ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη
    ogyon21
    18.09.2007, 17:51
    Κι εννοω το pen n'paper style RPG.. Φτιαχνω ενα καινουργιο αυτον τον καιρο και θα ηθελα γνωμες.. Επισης θα ηθελα και την αποψη οσων εχουν ασχοληθει με το θεμα, επι αυτου.. Την αποψη τους στο θεμα της διασκεδαση, μα ομως και στο κοινονικο-ψυχολογικο τομεα του παιχνιδιου..
    Apataggelos
    18.09.2007, 18:19
    Ωχ...τι μου θύμισες τώρα...ωραίες εποχές! Ναι, έπαιζα φανατικά μέχρι και πριν μερικά χρόνια D&D (2nd edition και λίγο 3rd edition ) καθώς και Vampire the Masquerade...

    Θυμάμαι μαζευόμασταν 5-6 φίλοι και κάνοντας τον DM (ή storyteller αντίστοιχα) ,μερικοί από εμάς με ιδιαίτερη φαντασία, κλεινόμασταν σε ένα σπίτι με προμήθειες και παίζαμε για μέρες - ρεκόρ 3 μέρες σερί.

    Είναι απίστευτο πόσο ένα απλό pen & paper rpg μπορεί να σε κάνει να χάσεις την επαφή σου με τον κόσμο - και με την καλή και με την κακή έννοια. Ταυτιζόμασταν τόσο με τον χαρακτήρα μας που ξεχνούσαμε όλα τα άλλα...μερικοί ''πουλούσαν'' τους φίλους τους για μερικά exp ή κάποιο καλό artifact... αλλά η διασκέδαση ήταν διασκέδαση. Δύο άτομα μάλιστα από την παρέα δεν μιλάνε πλέον μεταξύ τους εξαιτίας μιας παρεξήγησης....

    Γενικότερα πιστεύω ότι όσο ελέγχεις εσύ τον χαρακτήρα σου και όχι ο χαρακτήρας εσένα δεν έχεις πρόβλημα... (όσοι ασχολούνται θα καταλάβουν)

    Ο λόγος που σταμάτησα ήταν ότι πραγματικά δεν μου άρεσε η 3rd edition.

    Αυτά...από έναν chaotic neutral Elf thief.


    Brokenchord
    18.09.2007, 20:43
    Καλό παιχνιδάκι αλλά αρρώστια μια από τις μάστιγες τις εποχής μας (όλη ε Ελλάδα RPG παίζει. Πιστεύω ότι τον χρόνο και το χρήμα που ξοδεύει κάποιος για ένα τέτοιο πράγμα θα μπορούσε να τα αξιοποίηση ποιο δημιουργικά. Παίζοντας κιθάρα ,musicheaven π.χ. Έπαιζα και εγώ αλλά δεν με γέμιζε ίσα ίσα με αρρώστενε. Φίλε Apataggelos δικαίωμα σου να λιώσεις μπροστά σε μια οθόνη για τρεις μέρες, αλλά είμαι περίεργος να μάθω μετά πώς ένιωθες και πόσες μέρες κοιμήθηκες .
    Apataggelos
    18.09.2007, 20:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 18-09-2007 στις 20:43 έγραψε...

    Καλό παιχνιδάκι αλλά αρρώστια μια από τις μάστιγες τις εποχής μας (όλη ε Ελλάδα RPG παίζει. Πιστεύω ότι τον χρόνο και το χρήμα που ξοδεύει κάποιος για ένα τέτοιο πράγμα θα μπορούσε να τα αξιοποίηση ποιο δημιουργικά. Παίζοντας κιθάρα ,musicheaven π.χ. Έπαιζα και εγώ αλλά δεν με γέμιζε ίσα ίσα με αρρώστενε. Φίλε Apataggelos δικαίωμα σου να λιώσεις μπροστά σε μια οθόνη για τρεις μέρες, αλλά είμαι περίεργος να μάθω μετά πώς ένιωθες και πόσες μέρες κοιμήθηκες .



    Φίλε Brokenchord,

    Η συζήτηση γίνεται για ''Pen & Paper'' RPGs - και όχι για RPGs σε PC...
    ...δεν υπάρχει απολύτως καμμία σχέση ανάμεσα στα 2 είδη.

    Στο ένα είδος πραγματικά λιώνεις μπροστά στην οθόνη...στο άλλο, ολόκληρο το φανταστικό σύμπαν που κινείσαι είναι σε επίπεδο συζήτησης...υπάρχουν μερικά βιβλία με κανόνες και ιδέες...και από εκεί και πέρα χρειάζεσαι μόνο αχαλίνωτη φαντασία, μερικά πολύεδρα ζάρια, καλή παρέα και κάποιον ο οποίος να στήσει μια καλή ιστορία....




    ogyon21
    18.09.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 18-09-2007 στις 20:43 έγραψε...

    Καλό παιχνιδάκι αλλά αρρώστια μια από τις μάστιγες τις εποχής μας (όλη ε Ελλάδα RPG παίζει. Πιστεύω ότι τον χρόνο και το χρήμα που ξοδεύει κάποιος για ένα τέτοιο πράγμα θα μπορούσε να τα αξιοποίηση ποιο δημιουργικά. Παίζοντας κιθάρα ,musicheaven π.χ. Έπαιζα και εγώ αλλά δεν με γέμιζε ίσα ίσα με αρρώστενε. Φίλε Apataggelos δικαίωμα σου να λιώσεις μπροστά σε μια οθόνη για τρεις μέρες, αλλά είμαι περίεργος να μάθω μετά πώς ένιωθες και πόσες μέρες κοιμήθηκες .




    Μαλλον παρεξηγησες πληρως το ολο ζητημα.. Γι'αυτο ανεφερα το pen n paper, γιατι ακριβως δεν μιλαμε για RPg στο PC και αυτο δεν το παιζει ολη η Ελλαδα.. Μιλαμε για το RPGακι το παλιο το κλασσικο, που παιζουμε γυρω απο ενα τραπεζι, και το μονο μας εργαλειο ειναι τα χαρτια, τα μολυβια καθως και καμποσα ζαρια.. Το πιο δυνατο απ'ολα βεβαια ειναι η φαντασια μας..
    Apataggelos διαφωνω στο να μην σε πινει ο χαρακτηρας σου (που λενε). Ειναι ωραιο συναισθημα.. Αρκει βεβαια οταν τελειωσει το εκαστο session να πεις "Επιστροφη στα πραγματικα" και οχι να συνεχιζεις να σφαζεις, αλλα δεν μιλαμε για αμερικανους στο παρον τοπικ... 3ς μερες συνεχομενα με υπνο η οχι? Γιατι εαν μιλαμε με υπνο το εχουμε φαει το ρεκορ. Εαν οχι RESPECT!! Maximum συνεχομενο ειναι 18 ωρες.. Παιζαμε Call of Cthuhlu και πραγματικα δεν γινοταν να ληξει πριν να τελειωσει το σεναριο.. Προσωπικα θα αρρωσταινα..
    Δεν σε πιανω γιατι το παρατησες με την τριτη εκδοση. Απλα μην τη χρησιμοποιεις, οπως κανουμε σχεδον ολοι οι "παλιοι" στον κλαδο. Ομορφη εκδοση, αλλα λοιπουν πολλα απο την παλια..
    ogyon21
    18.09.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 18-09-2007 στις 20:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 18-09-2007 στις 20:43 έγραψε...

    Καλό παιχνιδάκι αλλά αρρώστια μια από τις μάστιγες τις εποχής μας (όλη ε Ελλάδα RPG παίζει. Πιστεύω ότι τον χρόνο και το χρήμα που ξοδεύει κάποιος για ένα τέτοιο πράγμα θα μπορούσε να τα αξιοποίηση ποιο δημιουργικά. Παίζοντας κιθάρα ,musicheaven π.χ. Έπαιζα και εγώ αλλά δεν με γέμιζε ίσα ίσα με αρρώστενε. Φίλε Apataggelos δικαίωμα σου να λιώσεις μπροστά σε μια οθόνη για τρεις μέρες, αλλά είμαι περίεργος να μάθω μετά πώς ένιωθες και πόσες μέρες κοιμήθηκες .



    Φίλε Brokenchord,

    Η συζήτηση γίνεται για ''Pen & Paper'' RPGs - και όχι για RPGs σε PC...
    ...δεν υπάρχει απολύτως καμμία σχέση ανάμεσα στα 2 είδη.

    Στο ένα είδος πραγματικά λιώνεις μπροστά στην οθόνη...στο άλλο, ολόκληρο το φανταστικό σύμπαν που κινείσαι είναι σε επίπεδο συζήτησης...υπάρχουν μερικά βιβλία με κανόνες και ιδέες...και από εκεί και πέρα χρειάζεσαι μόνο αχαλίνωτη φαντασία, μερικά πολύεδρα ζάρια, καλή παρέα και κάποιον ο οποίος να στήσει μια καλή ιστορία....







    χεχεχε.. ταυτοχρονα απανταγαμε...
    Apataggelos
    18.09.2007, 21:08


    3 ημέρες με ύπνο - εννοείται! Όταν κάποιος πήγαινε να κοιμηθεί λιγάκι, επειδή το battle party ήταν χωρισμένο, συνέχιζαν οι υπόλοιποι....

    Χαίρομαι που συμφωνείς για την τρίτη έκδοση...απλά οι υπόλοιποι της παρέας συνέχισαν με αυτή, κι εγώ πλέον δεν έβρισκα παίκτες που να παίζουν τη δεύτερη. Το γύρισα για λίγο καιρό στο Vampire, αλλά παρόλο που με συνάρπασε ο κόσμος του.... αλλά και πάλι, από τον κύκλο μου κανείς δεν έπαιζε κάτι τόσο ''σκοτεινό'' (στη χειρότερη περνούσαμε μια βόλτα από Ravenloft)

    Πάντως να' σαι καλά... είχα καιρό να θυμηθώ αυτές τις πραγματικά ωραίες και ξέγνοιαστες εποχές.


    ogyon21
    18.09.2007, 21:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 18-09-2007 στις 21:08 έγραψε...



    3 ημέρες με ύπνο - εννοείται! Όταν κάποιος πήγαινε να κοιμηθεί λιγάκι, επειδή το battle party ήταν χωρισμένο, συνέχιζαν οι υπόλοιποι....

    Χαίρομαι που συμφωνείς για την τρίτη έκδοση...απλά οι υπόλοιποι της παρέας συνέχισαν με αυτή, κι εγώ πλέον δεν έβρισκα παίκτες που να παίζουν τη δεύτερη. Το γύρισα για λίγο καιρό στο Vampire, αλλά παρόλο που με συνάρπασε ο κόσμος του.... αλλά και πάλι, από τον κύκλο μου κανείς δεν έπαιζε κάτι τόσο ''σκοτεινό'' (στη χειρότερη περνούσαμε μια βόλτα από Ravenloft)

    Πάντως να' σαι καλά... είχα καιρό να θυμηθώ αυτές τις πραγματικά ωραίες και ξέγνοιαστες εποχές.






    Εσυ να εισαι καλα μαν, αλλα να το ξαναθυμηθεις για τα καλα το θεμα.. Αξιζει.. Κοντευουμε τα 30 κι ακομα αρπιτζι παιζουμε.. Οντως αρχιζει κανεις με τον καιρο να προχωραει σε πιο σκοτεινα settings.. Αν και το Vampire δεν ειναι σκοτεινο. Απλα μεσα στα δερματινα, τα μινι, και τα διχτυωτα, μπορει να γκριζαρει λιγο , ετσι για να κανει εντυπωση.. Σκοτεινο ειναι το Cthuhlu.. (αν εχεις διαβασει τη μυθολογια θα μπορεις να φανταστεις πως ειναι ιν γκειμ.. ).. Σκοτεινο ειναι το Mage.. Τεσπα..


    Αν και σε καταλαβαινω στη δυσκολια να βρεις κοσμο να παιξεις, εγω το αντιμετωπισα αλλιως. Μιας και με 3 ατομα γινεται το καλυτερο παιχνιδι παντοτε, φτανει να "εκπαιδευσει" κανεις αλλα 2 ατομα στο ζητημα, και ιδου.. 2-3 φορες να παιξουν, και να σου το κολλημα...


    Αλλα κι εσυ, Drow βρε ψυχη? τσκ τσκ τσκ.. Το τελευταιο που συναντησα ηταν την κυριακη την προηγουμενη, και πεθανε πριν προλαβουμε να ολοκληρωσουμε την κουβεντουλα μας.. Ενταξει ειχα βαλει κι εγω το χερι μου σε αυτο.. Βασικα ισως να εφταιγε κι οτι τον ειχα στα 30 μετρα ψηλα με Levitate, και αφου δεν μου απανταγε, κατι επαθε μια παρανυχιδα μου και ασχοληθηκα με αυτην και μου επεσε ο κακομοιρος, και παει.... Κριμα γιατι ηθελα πολυ να γινουμε φιλοι.. Αλλα δεν πειραζει, μιας και υπαρχει ολοκληρη σπηλια απο δαυτα στο σεναριο απ'οτι καταλαβα... Τα συμπαθω τα Drow.. Κανουν καλη σουπα.. Αλλα μην το παρεις προσωπικα.. Ιν Γκειμ παντα..LoL

    CU!
    Apataggelos
    19.09.2007, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 18-09-2007 στις 21:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 18-09-2007 στις 21:08 έγραψε...



    3 ημέρες με ύπνο - εννοείται! Όταν κάποιος πήγαινε να κοιμηθεί λιγάκι, επειδή το battle party ήταν χωρισμένο, συνέχιζαν οι υπόλοιποι....

    Χαίρομαι που συμφωνείς για την τρίτη έκδοση...απλά οι υπόλοιποι της παρέας συνέχισαν με αυτή, κι εγώ πλέον δεν έβρισκα παίκτες που να παίζουν τη δεύτερη. Το γύρισα για λίγο καιρό στο Vampire, αλλά παρόλο που με συνάρπασε ο κόσμος του.... αλλά και πάλι, από τον κύκλο μου κανείς δεν έπαιζε κάτι τόσο ''σκοτεινό'' (στη χειρότερη περνούσαμε μια βόλτα από Ravenloft)

    Πάντως να' σαι καλά... είχα καιρό να θυμηθώ αυτές τις πραγματικά ωραίες και ξέγνοιαστες εποχές.






    Εσυ να εισαι καλα μαν, αλλα να το ξαναθυμηθεις για τα καλα το θεμα.. Αξιζει.. Κοντευουμε τα 30 κι ακομα αρπιτζι παιζουμε.. Οντως αρχιζει κανεις με τον καιρο να προχωραει σε πιο σκοτεινα settings.. Αν και το Vampire δεν ειναι σκοτεινο. Απλα μεσα στα δερματινα, τα μινι, και τα διχτυωτα, μπορει να γκριζαρει λιγο , ετσι για να κανει εντυπωση.. Σκοτεινο ειναι το Cthuhlu.. (αν εχεις διαβασει τη μυθολογια θα μπορεις να φανταστεις πως ειναι ιν γκειμ.. ).. Σκοτεινο ειναι το Mage.. Τεσπα..


    Αν και σε καταλαβαινω στη δυσκολια να βρεις κοσμο να παιξεις, εγω το αντιμετωπισα αλλιως. Μιας και με 3 ατομα γινεται το καλυτερο παιχνιδι παντοτε, φτανει να "εκπαιδευσει" κανεις αλλα 2 ατομα στο ζητημα, και ιδου.. 2-3 φορες να παιξουν, και να σου το κολλημα...


    Αλλα κι εσυ, Drow βρε ψυχη? τσκ τσκ τσκ.. Το τελευταιο που συναντησα ηταν την κυριακη την προηγουμενη, και πεθανε πριν προλαβουμε να ολοκληρωσουμε την κουβεντουλα μας.. Ενταξει ειχα βαλει κι εγω το χερι μου σε αυτο.. Βασικα ισως να εφταιγε κι οτι τον ειχα στα 30 μετρα ψηλα με Levitate, και αφου δεν μου απανταγε, κατι επαθε μια παρανυχιδα μου και ασχοληθηκα με αυτην και μου επεσε ο κακομοιρος, και παει.... Κριμα γιατι ηθελα πολυ να γινουμε φιλοι.. Αλλα δεν πειραζει, μιας και υπαρχει ολοκληρη σπηλια απο δαυτα στο σεναριο απ'οτι καταλαβα... Τα συμπαθω τα Drow.. Κανουν καλη σουπα.. Αλλα μην το παρεις προσωπικα.. Ιν Γκειμ παντα..LoL

    CU!




    Υπέροχη η μυθολογία Κθούλου (άσχετο...διάβασε ''Μικρό Κθούλου'') αλλά περιορισμένοι οι παίχτες σε σχέση με τους υπόλοιπους κόσμους της TSR.

    Παιχνίδι με 3 παίχτες? Μμμ... το μόνο καλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θα προχωράει πιο γρήγορα.

    Εεε...όχι και drow! Μιλάμε για κανονικό elfάκι με proficiensy στο bow και στο dagger.... να σου κάνω backstab να γλύφεις τα δάχτυλα σου...χε χε χε.