ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη

    Ιρλανδική φλογέρα (tin whistle ή flageolet)

    antonisonline
    22.10.2008, 22:40

    Είμαι έτοιμος να αρχίσω την έρευνα αγοράς/εκμάθηση ιρλανδικλης φλογέρας!! Πάντα ήθελα και τώρα με πείσατε! Οι συμβουλές σας είμαι σίγουρος θα είναι καθοριστικές!! Ξέρω να παίζω κανονική φλογέρα... θα βοηθήσει, ε? Θα αρχίσω το ψάξιμο απ' τον Μαυρομουστάκη ή καλυτερα από τον Ζάχο...

    Είμαστε όντως πολλοί! {#emotions_dlg.clap}


    antonisonline
    02.03.2010, 07:37

    hello μετά από καιρό. ψάχνω την walton's little black d, ξέρει κανείς αν υπάρχει πουθενα εδώ στην ελλάδα;


    gtheriou
    09.03.2010, 17:27

    Αδέρφια, να δείτε οπωσδήποτε τα εκπαιδευτικά video του Ryan Dunns στο YouTube. Εμένα τουλάχιστον μου άνοιξε νέους ορίζοντες.Συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!


    necronio
    09.07.2010, 16:55

    Παιδιά καλησπέρα, μόλις αγόρασα και γω μια ιρλανδική φλογέρα (Generation σε D) αλλά απογοητεύτηκα λίγο γιατί ο ήχος της είναι ολόιδιος με την κανονική μου φλογέρα.. Φυσάω κανονικά στo tin whistle, δεν χρησιμοποιώ διάφραγμα όπως ανέφεραν μερικοί παραπάνω [δεν έχω ιδέα άλλωστε πώς γίνεται], μήπως παίζει ρόλο; στο youtube όσα tin whistles άκουσα βρήκα μεγάλη διαφορά στον ήχο! Τι στο καλό; Μήπως ο ήχος της Generation μοιάζει πολύ με του recorder λόγω μάρκας?? {#emotions_dlg.sad}

    Ευχαριστώ για όποια απάντηση...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : necronio στις 09-07-2010 16:58 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : necronio στις 09-07-2010 16:59 ]


    gtheriou
    10.07.2010, 15:26

    Μην απογοητεύεσαι,και η δικιά μου Generation D είναι,και πλέον μια χαρά βγάζω το γνήσιο,ιρλανδικό ηχόχρωμα.Αποδίδεται κυρίως (το ηχόχρωμα) όταν παίζεις στη δεύτερη οκτάβα,και περισσότερο ακόμα όταν κάνεις τα "κολπάκια" της,δηλ. cuts,hits και rolls. Δεν ξέρω δυστυχώς την ελληνική ορολογία για αυτά.

    Επιμένω να παρακολουθήσεις όλα τα μαθήματα του Ryan Duns στο YouTube.Τα εξηγεί υπέροχα.Και κυρίως μη σταματάς την εξάσκηση.Η μουσική βρίσκεται μέσα στα μουσικά μας όργανα.Σ'εμάς εναπόκειται να την φέρουμε στην επιφάνεια!


    necronio
    11.07.2010, 00:31

    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ναι τον έχω δει αυτόν στο youtube, αλλά δεν έκατσα να ασχοληθώ πολύ. Θα το κάνω όμως.

    Ευχαριστώ!


    hahas22
    12.07.2010, 21:48

    Ξέρει κανείς από που μπορώ στην Αθήνα να αγοράσω Ιρλανδική φλογέρα;

    Άκουσα κάτι πραγματακια στο youtube και έμεινα καραφλός!!!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

     

     


    necronio
    13.07.2010, 14:20

    Μπορείς να βρεις στον Φίλιππο Νάκα (συγκεκριμένα στο υποκατάστημα πάνω στην Ναυαρίνου & Μαυρομιχάλη ξέρω οτι έχει σίγουρα) ή στο Παπαγρηγορίου -Νάκας music όπου την αγόρασα και εγώ (Πανεπιστημίου 39, εντός στοάς). Smile


    hahas22
    14.07.2010, 14:04

    Ναι, ευχαριστώ necronio. Ο Νάκας είχε και από ότι κατάλαβα υπάρχουν μαγαζιά που δεν το ξέρουν σαν όργανο. Πάντως ο Νάκας είχε και πήρα μια από G. Του έχουν μείνει λίγες βέβαια (δεν βρήκα ούτε σε D ούτε σε Α που ήθελα επίσης), αλλά είπε ότι θα φέρει. Ευχαριστώ και πάλι.


    gtheriou
    14.07.2010, 15:42

    Η tinwhistle σε τόνο G είναι εκείνη η μικρούλα ;Μήπως θέλει μωρουδίστικα δάχτυλα για να παίξεις ή είναι άνετη; {#emotions_dlg.biggrin} Είναι πιο ψηλή ή πιό χαμηλή από την D ; Από τότε που αγόρασα την δικιά μου πάντα με έτρωγε να χτυπήσω μια G! Περιμένω απαντήσεις!!!


    necronio
    15.07.2010, 02:11

    Πάντως στο άλλο μαγαζί που σου ανέφερα είχαν 2 φλογέρες σε D, εγώ πήρα την μια οπότε θα έχει μείνει άλλη μια, σε περίπτωση που θες σε D..


    necronio
    17.07.2010, 15:40

    Εμένα με βλέπω να παίρνω και την Bb κάποια στιγμή...


    necronio
    20.10.2010, 01:14

    Παιδιά... ΟΦΕΙΛΩ να γράψω στο τόπικ αυτό καθώς πήρα μια νέα ιρλανδική φλογέρα....

    και ο ήχος της δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την Generation!!! Είναι ΠΟΛΥ πιο όμορφος!!!

    Συγκεκριμένα πήρα την Clarke Original σε Ρε, την παρήγγειλα απο το official site της! Αξίζει πραγματικά τον κόπο, έχει πολύ πιο γλυκό ήχο, μπροστά της η Generation που έχω μοιάζει μια ξεκούρδιστη φλογέρα για παιδιά!!! {#emotions_dlg.happycrazy}

    Την προτείνω ανεπιφύλακτα... {#emotions_dlg.clap}


    gtheriou
    20.10.2010, 11:15

    Πόσο πήγε το μαλλί ;


    necronio
    11.11.2010, 14:00

    Γύρω στα 25 ευρώ.


    ZaranisPetros
    27.11.2010, 21:51

    Ε! θα ασχοληθώ και εγώ τότε με την Ιρλανδική φλογέρα, φτιάχνω ΝΕΥ κυρίως αλλά και φλογέρες από καλάμι

    http://www.p-zaranis.gr/ney.htm


    grigoris90
    24.05.2011, 09:59
    γεια σας!σκεφτομαι να αρχισω κ εγω με το μαγικο αυτο οργανακι της κελτικης μουσικης! θα ηθελα μερικα καταστηματα οπου μπορω να βρω ιρλανδικη φλογερα! εχετε να προτεινετε μερικα για να ψαξω; (αθηνα κατα προτιμηση) ευχαριστω!
    grigoris90
    24.05.2011, 11:41
    επισης...αυτο εδω το οργανο που παιζει η γυναικα ειναι ιρλανδικη φλογερα;
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    gtheriou
    24.05.2011, 12:04
    Ακριβώς αυτό είναι,και μπράβο που βρήκες αυτό το βιντεάκι.Ωραίο πράμα!Δυστυχώς οι Corrs δεν παίζουν πολλά τέτοια.Σου προτείνω παρεπιπτόντως να ακούσεις Altan,Lunasa και Solas.
    grigoris90
    25.05.2011, 08:53
    Ακουσα μερικα κομματακια απ'αυτα που μου εβαλες! ωραια ειναι! ειδικα Solas και Lunasa! Ξερεις κανενα μαγαζι που μπορω να βρω ιρλανδικη φλογερα;