ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη
    DIMI25-
    02.09.2007, 02:22
    πραγματικα νομιζω οτι ο coverdale υπηρξε μια απο τις πιο αισθησιακες φωνες
    (λεω υπηρξε γιατι κακα τα ψεματα εχει σπασει)με την δικια του τεραστια ιστορια.
    θα ειθελα να μου γραψετε την αποψη σας για τον david και πιο τραγουδι σας συγκινησε σας ξεσηκωσε σας εκανε να νιωσετε διαφορα συναισθηματα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-09-2007 11:11 ]


    DrFeelgood
    02.09.2007, 13:13
    Ο Δαβιδ ειναι φοβερός, τρομερή φωνή με χαμηλές και ψηλές, καταπληκτικός showman.
    Στη συναυλια περσι είχε δωσει ρεστα. Τη φωνή του ακόμα τη διατηρεί σε παρα πολύ καλό επίπεδο, είναι αλάνθαστος στις εμφανίσεις του. Αυτό που μου αρέσει στα τραγο΄θδια του είναι το ερωτικό-σεξουαλικό feeling που κυριαρχεί. Δεν είναι κλαψιάρικα, είναι παθιασμένα τραγούδια, φανερώνουν έναν άνθρωπο που ζει με πάθος και απολαμβάνει τις στιγμές. Τον πάω με χίλια!
    LadyLuck
    02.09.2007, 16:56
    In the still of the night I hear the wolf howl honeeeeeey sniffing around your dooooooor... Τρομερά τραγούδια, τρομερή φωνή, τρομερές μουσικές και απίστευτο show ακόμα και τώρα στα 56 του
    Απλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει ένα από τα τραγούδια του που να μπορεί να πει κάποιος ότι δεν του ταίριαζε. Για όλα έβρισκε ακριβώς αυτό που χρειαζόταν, ή τουλάχιστον αυτό πέρναγε στο κοινό του...
    Lennon
    17.09.2007, 19:38
    Τελευταία ανακάλυψα ξαφνικά ένα τραγούδι που είχα σε CD μου με τους Whitesnake και δεν τΦοβερό κομμάτι, ενδεικτικό των φωνητικών δυνατοτήτων του Coverdale!
    Lennon
    17.09.2007, 19:40
    Τελευταία ανακάλυψα ξαφνικά ένα τραγούδι που είχα σε CD μου με τους Whitesnake και δεν το είχα προσέξει: "Looking for love"! Φοβερό κομμάτι, ενδεικτικό των φωνητικών δυνατοτήτων του Coverdale! (Sorry για το λάθος πριν!..)
    matthias16
    17.09.2007, 20:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Lennon στις 17-09-2007 στις 19:40 έγραψε...

    Τελευταία ανακάλυψα ξαφνικά ένα τραγούδι που είχα σε CD μου με τους Whitesnake και δεν το είχα προσέξει: "Looking for love"! Φοβερό κομμάτι, ενδεικτικό των φωνητικών δυνατοτήτων του Coverdale! (Sorry για το λάθος πριν!..)



    Φιλε lennon γι'αυτο υπαρχει η επεξργασια σε καθε μηνυμα σου, για να διορθωνονται τα λαθη! Υπαρχει πανω απο καθε μηνυμα σου θα το δεις

    Προσωπικα μ'αρεσει αρκετα η φωνη του Coverdale,και απο τραγουδια κυριως η Deep Purple - εποχη. Ειχε οντως χαρακτηριστικη φωνη και ηταν πολυ καλος frontman στους Whitesnake αλλα απο οτι τους ειδα περυσι στην συναυλια με τους Scorpions,δεν τραβαει το πραγμα..Προσπαθει να σηκωσει μονος του το γκρουπ αλλα δεν τα καταφερνει και πολυ καλα!..

    Love ain't no stranger λεμεεεεεε

    "The Best Illusion Is The Perfect Reallity"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 17-09-2007 20:24 ]


    DrFeelgood
    18.09.2007, 01:14
    Προσπικα οι Whitesnake μου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο τους scorpions περσι. Μην ξεχνάς οτι το σχήμα που ήρθε αποτελούνταν απο session μουσικούςκαι όχι την παρεα που μενει σταθερη με τη διαρκεια των χρονων. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι ηταν πολύ καλοι, αν θυμασαι ο κοσμος δε συμμετειχε όταν έπαιζαν οι Whitesnake. Η κύρια μάζα αποτελούνταν από άτομα που γνωριζαν μόνο τους scorpions. Άσε που τη φωνή του την κουμαντάρει ακόμα πολύ καλά. Όσο για τους scorpions απαξιώ να σχολιάσω.
    kansas
    18.09.2007, 12:19
    Όπως συνηθίζω να λέω συχνά, ο κύριος David Coverdale μαζί με τους κύριους Ronnie James Dio και Ian Gillan, αποτελούν για μένα την Αγία Τριάδα των τραγουδιστών του Rock.
    Και για την ιστορία θα σταθώ σε κάτι που έχω διαβάσει σε ξένο μουσικό περιοδικό:
    Όταν οι Deep Purple ήταν σε αναζήτηση τραγουδιστή άκουσαν μια κασσέτα που τους είχε στείλει ο Coverdale που ώς τότε εργαζόταν σαν πωλητής σε μαγαζί με ρούχα κάπου στο Texas αν θυμάμαι καλά..Ενθουσιάστηκαν από τη φωνή του και τον κάλεσαν να τον δούν από κοντά. Η απογοήτευση τους ήταν μεγάλη όμως και προβληματίστικαν πολύ στον αν θα τον προσλάβουν γιατί τους φάνηκε υπερβολικά άσχημος!!
    Πραγματικά αν τον δείτε σε φωτογραφίες πιτσιρικά θα εκπλαγείτε! Φανταστείτε ότι αργότερα θεωρήθηκε μέγα σύμβολο του σεξ για την Rock μουσική.
    Τελικά για το καλό όλων μας, τον προσέλαβαν
    stratocasteros
    29.09.2007, 21:35
    Παιδιά, όλοι εσείς που ασχολείστε με το συγκεκριμένο thread, αν θέλετε κάντε μια βόλτα ΕΔΩ να διαβάσετε μια "διαφορετική" άποψη για τους Deep Purple και τον David Coverdale.


    stratocasteros
    29.09.2007, 21:48
    Παράθεση:

    Προσωπικα μ'αρεσει αρκετα η φωνη του Coverdale,και απο τραγουδια κυριως η Deep Purple - εποχη. Ειχε οντως χαρακτηριστικη φωνη και ηταν πολυ καλος frontman στους Whitesnake αλλα απο οτι τους ειδα περυσι στην συναυλια με τους Scorpions,δεν τραβαει το πραγμα..Προσπαθει να σηκωσει μονος του το γκρουπ αλλα δεν τα καταφερνει και πολυ καλα!..

    Love ain't no stranger λεμεεεεεε

    "The Best Illusion Is The Perfect Reallity"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 17-09-2007 20:24 ]





    Την άποψη αυτή τη σχημάτισες, επειδή τους είδες στο συγκεκριμένο Live που μάλλον κάτι "παράξενο" έπαιξε από πλευράς ηχοληπτικής αντιμετώπισης.

    Εγώ πήγα και στο Καραϊσκάκη αλλά και στα Γιάννενα, οπου με αυτό που έζησα έμεινα τελείως μα τελείως.... "ανοητούλης" (είπαμε δε λέμε κακές κουβέντες). Βέβαια η φωνή του David δεν είναι πλέον αυτό το "πράγμα" που ήταν αλλά τα σπάσανε όλοι άσχημα και βέβαια στα μισά τραγούδια δε χρειαζόταν να τραγουδάει ο David.... τραγουδούσαμε εμείς
    Nick-the-GreeK
    10.02.2008, 23:51
    Πρωσοπικα θεωρω πως Coverdale ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους ερμηνευτες της Rock.O David Coverdale ειναι ο ορισμος του Frontman στα group που ηπηρξε η whitesnake ειναι το δημιουργημα του, ουσιαστικα ειναι ο ιδιος γιατι οσοι και αν εφυγαν και ηρθαν αυτος παντα παρεμεναι εκει......David CoverdaleΤο προτο κομματι που με εκανε να μπω στα μονοπατια της Rock ηταν το burn οπου μαγευτικα απο τη φωνη του απο τοτε καθε τη που περιεχει coverdale το ακουγα μανιοδος
    οταν ακουσα το fool for your loving no more ενθουσιαστηκα το ακουσα την ιδια μερα περιπου 20 φορες....μεχρι να κοιμηθω...
    Link
    " TARGET="_blank">here you are....
    ο Coverdale ειναι και θα ειναι η κορηφη για μενα.......

    sitzoune81
    11.02.2008, 00:20
    Coverdale, γρια καταραμενη !!!!!!!!!!!
    Εχω τη χειροτερη των αποψεων για τον συγκεκριμενο ανθρωπα!
    kostas-5150
    11.02.2008, 07:39
    Παράθεση:

    Το μέλος kansas στις 18-09-2007 στις 12:19 έγραψε...

    ο Coverdale που ώς τότε εργαζόταν σαν πωλητής σε μαγαζί με ρούχα κάπου στο Texas αν θυμάμαι καλά..Ενθουσιάστηκαν από τη φωνή του και τον κάλεσαν να τον δούν από κοντά.
    Συμφωνω απολυτα! (Ποιος Ozzy μωρε.. )
    Βεβαια καπου κανεις λαθος στην τοποθεσια οπου δουλευε ο Dave γιατι πρωτη φορα πηγε Αμερικη στην περιοδια του Burn Μαλιστα σε ενα βιντεο δειχνει τον Richie να λεει για τον Dave"υποδεχτειτε τον θερμα ειναι η πρωτη του φορα εδω(USA)"
    Επισης στην κασσετα που εστειλε στην οντισιον των Purple,εστειλε για φωτο μια στην οποια ηταν εφηβος!Δεν ηθελε να στειλει την "κανονικη" λογω εμφανισης οπως πολυ σωστα ειπες!!

    Νομιζω οτι η μεταβαση του απο Blues Rock singer σε Glam Hard Rock περφορμερ στα mid 80's σε συνεργασια με τον Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο John Sykes,του χαρισε ακομη μεγαλυτερη αναγνωριση στην μεγαλυτερη μουσικη αγορα (ΗΠΑ) και κεδισε μια θεση διπλα στους "μεγαλους" της Ροκ.

    Φυσικα οποτε ακουω το Bad Boys,νιωθω ενα νευρο πισω απο το σβερκο να groovαρει ασταματητα Ιts in my vains
    kostas-5150
    11.02.2008, 07:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 10-02-2008 στις 23:51 έγραψε...

    ...
    Link" TARGET="_blank">here you are....
    ο Coverdale ειναι και θα ειναι η κορηφη για μενα.......


    Μπραβο στον Dave που (επιτελους) διαλεξε 2 φοβερους κιθαριστες για την πλαισιωση της μπαντας.
    Και ο Reb (α ρε τι μου θυμιζει..she's only seventeennn-Winger) αλλα και ο αλλος ο τυπος(δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του,ειναι και σε μια διαφημιση του Marshall) κυριολεκτικα τα "σπανε"

    freakhood
    11.02.2008, 10:49
    O coverdale εκτος αλλων ηταν και απαραδεκτος σεξιστης. Καποιοι στιχοι του καθως και τιτλοι κομματιων προσβαλουν καταφορα τη νοημοσυνη μας (βλεπε "slide it in" κλπ). Εξαλλου η γνωστη σταση του με το μικροφωνο φανερωνει εναν ανυπερβλητο φαλλοκρατισμο μεχρι εκει που δεν παει.
    Καλός ηταν στην αρχή. Στα πρωτα αλμπουμ. Μεχρι εκει. Και πολυ του ηταν.
    kwstasagas
    11.02.2008, 12:26
    Ο Freakhood έγραψε :
    O coverdale εκτος αλλων ηταν και απαραδεκτος σεξιστης
    και:
    η γνωστη σταση του με το μικροφωνο φανερωνει εναν ανυπερβλητο φαλλοκρατισμο μεχρι εκει που δεν παει.

    Φίλε freakhood, φυσιολογικό δεν είναι ένας ροκ σταρ να διαμορφώνει έναν τέτοιο χαρακτήρα, όπως τον περιγράφεις ??? Για σκέψου ... να είσαι απάνω στο σανίδι κι από κάτω να έχεις τα ομορφότερα κοριτσόπουλα, σαν τα κρύα νερά, να "λιώνουν" για πάρτη σου ... Και μετά τη συναυλία να σε κυνηγάνε στρατιές από θαυμάστριες ...

    Ο κάθε Coverdale κάνει (ή μάλλον ... έκανε, μια και σήμερα είναι και κάποιας ηλικίας) μια ζωή ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από εμάς τους "κοινούς θνητούς". Εμείς πρέπει να αγωνιστούμε για να μάς προσέξει κάποια γυναίκα και ... ίσως και να "φτύσουμε αίμα" για να την κατακτήσουμε. Όμως, ο ροκ - σταρ έχει τις ωαριότερες γυναίκες "στο πιάτο". Αλλά νά σας πω την αλήθεια ... Προτιμώ χίλιες φορές που είμαι "κοινός θνητός", κι ας έχω χάσει ... το μέτρημα από τις χυλόπιτες που έχω φάει στη ζωή μου !!!! Δεν θα ήθελα επ' ουδενί να είμαι π.χ. στη θέση του Coverdale. Γιατί θα ήξερα ότι στο βάθος οι γυναίκες δεν θα κυνηγούν εμένα, αλλά το ΠΑΡΑΜΥΘΙ που κάποιοι άλλοι "έφτιαξαν" γύρω από μένα.....

    Τεσπα, τον κ. Covrdale ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ. Αυτή η "υγράδα" στη φωνή του μου δημιουργεί ανατριχίλες και με παραπέμπει ... σε κυματισμένη θάλασσα !!! Ναι, όταν ακούω τη φωνή του νομίζω ότι κάνω βόλτα στην παραλία την ώρα που αφρίζουν τα κύματα !!! Παρόμοια "υγράδα" έχω συναντήσει και στον "δικό μας" Δημήτρη Ζερβουδάκη [η φωνή τού οποίου με παραπέμπει σε παρόμοιες εικόνες] .....



    Nick-the-GreeK
    15.02.2008, 11:04
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 11-02-2008 στις 00:20 έγραψε...

    Coverdale, γρια καταραμενη !!!!!!!!!!!
    Εχω τη χειροτερη των αποψεων για τον συγκεκριμενο ανθρωπα!


    δεν περιμενα να πεις τιποτα αλλο καλυτερα να μηνεις στους him και να μην μπενεις σε τετοια topic γιαητ υπαρχουν ανθροποι που σεβονται τους μουσικους οπιοι και αν ειναι.....
    οτι και να λεμε εδω μεσα δεν μπορεις να εκφραζεσαι ετσι......
    sitzoune81
    15.02.2008, 11:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 15-02-2008 στις 11:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 11-02-2008 στις 00:20 έγραψε...

    Coverdale, γρια καταραμενη !!!!!!!!!!!
    Εχω τη χειροτερη των αποψεων για τον συγκεκριμενο ανθρωπα!


    δεν περιμενα να πεις τιποτα αλλο καλυτερα να μηνεις στους him και να μην μπενεις σε τετοια topic γιαητ υπαρχουν ανθροποι που σεβονται τους μουσικους οπιοι και αν ειναι.....
    οτι και να λεμε εδω μεσα δεν μπορεις να εκφραζεσαι ετσι......



    σσσσσσσσσσσσσσσ....... καλα!
    HIM ?!?!?!?!?!?! what is this?!?!?!?!?!?!?!?!
    δε χρειαζεται να περιμενεις κατι απο μενα
    οπου γουσταρω μπαινω , κι οτι -μη μηνυσιμο- γουσταρω γραφω
    γκε γκε boy?
    μπες στο τοπικ για τους Arctic Monkeys που δημιουργησα -και καραγουσταρω- και βρισε τους οσο θες (οπως θα δεις το εχουν κανει ηδη καποιοι και ειναι απλα η αποψη τους)
    ΜΕ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ?!?!?!
    Coverdale σε λενε?
    Nick-the-GreeK
    16.02.2008, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 15-02-2008 στις 11:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 15-02-2008 στις 11:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 11-02-2008 στις 00:20 έγραψε...

    Coverdale, γρια καταραμενη !!!!!!!!!!!
    Εχω τη χειροτερη των αποψεων για τον συγκεκριμενο ανθρωπα!


    δεν περιμενα να πεις τιποτα αλλο καλυτερα να μηνεις στους him και να μην μπενεις σε τετοια topic γιαητ υπαρχουν ανθροποι που σεβονται τους μουσικους οπιοι και αν ειναι.....
    οτι και να λεμε εδω μεσα δεν μπορεις να εκφραζεσαι ετσι......



    σσσσσσσσσσσσσσσ....... καλα!
    HIM ?!?!?!?!?!?! what is this?!?!?!?!?!?!?!?!
    δε χρειαζεται να περιμενεις κατι απο μενα
    οπου γουσταρω μπαινω , κι οτι -μη μηνυσιμο- γουσταρω γραφω
    γκε γκε boy?
    μπες στο τοπικ για τους Arctic Monkeys που δημιουργησα -και καραγουσταρω- και βρισε τους οσο θες (οπως θα δεις το εχουν κανει ηδη καποιοι και ειναι απλα η αποψη τους)
    ΜΕ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ?!?!?!
    Coverdale σε λενε?


    1)γκε γκε να πεις εκει σε παιρνει .Covedale δεν με λενε αλλα αυτο δεν σημενει οτι μπορω να στηριζω της αποψης που γουσταρω για να μιλισω στη γλωσσα σου
    2)Συμφωνω να λεμε την αποψη μας αλλα οχι να βριζουμαι γιατι αν δεν το εχεις παρει χαμπαρι εδω ειναι forum για συζητησης καλων η κακων αποψεων και οχι για να βγαζεις τα παιδικα σου τραυματα...ελπιζω και τα υπολιπα μελοι του forum να ασπαζονται την αποψη μου....


    Never be happy 'til your future would be secure....Until then just breathe in this ugly and cold world....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nick-the-GreeK στις 16-02-2008 15:49 ]


    sitzoune81
    16.02.2008, 19:28
    Χτυπαω ανακωχη γιατι δεν αντεχω αυτες τις ανεραστες βλακειες!