ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.826 μέλη

    Για τους ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ (κυριως!!) του musicheaven....

    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 22:39
    Το κοινό στοιχείο μεταξύ του Πάμπλο Πικάσο, του λόρδου Βύρωνα και του Ντίλαν Τόμας δεν ήταν μόνο η δημιουργικότητά τους. Όλοι είχαν επίσης έντονη σεξουαλική ζωή.

    Οι ψυχολόγοι του Πανεπιστημίου του Νιούκασλ Upon Tyne και του Ανοιχτού Πανεπιστημίου της Βρετανίας εκτιμούν ότι οι επαγγελματίες καλλιτέχνες και οι ποιητές έχουν περίπου διπλάσιους ερωτικούς συντρόφους από το μέσο όρο.
    Η δημιουργικότητά τους φαίνεται να ενεργεί ως σεξουαλικός μαγνήτης.


    Ωστόσο, η ιδιαιτερότητα των δημιουργικών ατόμων αποτελεί δίκοπο μαχαίρι, δηλώνει ο Δρ Ντάνιελ Νετλ, ψυχολόγος της Σχολής Βιολογίας του Πανεπιστημίου του Νιούκασλ. Οι ποιητές και οι καλλιτέχνες έχουν περισσότερους ερωτικούς συντρόφους, αλλά έχουν επίσης και υψηλά ποσοστά κατάθλιψης.



    Ο Νέτλ και η συνάδελφός του Έλεν Κλεγκ ρώτησαν 425 γυναίκες και άνδρες στη Βρετανία, συμπεριλαμβανομένων επαγγελματιών καλλιτεχνών, ποιητών και πασχόντων από σχιζοφρένεια, για τη δημιουργική τους δραστηριότητα, τις σεξουαλικές τους επαφές και τα διανοητικά τους χαρακτηριστικά.



    Μολονότι η δημιουργικότητα έχει από καιρό συνδεθεί με την ενεργό σεξουαλική ζωή, οι ερευνητές πιστεύουν ότι η έρευνά τους είναι η πρώτη που στηρίζει με στοιχεία αυτή τη θέση. Οι επαγγελματίες καλλιτέχνες και οι ποιητές είχαν κατά μέσον όρο από τέσσερις ως δέκα ερωτικούς συντρόφους στη ζωή τους, ενώ οι λιγότερο δημιουργικοί άνθρωποι μόλις τρεις. Η διαπίστωση ισχύει και για τα δύο φύλα. Η έρευνα έδειξε επίσης ότι ο αριθμός των ερωτικών συντρόφων είναι ανάλογος της δημιουργικότητας.

    Φαίνεται ότι τα έργα των καλλιτεχνών προσελκύουν την προσοχή και αυξάνουν τη σεξουαλική απήχηση, και όσο πιο αναγνωρισμένος είναι ένας καλλιτέχνης τόσο πιο γοητευτικός γίνεται.

    Επίσης, οι πολύ δημιουργικοί τύποι ακολουθούν μια μποέμικη ζωή και τείνουν να ενεργούν ανάλογα με τις σεξουαλικές τους παρορμήσεις και να δράττουν τις ευκαιρίες, συχνά καθαρά για λόγους εμπειρίας.

    Επιπλέον, η ατίθαση σεξουαλική ζωή των καλλιτεχνών γίνεται συχνά ανεκτή, ακόμη και από τους σταθερούς συντρόφους τους, οι οποίοι συχνά δεν απαιτούν αποκλειστικότητα, σημειώνουν οι επιστήμονες.


    sea_like_eyes
    10.09.2007, 23:13
    ''...Επιπλέον, η ατίθαση σεξουαλική ζωή των καλλιτεχνών γίνεται συχνά ανεκτή, ακόμη και από τους σταθερούς συντρόφους τους, οι οποίοι συχνά δεν απαιτούν αποκλειστικότητα...''

    Motley Crue . . . Bon Jovi . . . Cinderella . . . etc!!!!!!γενικοτερα sleaze/poser 80's rock/metal
    Επισης ο Gene Simmons (βλεμε KISS) etc. . .αποκλειστικοτητα???Καλο ανεκδοτο!
    ΜΠΟΥ

    παντως ενδιαφερον το αρθρακι!


    jacamar
    10.09.2007, 23:32
    χμμμ δηλώνω καλλιτέχνης απο δω και πέρα.....

    *insieme nella vita,nella morte..nell' eternita...*



    jacamar on air καθε Δευτέρα στις 6 και Τριτη στις 7!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 10-09-2007 23:33 ]


    renabill
    11.09.2007, 13:20
    Κοιτα ρε γαμώτο.Κι εδώ γκαντέμω ειμαι??????????
    dimko
    11.09.2007, 13:58
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 10-09-2007 στις 22:39 έγραψε...

    Το κοινό στοιχείο μεταξύ του Πάμπλο Πικάσο, του λόρδου Βύρωνα, του Ντίλαν Τόμας. και όχι μόνο δεν ήταν μόνο η δημιουργικότητά τους. Όλοι είχαν επίσης έντονη σεξουαλική ζωή.




    uNick
    11.09.2007, 14:08
    Ενδιαφέρον το άρθρο του αρχικού post (θα ήταν καλό να γνωρίζαμε και την πηγή...).

    Πόσο αντιπροσωπευτικό, όμως, μπορεί να θεωρηθεί το δείγμα των 425 ατόμων ώστε να δεχτούμε τα συμπεράσματα των επιστημόνων ως κοντινά στην πραγματικότητα?... Διατηρώ μια επιφύλαξη...

    Πάντως, εγώ δεν δηλώνω καλλιτέχνης, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε να πάρω θέση...

    Liza32
    11.09.2007, 14:52
    Διαφωνώ με την άποψη τους. ίσα ίσα, πιστεύω, οτι οι καλλιτέχνες είναι πολύ ευαίσθητοι άνθρωποι, και προκειμένου να εξωτερικεύσουν όλη αυτή την ευαισθησία, ασχολούνται με την ποίηση, τη μουσική τη ζωγραφική και άλλους καλλιτεχνικούς τομείς. Τώρα, για το γεγονός οτι αυτή η ευαισθησία τους προσεγγίζει τους άλλους, και αυτό καλό είναι, μια που δείχνει, οτι κάποια άτομα εκτιμούν αυτό που αντιπροσωπεύουν. Μέσα απο όλους όσους τους πλήσιάσουν, θα καταλήξουν στον κατάλληλο σύντροφο ζωής, μια που θα είναι εκείνος που θα ταιριάξουν τελικά. Δεν είναι απόλυτο, και δεν πρέπει να παρουσιάζουμε τον άλλο ως κάτι που δεν είναι, όταν για παράδειγμα βλέπουμε κάποιο άτομο να αλλάζει συντρόφους, δεν είναι απαραίτητο να του βγεί και το όνομα. Διότι ο άλλος είναι έξω απο το χορό, και δεν ξέρει τι μπορεί να έχει περάσει αυτό το άτομο, ώστε να είναι τόσο επιλεκτικό στη ζωή του. Ο καλλιτέχνης λοιπόν, είναι πάνω απο όλα άνθρωπος. Και το καλό είναι, οτι δεν του αρέσει να κρύβεται. Προτιμά να λέει την αλήθεια, όσο πικρή και αν είναι, αν γίνει αποδεκτή έχει καλώς, άν όχι, πάει παρακάτω. Πιστεύω, οτι το να μένει πίσω για χάρη κάποιων οι οποίοι δεν μπορούν να γίνουν σαν αυτόν, με αποτέλεσμα να τον μάχονται φανερά και κρυφά, δεν είναι λύση. Ο καλλιτέχνης, έχει ανάγκη να εκφραστεί, και αν ο άλλος δεν τον ακούει για οποιοδήποτε λόγο, τότε εκφράζεται μέσω της δημιουργικότητας του. Κάποιοι δεν έχουν κάποιο ταλέντο, οπότε είναι φυσικό να ζηλεύουν εκείνους που έχουν. Έτσι βγάζουν όλη αυτή την ζήλια, είτε με φράσεις που σκοπό έχουν να υποβαθμίσουν τον καλλιτέχνη, είτε με πράξεις που σκοπό έχουν να τον διαβάλλουν. Συχνά, βλέπουμε οτι ορισμένοι καλλιτέχνες <μένουν>, όσο και αν οι άλλοι τους παραγκωνίζουν. ίσως επειδή είναι αληθινοί, κάτι που ορισμένοι δεν μπορούν. Διότι δεν είναι μόνο ο καλλιτέχνης που δίνεται σε αυτό που κάνει επειδή το αγαπάει, είναι και τα έργα του που μένουν και αγγίζουν τις καρδιές των ανθρώπων.
    PARATERISTAS
    11.09.2007, 21:57
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΝ ΑΡΘΡΟΝ!!!!!


    Ματαιοδοξο κι ελπιδοφορο ταυτοχρονα ..
    athinouli24
    12.09.2007, 00:32
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα των 425 ανδρών και γυναικών,ώστε να μπορούμε να μιλάμε για "κανόνα". Σίγουρα, η καλλιτεχνική έκφραση μαγνητίζει άλλους ανθρώπους. Από την άλλη όμως,αυτό απο μόνο του δεν είναι σίγουρο....
    Δεν είμαι καλλιτέχνης και δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη.
    SOPHIA-MX-4EVER
    12.09.2007, 18:09
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 11-09-2007 στις 14:08 έγραψε...

    Ενδιαφέρον το άρθρο του αρχικού post (θα ήταν καλό να γνωρίζαμε και την πηγή...).

    Πόσο αντιπροσωπευτικό, όμως, μπορεί να θεωρηθεί το δείγμα των 425 ατόμων ώστε να δεχτούμε τα συμπεράσματα των επιστημόνων ως κοντινά στην πραγματικότητα?... Διατηρώ μια επιφύλαξη...

    Πάντως, εγώ δεν δηλώνω καλλιτέχνης, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε να πάρω θέση...




    Παράθεση:
    Το μέλος athinouli24 στις 11-09-2007 στις 00:32 έγραψε...

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα των 425 ανδρών και γυναικών,ώστε να μπορούμε να μιλάμε για "κανόνα". Σίγουρα, η καλλιτεχνική έκφραση μαγνητίζει άλλους ανθρώπους. Από την άλλη όμως,αυτό απο μόνο του δεν είναι σίγουρο....
    Δεν είμαι καλλιτέχνης και δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη.


    εδώ λοιπόν έχουμε αντιπαράθεση απόψεων....
    koukou-tsa
    12.09.2007, 23:03
    είμαι καλλιτέχνης !!
    είμαι καλλιτέχνης !!!!
    είμαι καλλιτέχνης !!!!!!!
    είμαι καλλιτέχνης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    zabetistas
    13.09.2007, 03:11
    -αγάπη μου δεν σε κερατώνω εγώ , αλλά ο καλλιτέχνης που κρύβω μέσα μου .

    χμ. . . .

    καλό μου ακούγετε
    Hastaroth
    13.09.2007, 09:57
    Βάσει τού άρθρου αυτού λοιπόν,δέν είμαι καλλιτέχνης.

    Θά καταθέσω τίς μπαγκέτες μου και θα πάω γιά ψάρεμα...........
    gusfunn
    13.09.2007, 10:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 13-09-2007 στις 09:57 έγραψε...

    Βάσει τού άρθρου αυτού λοιπόν,δέν είμαι καλλιτέχνης.

    Θά καταθέσω τίς μπαγκέτες μου και θα πάω γιά ψάρεμα...........

    Παράθεση:
    Είσαι. απλά είσαι η εξαίρεση του κανόνα πάρε της μπαγκέτες σου και παμε για πρόβα (εξαιρετικός παντός )