ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    κλινική για cyber-εθισμένους

    SOPHIA-MX-4EVER
    09.09.2007, 14:00
    Κλινική που προσφέρει θεραπεία σε άτομα εθισμένα σε ηλεκτρονικά παιχνίδια άνοιξε τις πύλες της στην Ολλανδία. Το πρόγραμμα αποτοξίνωσης διαρκεί οχτώ εβδομάδες και αφορά παίκτες που δεν ξέρουν πότε να σταματήσουν.



    Οι ειδικοί εκτιμούν ότι πάνω από το 20% των παικτών ηλεκτρονικών παιχνιδιών, πολλούς από τους οποίους είναι παιδιά, μπορεί να αναπτύξουν εθισμό. Οι ψυχαναγκαστικοί παίκτες έχουν παρόμοια συμπτώματα με τους εθισμένους στον τζόγο, με την εξάρτησή τους να καταστρέφει σχέσεις, υγεία και καριέρα.



    «Ζούσα στο δωμάτιό μου. Έχω τέσσερις τηλεοράσεις γύρω μου, με X-Box 360, PlayStation 2, X-Box 1, ένα Game Cube και ένα λάπτοπ, όπου μπορώ να παίζω διαδικτυακά παιχνίδια», λέει ο Τιμ, ένας 21χρονος που ακολούθησε το πρόγραμμα αποτοξίνωσης. Ο Τιμ έπαιζε παιχνίδια πάνω από 17 ώρες την ημέρα. «Δεν έχω κοινωνική ζωή, δεν έχω φίλους, μόνο κυβερνο-φίλους».



    Η κλινική στο Άμστερνταμ δημιουργήθηκε για να καλύψει την αυξανόμενη ζήτηση για ανθρώπους με εθισμό στο gaming. Είναι η πρώτη του είδους της στην Ευρώπη.



    Οι εθισμένοι gamers επιδεικνύουν πλήθος συμπτωμάτων, συμπεριλαμβανομένων εμμονών και προβλημάτων υγείας. Άλλοι χρησιμοποιούν τονωτικά για να μπορούν να μένουν ξύπνιοι κατά τη διάρκεια online μαραθωνίων. Πολλοί βιώνουν ενοχές όταν αφήνουν τους συμπαίκτες τους κλείνοντας τον υπολογιστή τους. Επιπλέον, οι εξαρτημένοι αντικαθιστούν άλλες δραστηριότητες με το gaming, ακόμη και σε ακραίες καταστάσεις. Ο Τιμ δεν μπορούσε καν να πείσει τον εαυτό του να εγκαταλείψει την οθόνη για να πάει στην τουαλέτα.



    Η θεραπεία περιλαμβάνει μια περίοδο αποτοξίνωσης κατά τη διάρκεια της οποίας οι ασθενείς δεν έχουν πρόσβαση σε ηλεκτρονικά παιχνίδια. Αυτό γίνεται σε συνδυασμό με ομαδική θεραπεία και συνεδρίες με ψυχολόγους. Η κλινική επίσης προσπαθεί να βρει εναλλακτικές δραστηριότητες για να καλύψουν οι ασθενείς το κενό που δημιουργείται όταν σταματούν να παίζουν. «Τους βοηθούμε να βρουν άλλους τρόπους να χειριστούν τη ζωή και ξεκινούν αναπτύσσοντας αυτοεκτίμηση», λέει ο Keith Bakker, σύμβουλος στο πρόγραμμα αποτοξίνωσης.
    punkster
    09.09.2007, 14:06
    Να ανοιγε και εδω μια τετοια κλινικη καλα θα ηταν!!

    Εχω γνωρισει τετοια ατομα...
    Πραγματικα ειναι ασθενεια...
    Και οχι μονο τα βιντεο παιχνιδια!
    Εγω πολλες φορες εχω την αισθηση οτι εχω αρχισει και εθιζομαι στο ιντερνετ!
    Προσπαθω και το ελεγχο, αλλα ειναι σπανιο να μην σερφαρω τουλαχιστον μια φορα την ημερα...

    Θα γινω καλα, γιατρεεεεεεεεεεεεε???????
    Conspiratus
    09.09.2007, 15:22
    Εγω παλι ειχα κατι παιδια στην κατευθυνση που μια μερα(απο τις τελεφταιες που δεν καναμε μαθημα)ειχαν πιασει την κουβεντα για το Lineage...το τι λεγανε...ασε...!
    Ο ενας καθοταν μπροστα μου κ ο αλλος μισω μου...κ να μην ηθελα να παρακολουθησω δεν γινοταν τιποτα!!

    Εγω εντοματαξυ να παρακολουθω κ να μην καταλαβαινω Χριστο...
    matthias16
    09.09.2007, 16:59
    Πραγματκα ειναι σαν μαστιγα πλεον αυτο τρο πραγμα...
    Εχουν φτασει σε σημειο να κοιμουνται πανω σε υπολογιστες,υπαρχουν απιστευτα τετοια βιντεο...
    Εδω ενα παιδι σε 7ημερη , κοιμοταν το βραδυ και μονολογουσε " φυγε κακε δρακε..."

    Χρειαζομαστε και εδω τετοιες κλινικες


    xaris-
    09.09.2007, 22:02
    +1 θεση για μενα..
    Bgre
    14.09.2007, 10:07
    ontws....einai megalo provlima....Se ena internet cafe stin poli mas eixan diwksei ena atomo apo to net epeidi itan 3 mers ekei kai eixe arxizei na murizei idrotila.... Mono gia na katourisei sikonontan kai zitouse ap'tous allous na to feroun kanena fagito...Tous edwse 5 eurw kai ekeinoi tou eferan ena krouasan , alla ekeinos apo tin polu porwsi ksexase na zitisei ta resta
    Conspiratus
    14.09.2007, 11:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 14-09-2007 στις 10:07 έγραψε...

    ontws....einai megalo provlima....Se ena internet cafe stin poli mas eixan diwksei ena atomo apo to net epeidi itan 3 mers ekei kai eixe arxizei na murizei idrotila.... Mono gia na katourisei sikonontan kai zitouse ap'tous allous na to feroun kanena fagito...Tous edwse 5 eurw kai ekeinoi tou eferan ena krouasan , alla ekeinos apo tin polu porwsi ksexase na zitisei ta resta



    Ενταξει τα 5 ευρω...τα ποσα πληρωσε στο net cafe αναρωτιεμαι εγω...θα τους πλουτησε τους ανθρωπους!!!
    despinakontogianni
    15.09.2007, 16:45
    Κάτι μου λέει πως με ενδιαφέρει...Δεν μπορώ μια μέρα χωρίς SIMS 2
    esta
    15.09.2007, 16:49
    Χρειάζεται και εδώ μια τέτοια κλινική. Τί κατάντια και τα παιδιά όμως δεν φταίνε σε τίποτα αφού έτσι καταντήσανε μια γενιά και πολλές ακόμα στο μέλλον..

    ...κόλαση υπάρχει μόνο για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 15-09-2007 16:51 ]