ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.828 μέλη

    Δρόμοι, η νέα δουλειά του Σωκράτη Μάλαμα

    beatlus
    11.09.2007, 17:33
    Ο "Μελωδία" παίζει αυτές τις ημέρες σε "προδημοσίευση", τραγούδια από την καινούργια δουλειά του Σωκράτη Μάλαμα (κυκλοφορεί 24 Σεπτεμβρίου), που έχει αυτή τη φορά στο πλάι του και τη Χαρούλα Αλεξίου. Εχετε ακούσει κάποιο; Τι εντύπωση σας έκανε;
    Προσωπικά ξεχώρισα τα "Ξωτικά", που είχα πρωτοακούσει και στην συναυλία στο "Βράχων" της προηγούμενης χρονιάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 11-09-2007 17:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 11-09-2007 17:37 ]


    swkraths
    11.09.2007, 18:20
    Για μένα το όνομα Μάλαμας πάντα θα αποτελεί εγγύηση για τη δουλειά του...
    Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάποιο κομμάτι από τον καινούριο δίσκο,οπότε αναμένουμε για την κυκλοφορία!
    Να 'σαι καλά beatlus για τα ευχάριστα νέα!
    biologist80
    11.09.2007, 19:14
    Πολύ καλός ο Μάλαμας..Μας έχει χαρίσει τραγούδια σταθμούς......Κράτα δυνατά Σωκράτη!!!!Πρέπαι να ξεχωρίζουν και μερικοί μέσα στη σαβούρα.....
    esta
    12.09.2007, 10:49
    Περιμένω με ανυπομονησία!!δυστυχώς δεν έτυχε να ακούσω κάποιο ως τώρα!ευχαριστούμε για τα καλά νέα!!
    spiroos
    12.09.2007, 11:08
    Συμφωνώ μαζί σου Beatlus, τα Ξωτικα είναι ωραίο τραγούδι ιδίως στο ρεφρέν που ξεφεύγει λίγο από τα μουσικά κλισέ του Μάλαμα. Το δεύτερο με την Αλεξίου κάπου το θυμάμαι από παλιά....
    beatlus
    12.09.2007, 11:10
    Εχεις δίκιο, φίλε spiroos... Κάπου σαν να το 'χουμε ξανακούσει αυτό με τη Χαρούλα...
    aggeliki
    12.09.2007, 11:16
    Tα "Ξωτικά" μου φάνηκαν αδιάφορα...Της Αλεξίου δεν είμαι ακόμα σε θέση να πω αλλά μου ακούγεται σαν ενας κλασικός Μάλαμας...

    Αλλά beatlus και spiroos τι εννοείτε???
    spiroos
    12.09.2007, 11:20
    Αυτό που προσέλαβες και εσύ...Κλασικός Μάλαμας...
    darbukaboy
    12.09.2007, 11:38
    Παντα αξιολογος και με καινουργιες ιδεες ο Σωκρστης.Δεν εχω ακουσει ακομα καποιο τραγουδι αλλα ειμαι σιγουρος οτι ο δισκος θα ειναι πολυ ωραιος αν σκεφτουμε οτι τον συνοδευει και η (σταθερη αξια) φωνη της Χαρουλας.Αναμενουμε λοιπον!!!!
    xartinooneiro
    12.09.2007, 13:27
    Έχω ακούσει κάποια τραγούδια και μου αρέσουν. Ο Μάλαμας έχει κάτι ξεχωριστό στη φωνή του που δεν μπορώ να το προσδιορίσω, κάτι ιδιαίτερο.
    jorge
    12.09.2007, 14:38
    Άντε Μαλαμικοί, ποιός τη χάρη σας :)

    Πάρτε και το επίσημο ΔΤ:

    Σωκράτης Μάλαμας : νέο άλμπουμ σε λίγες μέρες…





    Στις 24 Σεπτεμβρίου κυκλοφορεί ο νέος δίσκος του Σωκράτη Μάλαμα με τίτλο «Δρόμοι» στον οποίο συμμετέχει η Χαρούλα Αλεξίου.



    Δεκαπέντε καινούρια τραγούδια σε μουσική Σωκράτη Μάλαμα και στίχους του ίδιου του Σωκράτη σε τρία τραγούδια, της Χαρούλας Αλεξίου σε ένα, του Δημήτρη Παπαχαραλάμπους, της Φωτεινής Λαμπρίδη, του Γιάννη Μελισσίδη και του Οδυσσέα Ιωάννου.



    Η Χαρούλα Αλεξίου ερμηνεύει τέσσερα από τα τραγούδια του άλμπουμ καθώς κι ένα ντουέτο με τον Σωκράτη Μάλαμα.



    Ήδη δύο από τα καινούρια τραγούδια, το «Μην πολεμάς» σε στίχους Χ. Αλεξίου που ερμηνεύει η ίδια και τα «Ξωτικά» σε στίχους Σωκράτη Μάλαμα που ερμηνεύει ο ίδιος, παίζονται από επιλεγμένους ραδιοφωνικούς σταθμούς σε όλη την Ελλάδα.
    esta
    12.09.2007, 16:10
    Μόλις άκουσα αυτό που ερμηνεύει η Αλεξίου.Αρκετά καλό!

    ΥΓ.χρόνια πολλά jorge!!!!!
    Apataggelos
    12.09.2007, 19:32
    Κάθε δουλειά του πολυαγαπημένου Μάλαμα είναι μια ευχάριστη έκπληξη...προσωπικά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις όσον αφορά τη συμμετοχή της Χαρούλας (μιας και πιστεύω πως στο live μαζί με τον Αλκίνοο και με τον Μάλαμα δεν ''έδενε'' και τόσο πολύ....), αλλά επιφυλάσομαι να ακούσω πρώτα και μετά να σχολιάσω.

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!



    sakisarabatzis
    12.09.2007, 21:29
    Αριστος καλλιτέχνης και αριστη η δουλεια του με μεγάλη παντοτε αξιοπρέπεια.
    movflower
    13.09.2007, 00:45
    Ανυπομονώ!!!!


    esta
    15.09.2007, 16:37
    άκουσα και τα "ξωτικά"...Τέλειο...
    LathosPathos
    15.09.2007, 19:10
    Δεν έτυχε να ακούσω κάποιο ακόμη. . .Περιμένουμε, λοιπόν!
    THEOG
    21.09.2007, 12:01
    ΜΗΝ ΠΟΛΕΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

    Μη πολεμάς μαζί μου για θα χάσεις
    Έχουν τα όπλα σου παλίωσει από καιρό
    Αν σου φωνάξω σ αγαπώ δεν θα το πιάσεις
    Πάλι στο φόβο σου το ξέρω θα κουρνιάσεις
    έτσι και κάνω να στο πω

    Μη πολεμάς μαζί μου για θα λυγίσεις
    αν μες τα μάτια σε κοιτάξω πιο βαθιά
    δεν έχουν έλεος σου λέω οι αναμνήσεις
    είναι παράδεισοι που θέλουν να γυρίσεις
    μα εσύ διαλέγεις τη φωτιά

    Μη πολεμάς μαζί μου για θ'ακούσεις
    τον εαυτό σου που τον κλείδωσες καιρό
    χωρίς αγάπη και την δίψα του αν νιώσεις
    ποιο ποταμό ποιο δάκρυ θα βρεις να του δώσεις
    να πιει νεράκι καθαρό

    Μη πολεμάς μαζί μου για δε θ'αντέξεις
    αν δεις πως κράτησα μακριά σου μια ζωή
    με της αγάπης το σπαθί μη πας να μπλέξεις
    θα δεις τη δύναμη αυτής της άγιας λέξης
    που θα σου κόψει τη πνοή

    Μη πολεμάς μαζί μου για θα λυγίσεις
    αν μες τα μάτια σε κοιτάξω πιο βαθιά
    δεν έχουν έλεος σου λέω οι αναμνήσεις
    είναι παράδεισοι που θέλουν να γυρίσεις
    μα εσύ διαλέγεις τη φωτιά

    Την Δευτέρα κυκλοφορεί!!!!
    koini_maria
    21.09.2007, 12:41
    Θα γίνω γραφική και προβλέψιμη αν αρχίσω να παινεύω το "πουλάκι" , πάλι !
    Να 'ναι καλά !
    Του οφείλουμε , νομίζω , ένα μεγάλο και από καρδιάς "ευχαριστώ" για όλα όσα μας έχει προσφέρει αυτά τα χρόνια .

    Έχω σταματήσει να ακούω ραδιόφωνο αλλά τα "Ξωτικά" τα είχα και εγώ υπόψιν από την περσινή συναυλία του στο θέατρο Βράχων , αν θυμάμαι σωστά .
    Ωραίο τραγούδι , "Μαλαμικό" !
    Και αυτό το "μαλαμικό" ακούγεται σαν ύψιστο προτέρημα και όχι σαν επανάληψη , κούραση , κοινοτοπία ή όπως αλλιώς μπορεί να το πει κάποιος !

    Με το καλό να κυκλοφορήσει ο δίσκος , να έχουμε να χαιρόμαστε και εμείς κάποιες στιγμής παραπάνω παρέα του .

    shootingstar
    25.09.2007, 10:53
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 11-09-2007 στις 17:33 έγραψε...

    Ο "Μελωδία" παίζει αυτές τις ημέρες σε "προδημοσίευση", τραγούδια από την καινούργια δουλειά του Σωκράτη Μάλαμα (κυκλοφορεί 24 Σεπτεμβρίου), που έχει αυτή τη φορά στο πλάι του και τη Χαρούλα Αλεξίου. Εχετε ακούσει κάποιο; Τι εντύπωση σας έκανε;
    Προσωπικά ξεχώρισα τα "Ξωτικά", που είχα πρωτοακούσει και στην συναυλία στο "Βράχων" της προηγούμενης χρονιάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 11-09-2007 17:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 11-09-2007 17:37 ]




    κυκλοφόρησε τελικά?