ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.843 μέλη

    Ποιός καθηγητής σας, είτε στο Λύκειο είτε στο πανεπιστήμιο...

    hartigan
    13.01.2008, 16:23
    ο καθηγητής της Γεωγραφίας που έκανε πάντμ κενά
    oulion
    10.02.2008, 00:14
    Α.Π.
    Γ.Ι.
    Τους συναντώ συχνά...
    Στον έναν απ'τους δύο θα έλεγα ότι είναι ο μόνος λόγος που θα ήθελα να γυρίσω στο σχολείο!
    absurdus_delirium
    10.02.2008, 01:24
    Πρότυπο, όχι.. Ο ένας, μαθηματικός παλιός χίπης (ήταν στο στυγκρότημα The Ahourians) με μακρύ μαλλί και μούσι στο σχολείο, με άφηνε να κοιμάμαι στη δέσμη λέγοντάς του ότι σκέφτομαι. Δεν μου έκανε κακό.. Η άλλη η κα. Καίτη.. Τσιτωμένη γυναίκα (ακόμα είναι τραυματική ανάμνηση το δαχτυλίδι στο τζάμι του παραθύρου της αυλής όταν παρεκτρεπόμαστε "τακ, τακ, τακ: συμμαζευτείτε") η οποία μας είχε πει πως όταν οι Έλληνες είχαν πάρει την Τροπολιτσά, δεν είχαν αφήσει ρουθούνι τούρκικο, συμπεριλαμβανομένων γυναικόπαιδων. Αυτό μου έκανε το κλικ στο πως οι άνθρωποι είναι άνθρωποι και αντιδρούν ανθρώπινα. Και ο Σωτήρης, βεβαίως, παλικάρι από τα λίγα.. Και, βεβαίως, η κα. Σεσίλια, καθηγήτριά μου των αγγλικών από το Χιούστον του Τέξας, πανέμορφος άνθρωπος! Να 'ναι καλά όπου κι αν είναι!
    hartigan
    13.02.2008, 13:04
    O μαθηματικός μας
    PashalinaMakia
    21.02.2008, 22:02
    Καθηγητές που δεν θα ξεχάσω ποτέ!
    Σε όλο το γυμνάσιο είχα έναν μαθηματικό ο οποίος ήταν κάτι σαν θείος μου.Να μην πω πατέρας.Του έλεγα τα μυστικά μου,τα γκομενικά μου,τα προβλήματά μου και επειδή δεν είχε κόρη ήμουν και είμαι η αδυναμία του.Πρόσφατα,(όποτε πάω Αθήνα δεν γίνεται να μην τον δω)που πήγα Αθήνα τον επισκέφθηκα!Μιλάμε μας πήραν τα ζουμιά!Είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις πως κάποιος,αν και δεν υπάρχει συγγένεια σε αγαπά και τον αγαπάς κι εσύ.Με έκανε να μάθω να σκέφτομαι αντικειμενικά και να είμαι βράχος συναισθηματικά.Ο κύριος Παναγιώτης ήταν,είναι και θα είναι δικός μου άνθρωπος.Δεν το συζητάμε!
    Στη Β' Λυκείου,ένας εξαιρετικός καθηγητής Θρησκευτικών(είχε σπουδάσει και ψυχολογία) ήταν πραγματικά ο αγαπημένος πάρα πολλών παιδιών.Ήξερε να μιλάει όπως εμείς και τον καταλαβαίναμε.Και κάτι πιο σημαντικό:μας καταλάβαινε κι εκείνος.Δεν μπορώ να πω πως ήταν πολύ ανοιχτός μαζί μας,αλλά με μια ματιά μπορούσαμε να συνεννοηθούμε πλήρως.Μας είχε δώσει το ελεύθερο να πηγαίνουμε να του μιλάμε ό,τι ώρα γουστάρουμε ενώ βρισκόταν στο σχολείο.Σε κάποια φάση,είχα βρεθεί σε ένα προσωπικό αδιέξοδο κι ήθελα μια αντικειμενική γνώμη.Και πήγα και μιλήσαμε.Ο τρόπος που μιλήσαμε ήταν κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ.Επειδή έχω ένα κόλλημα με την αντικειμενικότητα των γεγονότων και των απόψεων,η συζήτησή μας είναι ορόσημο για μένα.Μέσα σε μια ώρα και κάτι,ο κύριος Γιώργος,μου έδωσε απαντήσεις για μια ζωή.Όταν πήγα και τον είδα,χάρηκε που τον θυμόμουν λέει ακόμη.
    Πώς γίνεται να ξεχάσεις ανθρώπους που έκαναν κάτι μικρό για εκείνους αλλά μεγάλο για εσένα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 21-02-2008 22:03 ]