ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη
    THEOG
    10.09.2007, 10:26
    Όπως έψαχνα σε κούτες στην αποθήκη για να πετάξω ότι δεν μου χρειάζεται , βρήκα μετά από αρκετά χρόνια κόμιξ που μου κράταγαν συντροφιά στα χρόνια της αθωότητάς μου.

    Θυμάμαι να είμαι φανατικός αναγνώστης της Περιπέτειας και του Μπλεκ. Περίμενα να έρθει η Τετάρτη & η Πέμπτη για να αγοράσω αυτά τα κόμιξ. Να νιώσω σαν τον Λοχαγό Μάρκ να μονομαχεί ως Αμερικάνος εναντίον των Άγγλων δυνάστων.(Από τις λίγες φορές που συμπάθησα τους Αμερικανούς!!!).

    Τι θυμάστε από εκείνη την εποχή? Ποια κόμιξ σας κράταγαν συντροφιά?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : THEOG στις 10-09-2007 10:28 ]





    επισυναπτόμενα: Περιπετεια.jpg Περιπετεια.jpg Μπλεκ.JPG 
    Apataggelos
    10.09.2007, 10:37
    Πιτσιρικάς διάβαζα Μίκυ Μάους, Μπλέκ, Αντιρίξ & Συμφωνίξ, Αστερίξ, Λούκυ Λούλ...τα κλασσικά.....

    ...μεγαλώνοντας ανακάλυψα το Κοράκι, τον Μικρό Κθούλου και τον Sandman....


    ....και τα ερωτεύτηκα!


    punkster
    10.09.2007, 12:12
    Αχ, τι μου θυμησες τωρααααα!

    Πολυ μικρη διαβαζα πολυ Μικυ Μαους!
    Αργοτερα ξεκοκαλλιζα τον Αστεριξ και Λουκυ Λουκ!!! Αυτα ηταν τα αγαπημενα μου!!
    Ειδικα ο Αστεριξ!!!

    ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!
    sunnybeach
    10.09.2007, 12:17
    Οτιδήποτα έπεφτε στα χέρια μου. Μίκυ Μαους, Κλασσικά, Αλμανάκο, Βαβούρα, Ποπάϊ, Άρτσι, Λούκυ Λουκ, Αστερίξ και Οβελίξ, κα...

    Φανατικά (ακόμα και τώρα) το ΚΟΜΙΞ της Ντίσνευ.

    Κορυφαία δουλειά που παρουσιάστηκε και ως επεισόδια στο ΚΟΜΙΞ αλλά και ως σύνολο αργότερα είναι ο "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ", σε σχέδιο του Ιταλού Ντον Ρόσα, με αναφορές στις ιστορίες του άλλου παπιάνθρωπου, Καρλ Μπάρκς, εμπνευστή του Σκρουτζ.

    noizreduction
    10.09.2007, 14:40
    Περα απο τα κλασσικα Μικυ Μαους, ΚΟΜΙΞ, Αλμανακο, Κλασσικα, Ντοναλντ, μ'αρεσουν τα εξης:

    1) Οβελιξ και Αστεριξ ( που εχω την πληρη σερα πλεον )
    2) Λουκυ Λουκ ( επισης, με εξαιρεση τα Ρανταπλαν )
    3) Κοναν ο Βαρβαρος/Κατακτητης/Πειρατης/Βασιλιας ( και προσφατα με τις νεες εκδοσεις )
    4) Το επος των Μεταβαρονων
    5) Το ΙΝΚΑΛ ( και τα 6 βιβλια της σειρας )
    6) Αρκας ( δυστυχως μου λειπουν πολλα ακομα )
    7) Λεοναρντο
    και πολλα αλλα, που ακομα αγοραζω και με κοιταζουν καλα καλα τα παιδακια οταν μπαινω σοτ τμημα με τα παιδικα περιοδικα
    THEOG
    10.09.2007, 14:52
    Που υπάρχουν μαγαζιά που να έχουν παλιά κόμιξ?

    sunnybeach
    10.09.2007, 15:49
    Για παλιά κόμιξ δεν ξέρω... αλλά υπάρχει μαγαζί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με τα κόμιξ της Μαμούθ (βλ. Αστερίξ & Οβελιξ, Λούκυ Λουκ και άλλα όχι τόσο γνωστά). Έψαχνα πριν χρόνια το "Λεονάρντο" και ήταν το μόνο μέρος που βρήκα όλη τη σειρά.

    Περισσότερες πληροφορίες στην ηλεκτρονική του διεύθυνση
    http://www.mamouthcomix.gr/index.html
    esta
    10.09.2007, 16:21
    Πολύ μικρή διάβαζα μίκυ μάους!!Αργότερα κόλλησα με Αστερίξ κ Οβελίξ-και τα κρατάω ακόμα φυσικά!!!Επίσης λατρεύω οτιδήποτε από Αρκά..είναι τέλειος ο άνθρωπος!!!
    seras
    10.09.2007, 16:27
    Όλα του Αρκά και πολύ Αστερίξ σε μικρότερη ηλικία..Αν και του Αρκά τα αρχισαν να χαλάνε λίγο πάλι είναι κορυφή με πολύ χιούμορ..
    MarakiVas
    10.09.2007, 16:51
    Περιπέτεια, Μπλέκ, Μίκι Μάους. Τι μου θύμισες τώρα...
    jacamar
    10.09.2007, 16:58
    καλα είχα κούτες απο Μικυ Μαους απο το δημοτικό μέχρι πολύ πρόσφατα....και μάλιστα είχα και πάρα πάρα πολλά topolino την ιταλική δηλαδή εκδοση....!
    Αρκά διάβαζα φανατικά...!!
    Πολλά παλια τευχη είχα βρει στο μοναστηράκι σε μαγαζια με μεταχειρισμενα βιβλια....!~
    fanis_diathesopoulos_
    10.09.2007, 17:26
    asterix & obelix .....
    διαχρονικα!!!
    και με μηνύματα!!
    και απο κινουμενα σχέδια, θυμάται κανείς , τις ΅βαβουροπατατες΅ ;;;

    mariza18
    10.09.2007, 17:54
    Αστερίξ + Οβελίξ , Αλμανάκο και Αρκά(μακράν το καλύτερο)!!!
    Theog,παλιά τεύχη μπορείς να βρεις και σε μεγάλα πρακτορεία
    fanis_diathesopoulos_
    10.09.2007, 17:57
    ΚΑΙ στο μοναστιράκι τις Κυριακές που βγάζουν σε πάγκους προς πώληση ο,τ μπορεις να φανταστεις...

    THEOG
    10.09.2007, 22:39




    επισυναπτόμενα: Save00000.JPG 
    THEOG
    11.09.2007, 14:05
    thanks sunnybeach , jacamar, mariza18, fanis_diathesopoulos για τις πληροφορίες!

    navaine
    13.09.2007, 11:52
    Όταν ήμουν μικρή διάβαζα και τον Μικρό Ήρωα που τον διάβαζαν μικροί οι γονείς μου...
    Αγαπημένα:
    The Crow
    V for Vendetta
    Spiderman
    X-Men
    και πολλά πολλά άλλα...
    Τρελαίνομαι όμως και για τα βιβλία του Drizzt do Urden του Salvatore που βγαίνουν σε comics...

    despinakontogianni
    15.09.2007, 17:05
    Φυσικά ο Αστερίξ κ' Οβελίξ, ο Λούκι Λούκ και τα απίστευτα Μίκι Μάους!! Πόσο θα ήθελα να τα κρατάω κάπου!
    LathosPathos
    15.09.2007, 19:05
    Ποπάυ, Αστερίξ και Οβελίξ, Μίκι Μάους, Αλμανάκο (παλιότερα)

    Τώρα Αρκά, Mafalda, Milo Manara, Maitena. . .
    vero
    15.09.2007, 19:39
    Asterix Ovelix einai ta agaphmena mou