ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Epiphone Les Paul Gothic ή Gibson Les Paul Studio;

    ploutwnios
    02.09.2007, 16:59
    Χωρίς να λαμβάνετε καθόλου υπόψη τη διαφορά στην τιμή (υποθέστε ότι κοστίζουν το ίδιο) των Epiphone Les Paul Gothic και Gibson Les Paul Studio, ποιά θα προτιμούσατε; Θεωρείτε ότι η μεταξύ τους διαφορά είναι μεγάλη; Δικαιολογείται η μεγάλη διαφορά στην τιμής τους;

    Η Gibson Les Paul Studio κοστίζει στην Ελλάδ γύρω στα 1200 Euros ή κάνω λάθος;
    odis13
    02.09.2007, 17:41
    1) Η goth είναι μεταλλοκιθάρα.Η studio κάνει ΚΑΙ για μεταλ.
    2) Οχι η Gibson Studio δεν αξίζει 1200 ευρά.
    3) Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε την studio ,απλά γιατί είναι καλύτερη(ειπαμε δε λαμβάνουμε υπόψην το κόστος) και λέει Gibson στο headstock και έτσι πουλάμε μούρη.
    4) 1200 κάνει η studio στον thomann.Εδώ στην ελλάδα η τιμή εξαρτάται από το αν θα σου πιάσουν τον κώλο με τα 2 χέρια ή και με το τρίτο,οπότα μπορεί να τη πληρώσεις ένας θεός ξέρει πόσο.
    deathminor88
    02.09.2007, 17:49
    Χρησημοποιώντας τον τόνο στη φωνή που χρησημοποιούν τα Φιλαράκια (απ την τηλεοπτική σειρά) σε ρωάω:

    WHAT.....???????????????
    odis13
    02.09.2007, 18:18
    Να διευκρινίσουμε ότι το κουπί με το όνομα lespaul studio δεν αξίζει να λέγεται gibson αλλα πάλι είναι καλύτερο από epiphone.
    deathminor88
    02.09.2007, 19:24
    Διαφωνώ μαζί σου. Οι Studio είναι πολύ καλές κιθάρες, και επειδή έχει τύχει να παίξω με studio μπορώ να πώ ότι αξίζει να ανήκει στις Gibson 1000%... Δεν έχει την ίδια ποιότητα με τις άλλες βέβαια, αλλά είνα απλά μια οικονομική Gibson!!!


    DavidDT
    02.09.2007, 19:37
    Δεν είμαι ειδικός στις κιθάρες αλλά επειδή το θέμα les paul το έχω ψάξει, Gibson με χίλια, αν και δεν την πάω τόσο. Πολύ καλός ήχος... H Gibson μ'αρέσει στα Riff της πάρα πολύ. Ομως αν την θες για όχι επαγγελματική χρήση, η Epiphone είναι επίσης καλή λύση.

    Για τιμές, δες ΕΔΩ για GIBSON.

    Επίσης, δες ΕΔΩ για EPIPHONE.

    Θα σου ψάξω καλύτερη τιμή απο έξω.
    DavidDT
    02.09.2007, 19:46
    Όσο για τη διαφορα στις τιμές, είναι ο ίδιος λόγος που υπάρχει διαφορά μεταξύ fender και squier. Ίδιο κόψιμο, άλλη ποιότητα στα υλικά.
    deathminor88
    02.09.2007, 20:56
    Παράθεση:

    Το μέλος DavidDT στις 02-09-2007 στις 19:37 έγραψε...

    Δεν είμαι ειδικός στις κιθάρες αλλά επειδή το θέμα les paul το έχω ψάξει, Gibson με χίλια, αν και δεν την πάω τόσο. Πολύ καλός ήχος... H Gibson μ'αρέσει στα Riff της πάρα πολύ. Ομως αν την θες για όχι επαγγελματική χρήση, η Epiphone είναι επίσης καλή λύση.

    Για τιμές, δες ΕΔΩ για GIBSON.

    Επίσης, δες ΕΔΩ για EPIPHONE.

    Θα σου ψάξω καλύτερη τιμή απο έξω.



    Δεν σε καταλαβα. Γιατι οχι για επαγγελματικη χρηση? Τι εννοεις επαγγελματικη? Μπουζούκια? Τοσοι επαγγελματιες παιζουν με Gibson. Είτε session ειτε σε μπαντες γνωστες και μη...
    DavidDT
    02.09.2007, 21:22
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 02-09-2007 στις 20:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος DavidDT στις 02-09-2007 στις 19:37 έγραψε...

    Δεν είμαι ειδικός στις κιθάρες αλλά επειδή το θέμα les paul το έχω ψάξει, Gibson με χίλια, αν και δεν την πάω τόσο. Πολύ καλός ήχος... H Gibson μ'αρέσει στα Riff της πάρα πολύ. Ομως αν την θες για όχι επαγγελματική χρήση, η Epiphone είναι επίσης καλή λύση.

    Για τιμές, δες ΕΔΩ για GIBSON.

    Επίσης, δες ΕΔΩ για EPIPHONE.

    Θα σου ψάξω καλύτερη τιμή απο έξω.



    Δεν σε καταλαβα. Γιατι οχι για επαγγελματικη χρηση? Τι εννοεις επαγγελματικη? Μπουζούκια? Τοσοι επαγγελματιες παιζουν με Gibson. Είτε session ειτε σε μπαντες γνωστες και μη...



    Όταν λέω να προτιμήσει την Gibson επαγγελματικά, εννοείται πως δεν εννοώ τα μπουζούκια. Άν ασχολείται ή έχει σκοπό να ασχοληθεί σοβαρά με το άθλημα πιστεύω πως είναι προτιμότερο να πάρει την Gibson.
    Καλή και η άλλη δε λέω, άλλα ως ένα επίπεδο.
    ploutwnios
    03.09.2007, 18:53
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Στην προσπάθειά μου να μην οδηγήσω τη συζήτηση αλλού, τελικά μάλλον αυτό κατάφερα με τον τρόπο που διατύπωσα την απορία μου.

    Το θέμα είναι ότι έχω μια Epiphone Les Paul Gothic και σκέφτομαι να αγοράσω μια Gibson Les Paul Studio. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν κάτι τέτοιο θα αποτελέσει αναβάθμιση ή αν θα ήταν καλύτερο να αγοράσω στα ίδια λεφτά κάτι άλλο (μιλώντας πάντα για παρεμφέρη ογκώδη ήχο). Την κιθάρα θα την αγοράσω απ'έξω.

    Υ.Γ.: Είδα κατί 1800άρια (Ευρώ) για την Studio στην Ελλάδα... Είμαστε σοβαροί;!;!;!
    ploutwnios
    03.09.2007, 19:00
    Α...και με ενδιαφέρει κυρίως η άποψη όσον έχουν παίξει και με τις δύο κιθάρες. Θεωρητικά ξέρω κι εγώ την προφανή απάντηση. Ευχαριστώ.
    deathminor88
    03.09.2007, 19:13
    Και εγώ πιστεύω ότι η απάντηση είναι προφανής...
    mike-railse
    03.09.2007, 21:54
    Me polu megali (terastia) diafora i gibson
    einai kaluterh....

    exei polu kaluteri poiothta ksulou
    polu kaluteri poiothta magnitwn

    Genika enas empeiros kitharistas tha epairne gibson
    mono kai mono gia to onoma
    efoswn vevaia exei dokimasei prwta gibson
    opote min kaneis to lathos kai pareis epiphon
    tha to metaniwseis...

    kala paiksimata!!!


    odis13
    04.09.2007, 11:44
    Μη πάρεις studio προς θεού.Περίμενε να πάρεις μια standard που είναι πολύ πιο σοβαρό και καλύτερο όργανο από τη studio.Ακόμα καλύτερα ψάξε για καμια μεταχειρισμένη custom ή standard, αλλά όχι studio.Oρισμένες είναι πολύ καλές και resonant, αλλά οι περισσότερες ουδεμιά σχέση με gibson έχουν.
    Ως εναλλακτικές πιο φθηνές αλλά πολύ καλύτερες από studio υπάρχουν οι Duesenberg( φεντεριάρικη σκάλα και ορισμένα χαρακτηριστικά από tele)
    Oι πιο πολλές Duesenberg είναι σκαφάκια, αλλά τα 2 λεσπολοειδή, οι 49ερ και η starplayer special είναι ΤΡΟΜΕΡΕΣ.
    Hagstrom Swede


    ploutwnios
    04.09.2007, 18:07
    Φτου! Μ'έκοψες φιλαράκι! Ετοιμαζόμουν να τη χτυπήσω. Ελπίζω να έχεις δίκιο.
    odis13
    04.09.2007, 21:01
    Kοίτα δε σε πέρνω στο λαιμό μου.Προσπάθησε να δοκιμάσεις πρώτα όσες πιο πολλές studio μπορείς και μεταχειρισμένες standard και αυτές που σου έγραψα και μετά κρίνεις εσύ.Αν μπορέσεις να δοκιμάσεις 4-6 studio πάρε την καλύτερη.Απλά δε το βρίσκω πολύ έξυπνο να μπεις σε ένα μαγαζί ,να πάρεις μια studio να τη δοκιμάσεις και να πας ταμείο χωρίς να ακούσεις κάτι άλλο.

    Κοίτα τις dusenberg.Είναι γερμανικές και έρχονται φτηνά επειδή γλυτώνουμε δασμούς τελωνεία μεταφορικά κλπ.
    Duesenberg

    Εγώ έχω δοκιμάσει την Starplayer special.Εχει lespaul ήχο με πιό πολύ σκάσιμο λόγω του bolt on neck και του alder σώματος.Υπάρχει και η 49er set neck μαόνι.
    Και τα δύο όργανα έχουν σαρώσει τα βραβεία σε διάφορα περιοδικά.Η star στην Αγγλία είχε βγει Gear of the Year.Στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού η star πωλέιται πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με την Gibson Lespaul Standard (Standard, όχι studio).Και γιατί?Γιατί τόσο καλή είναι.Γιατί οι αμερικάνοι δίνουν τόσα λεφτά για χάρη της.Εδώ θα σου βγεί γύρω στα 900.
    Δυστυχώς φίλε μου εδώ στη θεσσαλονίκη δεν έχω δει πουθενά καμιά.Ο αντιπρώσοπος είναι το NS guitar workshop www.guitars.gr στα γιάννενα.Θα πρότεινα να τη δοκιμάσεις πριν αγοράσεις(ίσως και να μην είναι ακριβώς ότι θές).Ρώτα το μαγαζί αν έχεις δικάιωμα επιστροφής,οπότε την παίρνεις και άμα δε σε κάνει τη στέλνεις πίσω.Γενικά ρώτα το Στάυρο αν γίνεται με κάποιο τρόπο να τη δοκιμάσεις,να σου τη στείλει για καποιες μέρες η κάτι τέτοιο.

    Μετά η απόφαση είναι δική σου.Αν πετύχεις καμια καλή studio και σου αρέσει παραπάνω go ahead τσίμπα την.
    odis13
    04.09.2007, 21:06
    Γενικά εδώ στη Ελλάδα παρατειρείται ένα φαινώμενο να αντιμετωπίζουμε όλες τις Gibson σαν να είναι ίδιες.Η gibson το ένα, η gibson το άλλο...Ποια gibson?????
    Η studio?Η standard?H specia? H melodymaker?H 59 reissue?
    Επειδή λένε όλες πάνω gibson δε πα να πεί ότι είναι όλες τέλειες.Οπως η σειρά Α της mercedes δεν είναι το ίδιο με την E220.
    Οπότε μη βλέπουμε κατευθείαν Gibson και παραμιλάμε.Να βλέπουμε πάνω σε τι είναι γραμένο.
    ploutwnios
    05.09.2007, 16:14
    odis13, σε ευχαριστώ και εκτιμώ ιδιαίτερα την εμπεριστατωμένη απάντησή σου. Ωστόσο, χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός, θα μπορούσες να κάνεις μια έστω υποκειμενική και κατά προσέγγιση "αξιολογική" κατάταξη των διαφόρων μοντέλων της Gibson; Π.χ. Custom > standard> studio κλπ.
    Το ρωτάω γιατί έβαλα στο μάτι μια classic και δε ξέρω πόσο αξίζει. Για τις melody maker ξέρω ότι είναι της πλάκας.
    deathminor88
    05.09.2007, 17:08
    Άκου, επειδή υπάρχουν κάποια πράγματα στα οποία όλοι εχουμε κάποιο κόλλημα, κόμπλεξ κλπ, πήγεναι να τις δοκιμάσεις... 1 θα σου πώ. Ότι κι αν λένε η Gibson είναι GIBSON. ΤΕΛΟΣ. Είναι αμερικάνικη, είναι ποιοτική είναι εγγύηση... Μην πας και δώσεις λεφτά για κιθάρες που δεν τις ξέρει η μάνα τους. Σημαντικό με Gibson Les Paul (studio) ηχογραφούσε το πιο επιτυχημένο ελληνικο μέταλ συγκρότημα σε Ελλάδα και εξωτερικό(Nightfall)... Έχω παίξει με την studio και είναι μια άξια Gibson. Τέλος η διαφορά με την sandard είναι, στα ξύλα που είναι διαφορετικά, στους μαγνήτες που είναι άλλοι (όχι καλλύτεροι, απλά΄διαφορετικοί), στα καπάκια, και στο μπράτσο (η standard βγαίνει με μια μεγάλ ποικιλία μπράτσων) και αν θυμάμαι καλά στο βάρος (h standard είναι πιο βαριά)... Ενδεικτικά με les paul studio παίζουν οι Αvril Lavigne (ο κιθαρίστας της αλλά και αυτη), My Chemical Romance, Sentenced, Paul McCarntney και πολλοί άλλοι... Σε παρακαλώ, πήγεναι ρώτησε σε μουσικούς οίκους, και άλλους που παίζουν κιθάρα κάμποσο καιρό να δεις τι θα σου πούν... Η ποιότητα της Gibson υπάρχει και στην studio... Δεν λέμε πως δεν υπάρχου άλλες το ίδιο κλές κιθάρες στα ίδια χρήματα, αλλά αν την χαρακτηρίζουμε για "τζάκι" τότε ίσως να μην το έχουμε ξαψει όσο καλά νομίζουμε το θέμα...
    odis13
    05.09.2007, 18:48
    Deathminor να υποθέσω ότι δε ξέρεις για εκεινο το τεράστιο φορτίο από φθηνά μοντέλα της Gibson που επάνω γράφανε με κάτι γραμματάρες MADE IN USA και ήτανε Τσέχικες?Πρόσεχε δε μιλάω για αντιγραφές, μιλάω για gibson που παρασκευάζονταν με φασόν-εργολαβία στη Τσεχία και πάνω γράφανε MADE IN USA .Οι gibson δεν έχουν την τελειότητα(κατασκευαστικά) που έχουν καινούργιες μάρκες, ούτε την προσοχή στη λεπτομέρεια.Αυτό που έχουν είναι ήχος και ιστορία με αποτέλεσμα να πληρώνεις πολλά.
    Η Avril Lavigne έχει πάιξει με σχεδόν όλων των ειδών τις κιθάρες ,από tele μέχρι PRS.Αμα επιλέγετε κιθάρες βασισμένοι με το τι παιζει η Avril ,τότε οκ....
    Το πρόβλημα με τις gibson είναι ότι τα τελευταία χρόνια ,ειδικά στα φθηνότερα μοντέλα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ελλειπούς Quality Control.Αίσθηση φλόυδας πορτοκαλιού λόγω λάθους στο buffing,στραβοκομένα nut, τσαπατσούλικο binding κλπ.Εχουν καταργήσει το Long Tenon Joint για λόγους οικονομιας,το οποίο τώρα συναντάται μόνο στα μοντέλα του custom shop.Το ξέρεις ότι του Slash του έμεινε το μανίκι στο χέρι την ώρα που έκανε neck bending?Δηλαδή έλεος αυτό δε συμβαίνει σε bolt on κιθάρες και συνέβη σε set neck?.
    Τεσπα αυτόι στο QC της Gibson μάλλον κρεμάσαν τη ταμπέλα back in a minute και ψαρεύουν γαλότσες στον Τεννεση....Αμα πετύχεις καλή, τότε οκ.Αμα πετύχεις κούτσουρο τι κάνεις μετά?


    Λοιπόν το entry model είναι η studio.Για αυτήν είπαμε.Η lespaul που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι επαγγελματίες είναι η standard.τις διαφορές σου τις είπε ο deathminor.Η custom είναι η ναυαρχίδα, και δε έχει νόημα να την αναλύσουμε.Αμα βρείς παλιά custom με κάτω από 5000 εγώ θα φάω το καπέλο μου.

    Τώρα η classic είναι μια ενδιαφέρουσα κιθάρα.Η μεγαλύτερη διαφορά της είναι ότι φοράει κεραμικούς μαγνήτες,αντίθετα με όλες τις υπόλοιπες που χρησιμοποιούν alnico.Οι πλειοψηφία των μαγνητών που κυκλοφορούν είναι alnico.Οι μαγνήτες αυτόι της δίνουν ένα χαρακτηριστικό ήχο.Αν σου αρέσει καλώς.Αλλιώς απλά τους αλλάζεις.Εγώ πάντως τη συγκεκριμένη θα την αγόραζα.Εχω ακούσει ότι είναι καλή.

    H melody maker δεν είναι καθόλου της πλάκας φίλε μου.Στο βιντεάκι στο site τις Gibson η mm ακούγεται κομρεσαρισμένη, ενώ στην πραγματικότητα είναι τρομερά resonant.Πολύ καλό value for money.Απλούστατη λιτή κατασκευή,no frills, και πολύ καλός ήχος.Καθως όμως έχει μόνο ένα μαγνήτη περιορίζεται ηχοχρωματικά.Πάντως αυτά που κάνει τα κάνει ωραιότατα.