ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.844 μέλη

    θα αλλάξει ποτέ ο νόμος για την παιδεία...

    Liza32
    08.09.2007, 15:56
    όσον αφορά τις πανελλήνιες εξετάσεις; Πότε τα έξη μαθήματα θα γίνουν τέσσερα; Υπάρχει τέτοια προοπτική ή όχι;
    Spirous
    08.09.2007, 17:51
    Σαν τρόπος να μπεις στο πανεπιστήμιο δεν είναι κακός. Αλλά σαν τρόπος να μπεις στην κοινωνία είναι μάλλον θανατηφόρος.
    StavmanR
    08.09.2007, 18:15
    Το θέμα είναι να αλλάξουν τα μαθήματα από 6 και να γίνουν 4; Μετά να γίνουν 3...2...1... κλπ; Εκεί στηρίζεται και εδράζεται ολόκληρο το παιδαγωγικό μας σύστημα άραγε; Εκείνο φταίει που συναντάς ανθρώπους στα Πανεπιστήμια που πάσχουν ακόμα και στην προπαίδεια; Προσωπικά στο πρώτο έτος φοίτησης στα ΤΕΙ απογοητεύτηκα βλέποντας στον πίνακα την επίλυση της εξισώσεως ημx=0,36 => x = 0,36/ημ από συνσπουδαστή μου τον οποίο αδυνατώ μέχρι και σήμερα να θεωρήσω υπόλογο και απόλυτα υπεύθυνο για αυτήν την επιστημονική κατάντια. Γενικότερα, αλλού πιστεύω ότι πρέπει να αναζητήσουμε την αναβάθμιση της παιδείας μας Λίζα και όχι αποκλειστικά στις εισαγωγικές εξετάσεις. Εντούτοις, συγχαρητήρια για τη βάση του θέματος που έθιξες και αφορά την παιδεία μας.

    renabill
    08.09.2007, 23:50
    To θέμα δεν είναι να δώσουμε τα 3-4 μαθήματα που μας ενδιαφέρουν για να μπούμε στη σχολή που θέλουμε.Το θέμα είναι να αποκτήσουμε ουσιαστικές γνώσεις σε όλα τα μαθήματα.Κατά τη γνώμη μου τα μαθήματα κακώς μειωθήκανε σε 6, γιατί οι Έλληνες είμαστε οι πιο αμόρφωτοι Ευρωπαίοι όσον αφορά γενικές γνώσεις.Ανεξαρτήτως του τι σπουδάζει κανείς πρέπει να έχει κάποια βασική εγκυκλοπαιδική μόρφωση.Κι αυτό μας λείπει. Το διαπίστωσα δε όταν έζησα 2 βδομάδες στη Γερμανία και μίλησα με πολλά άτομα από άλλες χώρες.
    Liza32
    09.09.2007, 11:07
    Έχετε δίκιο, ήμαστε οι πιο αμόρφωτοι στην Ευρώπη. όμως εμένα με απασχολεί, επειδή έχω σκοπό να δώσω πανελλήνιες κάποτε, αλλά επειδή θέλω να προετοιμαστώ κατάλληλα, θέλω να ξέρω αν τελικά θα μειωθούν, για να δω τι θα κάνω όσον αφορά το διάβασμα, που να ρίξω το μεγαλύτερο βάρος δηλαδή. όπως βλέπεις αγαπητή μου renabill δεν το βάζω ποτέ κάτω! Ποτέ δεν είναι αργά, και το λέω με το χέρι στην καρδιά.

    Η αγάπη όλα τα ανατρέπει όλα τα μπορεί!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 09-09-2007 11:07 ]


    renabill
    10.09.2007, 10:39
    Θα σου πρότεινα μέχρι να μάθεις τι θα γίνει τελικά να διαβάζεις και τα 6 μαθήματα πολύ καλά.Λογικά από Νοέμβρη με τη νέα κυβέρνηση θα πάρουν αποφάσεις. Μετά αν μειωθούν τα μαθήματα ρίξε το βάρος εκεί που θές, αλλά μην χαλαρώνεις από τώρα γιατί ακόμα δεν αποφασίστηκε τίποτα.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.