ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη
    nnektar
    21.09.2007, 05:04
    Γεια σας,

    είμαι καινούρια εδώ και μεταφράστρια. Από μια σύντομη ματιά που έριξα, υπάρχουν πολλοί, καλοί γνώστες της μουσικής ορολογίας, οπότε ελπίζω ότι θα μπορέσετε να με βοηθήσετε.
    Αν πρέπει να μεταφέρω το θέμα σε άλλη ενότητα του φόρουμ, παρακαλώ ενημερώστε με!
    Επί του θέματος:
    μεταφράζω ένα DVD που αφορά τους The Who και χρειάζομαι βοήθεια με τους παρακάτω όρους:
    Ελπίζω να μη σας αποθαρρύνει το μεγάλο κείμενο. Προσπαθώ να δώσω επεξηγήσει όπου υπάρχουν. Έστω και μία απάντηση να μου δώσετε θα με βοηθήσετε πάρα πολύ!

    1- lead (εμφανίζεται ως 'lead bass', 'lead drums', 'lead vocals'). Μπορώ να βάλω 'πρώτος/η'; δηλ. πρώτο μπάσο, πρώτη φωνή κ.λπ.

    2- guitar jazz : πώς σας φαίνεται το κιθαριστική τζαζ;

    3- flourishes: (αναφέρεται στον κιθαρίστα, με σημείωση: the same chord played numerous times in rapid succession to embellish and deepen a particular passage)

    4- crash chords: (με σημείωση: a chord played aggressively and powerfully, with excessive force used to produce an exaggeratedly metallic, powerful sound)

    5- sequencing: (με σημείωση: use of a machine to play a preprogrammed series of notes, either once or repetitively, depending on individual preference)

    6- fingerpicking: (αναφέρεται στον κιθαρίστα)

    7- doing the windmills: (αναφέρεται στον κιθαρίστα με σημείωση: strumming the strings exaggeratedly, swinging his arm round and round like a windmill (trademark Townshend guitar-playing style)

    8- main riff

    9- third: (στη φράση ""That doesn't sound right. Take out the third...", με σημείωση: third = the third element of a musical scale, used in chord construction.)

    10- chord: (στη φράση: what he doesn't understand is the third is, It's the really pretty note in a chord and it's one that The Who dropped.) Μήπως εδώ είναι η συγχορδία;

    11- overdubbing: (στη φράση: He would do all the parts, overdubbing it in his own little studio, on his own, and then present a finished demo.)

    12- track: (στη φράση: And very often, even when we did stuff where Pete had written something on a synthesizer, which was the basic track, which was the rhythm of the basic track, I would play that in to them on earphones, and they would perform live as a band to that.)

    13- piece: (στη φράση: It's as if you had a 106-piece orchestra on stage...) Εδώ σημαίνει 106 όργανα;

    14- double bass drum

    15- downbeats (για ντραμς)

    16- stand-up bass: μήπως είναι το κοντραμπάσο;

    17- rolling (για ντραμς)

    Ευχαριστώ πολύ!

    anastasiastavroulaki
    21.09.2007, 10:20
    Αγαπητή nnektar,

    θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω αν και δεν είμαι πολύ ειδική στην ορολογία!

    Λοιπόν για τη λέξη:

    1) lead= στις συμφωνικές ορχήστρες έχει την έννοια του εξάρχων, αλλά για rock band νομίζω ότι το "πρώτος" που επέλεξες μπορεί να περάσει.

    2) guitar jazz= δεν αναφέρεις την πρόταση που περιέχει αυτό τον όρο, γι΄αυτό υποθέτω ότι μπορεί να είναι κάποιο είδος κιθάρας (δεν παίζω κιθάρα) ή μπορεί να εννοεί ότι ο κιθαρίστας παίζει σε στυλ jazz. Το "κιθαριστική jazz" δεν το έχω ξανασυναντήσει σαν όρο (μπορεί όμως και να κάνω λάθος).

    3) flourishe= διανθίζω

    4) crash chords= χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρη γι' αυτόν τον όρο νομίζω ότι εννοεί ότι η συγχορδία παίζεται χτυπώντας ο κιθαρίστας με την παλάμη ή την πένα πολύ άγρια τις χορδές.

    5) sequencing= από ότι κατάλαβα πρόκειται για κάποιο εξάρτημα της ηλεκτρικής κιθάρας που επιτρέπει στον κιθαρίστα να παίζει μια αλληλουχία νοτών προγραμματισμένη από πριν.

    6) fingering= δακτυλισμός (που επιλέγει ο κιθαρίστας για να παίξει ένα καμμάτι)

    7) windmills = κυριολεκτικά σημαίνει "ανεμόμυλοι", μουσικά κατάλαβα ότι είναι η κίνηση των χεριών που κάνουν οι κιθαρίστες των rock συγκροτημάτων (φαντάσου τον elvis). Λυπάμαι δεν ξέρω πως να στο περιγράψω καλύτερα!

    8) Λυπάμαι δεν το γνωρίζω.

    9) third= είναι το διάστημα 3ης.

    10) chord= συγχορδία

    11) Λυπάμαι δεν το γνωρίζω.

    12) track= μουσικό κομμάτι

    13) piece= έτσι όπως υπάρχει μέσα στην πρόταση σημαίνει όργανο (έχει όμως και άλλες ερμηνείες)

    14) Λυπάμαι δεν το γνωρίζω.

    15) Λυπάμαι δεν το γνωρίζω.

    16) Δεν νομίζω ότι σημαίνει κοντραμπάσο αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρη! (Κοντραμπάσο στα αγγλικά= doudle bass και στα ιταλικά= contra bass ή σκέτο bass)

    17) rolling= στα ελληνικά έχει επικρατήσει η ιταλική ορολογία που είναι "ρούλο", για να σε κάνω να καταλάβεις πρόκειται για τη πολύ γρήγορη εναλλαγή των δύο μπαγκετών ενός ντράμερ πάνω στο όργανο (φαντάσου πως βρίσκεσαι σε ένα τσίρκο και αρχίζει η παράσταση- δεν ξέρω πως αλλιώς να στο περιγράψω)

    Ελπίζω να σε βοήθησα!

    nnektar
    21.09.2007, 10:34
    Σ' ευχαριστώ πολύ Αναστασία. Με βοήθησες πάρα πολύ!
    vouliakis
    21.09.2007, 11:05
    1. Ο εξάρχων, ο πρώτος. Για ροκ κλπ θα το άφηνα αμετάφραστο: lead
    2. Πρέπει να διαβάσω όλη την πρόταση για να καταλάβω. «Τζαζ με κιθάρες», ίσως?
    3. Ίσως έχει να κάνει με τη φιοριτούρα (διάνθισμα).
    4. Πρέπει να διαβάσω όλη την πρόταση για να καταλάβω. Μάλλον εννοεί κάποιου είδους power chords (δίχως την τρίτη νότα από τη θεμέλιο της συγχορδίας).
    5. Ο προγραμματισμός και η εργασία με τα sequencers: μηχανήματα (hardware sequencers) ή προγράμματα (όπως το Cubase). Θα άφηνα τον όρο αμετάφραστο.
    6. Η τεχνική fingerpicking. Ο κιθαρίστας «φοράει» στα δάκτυλα κάποια ειδικά πεννάκια. (Αμετάφραστο.)
    7. doing the windmills: οι χαρακτηριστικές κινήσεις του δεξιού χεριού του Pete Townsent των Who όταν παίζει κιθάρα.
    8. Κυρίως ριφ. Το βασικό ριφ. (Ριφ: μελωδική και ρυθμική φράση που επαναλαμβάνεται συνεχώς)
    9. Η τρίτη νότα της συγχορδίας (ο τρίτος φθόγγος από τον θεμέλιο φθόγγο της συγχορδίας)
    10. Συγχορδία, ακόρντο.
    11. Θα άφηνα τον όρο αμετάφραστο. Τεχνική της πολυκάναλης ηχογράφησης. Με απλά λόγια: προσθέτεις ήχους σε κάποιους ήδη ηχογραφημένους.
    12. Κανάλι, στην πολυκάναλη ηχογράφηση (multitrack recording).
    13. Ορχήστρα με 106 μέλη.
    14. Πρέπει να διαβάσω όλη την πρόταση για να καταλάβω. Double bass είναι το κοντραμπάσο.
    15. Το ισχυρό μέρος του μέτρου (η θέση). Το ασθενές ονομάζεται upbeat (άρση).
    16. Πρέπει να διαβάσω όλη την πρόταση για να καταλάβω.
    17. Τεχνική στο ταμπούρο. Roll, ρούλος.

    lewis
    21.09.2007, 12:29
    Καλημέρα εγώ θα σου πω μόνο γι αυτά που δεν έχεις απάντηση.
    Στο 14)double bass drum σημαίνει αυτό που έχουν οι drumer και παίζουν δύο
    μπότες στην ίδια κάσα.(κοινός δύμποτο)δηλαδή είναι κάτι που αναφέρετε στα τύμπανα και μόνο.
    Και στο 16)stand-up bass είναι το κόντρα μπάσσο.



    επισυναπτόμενα: dimpoto.jpg 
    ogyon21
    25.09.2007, 17:23
    Παράθεση:

    Το μέλος lewis στις 21-09-2007 στις 12:29 έγραψε...

    Καλημέρα εγώ θα σου πω μόνο γι αυτά που δεν έχεις απάντηση.
    Στο 14)double bass drum σημαίνει αυτό που έχουν οι drumer και παίζουν δύο
    μπότες στην ίδια κάσα.(κοινός δύμποτο)δηλαδή είναι κάτι που αναφέρετε στα τύμπανα και μόνο.
    Και στο 16)stand-up bass είναι το κόντρα μπάσσο.







    μιας και οσοι θα σχολιασουν την προταση , μαλλον θα ειναι ντραμερς, το Διμποτο καλο ειναι να μην το γραψεις.. Δικασο ειναι το double bass drum, ενω σε αλλη περιπτωση θα μπορουσες να το πεις και διπλοπεταλο.. Αλλα "Δικαση" (δυο κασες) ειναι το πιο πρεπον..

    Κι αυτο γιατι την εποχη των Who δεν υπηρχε ακομη το διπλοπεταλο, και πεζαν με δικαση.. (Χαρακτηριστηκα κατι αντιστοιχο φαινεται στο Clip Metallica-One)
    nnektar
    25.09.2007, 19:38
    Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους όσοι βοήθησαν. Έχω παραδώσει τη δουλειά και ελπίζω αν πέσει στα χέρια σας το DVD να το απολαύσετε χωρίς να βρείτε πολλές πατάτες!

    bleedingrose
    25.05.2010, 13:50

    Καλησπέρα σε όλους,{#emotions_dlg.biggrin}

    με αφορμή το θέμα που έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια...

    στέλνω μήπως μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει όσον αφορα την μουσική ορολογία..!

    υπάρχει κάποιο βιβλίο ή link που μπορώ να βρώ στο internet και να βρω μουσικούς όρους?απλά είδα ότι εδώ έχει ορισμένες ορολογίες!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων{#emotions_dlg.beer}


    inkve
    25.05.2010, 16:36

     

    καλησπερα...επειδη το μηνυμα θα ειναι αναγκαστικα μεγαλο μπαινω κατευθειαν στο θεμα

    1)ο κυριως κιθαριστας..αυτος που αναμεσα σε δυο κιθαρες σε μια μπαντα αναλαμβανει τα περισσοτερα σολο εκτος ρυθμικα...αν βεβαια υπαρχει μονο ενας κιθαριστας τοτε ειναι lead ετσι κι αλλιως,,,κυριως ο ορος για κιθαριστες υσχιει

    2)ισως να αναφερεται σε καποια σημεια των who που ο townsent τζαζιζει λιγο το παιξιμο του

    3)συμφωνα με την εξηγηση που ειχε απο κατω οπως η ιδια λες θελει να τονισει-διανθισει καποιο συγκεκριμενο θεμα στο κομματι( to embellish and deepen a particular passage)παιζωντας συνεχως και γρηγορα την ιδια συγχορδια( the same chord played numerous times in rapid succession)

    4) a chord played aggressively and powerfully, with excessive force used to produce an exaggeratedly metallic, powerful sound.....απο την μεταφραση καταλαβαινω οτι crash chord μπορει να χαρακτηριστει οποιαδηποτε συγχορδια αρκει να παιχτει αρκετα δυνατα και επιθετικα ωστε να παραγει εναν υπερβαλων μεταλλικο και δυνατο ηχο..!!ειναι αστειο ετσι οπως τα γραφουν!!τελος παντων ο πιο σωστος ορος ειναι power chords(οταν φτασουμε στο 10 θα εξηγησω)

    5)sequencing σημαινει οταν βαζεις καποιο τεχνικο μεσο να  αναπαραγει επαναλαμβανομενα καποιο ρυθμικο η μελωδικο μοτιβο που εχεις γραψει....φυσικα δεν σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να το κανει μηχανημα...ενα ρυθμικο η μελωδικο μοτιβο που επαναλαμβανεται μπορει και ο μουσικος να το πετυχει...οταν π.χ ακους ραπ sequence ακους,,,το ρυθμικο μοτιβο επαναλαμβανεται συνεχως

    6)fingerpicking..οταν παιζεις με δαχτυλα...οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω συχνα και με βοηθηματα απο καποια <<ψευτικα νυχια>>...ο ορος αυτος χρησιμοποιειται κυριως στην ηλεκτρικη κιθαρα επειδη ειναι πολυ πιο συνηθισμενο οι κιθαριστες να παιζουν με πεναWink

    7)doing the windmills...χαρακτηριστικη κινηση-εφευρεση του townsent(αυτος την εκανε πρωτος) που τεντωνε το χερι και το κουναγε γυρω γυρω σαν ανεμομυλος χτυπωντας φυσικα και τις χορδες στο περασμα του!!!

    8)το κυριως θεμα ενος ροκ κομματιου που επαναλαμβανεται συχνα και πανω σε αυτο συνηθως εξελισεται και η περαιτερω συνθεση...π.χ πως αρχιζει το smoke on the water των purple??ε αυτο ειναι το main riff του κοματιου Wink

    9)οπως πολυ σωστα γραφτηκε παραπανω η τριτη νοτα απο την θεμελια νοτα της συγχορδιας....That doesn't sound right. Take out the third...",...αν θες μπορεις να μην την παιξεις καθολου...βεβαια μονο ασχημα δεν ακουγεται αλλα οντως χρησιμευει και μαλιστα ΠΑΡΑ πολυ αν παιζεις ροκ

    10)It's the really pretty note in a chord and it's one that The Who dropped.....οταν δεν παιζεις την τριτη νοτα που ειναι και αυτη που χαρακτηριζει την συγχορδια απο αποψη ποιοτητας(ματζορε η μινορε,για αυτο και πιο μελωδικη)κατευθειαν γινεται διαστημα πεμπτης,,,,τα διαστηματα πεμπτης λοιπον στο ροκ ονομαζονται power chords η λογικα και crash chords οπως ειπες παραπανω...επειδη λοιπον οι who γουσταραν να ακουστουν παραπανω επιθετικοι απλα παιζανε power chord(πεμπτες)

    11)overdubbing:πολυκαναλη ηχογραφηση...καμια φορα με το overdubbing εννοουν και το ξαναγραψιμο ενος οργανου πανω στο ηδη ηχογραφημενο

    12)track...οι πολυ απλοι <<οδηγοι>>σε καποιο κομματι...πριν ηχογραφηθει καποιο κομματι υπαρχουν καποια basic tracks με την βασικη ιδεα,μελωδικη και ρυθμικη δομη του κομματιου...οταν λοιπον εγω στο σπιτι μου η στο στουντιο απλα ηχογραφησω μια κιθαρα και αν εσυ εισαι τραγουδιστρια σου δινω το track να το ακουσεις ωστε να δεις τι μπορεις να προσθεσεις

    13)ορχηστρα με 106 μελη

    14)αυτο το μεγαλο στρογγυλο τυμπανο που βλεπεις μπροστα απο τους ντραμμερ λεγεται μποτα..η πιο σωστα κασα...στα αγγλικα λεγεται bass drum επειδη παραγει μπασσο ηχο...το double bass drum ειναι απλα οταν ο νταμμερ παιζει με δυο τετοια τυμπανα...αυτο στα ελληνικα το λεμε δικασι!!στις μερες μας σπανια χρησιμοποιειται δευτερο τυμπανο καθως τα πεταλια που πατανε οι νταμμερ εχουν και δευτερο κοπανο...και ετσι γλυτωνουν απο κουβαλημα και χρημα!!χαχα

    15)το downbeat  ειναι το ασθενες μερος του μετρου αλλα συχνα αναφερεται και στον τροπο που παιζει ο ντραμμερ....για παραδειγμα οταν ο ντραμμερ ειναι μεν εντος χρονου στο κομματι αλλα δινει την εντυπωση οτι το <<τραβαει>>πισω,,,οτι το καθυστερει καπως αλλα χωρις να βγαινει εκτος χρονου λεγεται downbeat παιξιμο....φυσικα υπαρχει και το upbeat που ειναι το ακριβως αντιθετο...

    16)stand up bass...εγω το μονο μπασσο που ξερω να στεκεται ορθιο ειναι το κοντραμπασσο επιφυλασομαι ομως γιατι διαβασα και καποιες αλλες γνωμες

    17)ειναι ο ρουλος στα τυμπανα και συγκεκριμενα στο ταμπουρο...αν εχεις δει ποτε τσιρκο με ζωντανη μπαντα να παιζει οταν καποιος ετοιμαζεται να κανει καποιο εντυπωσιακο η επικινδυνο νουμερο δεν ακουγονται απο πισω τα τυμπανα να παιζουν εναν επαναλαμβανομενο γρηγορο ρυθμο??αυτο ειναι ο ρουλος...

    τα παραδειγματα που δινω ειναι εκτος μουσικου φασματος αλλα ειναι πολυ χαρακτηριστικα!!

    ζητω συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

    ελπιζω να σε βοηθησα!

     

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 25-05-2010 16:39 ]


    bleedingrose
    21.06.2010, 12:03

    καλησπέρα σε όλους,

    μετά από έρευνα με την ΝΑΣΑ,ΜΙΤ και CIA {#emotions_dlg.eek}

    βρήκα τις παρακάτω ορολογίες της οποίες ανέβασα εδώ

    ελπίζω να σας βοηθήσει!

    cheers {#emotions_dlg.beer}