ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    Κατάταξη στις ενοπλες δυναμεις τον Νοεμβριο 2007...

    Zefuros
    10.09.2007, 19:29
    Μολις θυμηθηκα πως τον Νοεμβριο θα πρεπει να ξεκινησω να υπηρετω την μαμα Πατριδα.
    2 θεματακια.
    α) Ποσοι απο εδω μέσα μπαίνουν τον Νοεμβρη και εαν ξερουν που (εγω δεν εχω ιδέα ακομα)
    β) Οι "παλιοί" εχουν να δώσουν καμιά συμβουλή για Οπλα, Σωματα, Μονάδςε κτλ κτλ

    Zefuros
    11.09.2007, 11:19
    Ti εγινε ρε παιδια? Απο 40.000 ατομα δεν υπαρχει κανεις? Μονος μου θα τρεχω? Τς τς τς...

    athinouli24
    11.09.2007, 11:31
    Στα ερωτήματα σου δεν μπορώ και δεν ξέρω να απαντήσω!
    Το μόνο που μπορώ να κάνω για σένα, είναι να αρχίσω να τρέχω κι εγώ...
    Πάμε, ένα στο αριστερό, δύο στο δεξί, ένα στο αριστερό, δύο στο δεξί....
    SmileyCentral.com
    MichPah
    11.09.2007, 11:42
    Μην κάνεις το λάθος να ζητάς συμβουλές από παλιούς. Ο καθένας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του. Ο στρατός είναι καθαρά υποκειμενικό πράγμα, ο καθένας το βλέπει και το βιώνει εντελώς διαφορετικά από τον άλλον. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία, αλλιώς θα το δει ο 19χρονος πιτσιρικάς κι αλλιώς εσύ! Μην ρωτάς λοιπόν θα πας και θα δεις...!!!!

    Φιλικά Μιχάλης

    Υ.Γ καλή θητεία....!!!!!
    Zefuros
    11.09.2007, 12:02
    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 11-09-2007 στις 11:42 έγραψε...

    Μην κάνεις το λάθος να ζητάς συμβουλές από παλιούς. Ο καθένας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του. Ο στρατός είναι καθαρά υποκειμενικό πράγμα, ο καθένας το βλέπει και το βιώνει εντελώς διαφορετικά από τον άλλον. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία, αλλιώς θα το δει ο 19χρονος πιτσιρικάς κι αλλιώς εσύ! Μην ρωτάς λοιπόν θα πας και θα δεις...!!!!

    Φιλικά Μιχάλης

    Υ.Γ καλή θητεία....!!!!!



    Καταρχην ευχαριστω για τις ευχες.
    Το ερωτημα περισσότερο εχει να κανει με το τι θεωρείται καλύτερο στο Στρατο Ξηρας. Π.χ., σιγουρα καλύτερα ειναι το ΣΕΠ απο απλό πεζικό. Και εαν μαζεχω τα μακρυα και τα κοντα ολων (χμ...καπως ακουστηκε αυτο) ισως βγάλω μια ακρη.
    uNick
    11.09.2007, 12:34
    Ζεφυρένιε, θα σου πω κάτι γενικό (στο οποίο έχουν τελικά συμφωνήσει οι περισσότεροι...):
    Διακοπές είναι ο στρατός... Τουρισμός... Ok, δεν πας στο Hilton, αλλά το φαΐ σου και το κρεβάτι σου είναι εξασφαλισμένα...
    Είναι, σίγουρα, και χαμένος χρόνος. Χρόνος που σίγουρα θα περνούσες πιο ποιοτικά και πιο αποδοτικά... αλλά... αναγκαίο κακό.
    Δεν λέω περισσότερα. Θα τα πούμε κατ'ιδίαν.

    Spotlight_Dancer
    11.09.2007, 13:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 11-09-2007 στις 12:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 11-09-2007 στις 11:42 έγραψε...

    Μην κάνεις το λάθος να ζητάς συμβουλές από παλιούς. Ο καθένας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του. Ο στρατός είναι καθαρά υποκειμενικό πράγμα, ο καθένας το βλέπει και το βιώνει εντελώς διαφορετικά από τον άλλον. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία, αλλιώς θα το δει ο 19χρονος πιτσιρικάς κι αλλιώς εσύ! Μην ρωτάς λοιπόν θα πας και θα δεις...!!!

    Φιλικά Μιχάλης

    Υ.Γ καλή θητεία....!!!!!



    Καταρχην ευχαριστω για τις ευχες.
    Το ερωτημα περισσότερο εχει να κανει με το τι θεωρείται καλύτερο στο Στρατο Ξηρας. Π.χ., σιγουρα καλύτερα ειναι το ΣΕΠ απο απλό πεζικό. Και εαν μαζεχω τα μακρυα και τα κοντα ολων (χμ...καπως ακουστηκε αυτο) ισως βγάλω μια ακρη.



    Τι ακριβως ειναι το ΣΕΠ?Σωμα Ελληνων Προσκοπων?Συλλογος Ελληνων Πυροσβεστων?Συνασπισμος Εγκαθετων Πολυδωρα?Σταματα Εσμεραλδα Ποναω?Σωμα Εφοδιασμου Πεταφορων?Η μηπως κατι αλλο?
    Zefuros
    11.09.2007, 13:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 11-09-2007 στις 13:12 έγραψε...

    [
    Τι ακριβως ειναι το ΣΕΠ?Σωμα Ελληνων Προσκοπων?Συλλογος Ελληνων Πυροσβεστων?Συνασπισμος Εγκαθετων Πολυδωρα?Σταματα Εσμεραλδα Ποναω?Σωμα Εφοδιασμου Πεταφορων?Η μηπως κατι αλλο?



    Χαχαχαχα, μου αρεσε το Σταματα Εσμεραλντα ΠΟναω! χα-χα-χα
    Νομιζω λέγεται Σωμα Ερευνας και ΠΛηροφορικής.

    dimitrapan
    11.09.2007, 13:28
    Καλή θητεία Στάθη!



    Zefuros
    11.09.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 11-09-2007 στις 13:28 έγραψε...

    Καλή θητεία Στάθη!






    ευχαριστωωωω

    Zefuros
    17.09.2007, 17:34
    Αλλος κανείς?
    Dimos22
    17.09.2007, 18:32
    Συμφωνώ με την άποψη οτι οι παλαιότεροι στρατιώτες λένε οτι τους κατέβει στο κεφάλι...Απλα δεν τους δίνεις σημασία. Επειδη και εγώ απολύθηκα πρόσφατα και πήγα σε σχετικά μεγάλη ηλικία δύο πραγματάκια θα σου πω. Πρώτον να είσαι οσο μπορείς προβλεπόμενος για να περνας απαρατήρητος απο τους αστεράτους ωστε να μην σε πρίζουν και δεύτερον ΜΗΝ δίνεις σημασία στις μαλακ*** τούς! Ας λένε οτι θέλουν... Αυτά και καλή θητεία!
    jorge
    19.09.2007, 20:48
    Ζέφυρε τζόιν δε κλαμπ :)

    Είμαι στο Μηχανικό από Μάιο. Εδώ έρχονται σχεδόν άπαντες οι πολιτικοί μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες. Θεωρείται πιο χαλαρό από πεζικό και τεθωρακισμένα.

    Τώρα όσον αφορά συμβουλές κλπ, είναι θέμα τύχης. Στο κέντρο εγώ προσπαθούσα να μην περνάω απαρατήρητος και τελικά αυτό κατέληξε προς συμφέρον μου. Μπήκα γραφέας και μουσικός με αποτέλεσμα να περάσω καλύτερα από την πλειοψηφία γιατί δεν συμμετείχα στις εκπαιδεύσεις και είχα και τις τιμητικές μου. Άλλοι που προσπαθούσαν να μην φαίνονται, έτρωγαν αγγαρεία.

    Αντίθετα, στη μοναδα κρύφτηκα, μια και οι ... επιφανείς θέσεις (γραφείς κλπ) δεν αμοίβονται όσο πρέπει σε τιμητικές. Επίσης συχνά δουλεύουν όταν οι υπόλοιποι ξεκουραζόμαστε.

    Δύο αρκετά καλά fora για λεπτομέρειες είναι το Omhroi.gr και το thiteia.org.

    Ότι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω, πες μου
    chorrer
    19.09.2007, 21:02
    Αδερφε , καταρχην καλη θητεια!

    Κατα δευτερον , οπως λεει κι ο Unick , μην ανυσηχεις τοσο πολυ .....μια βολτα ειναι για λιγους μηνες και θα περασει και να δεις που μετα θα τα θυμασαι και θα γελας

    Τριτον, κοιτα να σαι ο ευατος σου και να μην πουλησεις πολυ μπαλαμουτι γιατι θα σε παρουν χαμπαρι (Οταν μπεις μεσα θα καταλαβεις τι εννοω, απλα θυμισου αυτο που σου λεω, θα δεις οτι πολλοι παρασυρονται ) .

    Κατα τα αλλα κοιτα να εχεις λιγη παραπανω υπομονη με τους καραβαναδες και να εχεις παντα στην ακρη του μυαλου σου , οτι η λογικη του παραλογου στον στρατο ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα χαρακτηριστικα του....παντως προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στο πανεπιστημιο ειναι ακομα πιο παραλογα τα πραγματα, απλα στο στρατο δεν εχεις την επιλογη του να φευγεις οποτε γουσταρεις.

    Ενα σοφο ρητο που ακουσα εγω απο εναν παλιο οταν μπηκα : " 'Η κλαψε για να σε λυπουνται ή φωναζε για να σε φοβουνται" ....βεβαια και τα δυο χρησιμοποιησε τα με μετρο και μονο εκει που χρειαζεται

    ΥΓ: Οταν φυγεις απο το κεντρο και παρουσιαστεις στην μοναδα/ταγμα .....αν σε ρωτησει κανενας παλιος : "Ποτε απολυεσαι ρε ψαρουκλα?" και θελεις να γλυτωσεις το καψονι......η πιο σωστη απαντηση ειναι : "Οταν απολυθει πρωτα ολος ο υπολοιπος ελληνικος στρατος"

    Καλα κουραγια
    tsibitos
    20.09.2007, 01:42
    Τι μου το θύμισες;;;; Και ο tsibitos στο Στρατό το Νοέμβριο....
    Άντε να φύγει και αυτό το βάρος.. Ακόμα βέβαια δε ξέρω που θα πάω.. Μόλις μου έρθει το χαρτί θα επανέλθω στο τόπικ..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 20-09-2007 01:46 ]


    THEOG
    21.09.2007, 13:22
    Ο στρατός είναι ένα θέατρο και εσύ μέρος μίας παράστασης!! Έχεις ένα ρολάκι και όσο καλύτερα παίξεις τον ρόλο σου τόσο καλύτερα θα περάσεις!

    a-dark-era
    21.09.2007, 13:42
    Κ εγώ Νοέμβρη την κάνω. Αλήθεια αξίζει να αφήσω ένα μαθηματάκι, κ να καρπωθώ τις άδειες, ή να επιδιώξω το πτυχίο πριν τον Νοέμβρη
    THEOG
    21.09.2007, 13:53
    Εξαρτάται από τα κέφια του διοικητή! Δικαιούσαι φοιτητική άδεια αλλά στο στρατό και πολλά άλλα δικαιούσαι αλλα...........

    Πάντως εγώ τα είχα καταφέρει να πάρω άδεια!!
    Zefuros
    21.09.2007, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος a-dark-era στις 21-09-2007 στις 13:42 έγραψε...

    Κ εγώ Νοέμβρη την κάνω. Αλήθεια αξίζει να αφήσω ένα μαθηματάκι, κ να καρπωθώ τις άδειες, ή να επιδιώξω το πτυχίο πριν τον Νοέμβρη



    Σιγουρα να αφησεις το ενα μαθημα. Αν σουκατσει φοιτητικη αδεια 10 μερες, δεν θα σε χαλασει καθολου!
    Zefuros
    21.09.2007, 14:32
    Ευχαριστω και τους υπολοιπους για τις χρησιμες παρατηρησεις τους... και στρατευομενοι του Νοεμβριου ενωθειτε!!! )))

    Αλλος για την βαρκα μας?