ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Ο Γκράχαμ Μπέλ είχε πεί...

    Liza32
    08.09.2007, 16:34
    όταν κλείνει μια πόρτα, ανόιγει μια άλλη.Συνήθως όμως, κοιτάζουμε τόσο επίμονα εκείνη την κλειστή πόρτα, που δεν βλέπουμε την άλλη που έχει ανοίξει για μας. Και ρωτάω το εξής. Άν υποθέσουμε, οτι κάποιοι ανταγωνιστές σας, κατορθώνουν να σας κλείσουν, τις πόρτες που είχατε σκοπό να περάσετε, εσείς θα επιμένατε να πετύχετε τον αρχικό σκοπό σας, ή θα λέγατε το ναί, σε μια καινούρια πρόταση ίσως άσχετη με το αντικείμενο που σας ενδιαφέρει, αλλά εξίσου σημαντική; Σε περίπτωση που απαντήσετε θετικά, δεν θα σας ενοχλούσε το γεγονός οτι κατάφεραν να σας βγάλουν εκτός παιχνιδιού; Δεν θα ήταν σα να αποδέχεστε την ήττα που σας επέβαλαν;
    Spirous
    08.09.2007, 17:47
    Εξαρτάται τι θα νικήσει μέσα σου. Σημασία όμως είναι να ξέρεις τι θέλεις και αυτό θα οδηγήσει τις εξελίξεις. Φυσικά πολλές φορές ξέρουμε τι θέλουμε αλλά δεν μπορούμε πάντα να το πραγματοποιήσουμε. Έτσι άλλοτε μένουμε με την ανάμνηση και άλλοτε με το παράπονο. Γενικά όμως καλό είναι να δίνουμε σκληρές και επίμονες μάχες μέχρι να κερδίσουμε κάτι όχι τόσο με τους άλλους όσο με τον εαυτό μας.
    renabill
    12.09.2007, 11:28
    Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να κολλάμε σε κάτι.Αν δεν μπορούσα να κάνω αυτό που μεενδιαφέρει πολύ θα πρεπε να προσπαθήσω να βρω κατι άλλο παρόμοιο. Πρέπει να αρπάζουμε τις ευκαιρίες όταν μας δίνονται.
    filosofiki
    12.09.2007, 18:50
    η ζωή δεν ειναι ποταμι δεν παει ολο ισια δεν ειναι μονοκομματη, υπαρχει αληθεια τροπος να σου κλεισει καποιος μια πορτα που τοσο πολυ θεσ να περασεις?δε νομιζω... ακομα κ ετσι ομως ενα σπιτι εχει πολλα δωμάτια πολλές πορτες αν δεν πας στην κουζινα γιατι δε σε αφήνουν σιγουρα θια μπορεις αν εισαι εξυπνος να κατασκηνώσεις και να κανεις καταληψη του μπανιου, του υπνοδωματιου ,του σαλονιου, της τραπεζαριας..... τοτε αυτος που κλεινει την πορτα της κουζινας θα κανει στην ακρη γιατι ολο το σπιτι ανηκει σε αλλο πια............. και αυτος δε θα ειναι για σενα που τολμας ουτε ικανος να αποτελεσει ορεκτικο αφου θα μοιάζει πιο ανουσιος και απο χαζο προγευμα..... *********************αν μου κλεισουν το στρατι και με δεμενα ματια χιλιους δρομους ξερω εγω χιλια μονοπατια και αν (μπουρου μπουρου-δε θυμαμαι)ξερω εγω να καρτερω τον ηλιο κ απτη δυση! ;) αλλιως μας φαγανε παληκαρια
    tsorumo
    18.09.2007, 12:21
    ένα ωραίο ερώτημα που χρειάζεται και μια ωραία απάντηση γιατί προφανώς όλοι μας έχουμε περάσει απο τέτοια διλλήματα: μένεις έξω και νιώθεις ήττα ή προχωράς σε κάτι άλλο και δεν το βλέπεις καθόλου σαν ήττα; (πιθανή απάντηση εδώ θα μπορούσε να είναι, είσαι τυχερός και που έχεις μια άλλη πόρτα γιατί κάποιοι δεν έχουν ούτε αυτήν!ηττοπαθές; μπορει, πραγματικότητα; σίγουρα)

    άρα έχει να κάνει και με ένα παιχνίδι σωστού χειρισμού του εγωισμού, αλλά και με την προσωπική θεώρηση των πραγμάτων.

    φυσικά και αν κλείσει μία πόρτα ανοίγει μία άλλη και μπορεί αυτό τελικά να ήταν να γίνει. έχω δει πολλούς μαθητές μου που άλλο στοχεύαν αλλού προέκυψε και τελικά με το τελευταίο είναι πολύ πιο ευχαριστημένοι και έχουν ξεχάσει και αυτό που αρχικά επιζητούσαν.

    τώρα αν πρόκειται για κάτι που πραγματικά επιζήτάς και τελικά όσο και να προσπαθείς κάτι γίνεται και μένεις εκτός, όταν πραγματικά το θέλεις είμαι σίγουρη οτι θα έρθει, όχι οπως αρχικά το είχες στο νού σου, αλλά σίγουρα θα προκύψει, λίγο τσαλακωμένο ίσως, πιο μεστωμένο σίγουρα και πραγματικό. άλλωστε το πε και ο κοέλιο όταν θέλεις κάτι πραγματικά όλο το σύμπαν συνομωτεί! και αυτό σίγουρα γίνεται. αλλά και πέρα απο αυτό το απλό "λεγόμενο", όλες οι πόρτες είναι "ανοιχτές", φτάνει εσύ να το βλέπεις και δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει την λύση του απλά χρειάζεται να έχεις σφαιρική σκέψη και ανάλογη στάση και συμπεριφορά


    Stroumfita456
    18.09.2007, 20:19
    Εγω θα κοιτούσα την άλλη πορτα που ειναι ανοιχτη...Ολα στη ζωή μας γίνονται για καποιο σκοπο.....!!!!Δεν θα το έλεγα ήττα θα το έλεγα αλλαγη σχεδιών που μπορει να μου βγουν και σε καλο...Πιστευω πως πρεπει να εισαι ανοιχτη σε προτασεις γτ ετσι ειναι η ζωη οταν κλεινει μια πορτα ανοιγει μια αλλη οπως ειπε και ο Γκραχαμ Μπελ.!

    Τα ωραιότερα λόγια αγάπης κρύβονται πίσω από τη σιωπή ενός βλέμματος! Ότι δεν ακούγεται δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 18-09-2007 20:23 ]