασύλληπτος εσαεί.

    Υπάρχουν λοιπόν κάποια όρια στήν τέχνη,τά οποία είναι αντικειμενικά και όχι θέμα προσωπικής εκτίμησης.
    gusfunn
    05.09.2007, 09:18
    Καλημέρα σας Κύριες και κύριοι. νομίζω ότι είναι οριακό(χα)για το θέμα που συζητάτε προσωπικά νομίζω ότι η τέχνη είναι άπλαστη και ο καλλιτέχνης (δημιουργός) καλείται να τη πλάσει. είναι άμορφη και έτσι μπορεί να κάνει και καλό και κακό .ας πούμε ότι για μένα κάνουν κακό τα τραγούδια της καψούρας που είναι τόσα πολλά πια και δε βοηθάν τον άνθρωπο να δει ένα βήμα πιο πέρα να αντιληφθεί τη συμβαίνει στη ζωή μα τον γυρίζουν συνέχεια γύρω απ τη γυναίκα το μόρο ε και τον εγωισμό στον μικρόκοσμο του δηλ. κι αυτό τέχνη είναι κακή τέχνη κατά εμέ και κακό κάνει και τέλος αφού είναι άπλαστη τα όρια τα δίνει ο καλλιτέχνης άρα έχεις όρια? .(η τέχνη μιμείται τη ζωή.
    Spirous
    05.09.2007, 11:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 03-09-2007 στις 22:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ishor στις 03-09-2007 στις 21:36 έγραψε...

    Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα και ξαναδιαβασε αυτο που εγραψες.Ισως και να καταλαβεις οτι το επιχειρημα σου ειναι ατοπο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ishor στις 03-09-2007 21:37 ]





    Ξαναδιάβασα αυτό που έγραψες και επιμένω οτι το επιχείρημά μου δέν είναι άτοπο.

    Μπορεί π.χ. κάποιος να ισχυριστή οτι το να πέρδεται επί σκηνής αποτελεί "εξέλιξη τής μουσικής τέχνης";



    Φίλε Hastaroth, ο underground κινηματογραφιστής Brakhage έκανε τέχνη ακόμα και τη νεκροτομία. Αν δεις πραγματικά έστω και 1 λεπτό από το αντίστοιχο βίντεο θα ξεράσεις ότι έχεις και δεν έχεις μέσα στην κοιλιά σου. Για ένα έμπειρο μάτι όμως η γωνίες με τις οποίες τράβηξε π.χ. το άνοιγμα ενός κρανίου αναδεικνύουν για παράδειγμα πόσο μηδενικό μπορεί να γίνει ακόμα και ο πιο σοφός άνθρωπος στον κόσμο. Δεν είναι λοιπόν το αν κάποιος πέρδεται επί της σκηνής αλλά ο τρόπος που το κάνει. Προσωπικά θα μου άρεσε να ακούσω την 9η Συμφωνία του Μπετόβεν με πορδές...

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 05-09-2007 11:47 ]


    Conspiratus
    07.09.2007, 12:30
    Παιδια...η τεχνη δεν εχει ορια...τα ορια τα εχει ο ανθρωπος...ή τοθλαχιστον αυτος ειναι που τα θετει!!
    KMaria
    09.09.2007, 01:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 07-09-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Παιδια...η τεχνη δεν εχει ορια...τα ορια τα εχει ο ανθρωπος...ή τουλαχιστον αυτος ειναι που τα θετει!!




    Συμφωνώ απολύτως. Εξάλλου, ο Άνθρωπος είναι αυτός που δημιούργησε αυτό το σύνολο ιδεών που ονομάζουμε "τέχνη" . Έπειτα, ας μην ξεχνάμε ότι οι νοητικές ικανότητες μας και η δυνατότητα αντίληψης που διαθέτουμε έχουν συγκεκριμένα όρια.Επομένως, αφού ο δημιουργός έχει συγκεκριμένα όρια, θα έχει και η δημιουργία του.

    Βέβαια, εγώ αναφέρθηκα σε ύπαρξη ορίων στα πλαίσια μιας κατηγοριοποίησης των ειδών που αντλούμε από τους τομείς απασχόλησης που υφίστανται σε κάθε κοινωνία . Το περιεχόμενο ή αλλιώς η ποικιλία της τέχνης δεν θα έπρεπε να περιορίζεται .Παρ 'όλο αυτά, περιχαρακώνεται διότι η τέχνη (στο σύνολό της )δεν βρίσκει την ίδια αποδοχή από όλα τα "στρώματα της κοινωνίας". Και αυτό συμβαίνει ,διότι δεν διαθέτουν όλοι οι θεατές το ίδιο επίπεδο μόρφωσης ,καλλιέργιας , δεν διαθέτουν τις ίδιες πεποιθήσεις και τέλος ,δεν έχουν όλοι την δυνατότητα σε δεκτικότητα καινούργιων ιδεών ,δηλαδή δεν υφίσταται ομοιογένεια απόψεων και σκέψεων στον κοινωνικό ιστό.Επομένως, ύστερα από λογική σκέψη καταλήγουμε στο ότι η τέχνη έτσι και αλλιώς περιορίζεται από αυτά που θεωρούν οι ποικίλες ομάδες του κοινού της ,ως κοινωνικά αποδεκτά δημιουργήματα.

    Λάθε βιώσας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KMaria στις 09-09-2007 01:19 ]


    ishor
    11.09.2007, 01:01
    Η συζητηση για μενα παραειναι αμπελοφιλοσοφικη , να πω την αληθεια και τι εγινε αν εχει ή αν δεν εχει ορια?Ποιον ενδιαφερει και σε ποιον χρειαζετε αυτη ακριβως η γνωση?Δεν το λεω ωστε να κατακρινω το παλικαρι που ανοιξε το συγκεκριμενο τοπικ, ισα ισα μαλιστα με εβαλε σε σκεψεις το συγκεκριμενο απλα δεν βλεπω να υπαρχει λαθος ή σωστο στο συγκεκριμενο θεμα.
    Το μονο που ξερω και το εχω για σιγουρο περι τεχνης ειναι οτι υπαρχει "καλη" και "κακη" τεχνη.
    Depoula
    11.09.2007, 12:33
    Δεν πιστευω πως η τεχνη εχει ορια,μιας και ειναι αδυνατον να τεθουν ορια στην φαντασια και στη δημιουργικοτητα.Επομενως,εφοσον τα παντα μπορουν να θεωρηθουν τεχνη,ειναι στο χερι μας να βαλουμε τα δικα μας ορια ο καθενας και να επιλεξουμε τι θα θεωρουμε τεχνη και τι οχι...