ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Μια θεωρητική αναθεώρηση της θεωρίας.

    JaNick
    25.12.2007, 20:46
    Αχεμ... Βασικά Σωτηρία λένε τη μαθηματικό μου, και ήταν το πρώτο που μου ήρθε...
    Αλλα ξέρεις κάτι άσχετο... Brockenchord κατα λέξη θα πεί "σπασμένη συγχορδία" lol..!
    Brokenchord
    17.01.2008, 23:04
    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕλα!!!
    CROSS
    19.01.2008, 00:35
    Η περίπτωσή σου,Brokenchord,είναι πολύ σοβαρή Αλήθεια,ανατολικό ή δυτικό είναι το δωμάτιο που σε έχουν?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 19-01-2008 00:38 ]


    Brokenchord
    21.04.2008, 22:25
    Δεν ξέρω γιατί δεν έχει παράθυρο! Mόνο μαξιλάρια έχει γύρο γύρο και φοράω ένα πουκαμισάκι άσπρο που τα μανικάκια του είναι ραμμένα στις άκρες τους από πίσω!

    Αλλά σοβαρά τώρα εσύ γιατί το λες αυτό;

    CROSS
    22.04.2008, 00:28
    Γιατί το λέω αυτό?Και θέλεις να θυμάμαι 3 μήνες μετά γιατί το είπα????
    Κόιταξα απ'την αρχή το θέμα και είδα ότι εσύ το δημιο'υργησες λέγοντας κάτι ''ασυναρτησίες'' ...πλάκα έκανα,μην το πάρεις στα σοβαρά...δεν είσαι τρελλός
    Brokenchord
    22.04.2008, 11:27

    Rudess
    22.04.2008, 15:32
    Πλάκα έχει. Φαντάσου να λένε:Και τώρα ένα κονσέρτο για πιάνο από τον κιθαρίστα του ωδείου μας.Παρακαλώ φέρτε το ειδικό σκαμνάκι με τις ρόδες για να παιχτούν οι ψιλές.


    Καλή ιδέα!Σοβαρά.Κάπου έχω ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο.Τώρα όμως είναι λίγο δύσκολο να αρχίσω να μαθαίνω έτσι.Ζήτω η Σωτηρία με το ματζόρε της.

    Υ.Γ.Μήπως να μαθαίναμε και γραμματική με τόσα ονόματα?




    dirtylook
    26.04.2008, 08:14

    Brokenchord ,η νεα σου αυτη προταση , δεν εχει να κανει με την ''αναθεωρηση της θεωριας" αλλα προτεινεις μια σημειογραφικη αλλαγη που δεν διαφοροποιει τα προυπαρχοντα δεδομενα. Ειτε πουμε ντο# ειτε Μητσος ειναι το ιδιο, και πεφτει σε μαυρο πληκτρο!!!!Cool


    RoCkLiViN2
    26.04.2008, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 14-09-2007 στις 12:45 έγραψε...

    Ξέρεις όμως εκτός από την ονομασία τους άλλαξα και θέση στο πεντάγραμμο.  

    Tha ginei panikos etsi kai allaksoume tis notes panw sto pentagrammo... Egw dld pou exw mathei na diabazw to 5grammo etsi opws einai an mou baleis tis notes alliws tha ta kanw ola pou....na xaxaxa. Kalo san skepsi, alla anefikto stin praksi...


    JaNick
    26.04.2008, 19:06

    Έγω έχω μια άλλη ιδέα... Στο πίανο που 'κατασκευάσαμε' με τα άσπρα μόνο, να βάλουμε διπλωματούχο να μας παίξει το 'Minute Waltz' του Chopin ή καμια φούγκα του Bach π.χ... Τρελό γέλιο θα έχει!!  


    -----------------
    Η τέχνη δεν πρέπει να αντανακλά σαν τον καθρέφτη, μα σαν φάκος να μεγεθύνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 26-04-2008 19:07 ]


    thaliey
    28.04.2008, 10:23

    Παράθεση:

    Το μέλος niceday1808 στις 13-09-2007 στις 20:10 έγραψε...

    Χαχαχαχα...ωραίος.Απλά ρε παίχτη δεν αλλάζει και κάτι σε αυτό που λες...Οι ονομασίες είναι απλά για να υπάρχει ένας κοινός κώδικας και να μπορούνε να συννενοούνται οι μουσικοί.Δηλαδή εσένα σε βολεύει να λες τη συγκεκριμένη νότα "Κώστα".Εμένα με βολεύει να την λέω "ντο δίεση".Τον άλλον τον βολεύει να την λέει "τασάκι"...

    Πέρα από αυτό οι διέσεις και οι υφέσεις είναι αρκετά σημαντικές για να εξαληφθούν, από την άποψη οτι στο θέμα της αρμονίας-ενορχήστρωσης-σύνθεσης κτλ. κάθε άλλο παρά μπέρδεμα είναι καθώς βοηθάνε πολύ στην κατανόηση της αρμονικής και ηχητικής δομής του εκάστωτε κομματιού.Π.χ. στην αρμονία έχει τεράστια διαφορά αν η νότα είναι η ντο δίεση ή η ρε ύφεση.Αν την έλεγαν Κώστα θα γινόταν μεγάλο μπέρδεμα.Βλέπεις τα σημεία αλλοίωσης στην ουσία μας βοηθάνε να κατανοήσουμε από που προέρχεται η νότα,που θέλει να πάει και γενικά τί ρόλο βαράει σε σχέση με τις άλλες νότες στο κομμάτι.

    ...ακόμα κρυωμένος είμαι

    exes dikio tsi einai...........k perastika s!!!!