ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη
    sigur
    01.02.2008, 09:37
    πλάκα πλάκα φίλτατοι καπνιστές θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι κάποια ημέρα στην μακρόχρονη-ελπίζω-ζωή μας, θα γίνουμε (μάλλον με το ζόρι..) αντικαπνιστές και ίσως αντικαπνιστές.Για τον λόγο αυτόν να σεβόμαστε όσους δεν αντέχουν την μυρωδιά, δεν μας φταίνε τίποτα. και εν τέλει εμείς εισβάλουμε στην μύτη τους...
    Ομοοιδεάτης είμαι και εγώ, ομολογώ οτι δεν με τιμά καθόλου αυτή η ανόητη συνήθεια και εύχομαι να το κόψω ή να κάνω μάθω να καπνίζω συνειδητά (ένα -δύο με το καφέ, ένα προς το μεσημέρι, ένα δύο μετά το γεύμα, και άλλα 2-3 την υπόλοιπη ημέρα=7-8 ημερησίως ).Και βέβαια ελάχιστο αλκοόλ γιατί το άτιμο την ζητάει την νικοτίνη...

    CROSS
    01.02.2008, 15:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 17-09-2007 στις 17:20 έγραψε...

    egw kapnizw alla den 8elw na to kopso mou aresei....to 8elw san an8rwpos kai oxi giati mou to pernane alloi....einai mia skato sunh8eia alla mou aresei opws kai to poto...
    afhste to kserw 8a pe8anw nwris alla kai poios den pe8ane... gia mena einai kai amuntiko sta narkwtika den 8elw oute na akouw thn leksh lew kalutera na kapnizw pio polu para na parw narkwtika....Ara gia mena paei to zoume gia na kapnizoume....LOLto kserw eimai ELEOS peste to....


    Ε όχι και θα πεθάνεις νωρίς 99 χρονών άνθρωπος!

    Εγώ δεν έχω πιάσει ποτέ τσιγάρο στα χέρια μου.Μόνο η μυρωδιά με αηδιάζει πάρα πολύ.Είμαι απο εκείνους τους εκνευριστικούς(για τους καπνιστές)που δεν αφήνουν σε χλωρό κλαρί αυτόν που καπνίζει στο χώρο που βρίκονται.Αν είναι καλεσμένος στο σπίτι μου ένας καπνιστής ή θα καταλήξει στο μπαλκόνι,όσο κρύο και να κάνει ή όση ζέστη,αν είναι καλοκαίρι,ή κάτω απ'τον απορροφητήρα! Είμαι πολύ φιλόξενος, το ξέρω.
    Κόψτε το κάπνισμα και αντί να λέτε καπνί-ζω,να λέτε ζώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 01-02-2008 15:24 ]


    Nick-the-GreeK
    03.02.2008, 00:18
    μια φορα και εναν καιρο ηταν το τσιγαρο και ο ανθροπως....ο ανθροπως δοκιμασε τι τσιγαρο και εγινε εξαρτημενος.....μετα απο λιγο καιρο ηθελε να το κοψει.....αλλα δεν μπορουσε......και το τσιγαρο του λεει αφου δεν μπορεις να με κοψεις θα σε κοψω εγω....
    Ηθικο δειδαγμα....ΚΩΨΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΟΨΕΙ......
    StavmanR
    05.02.2008, 07:46
    "Από τους παράγοντες κινδύνου, ο πιο σημαντικός θεωρείται το κάπνισμα, που ευθύνεται για το 25–30% των θανάτων από καρκίνο. Άλλοι παράγοντες που ευνοούν την καρκινογένεση είναι η διατροφή, το αλκοόλ, περιβαλλοντικοί παράγοντες και επαγγελματικά καρκινογόνα.9"

    "Το πρώτο ήμισυ της δεκαετίας του 1990, περίπου 30% των ενηλίκων Ευρωπαίων ήταν συστηματικοί καπνιστές, ενώ καμία χώρα δεν είχε καταφέρει να είναι μη καπνιστές το 80% του πληθυσμού.

    Παρά το γεγονός ότι το ποσοστό των καπνιστών είναι υψηλότερο στις χώρες της ανατολικής και κεντρικής Ευρώπης και στις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, μεγάλο μέρος του πληθυσμού συνεχίζει το κάπνισμα στις χώρες της δυτικής Ευρώπης.

    Στο πλαίσιο του προγράμματος «η Ευρώπη κατά του καρκίνου», η Ευρωπαϊκή Επιτροπή διεξήγαγε έρευνα σχετικά με το κάπνισμα σε 12 χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης από το 1987 ως το 1995, σύμφωνα με την οποία:
    Το ποσοστό των καπνιστών μειώθηκε από 37% σε 33% στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Μια απότομη μείωση του επιπολασμού του καπνίσματος παρατηρήθηκε σε ορισμένες δυτικές και σκανδιναβικές χώρες.
    Μια ελαφρά μείωση του επιπολασμού του καπνίσματος σημειώθηκε σε άλλες δυτικές και σκανδιναβικές χώρες.14

    Παρά τη μείωση του επιπολασμού του καπνίσματος, που παρατηρείται στην Ευρωπαϊκή Ένωση τα τελευταία χρόνια, σε ορισμένες νότιες ευρωπαϊκές χώρες το ποσοστό των γυναικών που καπνίζουν αυξάνεται.15

    Το κάπνισμα ευθυνόταν για το 13% των θανάτων στην Ευρώπη το 1995 (πίν. 2). Στις χώρες της ανατολικής και κεντρικής Ευρώπης και στις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, το 20% των ανδρών κάτω των 35 ετών θα πεθάνουν από νόσο που σχετίζεται με το κάπνισμα προτού συμπληρώσουν την ηλικία των 69 ετών.17

    Τα χαμένα χρόνια ζωής εξαιτίας του καπνίσματος κυμαίνονται από 19–23 στην Ευρώπη. Παρόλο που στη δυτική Ευρώπη το ποσοστό των ανθρώπων που πεθαίνουν από νοσήματα που σχετίζονται με το κάπνισμα μειώνεται, το αντίστοιχο ποσοστό στις γυναίκες συνεχίζει να αυξάνεται. Στις χώρες της ανατολικής και κεντρικής Ευρώπης και στις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, η θνησιμότητα από νοσήματα που οφείλονται στο κάπνισμα αυξάνεται και για τα δύο φύλα. Αν οι παρούσες τάσεις συνεχιστούν, το κάπνισμα αναμένεται να προκαλέσει μέχρι το 2020 τους περισσότερους θανάτους από οποιαδήποτε άλλη αιτία.18 "

    Το απόσπασμα ανήκει στη σελίδα Disabled.gr, ενώ το κείμενο έχει ενδιαφέροντα πορίσματα μελετών σχετικών γενικά με την υγεία, με πλούσια βιβλιογραφία. Το παρέθεσα, στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου.
    Blacksad
    05.02.2008, 09:50
    Πάντως Σταύρο δεν μας είπες τελικά εσύ καπνίζεις γιατί δεν ξέρω σε κόβω για φουμαδόρο ,

    όσο για μένα ο πατέρας μου είχε την καλύτερη πολική "πάρε ρε κάπνισε αν είσαι μάγκας" και μου πρότεινε τα Carelia Light όταν ήμουν 12 χρονών και καλά έκανε γιατί δεν έγιναν ποτέ απαγορευμένες απολάυσεις, τα απομυθοποίησα και ουδέποτε κάπνισα συστηματικά και σήμερα καπνίζω κανα πουράκι αρωματικό στη χάση και στη φέξη.
    StavmanR
    05.02.2008, 14:43
    Κώστα, σε όλη την Ευρώπη πλέον οι πολίτες είτε φέρουν την ιδιότητα του καπνιστή είναι του μη καπνιστή, μέσω της θεσπίσεως νόμων που διαχωρίζουν τη λειτουργία του καπνιστή.

    Στην Ελλάδα για μία ακόμη φορά πρωτοτυπούμε διαχωρίζοντας τη λειτουργία του ανθρώπου σε ενεργητικό και παθητικό καπνιστή. Με άλλα λόγια το φούμο δεν το γλιτώνεις όπως και νά 'χει

    Κάτω από αυτήν οπτική του καπνίσματος δηλώνω φανατικός παθητικός καπνιστής, που είναι και σαφώς πιο οικονομικό. Τον καρκίνο θα τον πάθω ταχύτερα και σαφώς ανέξοδα σε αντίθεση με τον ενεργητικό καπνιστή, χωρίς να χάνω ταυτόχρονα την απόλαυση της νικοτίνης. Είμαι επομένως προνομιούχος και σαφώς ωφελημένος στη νέα αυτή ταξική πάλη της νικοτίνης.
    hartigan
    16.02.2008, 17:25
    Είμαι μικρός ακόμα
    marakiasteraki
    23.01.2009, 23:24

    Παράθεση:

    Το μέλος MaRiA27 στις 16-09-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Ούτε εγώ καπνίζω και ούτε πρόκειται. Εν το μεταξί μου κάνει εντύπωση που οι περισσότερο που απάντησαν στο ερώτημα αυτό δεν καπνίζουν!
    Ξέρατε ότι μεταξύ άλλων:
    -τα τσιγάρα περιέχουν φορμαλδεϋδη, ουσία που χρησιμοποιείται για να διατηρούν τα νεκρά βατράχια;
    -Ή ότι η ίδια κυανίνη που χρησιμοποιείται στα ποντικοφάρμακα υπάρχει στον καπνό από τσιγάρα είτε καπνίζεις είτε όχι;
    - Ή ακόμη ότι η νικοτίνη, δεν βρίσκεται μόνο στα τσιγάρα για να ερεθίζει αλλά χρησιμοποιείται και στα εντομοκτόνα;;Ένας καπνιστής αναπνέει την ίδια ουσία με μιά κατσαρίδα λίγο πριν πεθάνει.

    Ουάου....


    mitskinis
    24.01.2009, 11:41

    Όχι κι ούτε θα καπνίσω ποτέ


    konvoulis
    24.01.2009, 14:09

    Οχι δεν καπνιζω και ουτε θα το χρησιμοποιησω!!!!


    marakiasteraki
    24.01.2009, 16:14

    Έτσι μπράβο...Δεν το χρειάζεσαι...Φιλιά!!!!!!!!


    konvoulis
    24.01.2009, 20:23

    Κανει κακο το καπνισμα!!!!