ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.830 μέλη
    seras
    17.09.2007, 17:02
    Θα κάνω μερικές ερωτήσεις ετσι απλα για να γίνει κουβέντα..Υπάρχει πραγματική φιλία??'Εχετε μαλώσει ποτέ με κάποιον φίλο σε σημείο να μην μιλάτε άλλο??Έχετε πεισμώση ποτέ σε σημείο να μην μιλάτε σε κάποιον φίλο που αγαπάτε πολύ?Έχετε φτάσει στο σημείο να πείτε πως όλα τελείωσαν ακόμα και αν δεν το θέλατε??Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου συγνώμη αν είμαι κουραστικός..
    Stroumfita456
    17.09.2007, 22:08
    Πραγματικη φιλια υπαρχει...Εχω μαλώσει με την κολλητη μου (απο το δημοτικο μαζι ημασταν)και φετος κατι πηγε στραβα και δεν μιλαμε.Ακομα και στο δρομο να συναντηθόύμε δεν μιλαμε.....Δεν πεισμωνω ποτε και αν ξερω οτι εχω λαθος πρωτη θα ειμαι εγω που θα ζητησω συγνωμη.....Ναι εχω φτασει σε σημειο να πω πως ολα τελειωσαν και ας μην το ηθελα αλλα το πηρα απόφαση πως μερικοι φίλοι δεν αξιζουν και να θυμασαι κατι......Αυτος που επαψε να ειναι φιλος ΠΟΤΕ του δεν υπήρξε φίλος...!!!!

    lianameladaki
    17.09.2007, 22:20
    εχω πληγωθει πολυ ασχημα απο ''φιλους''...ξερεις,απο εκεινα τ ατομα που αν καποιος σου ελεγε λιγο καιρο πριν οτι θα σου φερονταν ετσι θα τον εσπαγες στο ξυλο μονο και μονο που τολμησε να τ σκεφτει και ν τους προσβαλει..βασικα εχς πιστευω στην φιλια,αλλα δυστυχως ολα οσα συμβαινουν γυρω μου μ απογοητευουν..δεν μπορει καποια που την 8εωρουσες οχι απλα κολλητη αλλα αδρφη σου να σου φερεται ετσι..απλα δεν γινεται...και οχι δεν ειμαι εγω η ευαισθητη,απλα μαλλον οι αλλοι δεν εχουν αισθηματα ..στην αρχη ειμουν πολυ ληπημενη,μετα θυμωσα..τωρα απλα τις λυπαμαι!κ 8 μου πεις,ποια εισαι εσυ που λυπασαι τους αλλους?τεσπα,8 μπορουσα να μιλαω[κ ν γραφω!]για ωρες γ αυτο τ 8εμα,παντως παρολλα αυτα πιστευω στην φιλια,απλα εμαθα ν μετραω αλλιως τους ανθρωπους!''ο καλυτερος φιλος ειναι αυτος που μαζι του μπορεις να μοιραστεις τη σιωπη...''σοφο!
    punkster
    18.09.2007, 17:42
    Ευτυχως μεχρι στιγμης σταθηκα πολυ τυχερη και μπορεσα να εχω διπλα μου τους καλυτερους φιλους που θα μπορουσε ποτε να εχει κανεις!!! Πολλες φορες δεν καταλαβαινω ποσο σπανιο ειναι αυτο που εχω, επειδη το θεωρω δεδομενο, αλλα οταν καταλαβαινω ποσο ανεκτιμητη ειναι η πραγματικη φιλια ανατριχιαζω!
    Εχω διπλα μου ανθρωπους πανω στους οποιους μπορω να στηριχτω οταν θα το εχω αναγκη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!
    Τα τελευταια 5 χρονια που γνωρισα τα ατομα που σημερα αποκαλω κολλητες μου ειναι ολα γεματα με τις πιο ομορφες αναμνησεις!! Και γελιο!! Πολυ γελιο!!!
    Αι στο διαολο....Συγκινηθηκα!!!

    ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΒΡΕ ΒΛΑΜΜΕΝΑ!!!!

    (Μαρια, Κωνσταντινα, Μαρια νουμερο δυο, Ανθη, Γιωτα, εσας εννοω!!!)
    Liza32
    18.09.2007, 18:30
    Υπάρχει πραγματική φιλία Ντίνο. Αλλά υπάρχουν και οι λυκοφιλίες. Αυτές πρέπει να προσέχουμε. Πόσες φορές δεν είπαμε τη φράση, αν έχεις τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς. Δυστυχώς στις μέρες μας, σπανίζουν οι πραγματικοί φίλοι. Γι΄αυτό και πρέπει να τους προσέχουμε όταν τους έχουμε! Ναι, έχω κάποιες φίλες οι οποίες με έθαψαν κανονικά, και επειδή είμαι άτομο που τα πέρνω όλα κατάκαρδα, δεν τους μιλάω. Το έχω κρατήσει μανιάτικο! Άλλωστε, έχω δίπλα μου φιλίες 25 χρόνων, οι οποίες μου έχουν σταθεί σε όλα μέχρι σήμερα! Αυτό που μετράει για να κρατήσει μια φιλία, είναι να σου συμπαραστέκονται και να σε αγαπάνε για αυτό που είσαι! Τι να τους κάνεις τους πολλούς φίλους; Λίγοι και καλοί! Να θυμάσαι ενα πράγμα. Μακρυά απο λυκοφιλίες Ντίνο.Να μάθεις να τους ξεχωρίζεις. Ο φίλος που θέλει το καλό σου, θα σε στηρίξει! Οι υπόλοιποι, θα σου σκάψουν το λάκκο!
    seras
    20.09.2007, 17:16
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...η αλήθεια είναι πως δεν με ξαφνιάζουν γιατί πάνω κάτω οι απόψεις μου συμπάσχουν με τις δικιές σας περίπου..έχω και εγώ κάποιες φιλίες που έχουν περάσει κάποιες δοκιμασίες και ακόμα περνάνε..αλλά..καλά κρατούν..όσο για τις λυκοφιλίες μέχρι στιγμής τις αποφευγω αλλα..δεν είναι και τόσο δύσκολο να ξεγελαστεί κάποιος..
    Bgre
    23.09.2007, 21:25
    πραγματικες φιλίες υπαρχουν αλλα πολυ λιγες...Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ (εκτος απο τον εαυτο μου) και ετσι δεν βασιζομαι πολυ στους αλλους-φιλους.Ετσι δεν με εχει επιρεασει κανενας και δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα που εχουν προαναφερθει.Ισως θα επρεπε να ξανασκεφτητε το θεμα με τους φιλους.
    Υ.Γ. :Αλλο οι φίλοι και αλλο η παρεα
    demi11
    24.09.2007, 16:30
    Σ αυτόν τον τομέα δυστυχώς έχω πέσει απ τα σύννεφα...Χωρίς να θέλω να ακουστώ μελοδραματική από κάποια πολύ κοντινά μου πρόσωπα περίμενα περισσότερα...Ευτυχώς όμως σε δύσκολες στιγμές βλέπεις ποιοι άνθρωποι αξίζουν πραγματικά να θεωρούνται φίλοι σου...κ ευχαριστώ πολύ όσους μ έχουν στηρίξει...

    skag trendy+the don=my kind of guy...(ξέρει αυτη!)
    cat22
    25.09.2007, 00:09
    Η φιλία

    Στης ζωής το σκληρό μονοπάτι
    θα γνωρίσεις χαρά, αγάπη και ευτυχία,
    θα γνωρίσεις και λύπη, λαχτάρα κι απάτη.
    Κι όταν πονέσεις και νιώθεις την δυστυχία,
    τότε θα καταλάβεις τι είναι πραγματικά να έχεις ένα φίλο.
    Στην φιλία δεν χωράει
    καμιά σκευωρία, μήτε ζήλια, μήτε κακία,
    η φιλία είναι ετοιμότητα και προθυμία,
    μια διαχρονική αίσθηση χωρίς προθεσμία.
    Να χαίρεσαι και εσύ λοιπόν όταν σου δίνεται η ευκαιρία,
    να δείχνεις από μέρους σου και εσύ τι είναι η φιλία.
    Χωρίς πολύ σκέψη, μήτε με φόβους, μήτε απορία,
    μόνο αγάπη, γαλήνη και αυτοθυσία.
    Και όταν τα χρόνια μαραθούν και περάσουν, και χωρίς γυρισμό φύγουν,
    μόνο οι παλιές αναμνήσεις απ' του χρόνου τα σοκάκια στα γηρατειά σου θα μείνουν.
    Και όταν οι εικόνες και οι σκέψεις μιας ζωής, μπροστά απ' τα μάτια σου γρήγορα τρέχουν,
    και στης ζωής το φως απατηλά τρεμοσβήνουν χωρίς πλέον πια να εξέχουν,
    τότε η φιλία και οι φίλοι είναι τελικά ένα απ' τα λίγα που στοργικά σου απομένουν,
    γιατί όλα τα άλλα στον πέρασμα του χρόνου και στο σύνολο τους τραγικά αποθαίνουν.
    Αν αγαπάς τον φίλο που έχεις δίπλα σου κράτα τον από το χέρι και περπάτησε μαζί του ως την άκρη του ουρανού.!


    cat22
    25.09.2007, 00:10
    Η φιλία

    Στης ζωής το σκληρό μονοπάτι
    θα γνωρίσεις χαρά, αγάπη και ευτυχία,
    θα γνωρίσεις και λύπη, λαχτάρα κι απάτη.
    Κι όταν πονέσεις και νιώθεις την δυστυχία,
    τότε θα καταλάβεις τι είναι πραγματικά να έχεις ένα φίλο.
    Στην φιλία δεν χωράει
    καμιά σκευωρία, μήτε ζήλια, μήτε κακία,
    η φιλία είναι ετοιμότητα και προθυμία,
    μια διαχρονική αίσθηση χωρίς προθεσμία.
    Να χαίρεσαι και εσύ λοιπόν όταν σου δίνεται η ευκαιρία,
    να δείχνεις από μέρους σου και εσύ τι είναι η φιλία.
    Χωρίς πολύ σκέψη, μήτε με φόβους, μήτε απορία,
    μόνο αγάπη, γαλήνη και αυτοθυσία.
    Και όταν τα χρόνια μαραθούν και περάσουν, και χωρίς γυρισμό φύγουν,
    μόνο οι παλιές αναμνήσεις απ' του χρόνου τα σοκάκια στα γηρατειά σου θα μείνουν.
    Και όταν οι εικόνες και οι σκέψεις μιας ζωής, μπροστά απ' τα μάτια σου γρήγορα τρέχουν,
    και στης ζωής το φως απατηλά τρεμοσβήνουν χωρίς πλέον πια να εξέχουν,
    τότε η φιλία και οι φίλοι είναι τελικά ένα απ' τα λίγα που στοργικά σου απομένουν,
    γιατί όλα τα άλλα στον πέρασμα του χρόνου και στο σύνολο τους τραγικά αποθαίνουν.
    Αν αγαπάς τον φίλο που έχεις δίπλα σου κράτα τον από το χέρι και περπάτησε μαζί του ως την άκρη του ουρανού.!


    Bgre
    26.09.2007, 15:47
    το ποιημα το γραφεις 2 φορες για να το εμπεδώσουμε?
    cat22
    26.09.2007, 23:11
    Άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε...
    stella145
    28.09.2007, 22:41
    Πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική φιλία.Και αυτή αναπτύσσεται ανάμεσα σε λίγους ανθρώπους μια μικρή παρέα δηλαδή, που έχει μεγαλώσει μαζί ή που έχει μοιραστεί πολλές ωραίες αλλά και πολύ δύσκολες στιγμές που τους έχουν φέρει κοντά και έχουν στηρίξει πραγματικά ο ένας τον άλλο....Πολλές φορές θυμώνουμε με αυτούς τους ανθρώπους γιατί μας λένε την αλήθεια κατάμουτρα ή γιατί έχουμε παρεξηγήσει λόγια και συμπεριφορές τους ή γιατί απλά περιμένουμε περισσότερα από αυτούς και τους κρίνουμε αυστηρά.Αλλά πάντα θα ανταλλάξουμε μία κουβέντα έστω και αν είναι ένα τυπικό καλημέρα ή καλησπέρα γιατί κάποτε ήμαστε δεμένοι και αυτό δεν μπορούμε εύκολα να το ξεχάσουμε......