ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Πιστεύετε οτι η μοίρα του καθένα μας...

    Liza32
    19.09.2007, 20:29
    έχει γραφτεί απο τη μέρα της γέννησης μας, ή οτι εμείς την καθορίζουμε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 21-09-2007 15:59 ]


    esta
    21.09.2007, 16:57
    .....
    .... ]
    Μάλλον το δεύτερο....
    absurdus_delirium
    21.09.2007, 17:07
    Δες τον Εξολοθρευτή ΙΙ, τη φάση που έχουν πάει να ψωνίσουν όπλα στην έρημο.
    Stroumfita456
    21.09.2007, 20:28
    Πιστευω πως εμεις καθοριζουμε την μοιρα μας....!!!!
    punkster
    21.09.2007, 22:34
    Και οχι μονο εμεις καθοριζουμε την μοιρα μας, αλλα και ολοι οι αλλοι!

    Γιατι ολα αυτα τα τυχαια γεγονοτα δεν εξαρτωνται μονο απ τις δικες μας αποφασεις και επιλογες, αλλα και απ τις αποφασεις και τις επιλογες αλλων ανθρωπων!!


    fanis_diathesopoulos_
    22.09.2007, 10:19
    δηλαδη καποιο παιδάκι που γεννιέται στον τρίτο κόσμο κ προσπαθεί να επιβιώσει απο την πρώτη ώρα της ζωής του εχει προδιαγεγραμμένη μοιρα ή την καθορίζει το ίδιο....;;;
    ε,οχι δα!!

    Conspiratus
    22.09.2007, 12:58
    Παράθεση:

    Το μέλος fanis_diathesopoulos_ στις 22-09-2007 στις 10:19 έγραψε...

    δηλαδη καποιο παιδάκι που γεννιέται στον τρίτο κόσμο κ προσπαθεί να επιβιώσει απο την πρώτη ώρα της ζωής του εχει προδιαγεγραμμένη μοιρα ή την καθορίζει το ίδιο....;;;
    ε,οχι δα!!





    Συμφωνω

    punkster
    22.09.2007, 13:14
    Παράθεση:

    Το μέλος fanis_diathesopoulos_ στις 22-09-2007 στις 10:19 έγραψε...

    δηλαδη καποιο παιδάκι που γεννιέται στον τρίτο κόσμο κ προσπαθεί να επιβιώσει απο την πρώτη ώρα της ζωής του εχει προδιαγεγραμμένη μοιρα ή την καθορίζει το ίδιο....;;;
    ε,οχι δα!!




    Το που θα γεννηθει ο καθενας ειναι καθαρα θεμα τυχης!!!

    Και εννοειται οτι αυτο το παιδακι καθοριζει το ιδιο την μοιρα του, οπως καθοριζουν την μοιρα του παιδιου και ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι στον κοντινο ή μακρυτερο περιγυρο. Η μοιρα επισης καθοριζεται και απο εξωτερικους παραγοντες, αλλα αυτο ειναι και παλι θεμα τυχης. Δεν εξαρτωνται ολα μονο απ τις δικες μας αποφασεις, γιατι δεν ειμαστε μονοι σε αυτον τον κοσμο. Πολλες φορες τα συμφεροντα και οι προσδοκιες μας συγκρουονται με τα συμφεροντα και τις προσδοκιες αλλων ανθρωπων.
    Αλλα επειδη πχ γεννηθηκαμε σε τριτοκοσμικη χωρα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να επιρρεασουμε το μελλον μας. Και οταν λεω να επιρρεασουμε το μελλον μας δεν εννοω απαραιτητα προς το καλυτερο ή καποια συνταρακτικη αλλαγη. Αν δεν ειμαστε ανθρωποι του εαυτου μας, τοτε ποιος ειναι ο αφεντης μας??


    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 22-09-2007 13:15 ]


    katerinni
    22.09.2007, 15:16
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΝ punkster


    Conspiratus
    22.09.2007, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος katerinni στις 22-09-2007 στις 15:16 έγραψε...

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΝ punkster





    Ετσι και δει ο punkster οτι την εκανες την καημενη φυλου αρενος....μαυρο φυδι που σε εφαγε....

    --
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙ ΕΥΧΕΣΤΕ...μουχαχαχαχαχαχαχα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 22-09-2007 15:39 ]


    Tren
    22.09.2007, 20:47
    Δεν υπαρχουν συμπτωσεις και τιποτα δεν ειναι τυχαιο .Ολα εχουν μια προκαθορισμενη πορεια.Ακομα και οι δηθεν επεμβασεις στην αλλαγη του πεπρωμενου μας.Κι αυτες μεσα στο σχεδιο.

    Στιγμες που νομιζεις πως τις εχεις ξαναζησει,ανθρωποι που σου φαινονται παραδοξως οικιοι,μερη και τοποι παραξενα γνωριμοι .

    Ο θειος μου εγραψε ενα πολυ ωραιο βιβλιο πριν λιγα χρονια με τιτλο "Η Εξηγηση".

    Θα επανελθω μολις το ξετρυπωσω με καποιες συγκεκριμενες παραθεσεις.

    Ειμαστε ολοι μουρλοσογο δεν ειμαι μονη μου!!!!!!!
    StavmanR
    22.09.2007, 21:58
    OFF TOPIC
    Διόνη, περιμένω τόσο το βιβλίο του θείου σου, όσο και την επόμενη συμπληρωματική έκδοση από εσένα με προφανή τίτλο "...και η επεξήγηση" , στην οποία θα παραθέτεις όσα αποκόμισες από τη ζωή και δεν περιλαμβάνονται στο βιβλίο του θείου.

    Δεν παραθέτω άποψη στο θέμα liza γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχουμε ξανασυζητήσει με άλλες λέξεις παλαιότερα. Είχε σχέση με την τύχη νομίζω...
    Tren
    22.09.2007, 22:22
    Σταυρο θα στο φερω τελη Οκτωβρη που θα ανηφορισω !
    renabill
    28.09.2007, 16:23
    Ειλικρινά δεν ξέρω.Νομίζω και τα δύο.
    alex4you
    28.03.2009, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 22-09-2007 στις 20:47 έγραψε...

    Δεν υπαρχουν συμπτωσεις και τιποτα δεν ειναι τυχαιο .Ολα εχουν μια προκαθορισμενη πορεια.Ακομα και οι δηθεν επεμβασεις στην αλλαγη του πεπρωμενου μας.Κι αυτες μεσα στο σχεδιο.

    Στιγμες που νομιζεις πως τις εχεις ξαναζησει,ανθρωποι που σου φαινονται παραδοξως οικιοι,μερη και τοποι παραξενα γνωριμοι .

    Ο θειος μου εγραψε ενα πολυ ωραιο βιβλιο πριν λιγα χρονια με τιτλο "Η Εξηγηση".

    Θα επανελθω μολις το ξετρυπωσω με καποιες συγκεκριμενες παραθεσεις.

    Ειμαστε ολοι μουρλοσογο δεν ειμαι μονη μου!!!!!!!

    πές του να το εκδόσει ο λιακόπουλος που έχει πείρα σε τέτοια θέματα.Κι αυτός τα ίδια λέει.

    Δηλαδή αν πάω εγώ και κάτσω στην εθνική οδό με πατήσει ένα αμάξι ,είναι η μοίρα μου? δεν το διάλεξα εγώ?


    konvoulis
    28.03.2009, 20:54

    Το δευτερο λεω εγω!!!


    hliaxtidaki
    17.04.2009, 11:00

    την μερα της γεννησης μας για καθέναν υπάρχει συγκεκριμένο και ιδιαίτερο μελάνι , χαρτί και πένα.... δεν ειναι τυχαια...εχουν καποιο σκοπο... και τα γραμματα ειναι συγκεκριμενα.... δλδ με λιγα λογια κατι ανωτερο ελεγχει τη ζωη μας δινοντας μας ευκαιριες συγκεκριμενες...το θεμα ειναι κατα ποσο αξιοποιούμε τις ευκαιριες μας... το δικο μας χερι θα γραψει τα περισσοτερα για τη ζωη μας.... ομως εδω υπαρχει μια παγιδα... καθενας μας εχοντας στο χερι του μια πενα γραφει και στο χαρτι αλλων....ετσι η ζωη μας ειναι στα χερια της ανωτερης δυναμης η οποια θα μας δωσει συγκεκριμενα υλικα και πλαισια... στα χερια τα δικα μας με τα οποια θα γραψουμε οτι θελουμε και στα χερια αλλων.... οι οποιοι μπαινουν στη ζωη μας και μας την ομορφαινουν η τη δυσκολευουν....αυτα... {#emotions_dlg.biggrin}


    alex4you
    24.04.2009, 20:02

    Μόνο που ο χειριστής της ανώτερης πένας είναι η ανορθόγραφος ή πένα του είναι χαλασμένη και γι αυτό μας έκανε τη ζωή.........................πατίνι.

    Δεν πιστεύω αυτά που ακούω


    Spirous
    24.04.2009, 23:03

    Αν υπάρχει Θεός τότε μάλλον τα πράγματα μία είναι μοίρα και μία είναι επιλογές μας. Κανείς δεν ξέρει...


    marakiasteraki
    18.07.2009, 00:47

    Και ποιος σου είπε ότι η μοίρα είναι μονόδρομος και δεν έχει κι άλλους δρόμους - επιλογές για να διαλέξεις τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου; Έμμεσα, θα μπορούσαν να συνδέονται η μοίρα με τις δικές μας επιλογές και να είναι και πολύ σφιχτά δεμένες...