ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη
    esta
    20.09.2007, 15:55

    ΕΙΝΑΙ η Αμερικανίδα ακτιβίστρια, που στις 16 Μαρτίου του 2003 καταπλακώθηκε από μια μπουλντόζα 60 τόνων, τύπου D9 της εταιρείας Caterpillar, στην πόλη Ράφα της Λωρίδας της Γάζας, καθώς προσπαθούσε, μαζί με άλλους διαδηλωτές, ειρηνικά, να εμποδίσει το τεράστιο αυτό μηχάνημα, που το οδηγούσε, κατόπιν εντολών βεβαίως, Ισραηλινός στρατιώτης, να ισοπεδώσει το σπίτι ενός Παλαιστίνιου φαρμακοποιού. Φορούσε πλαστικό πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλεκάκι και αυτόπτες μάρτυρες είπαν πως δεν υπήρχε περίπτωση ο χειριστής της μπουλντόζας να μην την είχε δει. Παρ' όλα αυτά, δεν σταμάτησε. Πέρασε από πάνω της, ισοπεδώνοντάς την. Ηταν μόλις 23 ετών.

    Η ΙΣΡΑΗΛΙΝΗ κυβέρνηση αρνείται ότι η μπουλντόζα συνέθλιψε την Κόρι και διατείνεται πως σκοτώθηκε από κομμάτια τσιμέντου που έπεσαν επάνω της «καθώς η μπουλντόζα καθάριζε κάτι μπάζα που βρίσκονταν κοντά» και ο χειριστής της, λέει, δεν την είδε. Την περασμένη Δευτέρα, το Ομόσπονδο Εφετείο της Νέας Υόρκης έκρινε πως η οικογένειά της δεν μπορεί να κάνει μήνυση στην αμερικάνικη εταιρεία Caterpillar που κατασκευάζει τη μπουλντόζα που τη σκότωσε, επειδή, βάση του σκεπτικού, μια τέτοια υπόθεση θα έφερνε το δικαστήριο, αναγκαστικά, σε αντιπαράθεση «μ' έναν εκτελεστικό κλάδο της αμερικανικής κυβέρνησης», εκείνον, δηλαδή, της εξωτερικής πολιτικής! Πιο συγκεκριμένα, οι τρεις δικαστές που απέρριψαν το αίτημα της οικογένειας Κόρι, είπαν πως η εκδίκαση μιας μήνυσης εκ μέρους τους εναντίον της Caterpillar, δεν θα μπορούσε να προχωρήσει «χωρίς να διατυπωθούν σοβαρά ερωτήματα, ακόμα και έντονες επικρίσεις, για την ακολουθούμενη πολιτική της κυβέρνησής μας στο Ισραήλ».

    ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ της οικογένειας, που εκπροσωπούν και τις οικογένειες άλλων 4 Παλαιστινίων, που επίσης σκοτώθηκαν από επιχειρήσεις εκκαθαρίσεων που έγιναν από μπουλντόζες της ίδιας εταιρείας, υποστηρίζουν πως η Caterpillar, που πούλησε τα μηχανήματα αυτά στην ισραηλινή κυβέρνηση, «γνώριζε ή όφειλε να γνωρίζει, πως τα μηχανήματά της θα χρησιμοποιούνταν για την κατεδάφιση σπιτιών, κατά σαφή παραβίαση του διεθνούς δικαίου». Η Caterpillar, από την άλλη πλευρά, αναγκάστηκε να παραδεχτεί έπειτα από δημοσιεύματα εφημερίδων, πως οι μπουλντόζες αγοράστηκαν από το Πεντάγωνο, «στο πλαίσιο της πολιτικής παροχής στρατιωτικής βοήθειας των ΗΠΑ προς το Ισραήλ».

    ΑΡΓΑ ένα βράδυ του Απριλίου 2002, πάλι στα ίδια πλαίσια της «εκκαθάρισης εδαφών» από τον ισραηλινό στρατό, μια ίδια μπουλντόζα, τύπου D9, της ίδιας εταιρείας, ισοδέπωσε το σπίτι του Μαχμούτ Ομάρ αλ-Σουμπί, στην πόλη Ναμπλούς της Δυτικής Οχθης. Ισχυρίζεται ότι δεν έλαβε καν προειδοποίηση, με αποτέλεσμα ο πατέρας του, Ουμάρ, οι αδελφές του Φατίμα και Αμπίρ, ο αδελφός του Σαμίρ, η έγκυος νύφη του Ναμπίλα και, τέλος, τα τρία του παιδιά, ηλικίας 4, 7 και 9 ετών, όλοι βρήκαν τραγικό θάνατο.

    Η ΠΩΛΗΣΗ μηχανημάτων από την εταιρεία Caterpillar στο Ισραήλ, μηχανημάτων που χρησιμοποιήθηκαν για να ισοπεδωθούν τα σπίτια απλών Παλαιστινίων και να εκδιωχθούν από τα μέρη τους, προκάλεσε έντονες αντεγκλήσεις ακόμα και στους κόλπους της Εκκλησίας της Αγγλίας, που αποφάσισε πέρυσι να αποσύρει τις επενδύσεις της από κάθε εταιρεία «που κερδοσκοπεί από την ισραηλινή κατοχή των παλαιστινιακών περιοχών». Οπως σημειώνει όμως σε χθεσινό της ρεπορτάζ η εφημερίδα «Γκάρντιαν», η Εκκλησία της Αγγλίας λίγο μετά αποφάσισε να κρατήσει τις μετοχές που έχει στην εταιρεία Caterpillar. Ετσι είναι. Κάθε εταιρεία κοιτάζει το συμφέρον της. Γιατί όχι και η Εκκλησία;

    ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: Από τη νέα θεατρική σεζόν, το ελληνικό κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει, στο θέατρο Φούρνος (Μαυρομιχάλη 168), την παράσταση «Το όνομά μου είναι Rachel Corrie», που βασίζεται στα ημερολόγια και στα κείμενα της Αμερικανίδας ακτιβίστριας.


    Πηγή:ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/09/2007



    επισυναπτόμενα: rachel corrie.jpg 
    esta
    20.09.2007, 15:57


    ...Τα σχόλια δικά σας....
    asxetos
    20.09.2007, 23:21
    Kάποια απο τα τελευταία email της προς τους δικούς της.
    7 Φεβρουαρίου 2003

    Είμαι ήδη στην Παλαιστίνη δύο εβδομάδες και μία ώρα και δεν μπορώ ακόμη να βρω τις λέξεις για να περιγράψω αυτό που βλέπω. Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να σκέφτομαι αυτό που συμβαίνει εδώ όταν κάθομαι να γράψω πίσω στις Ηνωμένες Πολιτείες- έχει να κάνει μ' αυτή την εικονική πρόσβαση στην πολυτέλεια. Δεν ξέρω αν πολλά από τα παιδιά εδώ έχουν γνωρίσει ποτέ ζωή δίχως τρυπημένα από όλμους των τανκ ντουβάρια και χωρίς τους πύργους ενός στρατού κατοχής να τους επιθεωρούν συνεχώς από τους κοντινούς ορίζοντες. Νομίζω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, ότι ακόμη και για τα πιο μικρά παιδιά η ζωή εδώ δεν είναι όπως η ζωή οπουδήποτε αλλού.. Αρχίζω μόλις να μαθαίνω, μέσω μιας απ' ότι φαίνεται πολύ έντονης δοκιμασίας, για την ικανότητα των ανθρώπων να οργανώνονται όταν δεν τους δίνεται καμιά πιθανότητα, να αντιστέκονται όταν δεν τους δίνεται καμιά πιθανότητα.

    Ρέιτσελ

    20 Φεβρουαρίου

    Μαμά, …Παραμένω τοποθετημένη στη Ραφάχ για την ώρα, κανένα σχέδιο για κατεύθυνση βόρεια. Αισθάνομαι ακόμη σχετικά ασφαλής και νομίζω ότι στο ενδεχόμενο εισβολής μεγάλης κλίμακας ο μεγαλύτερος κίνδυνος που με απειλεί θα είναι η σύλληψη…

    Ρέιτσελ

    27 Φεβρουαρίου

    Σ' αγαπώ. Αλήθεια μου λείπεις. Είχα τους χειρότερους εφιάλτες, τανκ και μπουλντόζες έξω από το σπίτι με εσάς και εμένα μέσα. Μερικές φορές η αδρεναλίνη ενεργεί για εβδομάδες σαν αναισθητικό μέχρι που, το απόγευμα ή τη νύχτα, ανεβαίνει απότομα, λίγο πάλι στην πραγματικότητα της κατάστασης. Φοβάμαι αληθινά για τους ανθρώπους εδώ…Τα σπίτια που καταστράφηκαν στη Ραφάχ από την αρχή αυτής της Ιντιφάντα έχουν ανέβει στα περίπου εξακόσια, στις περισσότερες περιπτώσεις ανθρώπων χωρίς κάποια σχέση με την αντίσταση, ανθρώπων που έτυχε απλά να ζουν κατά μήκος του συνόρου. Τα περισσότερα είναι σπίτια προσφύγων…Τι θα έκαναν και κάποιοι από μας όταν θα έβλεπαν κάθε ευημερία αλλά και τις ζωές τους να στραγγαλίζονται χωρίς τέλος, όταν θα έπρεπε να ζήσουν τα παιδιά τους σε ένα μέρος που συρρικνώνεται συνεχώς, όταν θα γνώριζαν από προηγούμενη εμπειρία ότι στρατιώτες, τανκ και μπουλντόζες μπορεί να έρχονταν γι αυτούς οποιαδήποτε στιγμή-αυτός ίσως να ήταν ένας κάπως λιγότερο άσπλαχνος θάνατος από τη λιμοκτονία, τον χρόνιο υποσιτισμό, την δηλητηρίαση από την εξάρτηση από πηγάδια μακριά από τους καταυλισμούς με κακή ποιότητα νερού, την έλλειψη κάθε μέσου οικονομικής επιβίωσης και το γκρέμισμα των σπιτιών; Τι θα κάναμε αν έρχονταν και μας κατέστρεφαν όλα τα θερμοκήπια που είχαμε κοπιάσει καιρό να καλλιεργήσουμε, χτυπώντας μάλιστα κάποιους και αιχμαλωτίζοντας μας με 149 ανθρώπους για αρκετές ώρες; Δε νομίζετε ότι θα δοκιμάζαμε και κάπως πιο βίαια μέσα για να προστατέψουμε τα απομεινάρια των θερμοκηπίων;…Το σκέφτομαι αυτό περισσότερο όταν βλέπω κατεστραμμένα περιβόλια, θερμοκήπια και καρποφόρα δένδρα, χρόνια δηλαδή φροντίδας και καλλιέργειας. Σκέφτομαι εσένα και πόσον καιρό χρειάζεται για να κάνεις κάτι να μεγαλώσει, τι αγώνα με αγάπη που απαιτεί! Νομίζω τελικά ότι όλοι οι άνθρωποι που θα βρίσκονταν σε παρόμοια θέση θα υπεράσπιζαν τους εαυτούς τους όσο καλύτερα μπορούσαν. Αυτό θα έκανε ο Θείος Κρέιγκ. Αυτό μάλλον θα έκανε η Γιαγιά. Αυτό νομίζω θα έκανα εγώ.… Δυσκολεύομαι πια. Νοιώθω αδιάκοπα ένα σφίξιμο στο στομάχι από το να με φροντίζουν συνέχεια, με τόση γλύκα, άνθρωποι που στέκονται αντιμέτωποι με την καταστροφή. Κατανοώ ότι από εκεί όλα φαίνονται υπερβολικά. Ειλικρινά, πολλές φορές μου φαίνεται εξωπραγματικός ο συνδυασμός της χωρίς όρια ευγένειας των εδώ ανθρώπων με τα συντριπτικά τεκμήρια της σχεδιασμένης καταστροφής της ζωής τους. Δεν μπορώ πραγματικά να πιστέψω ότι αυτό μπορεί να συμβαίνει στον κόσμο χωρίς ένα μεγαλύτερο ξεσηκωμό…Όταν θα γυρίσω από την Παλαιστίνη θα έχω πιθανόν εφιάλτες και μια συνεχή ενοχή για το ότι δεν θα είμαι εδώ-θα τα αξιοποιήσω όμως για περισσότερη δουλειά. Το να έλθω εδώ είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει ποτέ. Αν λοιπόν αρχίσω να ακούγομαι σαν τρελή ή αν ο ισραηλινός στρατός διακόψει την ρατσιστική τάση του και αρχίσει να τραυματίζει και λευκούς, απόδωσέ το αποκλειστικά στο ότι βρίσκομαι στη μέση μιας γενοκτονίας, την οποία έμμεσα υποστηρίζω και για την οποία η κυβέρνησή μου είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη. Σας αγαπώ, κι εσένα και τον Μπαμπά…

    Ρέιτσελ

    28 Φεβρουαρίου

    Με βοηθούν αλήθεια οι λέξεις από σένα και από άλλους ανθρώπους που νοιάζονται για μένα… Μπορείς να ακούς πάντα τα τανκ και τις μπουλντόζες να περνούν, αλλά όλοι αυτοί οι άνθρωποί εδώ είναι ανυπόκριτα κεφάτοι μεταξύ τους και με μένα…. Είναι ένα καλό παράδειγμα του πως πρέπει να το αντιμετωπίζεις στην μακρά διάρκεια…Μακάρι να μπορούσες να γνωρίσεις αυτούς τους ανθρώπους. Ίσως, ελπίζω, κάποια μέρα. Σ' αγαπώ.

    Ρέιτσελ

    Ενα βίντεο που δείχνει καρέ καρέ τη δολοφονία της.


    Η Ρέιτσελ όταν ήταν 10 ετών.



    Hastaroth
    21.09.2007, 00:01
    Κι'επειδή ένα λατινικό ρητό λέει "audiantur et altera pars",δηλαδή "ν'ακούσουμε και την άλλη πλευρά",ρίξτε μιά ματιά σ'αυτά τά sites:

    www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/myths/mf24.html#p

    hnn.us/articles/42227.html

    www.omdurman.org/ISM/

    www.peacewithrealism.org/corrie.htm

    Εκτός,βέβαια,άν γιά εσάς η "άλλη πλευρά" έχει πάντα άδικο.....

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-09-2007 00:02 ]


    esta
    21.09.2007, 14:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21-09-2007 στις 00:01 έγραψε...

    Κι'επειδή ένα λατινικό ρητό λέει "audiantur et altera pars",δηλαδή "ν'ακούσουμε και την άλλη πλευρά",ρίξτε μιά ματιά σ'αυτά τά sites:

    www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/myths/mf24.html#p

    hnn.us/articles/42227.html

    www.omdurman.org/ISM/

    www.peacewithrealism.org/corrie.htm

    Εκτός,βέβαια,άν γιά εσάς η "άλλη πλευρά" έχει πάντα άδικο.....

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-09-2007 00:02 ]




    Συγγνώμη αλλά δεν μου ανοίγουν τα links που έβαλες!!Και φυσικά δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις και δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει.

    ...κόλαση υπάρχει μόνο για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 21-09-2007 14:14 ]


    Hastaroth
    21.09.2007, 15:49
    Σέ μένα ανοίγουν μιά χαρά πάντως.

    Καί τά δοκίμασα μάλιστα μόλις έβαλα το μήνυμα.

    Ξαναπροσπάθησε...

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-09-2007 15:50 ]


    Zefuros
    21.09.2007, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21-09-2007 στις 00:01 έγραψε...

    Κι'επειδή ένα λατινικό ρητό λέει "audiantur et altera pars",δηλαδή "ν'ακούσουμε και την άλλη πλευρά",ρίξτε μιά ματιά σ'αυτά τά sites:

    www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/myths/mf24.html#p

    hnn.us/articles/42227.html

    www.omdurman.org/ISM/

    www.peacewithrealism.org/corrie.htm

    Εκτός,βέβαια,άν γιά εσάς η "άλλη πλευρά" έχει πάντα άδικο.....

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-09-2007 00:02 ]





    Ουτε εμενα μου ανοιγουν...
    asxetos
    21.09.2007, 16:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21-09-2007 στις 00:01 έγραψε...

    Κι'επειδή ένα λατινικό ρητό λέει "audiantur et altera pars",δηλαδή "ν'ακούσουμε και την άλλη πλευρά",ρίξτε μιά ματιά σ'αυτά τά sites:

    www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/myths/mf24.html#p

    hnn.us/articles/42227.html

    www.omdurman.org/ISM/

    www.peacewithrealism.org/corrie.htm

    Εκτός,βέβαια,άν γιά εσάς η "άλλη πλευρά" έχει πάντα άδικο.....

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-09-2007 00:02 ]






    Ωραια τα λενε τα καθεστηκυια μεσα. Η αλήθεια είναι καταγεγραμμένη. Και δεν αμφισβητείται. Τώρα για το πόσο η μέθοδος της Ρέιτσελ και η μορφή αγώνα που έκανε είναι σωστή, θα σου απαντήσω οτι σίγουρα ήταν αποτελεσματική και αρκετά σοβαρή.
    Το πώς μπορεί να δεί κάποιος την μορφή αγώνα κάποιου άλλου είναι καθαρά θέμα αντίληψης και ίσως βιωματικών καταστάσεων.
    Η προσωπική μυθολογία του καθενός είναι προσωπική, και αφορά τον ίδιο καταρχήν.
    Πάντως σίγουρο είναι οτι η δράση της δεν απορρίφθηκε απο κανέναν έως σήμερα.