ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    MARIAXANIA
    09.09.2007, 15:08
    ...ότι τα τελευταία χρόνια έχουν συμβεί πολλά που υπονομεύουν τις σχέσεις μας; Αυτά τα κινητά πιστεύω πραγματικά ότι άν δεν είχαν ανακαλυφθεί δεν θα είχαμε έξασρση ζήλειας. Προκαλούν ανασφάλειες. Γιατι δε μου έστειλες? γιατί δε μου έκανες αναπάντητη; Γιατί δεν το άκουγες; Γιατί δεν ενδιαφέρθηκες; Αρρώστια. Τα περισσότερα γλυκόλογα πλέον τα λέμε μέσω μηνυμάτων. Όσο για τους τσακωμούς γίνονται πλέον μέσω κινητού φουσκώνοντας τους λογαριασμούς κι όταν πια τελειώσουν τα προνομιακά προγράμματα (πχ250 λεπτά, τσαμπα μηνύματα κτλ) αρρωσταίνουμε μέχρι να μπορέσουμε να ξαναβάλουμε. Νιώθουμε αποκλεισμένοι από τον έξω κόσμο. Πόσες φορές σας έχει τύχει να είστε από πάνω από το κινητό μήπως και στείλει; Άσε τη ραδιενέργεια. Παράνοια... Ξέρετε άλλα πράγματα που καταστρέφουν σχέσεις ερωτικές και μη;
    punkster
    09.09.2007, 16:46
    Καλα, εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες!
    Τα κινητα ειναι κατα καποιο τροπο αλλο ενα μεσω παραβιασης της ατομικης ελευθεριας.
    Πλεον δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τιποτα και απο κανεναν. Ο καθενας μπορει να σε βρει οπουδηποτε και οτι δηκαιολογια και να πεις σηκωνει αμφισβητηση. Αυτο μπορει να βολευει τους ζηλιαρηδες, αλλα εγω θα προτιμουσα να μην υπηρχαν τα κινητα.
    Θα υπηρχε περισσοτερη εμπιστοσυνη στις σχεσεις πιστευω, ειτε τις ερωτικες ειτε τις φιλικες ειτε δεν ξερω και γω ποιες.
    Ασε που οπως ειπες και συ χανεται η προσωπικη επαφη. Πλεον δεν εχουμε αναγκη να παρουμε καποιον τηλεφωνο γιατι μπορουμε να του στειλουμε μηνυμα. Κι ομως, το να ακους την φωνη του αλλου, να ακους τις αντιδρασεις του, να ακους την χροια του, να ακους την ανασα του στις παυσεις ειναι κατι ασυγκριτο.
    Και ουτε μπορεις να συγκρινεις τα sms με τα γραμματα που στελνανε οι μαναδες μας. Γιατι στο μηνυμα χανεται η συναισθηματικη φορτιση, χανεται η "σαλτσα" και μενη στεγνη η ουσια.

    Ωρες ωρες πραγματικα στεναχωριεμαι που γενηθηκα σε αυτη την εποχη...
    Conspiratus
    09.09.2007, 17:23
    Αν και υπερ της σημερινης τεχνολογιας,οπως η κινητη τηλεφωνια,οι υπολογιστες κτλ...η αληθεια ειναι οτι λογω ολων αυτων εχει δημιουργηθει τεραστιο φασμα στις διαπροσωπικες σχεσεις μεταξυ των ατομων της κοινωνιας μας(πωπω...πως τα λεω ετσι η ατιμη)!!Το εχω ζησει απο πρωτο χερι...τα μηνυματα απο κινητο,το msn...δεν σε αφηνουν πλεον να εκφρασεις την γνωμη σου,τα αισθηματα σου κ σε περιοριζουν!Ασε που πολλες φορες αυτο που στελνεις μεσω μηνυματος παρερμινευεται κ γινεται χαμος γιατι δεν εννοουσες αυτο που ειπες αλλα κατι αλλο...και αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!!!!!
    Κ συμφωνω απολυτα με το οτι τα κινητα εχουν φερει ζηλια...αν κ δεν φταιει το κινητο που ο αλλος ζηλευει επειδη σε πηρε καποιος τηλεφωνο ή σου εστειλε μηνυμα...αν ειναι ζηλιαρης κ χωρις τα κινητα θα ζηλευε...απλως τα κινητα τους εχει δωσει περισσοτερα κινητρα!Αυτο που δεν θα ευχομουν ποτε ειναι να ζησω σε μια αλλη εποχη...ζουμε στον αιωνα της εξελιξης...ο οποιος ελπιζω να μην τελειωσει ποτε...το οτι εξελισομαστε ειναι οτι καλυτερο(προσωπικη αποψη παντα)!Τα τεχνολογικα επιτευγματα,αν κ μας περιοριζουν σε καποιες περιπτωσεις, εχουν κανει την ζωη μας εκπληκτικα ποιο ευκολη!Κ εξαλλου αν εχεις εσυ καθαρη την συνειδηση σου ασε τον αλλο να "σκυλιαζει"!!

    Οπως, ομως, ειπαν κ οι αρχαιοι ημων προγωνοι: ολα με μετρο!!
    noizreduction
    09.09.2007, 17:24
    Οσοι αποφασισαν να γινουν υποχειριο της ανθρωπινης τεχνολογιας, τοτε προφανως θα εχουν και προβλημα με τα κινητα. Οχι ομως να ριχνουμε και τα προβληματα στις ανθρωπινες σχεσεις αποκλειστικα στα κινητα.
    Καταρχας, εαν αναμεσα απο 2 ανθρωπους υπαρχει πραγματικη εμπιστοσυνη και αγαπη, δεν θα υπαρξει ποτε το κλασσικο προβλημα "Μα γιατι δεν μου εστειλες ενα sms ή ενα mms ή οτιδηποτε αλλο".
    Κατα δευτερον, στις υπολοιπες διαπροσωπικες μας σχεσεις πρεπει να κανουμε ξεκαθαρο πως το κινητο μας εχει ενα κουμπι On/Off και απο αυτο καθοριζουμε ποτε και κατα ποσο ειμαστε ευκαιροι να σηκωσουμε το κινητο ή να στειλουμε μηνυμα. Κανεις δεν με εχει πει αντικοινωνικο επειδη πολλες φορες αργω να απαντησω σε μηνυματα ή δεν σηκωνω το τηλεφωνο. Εχω ξεκαθαρισει τη θεση μου και κανεις δεν μπερδευεται με αυτην.
    Κατα τριτον, τα κινητα εκπεμπουν και λαμβανουν συχνοτητες κυματων οι οποιες δεν βρισκονται στην περιοχη της...ραδιενεργειας! Αυτο ειναι μια λανθασμενη εντυπωση που δινεται, και καταληγει σε πανικο και κινητοφοβια.
    Ο μεσος ορος ομιλιας πρεπει να ειναι περιπου 5 λεπτα την ημερα. Προτιμονται τα κινητα με εξωτερικη κεραια, της οποιας η θεση κατα την ομιλια πρεπει να ειναι 4-5cm μακρια απο το σημειο επαφης του κινητου. Με τη χρηση bluetooth ή και hands free απομακρυνουμε ακομα περισσοτερο το κινδυνο απο πανω μας.
    Και τελος η τεχνολογια ανακαλυφτηκε για να μας υπηρετει, οχι για να την υπηρετουμε. Εαν το καταλαβουμε και στηριξουμε περισσοτερο τις προσωπικες και διαπροσωπικες μας σχεσεις στην εμπιστοσυνη και την ειλικρινα, δεν κινδυνευουμε απο τη μαστιγα της κινητοφοβιας.
    katerinni
    09.09.2007, 23:27
    Συμφωνώ με τον noizreduction.....
    Liza32
    10.09.2007, 10:22
    Πράγματι, τα κινητά κατέστρεψαν τις σχέσεις μας. Δεν πιστεύω οτι υπάρχει αληθινή επικοινωνία μέσω κινητού. Ξεχάσαμε πλέον πως είναι να αγγίξουμε τον άλλο, να του πούμε σ΄αγαπώ με μια χειρονομία αγάπης. Χάθηκε ο ρομαντισμός, η οικειότητα μεταξύ μας. Χάθηκε και η εμπιστοσύνη. Πόσες παρεξηγήσεις δεν έγιναν μέσω κινητού. Πόσα σπίτια δεν καταστράφηκαν. Πόσοι άνθρωποι δεν μας εκμεταλλέυτηκαν. Δεν θα έπρεπε όμως, να αφήσουμε ενα μηχάνημα να καθορίζει τη ζωή μας. όπως και σε άλλους τομείς, πρέπει να υπάρχει μέτρο. Το κινητό είναι για ώρα ανάγκης, ας αφήσουμε τις διαπροσωπικές μας σχέσεις απ΄έξω. Πρέπει να μάθουμε που πρέπει να βάζουμε όρια. Ας επικοινωνήσουμε με τον άνθρωπο μας πρόσωπο με πρόσωπο. Ας μιλήσουμε για σοβαρά θέματα απο κοντά. Ακόμα και έτσι, δεν θα χάσουμε αυτή την επαφή η οποία τείνει να εξαφανιστεί πίσω απο την τεχνολογία. Κλείστε το κινητό σας, και ανοίξτε το μόνο όταν πρέπει. Μη δημιουργείτε ζήλιες και ανασφάλειες. Μιλήστε, επικοινωνήστε απο κοντά. Αυτό είναι το ζητούμενο. Να μην καταντήσουμε έρμαια και δούλοι της τεχνολογίας. Αφήστε που με τα κινητά δεν έχουμε καμία ελευθερία πλέον. Δεν έχουμε προσωπική ζωή, δεν έχουμε αξιοπρέπεια, δεν έχουμε γαλύνη. Καταπατούνται τα προσωπικά μας δικαιώματα, και ήμαστε πάντα υπο την εποπτεία ενός <Μεγάλου Αδερφού>. Αλήθεια, πότε θα σταματήσει αυτό;
    renabill
    10.09.2007, 10:24
    Κινητά και υπολογιστές.Πως να βρεθείς κοντά με τον άλλο αν είσαι σα φυτό μπροστά στην οθόνη?
    -Sadahzinia-
    10.09.2007, 11:24
    λοιπον μαριαννα μου εχεις απολυτο δικιο! Υπαρχει ενα συγκεκριμενο ατομο στη ζωη μου....(το οποιο μαλλον χτες το εχασα για παντα...) με το οποιο μαλωνω πολυ συχνα και εντονα μονο μεσω κινητου....απο κοντα ολα τελεια! και μαλωνω ασχημα γιατι οταν εισαι με τον αλλον κοντα ενα χαμογελο και ενα χαδι και ολα λυνονται! ενω μεσω του κινητου....μονο γραμματα......και αυτα ουτε καν ιδιοχειρα....:)(.....

    KIT_KAT
    10.09.2007, 14:34
    Τι αφορισμός! Διαφωνώ καθέτως. Το ίντερνετ θα βρισκόταν πολύ πιο δίκαια στην πυρά όσον αφορά στην "καταστροφή" των διαπροσωπικών σχέσεων. Αλλά και πάλι, το παν είναι το μέτρο. Αυτές οι ιστορίες με τα κινητά και τις παρεξηγήσεις θυμίζουν 15χρονα! Προφανώς και δεν επικοινωνείς μόνο με το κινητό, το κινητό όμως διευκολύνει πολύ τις σχέσεις πιστεύω... ας σκεφτούμε λίγο και τους φαντάρους
    Σε βοηθά να κρατάς επαφή με άτομα στα οποία πολύ δύσκολα θα έπαιρνες τηλ σπίτι... ενώ το sms το στέλνεις ακόμα κι αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να πεις, απλά για να πεις ένα γεια... Κι είναι όμορφο και γλυκό...
    punkster
    10.09.2007, 15:04
    Εχουμε συνηθησει πλεον στα γραπτα μηνυματα που μας φαινεται παραλογο και ανοητο να παρουμε καποιον τηλ μονο για να πουμε ενα γεια. Ομως δεν ειναι ετσι...
    Εμενα προσωπικα θα με χαροποιουσε πολυ περισσοτερο να με παρει τηλεφωνο καποιος για να μιλησουμε εστω και για 2 λεπτα. Ειναι πολυ μια αμεσο, πολυ πιο προσωπικο και πολυ πιο "εντονο".

    Και επισης την εποχη που δεν ειχαν ανακαλυφθει ακομα τα κινητα (και μιλαμε για 20 χρονια πριν, οχι προιστορια) οι ανθρωποι (και ειδικα οι φανταροι) μια χαρα την εβγαζαν με γραμματα! Και πολυ πιο γλυκο ηταν, και πολυ πιο ρομαντικο (αν αφορουσε ερωτικη σχεση)....




    Conspiratus
    10.09.2007, 15:09
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 10-09-2007 στις 15:04 έγραψε...

    Εχουμε συνηθησει πλεον στα γραπτα μηνυματα που μας φαινεται παραλογο και ανοητο να παρουμε καποιον τηλ μονο για να πουμε ενα γεια. Ομως δεν ειναι ετσι...
    Εμενα προσωπικα θα με χαροποιουσε πολυ περισσοτερο να με παρει τηλεφωνο καποιος για να μιλησουμε εστω και για 2 λεπτα. Ειναι πολυ μια αμεσο, πολυ πιο προσωπικο και πολυ πιο "εντονο".



    Α...ναι??αυτο δεν το ηξερα...αλλη φορα θα σε παιρνω τηλεφωνο αν ειναι γιατι δεν θελω να χαλαω καρτα...απλα δεν σε επαιρνα τοσο καιρο γιατι νομιζα οτι δεν σαρεσε!!Αχ ρε punkster την πατησες τωρα!!!προσεχε τι ευχεσαι!!


    Είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρα για κάτι που δεν έκανες...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 10-09-2007 15:10 ]


    punkster
    10.09.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 10-09-2007 στις 15:09 έγραψε...



    Α...ναι??αυτο δεν το ηξερα...αλλη φορα θα σε παιρνω τηλεφωνο αν ειναι γιατι δεν θελω να χαλαω καρτα...απλα δεν σε επαιρνα τοσο καιρο γιατι νομιζα οτι δεν σαρεσε!!Αχ ρε punkster την πατησες τωρα!!!προσεχε τι ευχεσαι!!


    Είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρα για κάτι που δεν έκανες...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 10-09-2007 15:10 ]





    Εεεε....εγω....δεν....εεεε....εγω....εγω....εγω υποθετικα μιλουσα!
    Μη το δεσουμε τωρα και κομπο!!! Οχουυυυ!

    Αλλα αφου επιμενεις τοσο πολυ....αντε...θα σου κανω την παραχωρηση! Σου επιτρεπω να με παιρνεις τηλ!
    KIT_KAT
    10.09.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 10-09-2007 στις 15:04 έγραψε...

    Εμενα προσωπικα θα με χαροποιουσε πολυ περισσοτερο να με παρει τηλεφωνο καποιος για να μιλησουμε εστω και για 2 λεπτα. Ειναι πολυ μια αμεσο, πολυ πιο προσωπικο και πολυ πιο "εντονο".



    Μα φυσικά, το ίδιο ισχύει και για το τηλέφωνο, όχι μόνο για το sms. Κι επειδή εγώ έζησα, έστω και πριν τα 18, την κατάσταση χωρίς κινητά... είμαι υπέρ τους. Στα φοιτητικά χρόνια φαντάσου να έπρεπε να τηλεφωνηθείς από το σπίτι για να δώσεις ραντεβού, να μην μπορεί κάποιος να έρθει να "μας βρει μετά" κλπ... για να δούμε και τα πρακτικά του ζητήματος.
    punkster
    10.09.2007, 15:50
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-09-2007 στις 15:28 έγραψε...

    Στα φοιτητικά χρόνια φαντάσου να έπρεπε να τηλεφωνηθείς από το σπίτι για να δώσεις ραντεβού, να μην μπορεί κάποιος να έρθει να "μας βρει μετά" κλπ... για να δούμε και τα πρακτικά του ζητήματος.



    Καλα, οσον αφορα τα πρακτικα του ζητηματος εχεις δικιο....
    Αλλα μακαρι να το χρησιμοποιουσαμε το κινητο μονο για να λυνουμα τα πρακτικα προβληματα...
    -Sadahzinia-
    10.09.2007, 16:24
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-09-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Τι αφορισμός! Διαφωνώ καθέτως. Το ίντερνετ θα βρισκόταν πολύ πιο δίκαια στην πυρά όσον αφορά στην "καταστροφή" των διαπροσωπικών σχέσεων. Αλλά και πάλι, το παν είναι το μέτρο. Αυτές οι ιστορίες με τα κινητά και τις παρεξηγήσεις θυμίζουν 15χρονα! Προφανώς και δεν επικοινωνείς μόνο με το κινητό, το κινητό όμως διευκολύνει πολύ τις σχέσεις πιστεύω... ας σκεφτούμε λίγο και τους φαντάρους
    Σε βοηθά να κρατάς επαφή με άτομα στα οποία πολύ δύσκολα θα έπαιρνες τηλ σπίτι... ενώ το sms το στέλνεις ακόμα κι αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να πεις, απλά για να πεις ένα γεια... Κι είναι όμορφο και γλυκό...



    αυτο το 15χρονα μου χτυπησε ασχημα.....να μαθεις να προβαλλεις τις αποψεις σου χωρις να θιγεις τους αλλους.... και οντως μονο για πρακτικα ζητηματα πρεπει να το χρησιμοποιουμε....λυπαμαι αν εσυ δεν εχεις συνειδητοποιησει τις διαστασεις που εχει λαβει το θεμα....μαλλον δεν ζεις σε αυτον τον κοσμο...μαλλον ζεις στον δικο σου.... φιλακια!
    StavmanR
    10.09.2007, 16:29
    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον προλαλήσαντα, μιας και οι δεκαπεντάχρονοι έμαθαν από εμάς τους 30 χρονους πως να συμπεριφέρονται και να λειτουργούν στην κοινωνία, μέσα από το προσωπικό πρίσμα της όποιας φυσικής και γλυκιάς αφέλειάς τους στα πράγματα. Εντούτοις, θεωρώ ότι και η ΚΙΤ ΚΑΤ δεν ήθελε να θίξει τη συμπεριφορά αυτή καθ' αυτή των δεκαπεντάχρονων παιδιών, αλλά των 30χρονων που ακόμα συμπεριφέρονται σαν 15χρονοι σε πολλά θέματα, εξού και η χρήση του ρήματος "θυμίζω".


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-09-2007 16:30 ]


    KIT_KAT
    10.09.2007, 18:23
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 10-09-2007 στις 16:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-09-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Τι αφορισμός! Διαφωνώ καθέτως. Το ίντερνετ θα βρισκόταν πολύ πιο δίκαια στην πυρά όσον αφορά στην "καταστροφή" των διαπροσωπικών σχέσεων. Αλλά και πάλι, το παν είναι το μέτρο. Αυτές οι ιστορίες με τα κινητά και τις παρεξηγήσεις θυμίζουν 15χρονα! Προφανώς και δεν επικοινωνείς μόνο με το κινητό, το κινητό όμως διευκολύνει πολύ τις σχέσεις πιστεύω... ας σκεφτούμε λίγο και τους φαντάρους
    Σε βοηθά να κρατάς επαφή με άτομα στα οποία πολύ δύσκολα θα έπαιρνες τηλ σπίτι... ενώ το sms το στέλνεις ακόμα κι αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να πεις, απλά για να πεις ένα γεια... Κι είναι όμορφο και γλυκό...



    αυτο το 15χρονα μου χτυπησε ασχημα.....να μαθεις να προβαλλεις τις αποψεις σου χωρις να θιγεις τους αλλους.... και οντως μονο για πρακτικα ζητηματα πρεπει να το χρησιμοποιουμε....λυπαμαι αν εσυ δεν εχεις συνειδητοποιησει τις διαστασεις που εχει λαβει το θεμα....μαλλον δεν ζεις σε αυτον τον κοσμο...μαλλον ζεις στον δικο σου.... φιλακια!



    Μην αρπάζεσαι βρε... είναι ψέμα ότι κατά κανόνα στα 15 μεγενθύνεις μερικά πράγματα περισσότερο απ'όσο χρειάζεται; Χωρίς να σημαίνει ότι στις άλλες ηλικίες δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις χωρίς αιτία... αλλά εγώ δεν ξέρω και πολλές τέτοιες ιστορίες σε άτομα που έχουν περάσει τα 25 (άλλωστε δεν ασχολούνται πολύ με τα sms). Σημειωτέον αναφερόμουν καθαρά στα γραπτά μηνύματα και στη μη σαφή έκφραση συναισθημάτων μέσω αυτών καθ'οτι γραπτός λόγος. Το ίδιο δεν ισχύει κι εδώ στο φόρουμ; Καμιά φορά δεν καταλαβαίνεις αν κάποιο σχόλιο είναι ειρωνικό, χιουμοριστικό η θυμωμένο.

    Γενικά το point μου εξαρχής ήταν πως αν κάτι μας πάει στραβά δεν είναι ανάγκη πάντα να ψαχνουμε κάτι από τεχνολογία ή ό,τι άλλο να ενοχοποιήσουμε... δε βοηθάει να βλέπουμε παντού συνωμοσίες... και το αρχικό μήνυμα της MARIAXANIA αυτό μου θύμισε (ίσως βέβαια απλά να μην το εξέφρασε πολύ επιτυχημένα η κοπέλα)

    Για τη δική σου ιστορία ξέρεις, προφανώς δεν έφταιγε το κινητό... απλά ψάξε να βρεις ποια ήταν η αληθινή κατάσταση από τις δύο... φιλικά

    Stavman
    movflower
    10.09.2007, 19:14
    Δεν ευθύνεται κανένα μέσο της τεχνολογίας για την ποιότητα των σχέσεων. Μόνοι υπεύθυνοι οι άνθρωποι και χειριστές των διάφορων συσκευών.

    Χωρίς υπερβολές, όλα είναι μια χαρά.

    Φιλιά!
    sentoni
    12.09.2007, 14:05
    . . . δηλαδή όταν εγώ λείπω στη δουλειά 12 ώρες και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κανέναν ή να τον αγγίξω ή να του κάνω μια χειρονομία ( βλέπε liza32 ) το κινητό και ο υπολογιστής μου φταίνε ; Η επαφή δεν έχει αφή , σώμα , ούτε ψυχή που λέει και το τραγούδι . . . ο καθένας εκφράζει αυτό που νιώθει όπως μπορεί . . . κι αυτό δεν πρέπει να κατακρίνεται . . . !
    MARIAXANIA
    12.09.2007, 14:39
    Το θέμα το έθεσα όπως ακριβώς είναι τουλάχιστον σε 'μένα. Η κατάσταση είναι τραγική και πραγματικά θυμίζει 15χρονα. Προς το παρόν το κλείνω που και που μέχρι να συνηθίσω να μην το κοιτάω κάθε 2 λεπτά. Τα κινητά βγήκαν για καλό και κανείς δεν αμφιβάλλει γι' αυτό. Εμείς δεν ξέρουμε να τα χρησιμοποιούμε. (Εγώ για την ακρίβεια.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MARIAXANIA στις 12-09-2007 14:41 ]