ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Σκανδιναβία η μέταλ πλευρά της Ευρώπης....

    katurunen
    18.09.2007, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 17-09-2007 στις 17:09 έγραψε...

    nai katurunen....Filandia.....Kai egw ekei kanw prospa8eies na ka8hsoun eukairies na meinw monima ekei gia panta.....Einai teleia xwra.....Thrashed,Lost and Strugnout in Helsinki.....Children Of Bodom....Egw me autous ksupnaw kai koimamai kai eimai mousika ephreasmenos....FINLAND....kai ephsis exei polu pioto ekei...HELL YEAH



    Ναι ρε γαμωτο, πολύ πιοτό! Μπήκαμε σε ένα irish bar, τέτοια μπέκρα δεν έχω ξαναδεί! Μέχρι κάλτσες είχε πεταμένες στις σκάλες προς τον πάνω όροφο! Ασε που κάτι τύποι κατουρούσαν στην είσοδο, εντελώς λιώμα όμως!
    Κατα τ άλλα, εξαιρετικοί δρόμοι, καταπληκτικά κτίρια, όχι αυτή τη σαβούρα που έχουμε εδώ,και φοβεροί άνθρωποι, ευγενικοί και εξυπηρετικοί, με το χαμόγελο συνέχεια!
    Αλλά... ο λόγος για τον οποίο την λάτρεψα πραγματικά, είναι η μουσική...
    Εεεε, εεεε?!
    rompa
    18.09.2007, 14:45
    Παράθεση:
    Ναι ρε γαμωτο, πολύ πιοτό! Μπήκαμε σε ένα irish bar, τέτοια μπέκρα δεν έχω ξαναδεί! Μέχρι κάλτσες είχε πεταμένες στις σκάλες προς τον πάνω όροφο! Ασε που κάτι τύποι κατουρούσαν στην είσοδο, εντελώς λιώμα όμως!
    Κατα τ άλλα, εξαιρετικοί δρόμοι, καταπληκτικά κτίρια, όχι αυτή τη σαβούρα που έχουμε εδώ,και φοβεροί άνθρωποι, ευγενικοί και εξυπηρετικοί, με το χαμόγελο συνέχεια!
    Αλλά... ο λόγος για τον οποίο την λάτρεψα πραγματικά, είναι η μουσική...
    Εεεε, εεεε?!



    Θέλω και 'γω!!
    rWmS
    20.09.2007, 17:22
    Τιποτα για τους Sabaton ?
    Ειναι κατα την γνώμη μου το καλυτερο Φινλανδικο συκγρότημα.......
    Angelofdeath1990
    20.09.2007, 21:36
    Paidia opoios goustarei EPIKOURA fash apo Filandia viking style pou ta spaei agria psaksete ENSIFERUM......einai K O R Y F H ta paidia....
    katurunen
    21.09.2007, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 20-09-2007 στις 17:22 έγραψε...

    Τιποτα για τους Sabaton ?
    Ειναι κατα την γνώμη μου το καλυτερο Φινλανδικο συκγρότημα.......



    Χμμμ... μπορείς ενδεικτικά να μου στείλεις κάτι δικό τους, γιατί η σύνδεση μου σέρνεται γενικά αυτές τις μέρες και δεν μπορώ να βρω κάτι...

    katerina.xanthou@gmail.com

    thanks προκαταβολικά
    attila
    21.09.2007, 12:33
    Όντως η Σκανδιναβία (Σουήδια, Νορβηγία, Δάνια...αλλά οχι Φιλανδία, δεν θεωρείται σκανδιναβική χώρα) έχει αναδείξει πολλές ενδιαφέρουσες και πρωτοποποριακές μπάντες.

    Όμως η χώρα που πραγματικά εχει τις πιο ενδιαφέρουσες μπάντες (καλά είναι υποκειμενικό αυτό αλλα το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει τους πιο εμπνευσμένους 'ψυχάκιδες' μουσικούς...Vicotnik, Carl Michael Eide...) ειναι η Νορβηγία...Dodheimsgard, Thorns, Arcturus, Vens buen ende, Inferno, Aura Noir, Audiopain, Lamented Souls, Mayhem, Emperor, In the woods...κτλ.

    Όσο για την αναφορά κάποιου φίλου για την Ελβετία...όταν μιλαμε για Ελβετία εκτός απο τις σοκολάτες και τα ρολόγια...δυο μπάντες έρχονται στο μυαλό...CELTIC FROST, CORONER!!!


    sea_like_eyes
    21.09.2007, 12:41
    Παράθεση:

    Το μέλος attila στις 21-09-2007 στις 12:33 έγραψε...

    Όντως η Σκανδιναβία (Σουήδια, Νορβηγία, Δάνια...αλλά οχι Φιλανδία, δεν θεωρείται σκανδιναβική χώρα) έχει αναδείξει πολλές ενδιαφέρουσες και πρωτοποποριακές μπάντες.

    Όμως η χώρα που πραγματικά εχει τις πιο ενδιαφέρουσες μπάντες (καλά είναι υποκειμενικό αυτό αλλα το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει τους πιο εμπνευσμένους 'ψυχάκιδες' μουσικούς...Vicotnik, Carl Michael Eide...) ειναι η Νορβηγία...Dodheimsgard, Thorns, Arcturus, Vens buen ende, Inferno, Aura Noir, Audiopain, Lamented Souls, Mayhem, Emperor, In the woods...κτλ.

    Όσο για την αναφορά κάποιου φίλου για την Ελβετία...όταν μιλαμε για Ελβετία εκτός απο τις σοκολάτες και τα ρολόγια...δυο μπάντες έρχονται στο μυαλό...CELTIC FROST, CORONER!!!





    Attila . . . Csihar να φανταστω ??? Αν ναι πρεπει να ξερεις πως ο τυπος Live...ΤΑ ΣΠΑΕΙ!Τα groups που αναφερεις ειναι κυριως στον χωρο του Black...αλλα χαλαρα!

    katurunen
    21.09.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος attila στις 21-09-2007 στις 12:33 έγραψε...

    Όντως η Σκανδιναβία (Σουήδια, Νορβηγία, Δάνια...αλλά οχι Φιλανδία, δεν θεωρείται σκανδιναβική χώρα) έχει αναδείξει πολλές ενδιαφέρουσες και πρωτοποποριακές μπάντες.

    Όμως η χώρα που πραγματικά εχει τις πιο ενδιαφέρουσες μπάντες (καλά είναι υποκειμενικό αυτό αλλα το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει τους πιο εμπνευσμένους 'ψυχάκιδες' μουσικούς...Vicotnik, Carl Michael Eide...) ειναι η Νορβηγία...Dodheimsgard, Thorns, Arcturus, Vens buen ende, Inferno, Aura Noir, Audiopain, Lamented Souls, Mayhem, Emperor, In the woods...κτλ.

    Όσο για την αναφορά κάποιου φίλου για την Ελβετία...όταν μιλαμε για Ελβετία εκτός απο τις σοκολάτες και τα ρολόγια...δυο μπάντες έρχονται στο μυαλό...CELTIC FROST, CORONER!!!



    Μιας και μιλάμε και για γεωγραφία... ούτε η Δανία νομίζω θεωρείται σκανδιναβική χώρα...
    deathminor88
    21.09.2007, 15:28
    Οι σκανδιναβικές χωρες είναι 4... Δανία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία...
    Το λέω απλά για να μην λεει ο καθένας ότι θέλει...


    katurunen
    24.09.2007, 13:48
    Κοίταξα στο wikipedia και λέει πως σκανδιναβικές χώρες θεωρούνται η Δανία, η Νορβηγία κι η Σουηδία, οπότε έκανα λάθος πριν.
    Αλλά τι σημσία έχει πια, πολύ το κουράσαμε!
    Όπως και να 'χει, έκει πάνω η μουσική και οι μουσικοί "σπέρνουν"!
    Χεχε...
    ViPeR
    24.09.2007, 15:05
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21-09-2007 στις 15:28 έγραψε...

    Οι σκανδιναβικές χωρες είναι 4... Δανία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία...
    Το λέω απλά για να μην λεει ο καθένας ότι θέλει...





    Η Φιλανδία δεν είναι σκανδιναβική χώρα.. Έχει πολλές διαφορές με τις υπόλοιπες σκανδιναβικές χώρες και κυρίως στην γλώσσα.

    Φιλανδία: Η τέλεια χώρα για έναν Metal μουσικό. Γενικά η οι Φιλανδοί ακούν πολύ Metal και στηρίζουν τα συγκροτήματα τους, αγοράζοντας δίσκους κτλ.

    Νορβηγία: Και εδώ τα ίδια αλλά σε μικρότερο βαθμό.

    Σουηδία: Προσπαθούν να δώσουν μουσική παιδεία σε όλους. Να φανταστείτε ότι έχουν χρηματοδοτούμενα προγράμματα για άτομα μεγάλης ηλικίας που θέλουν να μάθουν μουσική. Αν και έχουν βγάλει πολλά Metal συγκροτήματα οι Σουηδοί έχουν σε δεύτερη μοίρα τους Metal μουσικούς και γενικά τους σνομπάρουν,

    Α και να μην ξεχάσω ότι η Φιλανδία έχει και καταπληκτικό πανεπιστήμιο... Το οποίο σκοπεύω να επισκεφτώ για αρκετό καιρό…


    Angelofdeath1990
    24.09.2007, 21:24
    pio re man pws legetai?exeis kanena site na to koitaksw?me endiaferei arketa.....
    Dragon_eye
    24.09.2007, 23:00
    Den einai skadinavoi alla kiprioi an den kano lathos, sindiazou kipriaki lira me epik iproxoi: Arryan Path
    Angelofdeath1990
    24.09.2007, 23:33
    poioi einai autoi pou les gia poious to les Dragon?
    sea_like_eyes
    25.09.2007, 00:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Dragon_eye στις 24-09-2007 στις 23:00 έγραψε...

    Den einai skadinavoi alla kiprioi an den kano lathos, sindiazou kipriaki lira me epik iproxoi: Arryan Path



    Genre
    Epic Power Metal . . . Cyprus (Lemesos)
    αλλα που κολλανε αυτοι..οεεεεοοοοοο???
    katurunen
    25.09.2007, 10:05
    Ποπο κόσμος για Φινλανδία!... Δεν μαζευόμαστε να πάμε?!
    Angelofdeath1990
    25.09.2007, 14:00
    Turunen pame mazi koukla mou esu 8a psakseis gia thn Tarja kai egw gia ton Alexi...ti les?
    ViPeR
    25.09.2007, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 25-09-2007 στις 14:00 έγραψε...

    Turunen pame mazi koukla mou esu 8a psakseis gia thn Tarja kai egw gia ton Alexi...ti les?



    Να έρθω και εγώ να ψάξω για τους δυο Holopainen (Tuomas and Esa)…?
    sea_like_eyes
    25.09.2007, 16:33
    Παράθεση:

    Το μέλος ViPeR στις 25-09-2007 στις 16:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 25-09-2007 στις 14:00 έγραψε...

    Turunen pame mazi koukla mou esu 8a psakseis gia thn Tarja kai egw gia ton Alexi...ti les?



    Να έρθω και εγώ να ψάξω για τους δυο Holopainen (Tuomas and Esa)…?



    αμα ερθω θα πεταχτω μεχρι διπλα . . . Νορβηγια πλευρα(πως λεμε Τινος-Μυκονος) . . . ο σκοπος μου . . . μια μικρη κουβεντα με μερικους απο τους πρωταγωνιστες του Β' κυματος του Black Metal

    Sigurd''satyr'' Wongraven , Gylve''Fenriz'' Nagell,Kjetil-Vidar''frost'' Haraldstad,Tomas Thormodsζter''samoth'' Haugen,Jan Axel''hellhamer'' Blomberg,
    Thomas Rune''galder'' Andersen etc...etc...etc...
    Angelofdeath1990
    25.09.2007, 16:50
    paidia telika 8a pame emeis kai 8a tromaksoun autoi giati 8a mas doun pollous kai 8a fugoun....