ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιά τιμωρία πιστεύετε οτι αξίζει...

    Liza32
    16.09.2007, 10:49
    σε ορισμένους απατεώνες του ίντερνετ, οι οποίοι καταστρώνουν ολόκληρο σχέδιο προκειμένου να κάνουν κακό σε κάποιον; Για παράδειγμα, πείτε οτι αλληλογραφείτε με κάποιον μέσω msn, ο οποίος σας έχει δώσει τηλέφωνο που ανήκει σε άλλον, με αποτέλεσμα, με άλλον να μιλάτε στο κινητό και με άλλον στο msn Κάποια στιγμή αποφασίζετε να τον συναντήσετε, και διαπιστώνετε μέσα απο περίεργες συμπτώσεις, οτι το συγκεκριμένο άτομο δεν είναι αυτός που μιλούσατε στο msn. Το άτομο αυτό αποδεικνύεται ψεύτης αλλά και συμφεροντολόγος. Σας λέει οτι μένει στην Πάτρα ενω μένει στην Κέρκυρα. Μια μέρα τον βλέπετε μπροστά σας, αλλά δεν του μιλάτε, και αργότερα σας πέρνει κάποιος με το νούμερο του, και σας λέει όλη την ιστορία με το νι και με το σίγμα/. Ξαφνικά, γκρεμίζεται ο κόσμος σας, επειδή διαπιστώνετε οτι πίσω απο όλη αυτή την πλεκτάνη, βρίσκονται άτομα που ξέρετε πολύ καλά, και συναναστρέφεστε μαζί τους σχεδόν καθημερινά! Μιλάμε για ολόκληρη συνομωσία! Και εκεί που δεν καταλαβαίνετε γιατί ήθελαν να σας κάνουν κακό, ξαφνικά, θυμάστε, οτι παλιά δουλέυατε μαζί με κάποιους απο αυτούς, οι οποίοι δεν σας χώνευαν και ήθελαν με λίγα λόγια να σας βγάλουν απο τη μέση! Μιλάμε για αδίστακτα και πολύ επικίνδυνα άτομα τα οποία θα πουλούσαν και την ψυχή τους στο διάβολο προκειμένου να πετύχουν το σκοπό τους. Εκτός των άλλων, μαθαίνετε οτι είχαν μισθώσει κάποια άτομα να παίξουν ενα ρόλο που δεν τους ταίριαζε, μόνο και μόνο για να βγούν αυτοί λάδι απο κάποια ατασθαλία που έπραξαν στο παρελθόν! Πείτε μου λοιπόν, πως θα τιμωρούσατε τέτοια άτομα, τα οποία είναι και μορφωμένα και μάλιστα κατέχουν υψηλή θέση στην κοινωνία και έχουν και φιλικές σχέσεις με επίσης εξέχοντα άτομα τα οποία μπορούν ανα πάσα στιγμή να τους αθωώσουν; Πως θα τιμωρούσατε τέτοιου είδους άτομα, που σας εκμεταλλεύτηκαν, θέλησαν να σας δωροδοκήσουν, ψευδομαρτήρησαν, και γενικά οι πράξεις τους δεν αρμόζουν σε άτομα του είδους τους; Και αν είχατε αποδείξεις, αλλά σας εκβίαζαν να μη μιλήσετε, τι θα κάνατε προκειμένου να βρείτε το δίκιο σας;
    Stroumfita456
    16.09.2007, 11:38
    Κοίτα Lisa32 το τι ειναι μορφωμένοι ανθρωποι και έχουν μια υψηλή θεση στην κοινωνία δεν σημαινει οτι πρεπει να φερονται και σωστα...!Αν ειχα αποδειξεις θα τους εχωνα μεσα για τα καλα....αν δεν ειχα θα καθομουν στα αυγα μου γτ με τετοιους ανθρωπους ειναι δυσκολο να μπλέξεις και ακομα πιο δύσκολο να ξεμπλέξεις...Μερικοι απο αυτους δεν αστειευονται....!Δεν εχει κανεις το δικαιωμα να σε εκβιαζει....Σκέψου καλα τις κινήσεις σου....τον εαυτο σου πανω απο ολα σκεψου και ξεχνα τους άλλους....
    noizreduction
    16.09.2007, 11:48
    Η τιμωρια ειναι καθαρα θεμα εκδικησης. Ομως πριν φτασουμε εκει, καλο ειναι να σκεφτουμε για το κατα ποσο ειναι σωστο να εμπιστευομαστε ατομα που γνωριζουμε μεσω του internet.
    Ο καθενας μεταφερει το κουσουρι του στη καθημερινη του ζωη, οχι ομως και στο γραπτο και καλυμενο λογο του internet. Νομιζω πως τουλαχιστον μια ουδετερη εως επιφυλακτικη σταση σε οσους ξερουμε μονο μεσω internet, ειναι ο,τι το καλυτερο για να αποφυγουμε στο μελλον μπλεξιματα και μπερδεματα.
    Εγω, εαν τυχαινε μια τετοια περιπτωση, θα προτιμουσα την αυτο-τιμωρια της ευκολης εμπιστοσυνης, παρα την τιμωρια του ανθρωπου που επαιξε το παιχνιδι που ηξερε να παιζει καλυτερα...Ο,τι δεν μας σκοτωνει εξαλλου, μας κανει πιο δυνατους.
    Panos72
    16.09.2007, 14:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 16-09-2007 στις 10:49 έγραψε...
    Μιλάμε για αδίστακτα και πολύ επικίνδυνα άτομα τα οποία θα πουλούσαν και την ψυχή τους στο διάβολο προκειμένου να πετύχουν το σκοπό τους.


    1) Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς, οπότε δεν τους φοβάμαι, γιατί ξέρω πως λειτουργούν και πως σκέπτονται
    2) Πιστεύω πως ΠΟΤΕ δεν θα χρειαστεί να αναμετρηθώ με τέτοιους τύπους, γιατί απλά δεν είμαι ο τύπος που τους ενδιαφέρει
    3) Τέτοιες σκέψεις κρύβουν σύνδρομο καταδίωξης και ευτυχώς για μένα, το ξεπέρασα όταν λίγο πριν τα 21 μου, γύρισα την πλάτη, εξαφανίστηκαν και κατάλαβα πως ήταν πλάσματα της φαντασίας μου και φαντάσματα ενός παρελθόντος που δεν έζησα και εύχομαι να μη ζήσω στη χώρα μου...
    Ελπίζω να σε κάλυψα, αν όχι... λυπάμαι.


    jacamar
    16.09.2007, 21:35
    xmmm και μετα απορουν μερικοι γιατι δεν ηθελα msn.... και τωρα που το εχω γιατι δεν το μοιραζω δεξια αριστερα......
    pol-gt
    17.09.2007, 00:39
    Δεν διάβασα αυτά που γράφτηκαν. Νομίζω όμως πως το θέμα ανήκει στην εγκληματολογία.
    esta
    21.09.2007, 17:00
    μουσικά βασανιστήρια.....
    Εδώ άλλοι και άλλοι μένουν ατιμώρητοι!!!!
    fanis_diathesopoulos_
    22.09.2007, 12:44
    ¨η λησμονια ειναι η μονη συγγνωμη και η μονη εκδικηση η λισμονια....¨
    paperino
    20.04.2008, 10:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 16-09-2007 στις 10:49 έγραψε...

    σε ορισμένους απατεώνες του ίντερνετ, οι οποίοι καταστρώνουν ολόκληρο σχέδιο προκειμένου να κάνουν κακό σε κάποιον; Για παράδειγμα, πείτε οτι αλληλογραφείτε με κάποιον μέσω msn....................



    Δεν έχω MSN...........οπότε δε φοβάμαι......
    oulion
    20.04.2008, 14:58
    Καλά...Πού το σκέφτηκες όλο αυτό το σκηνικό;Ποιος θα ασχοληθεί μαζί σου τόσο εκτεταμένα;;;
    Και αν το κάνει, είναι αρκετά κομπλεξικός για να ασχοληθείς και εσύ μαζί του!
    venceremos
    20.04.2008, 15:25
    Καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται..
    Γενικα δεν δειχνουμε τυφλη εμπιστοσυνη σε κανεναν αν δεν τον εχει δοκιμασει ο χρονος κοντα μας. Που και παλι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Γι αυτο πρεπει να τα χεις τετρακοσια για μυνηματα που σου στελνουν και σου λενε οτι κατι δεν παει καλα. Και διακριτικα παιρνεις τα μετρα σου. Αν και ειπαμε, καθαρος ουρανος..
    Απο κει και περα, τετοιοι τυποι βουτηγμενοι στα .. θα το βρουν απο τους ομοιους τους με τους οποιους συναναστρεφονται επομενως εσυ απλα απολαυσε το θεαμα του ξεκατινιασματος και της αποκαθαιρεσης τους! Σκληρη που ειμαι ε;! Ο καθενας παιρνει στη ζωη αυτο που του αξιζει. Καμια φορα παιρνει και πολυ λιγοτερα..!
    VoodooChild
    20.04.2008, 17:45
    Σε ο,τι αφορα το msn, αν εχεις θα μαθευτει, οσι κι αν δεν το μοιραζεις. Δεν μπορεις να κανεις κατι γι αυτο. Πχ τα μαζικα e-mail που σου στελνουν, εχουν κι αλλες 45 διευθυνσεις μαζι με τη δικη σου! Οποτε...
    poison_girl
    20.04.2008, 23:54
    αλλαζεις μσν
    xenia1972
    21.04.2008, 16:17
    Εγω συμφωνω οτι το καλυτερο ειναι να τους περιφρονησεις. Απο την αλλη, αν καποιος μου εκανε αυτα τα πραγματα, σε τοσο μεγαλη εκταση που τα περιγραφεις και ειχα αποδειξεις, μπορει και να πηγαινα σε δημοσιογραφο καποιας εφημεριδας ωστε να δημοσιευτει. Ετσι πληροφορεις, εστω και ανωνυμα, κι αλλους ανθρωπους. Οσο περισσοτεροι εχουν τα ματια τους ανοιχτα, τοσο δυσκολοτερα δρουν κατι τετοια καθικια. Βεβαια αν δεν διατηρησεις ανωνυμια μπορει να μπλεξεις ασχημα.......
    RoCkLiViN2
    21.04.2008, 16:49
    Sorry kiolas, alla olo auto mou moiazei me senario epistimonikis fantasias... Basika egw den empisteuomai anthrwpous pou den tous gnwrizw kai milaw mazi tous ap to msn... Alla an mou sunebene auto kai mporousan na mexwsoun mesa, tha tous plakwna sto ksulo enan enan kai as me xwnane stin psurou meta... Toulaxiston tha to euxaristiomoun...