ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιός καθηγητής σας, είτε στο Λύκειο είτε στο πανεπιστήμιο...

    Liza32
    20.09.2007, 00:23
    υπήρξε πρότυπο για σας; Με ποιό τρόπο σας βοήθησε να φτάσετε το στόχο σας; Τι θα του λέγατε σήμερα αν τον συναντούσατε στο δρόμο τυχαία;
    noizreduction
    20.09.2007, 11:37
    Ειχα την τυχη στην Γ Λυκειου να μαθητευσω με εναν τρομερο μαθηματικο στο φροντιστηριο, ο οποιος μου αλλαξε τελειως την εικονα που ειχα για τα μαθηματικα, τη μουσικη και ακομα την ιδια τη ζωη..
    Jimy
    20.09.2007, 12:15
    Και τί δε θά'δινα να ξανα έκανα για μία μέρα την δεύτερη τάξη του Λυκείου,
    Απο καθηγητές έχω δεί αρκετές φορές στο δρόμο κάποιους και περισσότερο απο τον τομέα της δέσμης τότε υπήρχα οι δέσμες,
    νομίζω αυτός που είναι περισσότερο κοντά μου σαν επαφή είναι και ήταν ο καθηγητής των Θρησκευτικών,είναι λίγο περίεργο αν και έδωσα για την πρώτη δέσμη αλλά είχα πάντα μία κοντινότερη ματιά με τον συγκεκριμένο καθηγητή σαν να ήξερε απο πρίν τί ήθελα να του πώ,
    Καλά ήταν

    Spirous
    20.09.2007, 12:51
    Και τι δε θα 'δινα να ξανακάνω μάθημα με την κυρία Ντίνα, την κυρία Πόπη, την κυρία Χαρά και κυρίως με τον κύριο Θανάση... Κατά τ' άλλα ένας βούρκος οι δάσκαλοι και οι καθηγητές στο νότο...
    Termite
    20.09.2007, 13:48
    Γιώργος Μήτσου...

    Μαθηματικός στο φροντιστήριο "Δέσμη" στον Κορυδαλλό....

    Μιλούσε για μαθηματικά και τις φιλοσοφικές επιρροές τους λες και ήταν ο ίδιος ο Θαλής η ο Αριστοτέλης...Δυστυχώς για τα παιδια αυτα...μετα απο 5 χρόνια που τον είχα εγώ στην Β'Λυκείου, διορίστηκε.
    rory166
    20.09.2007, 14:03
    Δεν ξερω ποσο φρονιμο ειναι να αναφερεις ανθρωπους με τα επωνυμα τους εδω περα,εγω λεω να μην το κανω παντως
    Ενας απο τους πιο υπεροχους ανθρωπους που εχω γνωρισει ειναι ο κ.Τακης καθηγητης μου (σε ιδιαιτερο) ο οποιος μου διδασκε,εκτος απο προγραμματισμο,πως να κανω κυκλακια με το τσιγαρο,πως να σηκωνω σουζα τη μηχανη,πως να κατεβαζω μονορουφι μια μισολιτρη μπυρα και αλλα πολλα!!Μπορει απο τη μιαμιση ωρα τη βδομαδα που τον εβλεπα να καναμε μονο 20λεπτα σωστο μαθημα αλλα ο ανθρωπος ειναι χαρισματικος..με εκανε να γραψω τον δευτερο μεγαλυτερο βαθμο μου στις πανελλαδικες,τη στιγμη που με παρελαβε ασχετο εντελως 2μιση μηνες πριν τις εξετασεις!Με τον ανθρωπο αυτο κραταω ακομα στενες επαφες,βγαινουμε για μπυριτσες και χαιρομαι πολυ που δεν ειχα μαζι του μονο "επαγγελματικες" σχεσεις..ειναι ολα τα λεφτα ο ανθρωπος
    να'ναι καλα..
    renabill
    20.09.2007, 14:53
    Η Καθηγήτρια της Βιολογίας στο γυμνάσιο.Με έκανε να λατρέψω τη Βιολογία και τη χημεία.Και μετά ο καθηγητής της οικονομίας στο Λύκειο, που ήταν ο μπαμπάς μιας φίλης μου και τον είχα ιδιαίτερη αδυναμία.Σε αυτόν χρωστάω τη σχολή μου.....
    Φιλιά στον αγαπημένο μου καθηγητή.Να ναι πάντα καλά.

    Είχα και άλλους καλούς καθηγητές που με στιγμάτισαν.Όπου και να ναι τους σκέφτομαι....
    pol-gt
    20.09.2007, 16:56
    Για τους καθηγητές της Πεζοδρομιακής Σχολής του Πανεπιστημίου της Ζωής μετράει η εσώτηση;
    kotsos_007
    20.09.2007, 17:08
    Trimpos Panagiwths............. den tha sunanthsw allon k to kserw.........
    mariza18
    20.09.2007, 17:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 20-09-2007 στις 13:48 έγραψε...

    Γιώργος Μήτσου...

    Μαθηματικός στο φροντιστήριο "Δέσμη" στον Κορυδαλλό....

    Μιλούσε για μαθηματικά και τις φιλοσοφικές επιρροές τους λες και ήταν ο ίδιος ο Θαλής η ο Αριστοτέλης...Δυστυχώς για τα παιδια αυτα...μετα απο 5 χρόνια που τον είχα εγώ στην Β'Λυκείου, διορίστηκε.



    Δεν συγκρίνεται όμως με τον τρελάρα τον Κώστα με το ''ρε χριστιανή/χριστιανέ μου ακόμα δεν καταλαβαίνεις Χριστό με την άλγεβρα να πούμε?''..Όλοι σε αυτο το φροντηστήριο είναι ένας κ ένας Τον Μήτσου δεν τον είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει για τη τρέλα του..
    PAPAZOGLOUFAN
    20.09.2007, 23:22
    τη κυρια ζωη.τη τελεια φιλολογο που μου εμαθε την αληθινη ομορφια
    jacamar
    21.09.2007, 03:03
    καθηγητής και πρότιπο???? που παίζει αυτο??? στο σχολείο που τελείωσα δεν προλαβαιναμε να μετραμε κοτσανες.....
    Peace18
    21.09.2007, 10:29
    Η καλύτερη φιλόλογος και ο πιο γλυκός άνθρωπος ήταν η Κ.Κ.!!! Καθηγήτρια μου στην 1η γυμνασίου! Η σκέψη της στιγμάτισε τη μνήμη μου, αν και ... έφυγε πολύ νωρίς Το Ταξίδι της!...........
    Επίσης μια ακόμη φιλόλογος που έπαιξε μεγάλο ρόλο στις αποφάσεις μου μετά το σχολέιο είναι η Γεωργία... Καθηγήτρια στο φροντ. μου και ερασιτέχνης ηθοποιός!!!........

    demi11
    21.09.2007, 13:57
    Η φιλόλογος που είχα στο γυμνάσιο ήταν (με μία λέξη) φοβερή! εκανε καταπληκτικό μαθημα...(φανταστείτε...θεωρούσα ακόμα και τ αρχαία πολύ ενδιαφέρον μάθημα...) και εκτός απ αυτό ήταν πολύ ξεχωριστός άνθρωπος!Απίστευτη προσωπικότητα! Ένας ακόμα καθηγητής που δεν 8α ξεχάσω ΠΟΤΕ είναι ο μουσικός μου στο γυμνάσιο! Πολυ καλός άνθρωπος και το σημαντικότερο ήταν πολύ κοντα στους μαθητες του...νοιαζόταν πραγματικα!Δυστυχώς όμως πέ8ανε λίγες μέρες πριν ανοίξουν τα σχολεια... δεν 8α τον ξεχάσω ποτέ και σίγουρα είναι ένα πρότυπο για μένα...πάνω απ όλα μας μά8αινε να είμαστε αν8ρωποι και μετα ενδιαφερόταν να μας μάθει μουσική!
    Liza32
    21.09.2007, 15:56
    Τελικά οι φιλόλογοι έχουν μεγάλη πέραση! Λοιπόν παιδιά, και για μένα υπάρχει μια φιλόλογος-πρότυπο, η οποία υπήρξε και πολύ καλή φίλη! Η κυρία Χ.Μ. ήταν, είναι και θα είναι η πιο γλυκιά και ευαίσθητη γυναίκα που γνώρισα ποτέ μου. Έχουμε καιρό να τα πούμε, αλλά την έχω στην καρδιά μου, διότι ήταν εκείνη που με ώθησε να αλλάξω κάποια πράγματα στη ζωή μου και να γίνω καλύτερη!
    kamelia8
    10.01.2008, 22:20
    Παιδιά, υπάρχουν καθηγητές που είναι.... απλώς απίθανοι!
    Δε θα ξεχάσω ποτέ την καθηγήτρια των αρχαίων του φροντιστηρίου Φ.Κ, το φιλόλογο του σχολείου Α.Π και τον φυσικό του φροντιστηρίου Γ.Τ!
    Τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους, αλλά και οι τρεις μου έμαθαν πολλά πράγματα... Όχι τόσο για το μάθημά τους, όσο για τη ζωή!
    Θα μου λείψουν πολύ!
    Αυτοί είναι καθηγητές με την έννοια της λέξης!

    marakiasteraki
    12.01.2008, 15:47
    Πρότυπο για μένα υπήρξε η κυρία Αννυ, η οποία με ώθησε στο να αγαπήσω την μουσική....Η οποία τώρα, αποτελεί μέρος της καθημερινότητας μου.....
    CROSS
    12.01.2008, 16:56
    Είχα μια ιδιαίτερη συμπάθεια στη φιλόλογό μου στο γυμνάσιο,την Εύα Κ.,την περίοδο 1992-95.Δεν την συνάντησα ποτέ ξανά απο τότε,αν και θα το ήθελα πολύ.

    cobal
    12.01.2008, 22:39
    Και εγω μια φιλολογο συμπαθουσα πολυ αλλα για αλλο λογο!!!
    Δε νομιζω οτι καποιος απο τους καθηγητες που ειχα θα μπορουσε να ειναι προτυπο για εμενα
    JaNick
    13.01.2008, 00:15
    Λοιπόν, τον λένε Αντρέα Γκ... Μας κάνει φέτος μαθηματικά κατεύθυνσης... Ειναι κορυφαίος!! Εχει τρελό γέλιο (άθελα του πάντα)... Ο ορισμός της αφασίας...
    Π.Χ: Σβήνει το τσιγάρο ακριβως έξω απο την πορτα ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ...! (καπνιζει ολη την ώρα εν τω μεταξύ)
    Κορυφαίο αποφθεγμα: "Απο την στεναχώρια μου ηπια τόσο πολύ Πεμπτη βράδυ, που ξύπνησα Σάββατο!"..
    Με μια λέξη GizGod!! (απο το επίθετό του)