ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    Σπάσιμο πένας...

    mmmsss
    04.09.2007, 23:15
    Έχω ένα θέμα που με απασχολεί σχετικά με τις πένες...
    Υπάρχουνε διάφορα είδη πένας, εγώ παίζω σχεδόν συνέχεια με thin. Τις πολύ ψιλές, με βολεύουνε στο χέρι, στο παίξιμο σε όλα. Όταν παίζω στο σπίτι μου, η πένα είναι κανονική, πολλές φορές που παίζω σε στούντιο, άμα λίγο την πιέσω την πένα και παίξω λίγο ποιο δυνατά, σπάει... Δοκιμάζω να παίξω με medium, που δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει ιδιαίτερα, αλλά τα καταφέρνω, μόλις παίξω λίγο ποιο δυνατά αρχίζει και γδέρνεται αρκετά από κάτω, σε σημείο να μην βγαίνει ο ήχος που θέλω. Τι φταίει σε αυτό; Δεν κρατάω σωστά την πένα, πρέπει σε κάθε τραγούδι να αλλάζω πένα; Πρέπει να παίζω με ποιο χοντρές πένες;;


    jacamar
    05.09.2007, 01:23
    απο την μικρή εμπειρία μου στο θέμα αν και δεν εχω αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα θα σου πρότεινα να αλλάζεις πιο συχνά πένα γιατί ζεστένονται από την χρήση και ισως αυτό να φταίει.....αλλά να σου σπάνε οι ψιλές πένες μου φαίνεται παράξενο...είναι πιο ελαστικές και ισως να χανουν το σχήμα τους αλλά να σπάνε?? περιεργο...!!
    niceday1808
    05.09.2007, 10:15
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 04-09-2007 στις 23:15 έγραψε...

    Έχω ένα θέμα που με απασχολεί σχετικά με τις πένες...
    Υπάρχουνε διάφορα είδη πένας, εγώ παίζω σχεδόν συνέχεια με thin. Τις πολύ ψιλές, με βολεύουνε στο χέρι, στο παίξιμο σε όλα. Όταν παίζω στο σπίτι μου, η πένα είναι κανονική, πολλές φορές που παίζω σε στούντιο, άμα λίγο την πιέσω την πένα και παίξω λίγο ποιο δυνατά, σπάει... Δοκιμάζω να παίξω με medium, που δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει ιδιαίτερα, αλλά τα καταφέρνω, μόλις παίξω λίγο ποιο δυνατά αρχίζει και γδέρνεται αρκετά από κάτω, σε σημείο να μην βγαίνει ο ήχος που θέλω. Τι φταίει σε αυτό; Δεν κρατάω σωστά την πένα, πρέπει σε κάθε τραγούδι να αλλάζω πένα; Πρέπει να παίζω με ποιο χοντρές πένες;;



    Ρε παίχτη δυστιχώς και εγώ δεν το κατέχω καλά το θέμα για να σου πω με σιγουριά αλλά πιστεύω οτι φταίει μάλλον ο τρόπος παιξίματος...αν ξέρεις κανέναν έμπειρο κιθαρίστα ή δάσκαλο ρώτησέ τον από κοντά...να δει κι όλας και το πώς παίζεις και να ξηγηθεί ανάλογα
    yiannisyiannis
    05.09.2007, 10:54
    Είναι απολύτως φυσιολογικό να σου σπάνε οι πένες, ειδικά οι thin. Η επιλογή πένας έχει να κάνει περισσότερο με το είδος της μουσικής που παίζεις και λιγότερο με το τι σε βολεύει στο χέρι. Αν π.χ. παίζεις hard και κάνεις κόντρες η thin θα σπάσει μετά από μερικά τραγούδια. Φυσικά όλες οι πένες όχι μόνο οι thin, έχουν κάποιο χρόνο ζωής. Υπάρχουν επίσης και ποιότητες στις πένες, φτηνιάρικες και καλές.
    Brokenchord
    05.09.2007, 11:07
    Α Χμμμ.. !! Νομίζω θα μου έληνε ερκετές υποψίες και σκέψεις σε σχέση με την φύση του προβλήματος αν μας έλεγες τι είδος μουσικής παίζεις και σε τι κιθάρα (ακουστική,ηλεκτρική κ.τ.λ.), τι πάχος χορδών χρησημοποιείς καθώς και την δυναμη τάνησεις τους (το γράφει απ εξω απο τις χορδές). Όλα αυτά ξέρεις παίζουν τον ρόλο τους
    mmmsss
    05.09.2007, 13:20
    Είδος μουσικής: Rock, όλα τα παρακλάδια του (Π.χ κάποια τραγούδια που παίζω είναι: Paranoid, Smells Like Teen Spirit κτλ). Κιθάρα: Ηλεκτρική. Πάχος, και δύναμη τάνυσης δυστυχώς δεν γράφουν... Πάντως είναι οι ψιλές πένες, οι thin. Ευχαριστώ, για τις απαντήσεις!


    JaNick
    05.09.2007, 13:48
    Έγω παίδες παίζω μια fender medium που την έπαιζε ο πατέρας μου πριν γενηθώ καμια 25-ετία πίσω...Και με βολεύει απόλυτα σε μια ακουστική που η δύναμη τάνυσης που λέει και ο Brockenchord είναι τεράστεια...Και δεν έχει καταλάβει χριστό...Αρά μάλλον είναι είναι και λίγο θέμα τύχης...!!!
    Brokenchord
    05.09.2007, 14:45
    Και πάλι Α Χμμμ.. ! Τότε φίλε το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να είναι στην τεχνική σου.
    Προσπάθησε να μην χώνεις την πένα τόσο βαθειά προς τους μανήτες όταν θές να παίξεις δυνατά, αλλά γείρε την λίγο ως προς τις χορδές.

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 05-09-2007 14:45 ]


    dimko
    05.09.2007, 18:41
    Έχεις μάθει με λάθος πένα για το είδος που παίζεις, και, υποθέτω, και για το στυλ σου.

    Τουλάχιστον medium. Αλλοιώς, κράτα γερή καβάτζα από thin...
    deathminor88
    05.09.2007, 20:14
    Εμένα μια φορά μου έχει σπάσει πέννα και αυτό γιατί την πίεζα και έκανα διάφορα όταν δεν έπαιζα κιθάρα. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να παίζεις με medium. Γενικά τις thin τις χρησημοποιούμε με ακουστική για να βγαίνει soft ήχος... Τι να σου πω? Εγώ χρησημοποιώ heavy (1mm, 1.3mm) και για πιο soft μουσική medium (0.5mm, 0.7mm)... Δοκίμασε τις 0,5mm...
    JaNick
    05.09.2007, 22:52
    Ή απλα παίζε με δάχτυλα...Πρόσεξε μόνο μην τα σπάσεις και αυτα...
    mmmsss
    06.09.2007, 01:43
    Οκ, θα αρχιζω να παιζω με medium κι οτι γινει.

    Thanx, για την βοηθεια.


    twr
    08.09.2007, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 05-09-2007 στις 22:52 έγραψε...

    Ή απλα παίζε με δάχτυλα...Πρόσεξε μόνο μην τα σπάσεις και αυτα...


    Και πώς θα παίζει γρήγορα σόλο με δάκτυλα?




    Άσχετο: Είμαι ο μόνος στο φόρουμ που παίζει με πένα 3mm?
    winlowoo
    25.09.2007, 22:42
    kita kai egw eixa to eidio provlima kai den adexa giati pio pola leuta exw xodepsei gia penes para gia axesouar (plaka ) egw epsaxa kai vrika mia siderenia pena einai poli pio voliki sto tropo paixi mou tis kai voleuei kiolas etsi ki allios ola tha sinithias einai !!!
    deathminor88
    25.09.2007, 23:38
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 08-09-2007 στις 22:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 05-09-2007 στις 22:52 έγραψε...

    Ή απλα παίζε με δάχτυλα...Πρόσεξε μόνο μην τα σπάσεις και αυτα...


    Και πώς θα παίζει γρήγορα σόλο με δάκτυλα?




    Άσχετο: Είμαι ο μόνος στο φόρουμ που παίζει με πένα 3mm?



    O Mark Knopfler πως παίζει? Και arpeggios...!!!
    twr
    26.09.2007, 17:39
    Ντάξει, κι ο Κωστας Βρετος (απ τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες) με δάχτυλα παίζει...

    Και ναι μεν μπορεί κανείς να παίξει γρήγορα με δάκτυλα αλλά να σρεντάρει χλωμό...
    Κατά τα άλλα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική!


    Panosfloyd
    25.01.2008, 16:50
    Εγώ νομίζω πως οι πιο λπτές είναι οι πιο ελαστικές,,αλλά αυτές που παίρνεις εσύ μάλλον είναι μούφα φίλε μου.

    StavmanR
    25.01.2008, 17:08
    Κάθε στυλ παιξίματος απαιτεί και συγκεκριμένη 'προσέγγιση' στις χορδές. Προσωπικά, με εξέπληξες που ασχολείσαι με 'εκρηκτική' ροκ και παίζεις με λεπτή πένα. Όχι πως είναι και κανόνας, αλλά οι λεπτές πένες βγάζουν 'καθαρές' νότες καθώς χάνεται σε μέγαλο βαθμό το κρουστικό μέρος του ήχου που δημιουργείται από το 'χτύπημα' της χορδής. Συνήθως οι ρυθμικοί στη ροκ χρησιμοποιούν πιο σκληρές πένες, ενώ οι σολίστες πιο μαλακές.

    Όσον αφορά στο σπάσιμο της πένας είναι γιατί προφανώς έχεις μάθει να χτυπάς πολύ δυνατά με μαλακή πένα, ώστε να δώσει τη δύναμη της σκληρότερης που απαιτεί ο συγκεκριμένος ήχος (Nirvana κλπ). Όσο δυνατά και να χτυπήσεις, το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό. Σου προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου να χρησιμοποιήσεις, τουλάχιστον medium.