ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Λογοκρισία και ελευθερία έκφρασης

    fantasma
    12.11.2007, 18:51
    και βεβαια δε το κοβω... απλα να εχουν γνωση οι φυλακες....
    StavmanR
    12.11.2007, 18:53
    Μαρία, μακάρι μόνο οι ρομαντικοί και ιδεολόγοι να υποφέρουν σε αυτόν τον κόσμο. Δε νομίζω ότι τα παιδάκια της Αφρικής να πάσχουν από υπερβολικές δόσεις ιδεολογίας και ρομαντισμού. Η όποια ιδεολογία μου αποτελεί εκτός των άλλων και ένα είδος παυσίπονης θεραπείας κατά της ηλιθιότητας που κυκλοφορεί παραέξω και την ονομάζουν εκσυγχρονισμό και ανάπτυξη.

    Δεν σε είπα ποτέ Πόντιο Πιλάτο. Εκείνο που είπα είναι ότι κάποια στάση σε κάποιο θέμα μου θύμισε μία συγκεκριμένη θέση του συγκεκριμένου. Ίσως έκανα λάθος...ίσως υπερέβαλα... Σε καμμία περίπτωση όμως με διάθεση να μειώσω τον (και τους) συγκεκριμένο/ους συνομιλητή/ες μου.

    Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, ο καθένας κάνει ότι μπορεί σε αυτόν τον κόσμο. Άλλος πιστεύει ότι μπορεί να επηρεάσει έστω και στο ελάχιστο τα πράγματα γύρω του, και άλλος απλά ζει ανέμελος. Το σίγουρο είναι ότι χωρίς πρόθεση δεν μπορεί να υπάρχει αποτέλεσμα, ασχέτως αν και η πρόθεση από μόνη της δεν εγγυάται άμεσα αποτελέσματα. Το ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι όλοι κρινόμαστε σε αυτή τη ζωή, από την ίδια τη ζωή. Προς το παρόν θα κάνω υπομονή και αυτό που γνωρίζω να κάνω (ό,τι κι αν αυτό είναι) ,μέχρι να βγει το πόρισμα...

    Έχεις επίσης τους χαιρετισμούς μου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 12-11-2007 19:52 ]


    StavmanR
    12.11.2007, 19:51

    thank
    12.11.2007, 21:53
    @ mnk Προφανώς και η δεοντολογία απαιτεί επώνυμες και τεκμηριωμένες καταγγελίες ή έστω κραξίματα, αν στρέφονται κατά συγκεκριμένου προσώπου, νομικού ή φυσικού. Αυτονόητο (όχι κατά Βενιζέλο). Απλά αναφέρθηκα στο τι έγινε σε ένα άλλο σάιτ και τρέχανε όλοι μαζί. Δεν νομίζω πως ο συγκεκριμένος μπλόγκερ το έκανε επίτηδες. Ετσι έγινε. Αλλά, πέρα από αυτό, εκτιμώ, πως το "ζητούμενο" από τέτοιους προβληματισμούς είναι τι κάνουμε ακριβώς όταν παραβιάζεται η δεοντολογία, όταν κάποιος ή κάποιοι από τους χιλιάδες χρήστες, δεν το βλέπουν όπως άλλοι. Αυτά. (για όσους δεν βαρέθηκαν να διαβάζουν τό τόπικ).