ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Τάνια Κικίδη & Dickens'Ζοο:Δύση Ανατολή

    sigmasegnos
    14.09.2007, 18:18
    Τη Δευτέρα κυκλοφόρησε το πρώτο προσωπικό σιντί της Τάνιας Κικίδη&Dickens'Ζοο
    με τίτλο Δύση Ανατολή από το ομώνυμο τραγούδι του Σταμάτη Μεσημέρη.
    Περιέχει 14 τραγούδια από τα οποία 8 είναι με Ελληνικό και τα υπόλοιπα 6 με Αγγλικό στίχο.
    Τις μουσικές συνθέσεις υπογράφουν ο Σάκης Τάσσης(κιθαρίστας του μουσικού συγκροτήματος),Christian Nesmith,Βασίλης Παπακωνσταντίνου,Τάνια Κικίδη και Σταμάτης Μεσημέρης.
    Τους στίχους έγραψαν οι Σταμάτης Μεσημέρης(4),Οδυσσέας Ιωάννου,Βασίλης Γιαννόπουλος,Γιώργος Κλεφτογιώργος,Σόνια Κουκουτσάκη και Σάκης Τάσσης.
    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου συμμετέχει ερμηνευτικά στο Πόσο μου λείπεις(μουσική& στίχοι Σταμάτη Μεσημέρη) ενώ υπογράφει και τη διεύθυνση παραγωγής.
    Παραγωγή κυκλοφορία και διανομή από τη Legend.
    dessypris
    14.09.2007, 21:17
    Καλό ταξίδι με ούριο άνεμο!






    επισυναπτόμενα: TANIA.jpg MESHMERHS1.jpg 
    vouliakis
    15.09.2007, 00:48
    Καλοτάξιδο το cd, παιδάκια


    sigmasegnos
    15.09.2007, 19:39
    Συμπληρωματικά το σιντί το εκδίδει η Virus Music της Legend και τους Dickens'Zoo(Σάκης Τάσσης κιθάρες -Rich Melvile μπάσο-Νίκος Ταυρής τύμπανα&κρουστά) συμπληρώνουν μουσικά ο Ανδρέας Αποστόλου στα πλήκτρα η Μαίρη Μπρόζη στα βιολιά οι Γιώργος Μυλωνάς και Σταύρος Τσάκος στα φωνητικά καθώς και ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου στο τραγούδι Χάνομαι.
    Η ηχογράφιση έγινε στο στούντιο του Ανδρέα Αποστόλου και υπεύθυνοι στη μίξη οι Νίκος Παππάς-Ανδρέας Αποστόλου-Σάκης Τάσσης.
    Mastering o Θοδωρής Χρυσανθόπουλος(Fabelsound).
    dimitrapan
    25.09.2007, 09:04
    Την άποψη μου για την Κικίδη την έχω ξαναπεί. Η γυναίκα έχει απίστευτη φωνή. Έχει χαμηλές, έχει ψηλές, έχει όγκο, προσωπικό στυλ και ηχόχρωμα, είναι πολύ μεγάλο ταλέντο.

    Οι Dickens' Zoo επίσης πολύ καλοί! Τους είχα δει πέρσι 2-3 φορές στην Αρχιτεκτονική μαζί με την Τάνια. Δεμένη μπάντα και αν θυμάμαι καλά μου άρεσε πολύ ο κιθαρίστας (ως μουσικός έτσι? Μην παρεξηγηθούμε κιόλας )

    Ωστόσο, τα κομμάτια που θυμάμαι από το καινούργιο τους cd είναι δύο. Το ομώνυμο ("Δύση-Ανατολή") και το ντουέτο με τον Παπακωνσταντίνου ("Πόσο μου λείπεις"). Η αλήθεια είναι ότι το "Δύση-Ανατολή" δεν μου έχει πει και τίποτα μέχρι τώρα... Ίσως βέβαια είναι από τα τραγούδια που θέλουν τον χρόνο τους για να σου δώσουν ό,τι έχουν να σου δώσουν και το αδικώ. Μου φαίνεται σαν ένα τραγούδι που φτιάχτηκε αποκλειστικά για να αναδείξει τις φωνητικές δυνατότητες της Κικίδη... Το "πόσο μου λείπεις" είναι ένα αρκετά συμπαθητικό, ερωτικό τραγούδι. Θα ξανακούσω βέβαια τόσο αυτά τα κομμάτια όσο και ολόκληρο το cd για να αποκτήσω και πιο σφαιρική και πιο εμπεριστατωμένη εικόνα...

    Παρόλα αυτά, θα συμφωνήσω με τον μαλαματένιο ότι τέτοιες προσπάθειες -σίγουρα πρόκειται για μία διαφορετική πρόταση και για έναν ήχο που δεν αποτελεί αντιγραφή περασμένων επιτυχίων όπως στις περισσότερες νέες παραγωγές- αξίζουν μεγαλύτερης προσοχής και προώθησης από τις εταιρίες. Αν μη τι άλλο, Κικίδη & Dickens' Zoo είναι από τους πλέον αξιόλογους νέους καλλιτέχνες που έχουμε σήμερα και χρήζουν της καλύτερης δυνατής μεταχείρισης.

    Εύχομαι κάθε επιτυχία!
    sigmasegnos
    03.10.2007, 17:26
    Για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται ώστε να πάρει μια γεύση από το Δύση Ανατολή έχουν ανέβει video με τραγούδια του άλμπουμ στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
    http://www.dickens-zoo.com/.
    sigmasegnos
    08.10.2007, 23:47
    Επίσης αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορεί να ψάξει ¨dickens zoo¨στο youtube όπου παρουσιάζεται από εμφάνιση του Βασίλη Παπακωνσταντίνου-Τάνιας Κικίδη και του γκρουπ στη τηλεόραση του Αλφα βίντεο με το τραγούδι ¨Τα ρέστα του ονείρου¨από το Δύση Ανατολή(εκπομπή Σεμίνας Διγενή).
    Αυτή τη βδομάδα-3η στη συνέχεια-το άλμπουμ βρίσκεται και πάλι μέσα στο Top 50 της Ιfpi στη θέση 22 και το ταξίδι συνεχίζεται.

    sigmasegnos
    11.10.2007, 18:15
    Επειδή οι απόψεις είναι καλό να διακινούνται ακολουθούν αποσπάσματα από δύο διαφορετικές κριτικές που διατυπώθηκαν στον ηλεκτρονικό τύπο αυτές τις μέρες:

    >>.......αυτό που ακούω μπορεί κάποιος να το περιγράψει ως ¨δυνατό¨ροκ,μπορεί να το πεί όμως και φασαρία-ποπ.Προσωπικώς δεν αντέχω τις εκκωφαντικές φωνές(της κιθάρας,των ντραμς,των λοιπών οργάνων ή της τραγουδίστριας)όταν δεν μπορώ να τις αιτιολογήσω και να τις παρακολουθήσω(με βάση τα στιχουργικά και συνθετικά νοήματα όσων.. φωνάζονται)......δε με συγκινούν οι φωνητικές επιδείξεις.Δεν με εντυπωσιάζουν,δεν έχουν τίποτα να μου πουν........πρόσεξα ότι η έκδοση αυτή δεν περιλαμβάνει ένθετο με τους στίχους των τραγουδιών γεγονός που θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο.Πρόσεξα επίσης ότι οι τρείς μουσικοί του συγκροτήματος παίζουν με διαύγεια τις ηλεκτρικές κιθάρες,τα ντραμς,τα πνευστά τους και τα μπάσα τους.....αν θες να ακούσεις μια πάααρα πολύ δυνατή φωνή που πιάνει εξαιρετικά ψηλές νότες πάρ’το.Αν ’ομως θέλεις οι ¨δυνατές¨φωνές να σου λένε και κάτι παραπάνω τότε δεν είμαι σίγουρη.Αν πάλι θέλεις να ακούσεις ηλεκτρικό ήχο διαυγή και καλοπαιγμένο,εδώ παίζουν μουσικοί που κατέχουν την τέχνη τους.....>>(Γεωργία Λαιμού στο e-go.gr/time out/10/10/2007).

    >>.....με ήχους δυνατούς και ροκ,με στίχους εκρηκτικούς,ελληνικούς και ξένους,
    το συγκρότημα Dickens'Zoo παρουσιάζει τη νέα δισκογραφική του δουλειά με τη φωνή της Τάνιας Κικίδη,που ακούει στον τίτλο ''Δύση Ανατολή''και κυκλοφορεί από τη Virus Music.......>>(Flash.gr-Τέχνες και Ψυχαγωγία/9/10/2007).



    sigmasegnos
    15.10.2007, 22:30
    Άλλη μια σημερινή κριτική για το Δύση Ανατολή από τον Παύλο Ζέρβα(www.musiccorner.gr):
    >>....μαζί με το συγκρότημα των Dickens Zoo η Τάνια Κικίδη ολοκλήρωσε ένα album με πολύ δυνατούε ροκ ρυθμούς αλλά και κάποιες μπαλάντες.Αν και βρίσκω το αποτέλεσμα ελαφρώς υπερβολικό στην έντασή του,πρέπει να παραδεχτώ πως είναι μια αμιγώς ροκ δουλειά από αυτές που σπανίως κυκλοφορούν στη χώρα μας....
    ..η Τάνια Κικίδη διαθέτει τα κατάλληλα φωνητικά προσόντα για να υποστηρίξει μια τέτοια δουλειά,όμως έχω την εντύπωση πως κάποιες στιγμές παρασύρεται και η ίδια από το πάθος που φαίνεται να βράζει μέσα της και τελικά ξεχειλίζει περισσότερο έντονα απ’όσο θα έπρεπε στις ερμηνείες της.......
    ...θα σταθώ περισσότερο στο γεγονός πως έχουμε να κάνουμε με μια ερμηνεύτρια που δείχνει πως ζει κι αναπνέει ροκ κι αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι.Θετικό φυσικά είναι και ότι τα πρώτα της δισκογραφικά βήματα υποστηρίζονται όχι μόνο από τον Παπακωνσταντίνου(που συμμετέχει και ερμηνευτικά στη μπαλάντα ¨πόσο μου λείπεις¨,αλλά και από άλλους σημαντικούς δημιουργούς,όπως τον Σταμάτη Μεσημέρη,τον Οδυσσέα Ιωάννου,τον Γιώργο Κλεφτογιώργο κ.α........
    ......πάντως για να ευχαριστηθείς αυτό το alboum πρέπει να είσαι ροκάς με ταυτότητα.
    ...Highlights:το νουέτο με τον Παπακωνσταντίνου ¨πόσο μου λείπεις¨....
    Ένθετο cd:βλέποντας τέτοια πρόχειρα εξώφυλλα και ελλιπέστατα ένθετα,απορώ ποιός ο λόγος να αγοράζουμε ακόμα cd.Καλύτερα ας αγοράζουμε σκόρπια κομμάτια μέσω Internet,να μας έρχεται και φθηνότερα.
    Ξεχωρίσαμε:¨Πόσο μου λείπεις¨,¨Σε βρήκα νύχτα¨,¨Τώρα ξέρω¨,Beneath the moon¨,¨Dream believer¨.....>>.
    Aparat
    31.10.2007, 14:10
    Σήμερα η Dickens' zoo και η Τάνια Κικίδη στο Δον Κιχώτη στη Θεσσαλονίκη. Πάρτυ-παρουσίαση του Cd. Θα είναι και ο Β. Παπακωνσταντίνου εκεί. Και Μεθαύριο (Πέμπτη) παίζουν στι φεστιβάλ της ΚΝΕ.



    επισυναπτόμενα: TAnia.jpg 
    MirsiniManou
    31.10.2007, 22:43
    Καλή επιτυχία Τάνια και φιλιά απο τη..δασκάλα του πιάνου στη Χαλκίδα!!!