ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    Βοήθεια γα πιατίνια

    tntthanos
    01.09.2007, 19:37
    Γεία, παίζω 1 χρόνο DRUMS κ δν έχω την γνώση ν επιλέξω πιατίνια. έχω μαζέψει 300 ευρω για ride και crash (hi-hat εχω ενα μέτριο που θα τ αλλάξω αργότερα) βορώ ν πάρω κάτι καλό με αυτά τα λεφτά;
    Hastaroth
    01.09.2007, 20:10
    Μέ 300 ευρώ δέν μπορείς να πάρης ΚΑΙ ride ΚΑΙ crash καλής ποιότητας.Ενα από τά δύο μόνο.

    Εάν έχης κάποιον που σού κάνει μαθήματα drums,ζήτησέ του να πάτε μαζί σέ κάποιο μαγαζί μέ μουσικά όργανα νά σέ βοηθήση να διαλέξης.Η άν ξέρης κάποιον άλλο πιό έμπειρο drummer.


    tntthanos
    01.09.2007, 20:14
    πόσα πιστεύεις οτι χρειάζονται περίπου;
    McJohn
    06.09.2007, 14:48
    File mou geia sou!Xwris na kanw ton e3ipno i ton empeiro gt dn eimai kai poli(empeiros fisika...!:)) tha elega na mazepseis liga akomi.An kai me aft ta xrimata tha kanei kali agora eidika apo to net!alla 100 evro tha itan idanika gia kana paiste!Cutting edge sound!To latrevo.Ena rude crash kai ena signature ride.Kai pare mou ti zoi!
    tntthanos
    06.09.2007, 16:44
    ευχαριστώ για την συμβουλή .Όταν τ μαζέψω θα ζητίσω παραπάνω λεπτομέριες.Φιλε την ψυχή σου δεν θέλω τα πιατίνια σου όμως πολύ ευχαρίστως
    billy_cobham_2005
    06.09.2007, 17:04
    Καλησπέρα και από μένα! Η πρόταση που έχω για σένα ακούει στο όνομα Stagg! Πριν αγοράσω τα πιατίνια που έχω τώρα, είχα ένα ολοκληρωμένο σετάκι απ' αυτά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος! Μπορείς να επιλέξεις το 20'' Furia brilliant Ride, και το 16'' ή 18'' Myra Crash. Επίσης υπάρχoυν και φθηνότερες σειρές. Ακόμα και τώρα πολλά από αυτά τα πιατνάκια τα γουστάρω και μου αρέσει να τα προσθέτω στο σετ μου! Καλή αγορά!
    Hastaroth
    06.09.2007, 21:49
    Τά έχω ακούσει κι'εγώ τά Stagg καί δέν είναι και άσχημα.Από τιμές δέν θυμάμαι,μάλλον όμως είναι προσιτές.Την επόμενη φορά που θα βρεθώ στό μαγαζί που τα είχα δεί θά το κοιτάξω κι'αυτό.Συμφωνώ μέ τον προλαλήσαντα οτι είναι μιά καλή επιλογή γιά αρχάριο-αλλά καί γενικώτερα γιά όποιον θέλει "οικονομικά" πιατίνια μέ αξιοπρεπή ήχο (δηλαδή όχι σκουπιδοτενεκέδες).
    McJohn
    10.09.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 06-09-2007 στις 17:04 έγραψε...

    Καλησπέρα και από μένα! Η πρόταση που έχω για σένα ακούει στο όνομα Stagg! Πριν αγοράσω τα πιατίνια που έχω τώρα, είχα ένα ολοκληρωμένο σετάκι απ' αυτά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος! Μπορείς να επιλέξεις το 20'' Furia brilliant Ride, και το 16'' ή 18'' Myra Crash. Επίσης υπάρχoυν και φθηνότερες σειρές. Ακόμα και τώρα πολλά από αυτά τα πιατνάκια τα γουστάρω και μου αρέσει να τα προσθέτω στο σετ μου! Καλή αγορά!


    Exeis apolito dikio!Katexo ena splashaki stagg apo to proto mou kiolas set!Mou exei ragisei ligaki alla eftixos dn epireazei ton ixo t sxedon katholou!Einai ontos poli kalo oxi mono se sxesi me tin timi t alla kai genikotera.Tha to kratiso enthimio!
    Bgre
    10.09.2007, 19:24
    exei mia bdomada pou pira kaimourio setaki kai drums kai piatinia
    ta pitatinia einai stagg alla o ixos pou bgazoun den mou aresei sxedon katholou...isws epeidi eimai arxarios akoma na min kserw kala alla o ixos tous mou fenetai teliws eleinos
    Bgre
    10.09.2007, 19:33
    twra to proseksa.......300 euro den einai arketa????
    ego plirwsa 170 gia olo to set (piatinia ennoite)
    gi'auto einai xalia o ixos.....................
    den peirazei..ta prwta einai akoma..mexri na mathw tha kratisw auta

    kai kati allo.....1 bdomada ta exw kai arxisan idi na ftheirontai eleosssssss
    cobal
    10.09.2007, 19:40
    Αφου κανουν σαν κατσαρολες γιατι τα πηρες?
    Δεν χρειαζεται να εισαι εμπειρος για να καταλαβεις ενα πιατινι αν εινα καλο.
    Τι σετ πηρες?
    Εχω κανει πολυ υπομονη για να παρω τα πιατινια που εχω και σιγουρα το αξιζουν.
    Ομολογω οτι εχω ενα κολημα με τα Zildjian. Oταν μπαινω στο στουντιο και τα βλεπω ολα με τη μαρκα τους να γυαλιζουν, ευχαριστιεται η ψυχη μου. Πιατινι πιατινι γεμισα το σετ μου.
    cobal
    10.09.2007, 19:46
    Προτεινω στο Θανο να παρει (εφοσον ασχολειται) ενα καλο ride 20" με αυτα τα λεφτα και με υπομονη και οικονομια τα υπολοιπα, επισης ωραιο θα ηταν τα πιατινια σου να ειναι ιδια μαρκα και σειρα
    Bgre
    10.09.2007, 19:52
    pira 1 set sonor...alla mias kai oi perissoteroi ta katastrefoun ta prwta piatiniaa tous....as min xalasw kala piatinia alla auta edwwwww
    Hastaroth
    10.09.2007, 20:09
    Δέν είναι πάντα εύκολο να καταλάβουμε άν ένα πιατίνι είναι καλό ή όχι.

    Ακόμα και οι εγνωσμένης φήμης κατασκευαστές έχουν βγάλει σειρές που δέν θα μπορούσα να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό ήχο.

    Παίζει ρόλο και η εμφάνιση βέβαια.Τείνουμε να θεωρούμε κάποιες φορές οτι ένα καλογυαλισμένο πιατίνι θά βγάζη καί καθαρό,ωραίο ήχο.Ιδίως άν το χρώμα τού πιατινιού είναι χρυσοκίτρινο (γιατί υπάρχουν και πιατίνια με γκρί χρώμα στο μέταλλο,όπως τά Zeus-που νομίζω οτι δέν παράγονται πιά-ακόμα δέ και η Meinl είχε βγάλει κάποτε κάτι τέτοια πιατίνια).

    Η δική μου "συμβουλή" είναι:ακούστε προσεκτικά τί προτίθεστε να αγοράσετε και ξεκαθαρίστε γιά ποιό σκοπό το θέλετε.Καμμιά φορά,ακόμα και ένα πιατίνι μέ ήχο κατσαρόλας μπορεί να είναι χρήσιμο-αλλά μόνο ώς crash,αλλιώς ο εκνευριστικός ήχος του θά σάς ταλαιπωρή.....
    Bgre
    10.09.2007, 20:13
    1 erwtisi ....sto set twn 1300 aksizei na baleis piatinia me sunoliko kostos peripou 600 eurw?

    -Let's Rock guys
    -Rock??Let's metallllllllllllllllllllllllllllllllllll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bgre στις 10-09-2007 20:14 ]


    tsaboukos
    11.09.2007, 01:18
    Εγω θα σου προτεινα να αγορασεις Istanbul πιατινια.Εχουν και καλες τιμες και ειναι και υψηλης ποιοτητας.Πριν απο ενα μηνα αγορασα ενα 16'' crash της σειρας Radiant και ειναι γαμ@*ο!180 ευρω το πηρα και η ποιοτητα του ανετα αγγιζει της Zldjian.Ψαξ'το το θεμα παντως.
    Μια εναλλακτικη ειναι το Zildjian A-custom.200 euro και κατι,παρα πολυ καλο.Παντως τα πιατινια που θα παρεις φροντισε να ταιριαζουν μεταξυ τους.Σαν ηχος εννοω.Μην τα παρεις τυχαια.Και καλυτερα να πας να δοκιμασεις πριν τα παρεις.Ετσι εκανα κ εγω!
    tsaboukos
    11.09.2007, 01:24
    Να το το εργαλειο μου!



    επισυναπτόμενα: DSC00079i.JPG 
    McJohn
    11.09.2007, 11:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 10-09-2007 στις 19:24 έγραψε...

    exei mia bdomada pou pira kaimourio setaki kai drums kai piatinia
    ta pitatinia einai stagg alla o ixos pou bgazoun den mou aresei sxedon katholou...isws epeidi eimai arxarios akoma na min kserw kala alla o ixos tous mou fenetai teliws eleinos


    Me geia kai kala pai3imata!!!Oson afora ta piatinia sou min se noizei.Etsi kialios einai analosimo eidos.Ase pou me mia lathos kinisi mporei apla na spasei.Ego pantos thathela ena ride 20" formula 902 paiste.Krima pou den kikloforoun pleon.Pros to paron tha mino me ta B8-PRO.Oxi oti exo parapono...Exo kai ena 14"crash zildjian brilliant nomizo legete i sira.Ena omos exo na po...PAISTE for the win babe!
    McJohn
    11.09.2007, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος tntthanos στις 06-09-2007 στις 16:44 έγραψε...

    ευχαριστώ για την συμβουλή .Όταν τ μαζέψω θα ζητίσω παραπάνω λεπτομέριες.Φιλε την ψυχή σου δεν θέλω τα πιατίνια σου όμως πολύ ευχαρίστως


    aAaaxaxaxaxaxaxa.kalo!
    cobal
    11.09.2007, 18:07

    Ακόμα και οι εγνωσμένης φήμης κατασκευαστές έχουν βγάλει σειρές που δέν θα μπορούσα να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό ήχο.

    Τα παντα ειναι θεμα γουστου, Συμφωνω πως ακομη και ενα φτηνο πιατινι μπορει να αρεσει σε καποιον και να το συμπεριλαβει στο σετ του αλλωστε και εγω εχω ενα τετοιο (Zanchi 15" crash).
    Υπαρχουν ενα σωρο σειρες και μαρκες για καθε γουστο και σιγουρα αν δεν ξερεις καποια απ' αυτα καλα θα ηταν να τα δοκιμασει καποιος πριν αγορασει.
    Το Zildjian A custom 16" crash το αγορασα περυσι απο Νακα 260 ευρω.
    Η Ζildjian ειναι σιγουρα η κορυφαια εταιρια αυτη τη στιγμη στον κοσμο και δεν τιθεται θεμα συγκρισης με την Paiste, ακομη και η Sabian αυτη τη στιγμη ειναι ενα σκαλι πιο πανω.
    Τα Instanbul πολυ αξιολογα πιατινια με πολυ καλη τιμη. Τα China της ειναι φοβερα και στο μελλον θα αποκτησω ενα 18"