ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη

    ο Κόσμος Είναι Τόσο Μικρός ετσι;

    filosofiki
    20.09.2007, 22:32
    πρόσφατα έμαθα από τρίτο άτομο κάτι φρικτό που λιγάκι αλλάζει την κοσμοθεωρία μου.... μου είπαν ψέμματα μέσα στη μούρη μου και νόμιζαν ότι δε θα μαθαινα τίποτα..... όμως ο κόσμος είναι τόσο μικρός και τα έμαθα όλα με λεπτομέρειες.... πείτε δικες σας εμπειρίες να μη νίωθω τόσο μόνη στον κόσμο αυτό...........
    Stroumfita456
    20.09.2007, 22:44
    Φιλοσοφική μου,ο κοσμος ειναι γεματος απο "τριτα"ατομα.....Ακομα και αυτοι που νομιζεις για φιλους σου σε θάβουν πίσω απ την πλατη σου.....οσο για την δική μου εμπειρια???Η κολλητη μου(απο το δημοτικο)με θαβε σε ολους μου τους γνωστους γενικα σε ολο το σχολειο....ελεγε οτι της κατεβαινε στο κεφαλι και ολοι την πιστευαν επειδη εκανε παρεα μαζι μου και λεγανε"για να τα λεει αυτη που ειναι και ολη μερα μαζι της κατι θα ξερει"...!Τελος παντων δεν το περιμενα ποτε αυτο αλλα να που εγινε....γκρεμιστηκε ολος ο κοσμος μου.......τωρα πια οι φιλοι μου ειναι μονο γνωστοι και τιποτα παραπανω...!

    oneirofermenos
    20.09.2007, 23:11
    Καλησπέρα. Δεν ξέρεις φίλτατη filsofiki μου πόσες φορές έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση. Να χάνω δηλαδή τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου όταν μου συμβαίνει κάτι που ειλικρινά δεν θα περίμενα να συμβεί γιατί απλά είχα εμπιστοσύνη σε κάποια άτομα ή γεγονότα. Αν δεν παρερμηνεύω τις σκέψεις σου...
    Δεν ξέρω αν είναι παρεμφερής κατάσταση με τη δική σου η δική μου...
    Σκέψου μόνο... να έχεις μία σχέση, να είσαι κλειστός εκ φύσεως άνθρωπος, καλός ή κακός νά δένεσαι με αυτό το άτομο που έχεις δίπλα σου, να συμφωνείτε σε πολλά -αν όχι σε όλα-, το ταίρι σας να κάνει σχέδια για τα χρόνια μετά που θα είστε μαζί.
    Εσείς από τον χαρακτήρα σας να μην πιστεύετε στα μεγάλα λόγια, απλά να τα ακούτε υπομονετικά.Να νιώθετε για τον άλλον πραγματική αγάπη, όχι μόνο έρωτα πλέον. Μα το σημαντικότερο να ξέρετε -όσο αυτό είναι εφικτό- και να νιώθετε πως και ο άλλος σας αγαπά...
    Και μέσα σε όλα αυτά αφού για κάποιον λόγο χωρίζετε, μετά από έναν μήνα μαθαίνετε από την κολλητή σας φίλη ότι ήξερε τόσο καιρό ότι η κοπελιά σας δεν ήταν αποκλειστικά δικη σας...
    Πείτε μου πως θα αισθανόσασταν...
    Το ήξερε τόσο καιρό και δεν σας το έλεγε για να μην σας χαλάσει την σχέση (μα ποια σχέση?). Και η κοπελιά σας έλεγε τόσα και έδειχνε τόσα μα από την άλλη...

    Γι' αυτό σου λέω κορίτσι μου...
    Κανείς δεν είναι όπως φαίνεται...
    Το βαθύτερο μετράει...
    Το ψέμα και η κοροιδία όταν δεν τα προκαλείς και παρ' όλα αυτά σε καταδιώκουν είναι ψυχοφθόρα ...
    Μα τι να κάνεις?
    Πληγώνεσαι μα συνεχίζεις...
    Απλά να προσπαθείς να διαλέγεις ανθρώπους...
    demi11
    21.09.2007, 17:13
    Ένα μόνο πράγμα θα σου πω...δεν αξίζει να στενοχωριέσαι για τίποτα και για κανέναν!...Η ζωή είναι μικρή και ζούμε μόνο μια φορά!Δεν αξίζει λοιπόν να χαραμίζεσαι για άτομα που (προφανώς) δεν τ αξίζουν! Ζήσε την κάθε στιγμή όπως εσύ θες και πάνω απ όλα παίρνα καλά! Αναποδιές, προβλήματα και στενοχώριες θα υπάρξουν πολλές αλλά όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι δεν αξίζει να σκας για τίποτα τόσο το καλύτερο για σένα...
    fragile1986
    21.09.2007, 18:01
    ειλικρινά λυπαμαι για οτι σου συνεβη και ειλικρινα σε καταλαβαινω πως νιωθεις!ομως καρδουλες μου διαφωνω καθετα στο οτι δεν αξιζει να καθομαστε να χαλιομαστε για καποιον!για παραδειγμα εγω η ιδια,μπορω να δωσω την ιδια μου την ζωη για καποιον φιλο(μην μιλησω φυσικα για τον ιδιο μου τον συντροφο ετσι?).
    παιδακια μου καλα δεν πιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν αξιζουν!
    οσο και ασχημα να μας εχουν φερθει!πειτε τους ανοητους,ζηλιαρηδες κτλ αλλα οχι οτι δεν αξιζουν!εχω πληγωθει απο φιλη που την ειχα σαν αδερφη μου,και ομως ο,τι και αν εκανε εγω εχω σβησει τα αρνητικα και εχω να θυμαμαι μονο τις καλες μας στιγμες!αφηστε τους να φυγουν μακρια μας,αφηστε τους να μας πληγωσουν,μην πεσετε και σεις στο ιδιο επιπεδο βριζοντας τους,καποια στιγμη,γιατι ετσι ειναι η ζωη,θα καταλαβουν τι ειχαν και τι εχασαν!!στεναχωριεμαι να ακουω ατομα να λενε "δεν αξιζει"!
    ολοι μας αξιζουμε!η προσωπικη μου ανταμοιβη(με τη καλη την εννοια ο ορος),οταν κερδιζω την εμπιστοσυνη καποιου ατομο που εχει "κλειστει" λογω ατομων που δεν αξιζαν ξερετε ποια ειναι?το χαμογελο του!το να μου λεει "σε ευχαριστω που εισαι εδώ".
    μην μου κλεινεστε!
    ανοιχτειτε..
    οπλιστειτε οσο καλα μπορειτε αλλα δωστε ευκαιριες στον αλλον!
    φιλικα...
    Liza32
    21.09.2007, 18:12
    Πράγματι ο κόσμος είναι τόσο μικρός! Εγω πριν ενα χρόνο έμαθα, οτι κάποιοι οργάνωσαν ολόκληρη συνωμοσία εναντίων μου, μόνο και μόνο για να καλύψουν τα δικά τους λάθη, και να βγούν λάδι! Και το χειρότερο; Ζούν στην ίδια πόλη με μένα! Και μάλιστα τους καλύπτουν κιόλας, επειδή είναι συγγενείς γνωστών μου!

    Η αγάπη όλα τα ανατρέπει όλα τα μπορεί!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 21-09-2007 18:14 ]


    roubas
    28.09.2007, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 20-09-2007 στις 22:32 έγραψε...

    πρόσφατα έμαθα από τρίτο άτομο κάτι φρικτό που λιγάκι αλλάζει την κοσμοθεωρία μου.... μου είπαν ψέμματα μέσα στη μούρη μου και νόμιζαν ότι δε θα μαθαινα τίποτα..... όμως ο κόσμος είναι τόσο μικρός και τα έμαθα όλα με λεπτομέρειες.... πείτε δικες σας εμπειρίες να μη νίωθω τόσο μόνη στον κόσμο αυτό...........



    Κοιτα να δεις?
    Ευχομαι να μου σου ξανασυμβει κατι αντιστοιχο..
    demi11
    28.09.2007, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος fragile1986 στις 21-09-2007 στις 18:01 έγραψε...

    ειλικρινά λυπαμαι για οτι σου συνεβη και ειλικρινα σε καταλαβαινω πως νιωθεις!ομως καρδουλες μου διαφωνω καθετα στο οτι δεν αξιζει να καθομαστε να χαλιομαστε για καποιον!


    τι...δηλαδή υποστηρίζεις ότι όταν ο άλλος σε έχει προδώσει και δεν έχει κανει καμία προσπάθεια να επανορθώσει ή να σου δείξει με κάποιον τρόπο ότι έχει μετανιώσει συνεχίζεις να ασχολείσαι και να χαλάς τ κέφι σου?Εγώ προσωπικα δεν θα το κανα...
    Υπάρχουν άνθρωποι που η αδιαφορία είναι ότι καλύτερο μπορείς να δείξεις!