ελληνική μουσική
    364 online   ·  210.819 μέλη
    lowbapsoldier
    06.09.2007, 12:33
    Έχω πρόβλημα μεταφοράς ήχου στον υπολογιστή απο το αρμόνιο μου. Πήρα ενα καλώδιο midi, το συνδεσα στο αρμόνιο και από εκαί στο μικρόφωνο του υπολογιστή, τι κάνω λαθως? απο τα ηχεία του υπολογιστή ακουγεται πολυ καλα αλλα οταν ηχογραφώ ειναι χάλια



    noizreduction
    06.09.2007, 12:45
    H απαντηση βρισκεται στην ερωτηση σου.
    Ποτε μα ποτε, δεν συνδεουμε ηχο που ενισχυεται απο το μηχανημα που προερχεται, στην εισοδο του μικροφωνου.
    Θα πρεπει να το συνδεσεις στο line in της καρτας σου. Υποψιαζομαι πως εχεις μια απλη on board καρτα.
    Επισης, να μην μπερδευεις το midi πρωτοκολλο με το audio σημα. Το midi δεν δινει audio στον υπολογιστη, αλλα καποια δεδομενα με τα οποια μπορεις να ελεγξεις καποιο VSTi.
    lowbapsoldier
    10.09.2007, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-09-2007 στις 12:45 έγραψε...

    H απαντηση βρισκεται στην ερωτηση σου.
    Ποτε μα ποτε, δεν συνδεουμε ηχο που ενισχυεται απο το μηχανημα που προερχεται, στην εισοδο του μικροφωνου.
    Θα πρεπει να το συνδεσεις στο line in της καρτας σου. Υποψιαζομαι πως εχεις μια απλη on board καρτα.
    Επισης, να μην μπερδευεις το midi πρωτοκολλο με το audio σημα. Το midi δεν δινει audio στον υπολογιστη, αλλα καποια δεδομενα με τα οποια μπορεις να ελεγξεις καποιο VSTi.



    ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΕΚΕΙ? ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΛΕΚΟΜΑΙ ΜΕ MINTI ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
    noizreduction
    10.09.2007, 14:35
    Για να μπορεσω να σου δωσω απαντηση, θα χρειαστω λεπτομερειες οσον αφορα το συστημα σου.
    Τι καρτα ηχου εχεις κυριως.
    jacamar
    10.09.2007, 17:27
    Κλασσικά την πατάνε πολύ...όπως ειπε και ο noizreduction το midi δεν μεταφέρει ήχο αλλά πληροφορία.....άρα χριάζεσε η μια κάρτα ήχου με είσοδο midi in ή ένα Midi interface για να αποκτήσει το pc sou Midi θύρες....