ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.826 μέλη

    Καταστροφή διαπροσωπικών σχέσεων...

    MARIAXANIA
    09.09.2007, 15:17
    Τώρα τελευαία προβληματίζομαι με κάποιες καταστάσεις. Ζω στα Χανιά. Έχω ζήσει και σε άλλες πόλεις όπως η Θεσσαλονίκη και το Ρέθυμνο αλλά πραγματικά στα Χανιά τα πράγματα είναι τραγικά. Δεν υπάρχει σεβασμός απέναντι στο συνάνθρωπό σου. Οι σχέσεις είναι μόνο για προβολή. Οι τσακωμοί πολλοί. Τα ξεσπάσματα φοβερά. Ακόμα και ξύλο και ακόμα και ανάμεσα σε κορίτσια. Ξεφτιλισμός... Το επίπεδο των ανθρώπων χαμηλό. Τα μοναδικά ενδιαφέροντα: Τι θα βάλω το βράδυ, που θα πάω, αν την πιάσω και τον ξανακοιτάξει θα την.... Το κέρατο στις σχέσεις σε έξασρση. Δεν ξέρω τι να πω. Έχω απογοητευτεί τελείως. Λες και ο άλλος είναι κτήμα σου. Αν δεν του έχεις εμπιστοσύνη γιατί είσαι μαζί του; Ο σεβασμός όμως λείπει πραγματικά από όλους. Αγριάνθρωποι. Μόνο εδώ συμβαίνουν αυτά; Πείτε μου τη γνώμη σας.
    Panos72
    09.09.2007, 17:58
    Τα Χανιά είναι ο "παράδεισος"... δεν θα κουράσω με αναλύσεις, αλλά τα πράγματα έχουν ξεφύγει όντως. Αμερικανόφερτη υποκουλτούρα, ισότητα του τύπου "εγώ είμαι πλέον το αφεντικό" και πουριτανισμός τύπου "Τώρα θα δεις ποιος έχει το πάνω χέρι", σε συνδιασμό με το cyberoκινητό διάλογο και .... ιδού το "θαύμα".... ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!!
    noizreduction
    09.09.2007, 18:08
    Ειχα την εντυπωση πως ειχε περισσοτερες απαντησεις εδω
    noizreduction
    09.09.2007, 20:50
    Υπηρχε μια απαντηση που ελεγε για το προβλημα των κλειστων κοινωνιων, κλπ...Που πηγαν αυτα;
    Stroumfita456
    09.09.2007, 21:59
    Mαρία δεν συμβαίνει μόνο στα Χανιά αυτο....εχουν ξεφυγει Ολοι....και οταν λέω ολοι εννοώ πραγματικά ολοι....!!!!Δεν θα πάμε και πολύ μακρια με τετοια συμπεριφορά που έχουμε...αυτο ειναι σίγουρο...!!
    Termite
    09.09.2007, 22:41
    Εχει δίκιο η Δήμητρα...

    Αυτο το πρόβλημα μπορει να φαίνεται περισσότερο σε πιο κλειστες κοινωνίες αλλά πλεον ειναι όπως είπε κ ο Πάνος το δείγμα της εισροής ξενόφερτων στοιχείων...

    Υποκουλτούρα...

    Όμως πάντα εχεις την επιλογή να πας αλλού να ζήσεις
    katerinni
    09.09.2007, 23:24
    Η πολύ ανάλυση σε διάφορα θέματα κάνει κακό, θέλω πολύ να πάω Κρήτη, ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου. Τώρα για τα υπόλοιπα, όταν ήμουν στην ηλικία σου τα ίδια έλεγα, πλέον δεν ασχολούμαι, ο καθένας κάνει τις επιλογές του, μην κρίνουμε κάνεναν.