ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.826 μέλη

    Ποια είναι η γνώμη σας για το Emo style;

    emogirl
    01.11.2007, 16:09
    nattyemogirl se paradexomai
    katurunen
    02.11.2007, 11:21
    Παράθεση:

    Το μέλος nattyemogirl στις 01-11-2007 στις 16:04 έγραψε...

    re paidia xalaroste ligo kao mh peftete k oi duo pano s emogirl...thn apopsh ths leei k auth k eipe oti dexetai k tis dikes sas apopseis..d kanete t idio k eseis....ok exete mia apopsh thn opoia exei h pleiopsifia ton an8ropon sth koinonia mas...kateigoreite gia mazopoihsh emas alla de vlepo kanenan ekei ekso na exei ksefugei apton oxlo.sosta??to mano pou kanete einai na lete.na mas krazete..8elete na sosete th koinonia...auth einai h ataka ton perissoteron..na th sosete apo mas h apo sas??de kaname emeis th koinonia xalia gt eimaste t mellon ths..t paron eiste eseis oi megaloi...merandom mh rotas kt kai meta afou s apantane na les ''oxi den einai auto''xoris na ksereis gia ti milas k ti einai auto pou rotas



    Αλήθεια... να διαβάζετε ξέρετε? Ποιος έκραξε ποιόν?!
    Κανείς δεν κατηγόρησε κανέναν, ΔΕΝ σου επιβάλλω την γνώμη μου και ΔΕΝ είπα οτι την επιβάλλεις εσύ ή οποιοσδήποτε! Δεν ξέρω για ποιά επίθεση μιλάς, γιατί εγω τουλάχιστον είμαι πολύ χαλαρή. Απόψεις ανταλλάσουμε...

    merandom
    02.11.2007, 12:51
    pes mou ti einai tote.me endiaferei.ego pantos auto to ksero apo ton psixologo mou kai apo auta pou exo diabasei

    δεν θα έπρεπε να μπλέκω στα χωράφια ενός συνάδελφου αλλά από κάπου θα τα ακούσεις έτσι και αλλιώς.

    Η κατάθλιψη δεν είναι αυτά που περιγράφεις, αυτά είναι τα συμπτώματα της κατάθλιψης. Όπως το να έχεις ίωση δεν είναι το να έχεις πυρετό και βουλωμένη μύτη, αυτά είναι απλά συμπτώματα.

    Η κατάθλιψη είναι μια ψυχοπαθογενής κατάσταση που εκφράζεται ως ένα αρκετά ευρύ σύνολο συμπτωμάτων που εξαρτώνται από την ψυχοσύνθεση του ασθενή και παρουσιάζουν ορισμένα βασικά κοινά χαρακτηριστικά.

    Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι τα έξις (κατά DSM IV):

    • αγχώδης, κενή, η θλιμμένη διάθεση
    • διαταραχές της όρεξης
    • διαταραχές του ύπνου
    • έλλειψη ενέργεια η αυξημένη κόπωση
    • ανησυχία η ευερεθιστότητα
    • αισθήματα ενοχής η ανικανότητας
    • πεσιμισμός
    • δυσκολία στην σκέψη, την συγκέντρωση της προσοχής και της μνήμης
    • σκέψεις θανάτου η αυτοκτονίας
    • απώλεια ενδιαφέροντος στα χόμπι και τις δραστηριότητες που ήταν ενδιαφέρουσες
    • σωματικά συμπτώματα που δεν υποχωρούν με άλλο τρόπο (πονοκέφαλοι κτλ)

    πρακτικά όλοι οι άνθρωποι αισθάνονται κάποια από αυτά κατά καιρούς, ο καταθλιπτικός τα έχει όμως συνεχόμενα για περισσότερο από 2 βδομάδες κάθε φορά ΚΑΙ αυτά περιορίζουν η διαταράσσουν τις καθημερινές δραστηριότητες του.

    Η κατάθλιψη μπορεί να εμφανιστεί ως αμυντικός μηχανισμός η ως πάθηση από μόνη της σε γενικές γραμμές όμως είναι μια διαταραχή της νευροχημείας του εγκεφάλου (παλιότερα υποστήριζαν ότι ήταν λόγο μειωμένων επιπέδων σεροτονίνης, αλλά δεν είναι έτσι, είναι πολύπαραγοντικό)

    Από τον τρόπο που γράφεις και μιλάς (και παθιάζεσαι) πάντως είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν έχεις κατάθλιψη. Το ίδιο και όλα τα emo παιδάκια που βλέπω μοναστηράκι/σύνταγμα/σχολείο της γειτονίας. Ο καταθλιπτικός δεν γυρίζει γύρω γύρω δείχνοντας πόσο καταθλιπτικός είναι ΥΠΟΦΕΡΕΙ, και θέλει να ΞΕΦΥΓΕΙ από την πάθηση του. Δεν την κάνει τρόπο ζωής και στυλ.

    Nattyemogirl:

    Μην φέρνεις την ηλικία ως πρόσχημα, δεν έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά πια, δεν προσπαθεί κανένας να αλλάξει το κόσμο, ο κόσμος δεν άλλαξε από εμάς, τους μπαμπάδες μας τους παππούδες μας και μάντεψε, δεν θα αλλάξει και από εσένα. Θυμήσου τα λόγια μου, σε 5 χρόνια από τώρα θα είσαι ακόμα μια νέο συντηρητική κοπέλα που θα λέει «μα καλά τι σκεφτόμουνα τότε?». Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία, είναι χαρακτηριστικό της ηλικίας σου (το λέω γιατί το θυμάμαι και από εμένα) αυτή η θέρμη. Καλώς η κακός θα φύγει σιγά σιγά.

    Και ναι ξέρω, οι άλλοι το έπαθαν αυτό όχι εσύ…

    emogirl
    02.11.2007, 13:45
    i alitheia einai pos ta eipes poli kala.ta ksereis.an exeis paratirisei omos,den bgike kaneis "emo"(katathliptikos)na pei"EIMAI EMO!!NAI EXO KATATHLIPSI!"kaneis.allo pou otan ftanoun se ena simeio kai prospathoun na dosoun stous allous oti oi emo den einai terata,kai lene pos kai autoi exoun auto tin arosteia,giati arosteia einai.den ksereis an ego,i opoios allos thelei na ksefigei apo auto.den ksereis poso mporei na upoferei kapoios.ksereis ola auta ta opoia exei kapoios me katathlipsi,alla ousiastika den kses ti einai giati den exeis.den diafono oti tha allakso alla uparxei periptosi na min kseperaso auta pou exo.kaneis lathos pou den eimaste emeis to mellon.oi pappoudes mas oti eixan na kanoun to ekanan.an den to nomizeis,gnomi sou.kai na eisai sigouros pos den pathiazomai gia na diloso pos exo katathlipsi.aganakto pou me theoroun teras.niotho xalia gia auto.an ennoeis auto me tin leksi pathiazomai,nai pathiazomai
    punkster
    02.11.2007, 23:24
    Σορρυ κιολας αλλα ελεος ρε emogirl!!!

    Κανεις δεν ειπε οτι εισαστε τερατα, αν ειναι δυνατον!! Δεν σας βλεπουμε σαν εξωγηινους!
    Δεν εχεις καταλαβει προφανως τι πραγμα "κρινουμε" εδω περα!

    Και συνεχιζεις να λες συνεχεια οτι το εμο δεν αφορα την εμφανιση! Οκ, για σενα μπορει το εμο να ειναι κατι αλλο, να μην εχει σχεση με την εμφανιση, γιατι και στην φωτο που εχεις στο προφιλ σου μονο εμο δεν εισαι!

    Αλλα αυτο ισχυει για σενα, και επειδη ισχυει για σενα δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους τους αλλου! Και απο προσωπικη πειρα, για τους περισσοτερους το εμο ειναι εμφανιση! Πηγαινε στο google και βαλε αναζητηση στις εικονες "emo" να δεις τι θα σου βγαλει!

    Εμεις συζηταμε για το εμο στυλ! Το εμο στυλ που αφορα την εμφανιση!!!
    Ε, δεν γινεται ολη η Κιφησια να πασχει απο καταθλιψη!!!!

    xaris-
    03.11.2007, 00:16
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ διαβαστε τους κανονες .Οχι greeklish εχουμε μια απο τις ωραιοτερες γλωσσες γιατι να την χαλαμε??,,,,.....Οσο για τους emo το μονο που εχω να πω ειναι πως ο καθενας κανει τις επιλογες του δεν εχω την σοφια και την αδιαλαξια αλλα εχω τον σεβασμο και την πιστη στην ελευθερη εκφραση του καθε ατομου με οποιον τροπο αυτος θεωρει καταλληλο(οχι ομως και στο αλλο ακρο να φτασει να καταπατα τις ελευθεριες του αλλου).Οπωτε δεν κρινω κατι το οποιο δεν εχω υπαρξει....
    Conspiratus
    03.11.2007, 00:26
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-11-2007 στις 23:24 έγραψε...

    Σορρυ κιολας αλλα ελεος ρε emogirl!!!

    Κανεις δεν ειπε οτι εισαστε τερατα, αν ειναι δυνατον!! Δεν σας βλεπουμε σαν εξωγηινους!
    Δεν εχεις καταλαβει προφανως τι πραγμα "κρινουμε" εδω περα!

    Και συνεχιζεις να λες συνεχεια οτι το εμο δεν αφορα την εμφανιση! Οκ, για σενα μπορει το εμο να ειναι κατι αλλο, να μην εχει σχεση με την εμφανιση, γιατι και στην φωτο που εχεις στο προφιλ σου μονο εμο δεν εισαι!

    Αλλα αυτο ισχυει για σενα, και επειδη ισχυει για σενα δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους τους αλλου! Και απο προσωπικη πειρα, για τους περισσοτερους το εμο ειναι εμφανιση! Πηγαινε στο google και βαλε αναζητηση στις εικονες "emo" να δεις τι θα σου βγαλει!

    Εμεις συζηταμε για το εμο στυλ! Το εμο στυλ που αφορα την εμφανιση!!!
    Ε, δεν γινεται ολη η Κιφησια να πασχει απο καταθλιψη!!!!




    μην μου συγχιζεσαι Κριστινα μου...μοδα ειναι θα περασει!!

    εγω τι να πω δλδ που στο φροντιστηριο με φωναζουν emo χωρις να ειμαι κιολας!! τα κολοπαιδα!τςτςτςτς...

    http://godfathers.pblogs.gr/2007/07/emo-toso-idioi-k-toso-diaforetikoi.html

    http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Emo
    xaris-
    03.11.2007, 00:49
    Μοδα......συμφωνω κατα 80% με τον προλαλισαντα
    emogirl
    03.11.2007, 09:45
    sorry punkster alla mallon exeis kairo na diabaseis ti grafoume.den milane mono gia to stil edo alla genika gia to emo(pou gia EMENA den einai style).simfono me ton xaris.den milaei gia kati pou den exei iparksei.kai oso gia ta greeklish den exo pia elliniko pliktrologio!!!!!
    Efklidis
    03.11.2007, 12:32
    Να με κ εγώ στο τοπικ μ εχω χάσει επεισόδια
    Efklidis
    03.11.2007, 12:36
    ΠΟ ΠΟ EMOS pssssssssssss η αντεπίθεση των emo και λέγαμε punkster ποτε θα ξαναχτυπήσουν.... αλλά ήρθαν όλοι μαζεμένοιιιιιιιιιιιιι
    emogirl
    03.11.2007, 13:42
    kairos den itane????
    despinakontogianni
    03.11.2007, 22:51
    Έπρεπε όμως να κάνετε τόσα? Δεν μπορύσατε να χτυπήσετε λίγο πιο...σιγά σιγά??
    punkster
    04.11.2007, 00:15
    Παράθεση:

    Το μέλος emogirl στις 03-11-2007 στις 09:45 έγραψε...

    sorry punkster alla mallon exeis kairo na diabaseis ti grafoume.den milane mono gia to stil edo alla genika gia to emo(pou gia EMENA den einai style).simfono me ton xaris.den milaei gia kati pou den exei iparksei.kai oso gia ta greeklish den exo pia elliniko pliktrologio!!!!!



    Δεν εχω καιρο να διαβασω, συνεχεια διαβαζω ασχετα που δεν απανταω!
    Απο το εμο στυλ το γυρισαμε στο να αναλυουμε τι ειναι καταθλιψη, ναι το ειδα!

    Αλλα αν δεν κανω λαθος το ολο θεμα του τοπικ ηταν το εμο οπως αυτο εκφραζεται στην πλειοψηφια, δηλαδη σαν ενα στυλ!
    emogirl
    04.11.2007, 10:26
    ti mporo na po???eilikrina den sinenioumaste
    Conspiratus
    04.11.2007, 11:07
    και να ησουν κ η μονη που δεν συνεννοεισαι με την punkster!!
    punkster i looooooooooooooooove you!!!!
    emogirl
    04.11.2007, 11:13
    e???
    Conspiratus
    04.11.2007, 11:41
    Παράθεση:

    Το μέλος emogirl στις 04-11-2007 στις 11:13 έγραψε...

    e???



    απλα πειραζω την punkster....τεσπα!
    emogirl
    04.11.2007, 14:16
    a,ok!
    katurunen
    06.11.2007, 11:52
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-11-2007 στις 00:15 έγραψε...

    Δεν εχω καιρο να διαβασω, συνεχεια διαβαζω ασχετα που δεν απανταω!
    Απο το εμο στυλ το γυρισαμε στο να αναλυουμε τι ειναι καταθλιψη, ναι το ειδα!

    Αλλα αν δεν κανω λαθος το ολο θεμα του τοπικ ηταν το εμο οπως αυτο εκφραζεται στην πλειοψηφια, δηλαδη σαν ενα στυλ!



    Καλή η προσπάθεια αλλά τα 'παν κι άλλοι! Δεν βγάζεις άκρη...