ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.821 μέλη

    Γνωρίζετε τους Camel;

    Stamos_BJ
    11.09.2007, 22:04

    Ξέρετε το συγκρότημα Camel?Αν ναι ποιά είναι η γνώμη σας για μια πιο progressive rock επιρροή?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-10-2009 13:43 ]


    rory166
    12.09.2007, 11:38
    Tυχαινει να υπαρχει στον υπολογιστη μου ολη η δισκογραφια τους (δεν ειναι και μικρη!14 αλμπουμ) και να πω την αληθεια δεν θυμαμαι πως βρεθηκε!Απ'οσα εχω ακουσει εχω σχηματισει αρκετα καλη γνωμη γι'αυτους.Αγαπημενο τραγουδι το mystic queen απο το πρωτο τους αλμπουμ
    RELAYER
    12.09.2007, 11:58
    Τυχαίνει να έχω στη βιβλιοθήκη μου όλη τη δισκογραφία τους και είναι από τις πιο γνωστές μπάντες των 70's! Αν σου άρεσαν τσέκαρε και τους YES, GENESIS, RUSH, GENTLE GIANT, VAN DER GRAAF GENERATOR, NEKTAR, KING CRIMSON, KANSAS, PAVLOV'S DOG, MARILLION, PENDRAGON, IQ, PALLAS, PORCUPINE TREE, SPOCK'S BEARD, SYLVAN, RIVERSIDE και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό...
    pacific112
    12.09.2007, 12:41
    Αρκετά καλοί είναι οι CAMEL έχω κι εγώ αρκετά τους αλμπουμ.προσφατα έπεσε στα χέρια μου κι ένα dvd από κάποια συναυλία τους.το ice μου αρεσει αρκετά
    discogirl
    25.09.2007, 16:49
    Οι Camel είναι απο τους αγαπημένους μου...Κάλη progressive rock επιρροή είναι οι Pink Floyd και οι Eloy.Επίσης τσέκαρε:Yes,King Crimson,Genesis,Jethro Tull,Kraftwerk,Gong,Hawkwind,Can,Amon Duul,Comus,Uriah Heep,Pavlov's Dog,Portishead,dEUS...





    Panosfloyd
    03.01.2008, 11:15
    Έχω όλη τη δισκογραφία τους σε CD.Είναι τέλειοι ως progressive rock συγκρότημα.Επίσης,αν σ'αρέσουν οι Camel,ψάξε για Yes,Gentle Giant,Van Der Graaf Genetaror,Rush,Genesis,Caravan-από αυτούς ξεκίνησε η Progressive rock και ο Richard Sinclair ήταν σ'αυτούς πρώτα-Renainsense,Gong,Can και King Krimson.Α,και τα αγαπημένα μου τραγούδια τους είναι τα Never let go και το The white rider.
    kontras
    03.01.2008, 11:55
    Καταπληκτικοί οι Camel, και φανταστικές παραγωγές για την εποχή τους. Από τα ελάχιστα συγκροτήματα που πρόσεξαν τόσο πολύ ΟΛΑ τα όργανα στην παραγωγή και ο ήχος τους βγαίνει εξαιρετικά δεμένος.
    Για πιο progressive κοίτα αν θες τους Spocks Beard, τους IQ, τους Dixie Dregs. Αν θες κάτι πολύ πιο φευγάτο, τσέκαρε τον Frank Zappa κυρίως στο άλμπουμ του Apostrophe.

    Επίσης, αν αυτά που έγραψα καθώς και όλα όσα προαναφέρθηκαν δεν σε καλύπτουν, ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.prog4you.com
    KingCrimson89
    03.01.2008, 13:28
    Επειδη γενικώς μ' αρεσει η progressive μουσική, ομολογώ πως οι Camel ειναι απο τα καλυτερα συγκροτηματα που έχω ακούσει. Ειδικά ο πρωτος τους δισκος είναι από τους κλασσικούς του είδους.
    rivera
    03.01.2008, 16:21
    Απο τους πρωτους μου δισκους ηταν οι Camel...θυμαμαι ενα live που ειχε κυκλοφορισει το 1987-88 σε βιντεοκασεττα και η Μαρινερ στο Ν.Ηρακλειο την επαιζε κανα-δυο μηνες συνεχεια...αλλα τοτε δεν το λεγαμε progressive rock,δεν το ξεχωριζαμε...τελος παντων..
    και τελευταια ετυχε να ακουω πολυ συχνα το stationary traveller...για κατεβαστε το και ακουστε το...τι κομματι ειναι αυτο..!..ιδιως η αρχη (το φλαουτο δεν το πολυγουσταρω)και η κιθαρα που μπαινει στο 2:40 μεχρι 5:10...2,5 λεπτα σολο ο τυπος...

    .....αν και η εκτελεση του δισκου μου αρεσει καλυτερα....στο youtube


    pafa
    03.01.2008, 18:50
    Εκπληκτικό συγκρότημα, εκπληκτική μουσική και πολύ ωραία εξώφυλλα. Συμφωνώ με το rivera ότι τότε δεν το λέγαμε progresive rock .






    επισυναπτόμενα: Folder.jpg cover.JPG 
    Lansetris
    03.01.2008, 21:37
    Καλοί ήταν οι Camel, κυρίως στα: Mirage, Snow goose, Moonmadness
    Ψάξε και τα: In the court of the Crimson King - KING CRIMSON
    Selling England by the pound, The lamb lies down on Broadway - GENESIS
    Pawn hearts - VAN DER GRAAF
    και οτιδήποτε από PINK FLOYD και JETHRO TULL (δεκαετίας 70)
    Καλή ακρόαση

    cobal
    04.01.2008, 02:01
    Αγαπημενη μπαντα οι Camel.
    Συμφωνω με τον Καφετζοπουλο, αδικημενοι οι Eloy, μονο οι ψαγμενοι τους ξερουν
    svouras
    28.10.2009, 13:34

    .....ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ CAMEL-ΙΣΤΑΣ......

     

    ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΡΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ PROG-ROCK ΣΥΓΡΟΤΗΜΑΤΑ......

     

    .....ΠΑΛΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΓΥΡΙΖΕΙ......

     

    ΑΚΟΜΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΡΙΓΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΤΑ 17 ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ MIRAGE.....

     

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ MIRAGE ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

     

     

    Υ.Γ.  ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΥΡΙΕ ANDREW LATIMER....ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.


    MYRMIDONAS
    30.10.2009, 14:05

    πρώτη δυο δίσκοι είναι κορφή 1973 Camel , 1974 Mirage{#emotions_dlg.happycrazy}


    kwstasagas
    30.10.2009, 19:45

    Ο κ. Latimer και η παρέα του μάλλον δεν θα μάθουν ποτέ πόσο πολύτιμη συντροφιά τους ήταν στα φοιτητικά μου χρόνια εκείνη η κασέτα με το MIRAGE και τον πρώτο ομώνυμο δίσκο τους [CAMEL]. Απλά, από καρδιάς ένα μεγάλο "ευχαριστώ" για την υπέροχη, σκληρή και υπερ - ευαίσθητη συνάμα, μουσική τους και για τις στιγμές που πέρασα έχοντάς την συντροφιά μου. Πράγματι, υπήρξαν στιγμές που η ακρόαση τραγουδιών τους, όπως η - αξεπέραστη - επική Lady Fantasy τους, το Slow Yourself Down, το Never Let Go, το procesion/the white rider [αχ, αυτό το ... "στρατιωτικό εμβατήριο" που ξάφνου μετατρέπεται σε σπαρακτική μπαλάντα ... τι ιδέα, τι σύλληψη!!!!!] κλπ μού άνοιγαν "φωτεινά παράθυρα" στην καθημερινότητά μου .......

    Κι επειδή για τη μουσική τους μάλλον έχουν ειπωθεί πάρα πολλά, θα επισημάνω γι' αυτούς μονάχα το εξής : ένα από τα στοιχεία που με γοητεύει στους Camel είναι ... ο τρόπος με τον οποίον προσεγγίζουν τη "γυναίκα" : Στα τραγούδια τους θαρρείς ότι η "γυναίκα" αποκτά μια "ονειρική υπόσταση", ότι ακροβατεί ανάμεσα στο όνειρο και στην αλήθεια κι αυτό, μάλλον, την κάνει πιο γοητευτική ...... Προς τεκμηρίωση της άποψής μου, σας παραπέμπω στα Lady Fantasy και Mystic Queen .....

    Βλέπω ότι σε αυτό το τόπικ απαντήσαμε όσοι είμαστε από 30 και πάνω ... Να υποθέσω ότι οι μικροί δεν τους ξέρουνε ??? Θα πρότεινα σε όσους μικρής ηλικίας ασχολουνται με τη μουσική και το γράψιμο τραγουδιών να τους ανακαλύψουν !!! Θα έχουν πάρα πολλά να κερδίσουν .....    


    -----------------
    Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό, με την καλύβα και το αρχοντικό [Σταύρος Λογαρίδης]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-10-2009 19:48 ]


    delta66
    31.10.2009, 22:51

    Πολυ καλη μπαντα.

    Το πρωτο που ακουσα απο αυτους και μου εκανε εντυπωση ηταν αυτο το τραγουδι

    Ιδιως η γεφυρα στο 3,08 με τα 8/8 και 7/8 (απο τις πρωτες φορες που καθησα να μετραω το ρυθμο στα δαχτυλα και μετα ακουσα Rush και εμαθα να μετραω τα παντα)  και η μελωδια του keyboard (αναλογικο sinth) στο 4,20

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    ----

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 31-10-2009 23:07 ]


    SouLRocK
    01.11.2009, 02:16

    Ναιιι.. τους γνωρισα μεσα απο το "Mirage" αλλά πιστεύω η καλύτερη τους στιγμή ήταν το "I Can See Your House from Here", το οποίο δεν είχε και καλές πωλήσεις εξαιτίας της αλλαγής του κύματος της ροκ εκείνη την εποχή...

    πιστεύω επηρεάστηκαν απο King Crimson, pink floyd, Genesis ενώ σε παρόμοιο στυλ είναι οι Alan Parsons, Traffic, Marillion, Wishbone ash, Caravan, Renaissance, Emerson, Lake & Palmer, The strawbs...

    {#emotions_dlg.walkman}

     

     


    -----------------
    "I'm a Gypsy prince, Covered with diamonds and jewels, But then my lover exposes me, I know I'm just a damn fool!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 01-11-2009 02:19 ]


    rollinngstone
    05.03.2010, 22:56

    Nαι όντως πολή καλή μπάντα, με εκπληκτική δουλειά. Σήμερα μάλιστα άκουσα δυο πολύ ωραίους δισκους τους, το Mirage και το A Snow Goose. Eπίσης υπέροχο είναι και το Moonmadness, αν και το καλύτερό τους πιστεύω είναι το Mirage. Γενικά δεν παίζουν και κάτι το οποίο δεν μπορείς να βρεις πουθενά αλλού, αλλά οι τύποι ξέρουν καλά τη δουλειά τους και την κάνουν όσο καλύτερα μπορούν, τουλάχιστον σε αυτά τα τρία άλμπουμ που έχω ακούσει εγώ. Τους κατατάσω στο ίδιο επίπεδο με τους Eloy, μπορεί και περισσότερο. Τέλoς πάντων αξίζει κάποιος να ασχοληθεί μαζί τους, γιατί θα ανακαλύψει πολλές μα πολλές ομορφιές.

     

    και για όποιον θελει να εμβαθύνει στο θέμα:

    www.progarchives.com

    εκεί μπορείτε να βρείτε εκτός από Camel, για οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με το prog rock!


    music1
    06.03.2010, 18:45
    ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΥΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟ ΔΙΠΛΟ SNOW GOOSE