ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Gibson Les Paul Classic με Humbuckers ή EMG μαγνήτες;

    ploutwnios
    21.09.2007, 15:09
    Τελικά, χάρη στα παιδιά του forum, αγόρασα μια Gibson Les Paul Classic. Σκοπεύω να αλλάξω τους κεραμικούς μαγνήτες της.

    Με τί μαγνήτες προτείνετε να τους αντικαταστήσω; Με τους κλασσικούς humbuckers ή με EMG (που "φοράει" ο Zakk Wylde);

    Προτερήματα/μειονεκτήματα, ιδιαιτερότητες, ηχητικός προσανατολισμός σε κάθε περίπτωση;
    deathminor88
    21.09.2007, 15:19
    Ti mousikh paizeis kuriws? Egw 8a s elega na mhn viasteis...
    O Zakk paizei heavy metal kai foraei 85n, 81b... Esy sigura 8es na thn kaneis thn ki8ara sou pio "metallikh"...? Akoma dn thn phres!!!

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 21-09-2007 15:21 ]


    ploutwnios
    21.09.2007, 15:27
    Παίζω διάφορα, αλλά κυρίως πιο heavy πράγματα. Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως βάζοντας τους EMG χάσω το χαρακτηριστικό ηχόχρωμα της Gibson.
    twr
    21.09.2007, 16:04
    Φίλε αν θες την άποψή μου, κράτα τους υπάρχοντες μαγνήτες... είναι πολύ καλοί και ευέλικτοι!!
    Για μένα EMG σε λεσπόλι δε λέει (εκτός κι αν μιλάμε για esp)..

    Δε σε καλύπτουν αυτοί που έχεις τώρα?
    Αλλάζοντάς τους με EMG σίγουρα θα χάσεις κάτι από το ηχόχρωμα της gibson.. προσωπικά δε στο προτείνω!!

    Αν τώρα θες ντε και καλά να τους αλλάξεις, κοίτα για seymour duncan!
    faltsoo
    21.09.2007, 16:45
    αυτο που δεν καταλαβαινω σε αυτες τις ερωτησεις και αυτες τις συζητησεις ειναι το εξης απλο.
    αφου θελεις κατι αλλο .....γιατι παιρνεις αλλο ? ? ?

    αν ηθελες EMG μαγνητες γεματος ο κοσμος με κιθαρες που φορανε τετοιους.


    η παιρνεις μια κιθαρα 120 ε και βαζεις επανω οτι σαμαρι γουσταρεις.






    ploutwnios
    21.09.2007, 18:08
    Γιατί πολύ απλά ήθελα μια Gibson Les Paul. Την Classic βρήκα σε καλή τιμή,αυτήν πήρα. Οι κεραμικοί της όμως δε λένε. Οι μαγνήτες (ως προς την τιμή) είναι λεπτομέρεια. Δηλαδή να αγόραζα κάποια κιθάρα για τους EMG και να τους κρατούσα αλλάζοντας όλο το υπόλοιπο; Χιούμορ.
    rivera
    21.09.2007, 21:38
    Κοιτα φιλε,επειδη αγορασα την gibson les paul classic τον Ιουλιο,και επειδη εχω ακομα μια gibson les paul deluxe του '79,η classic εχει κεραμικους οι οποιοι εχουν πολυ δυνατο μαγνητικο πεδιο,δυσκολευεσαι να καθαρισεις τα χερια σου...μπροστα στην deluxe που εχει alnico....εγω παντως θα τους κρατησω,ειχα σκεφτει στην αρχη να αλλακτουν αλλα δεν πρεπει...η κιθαρα λαλαει αστα να πανε τωρα που την συνηθησα...αλλα αν θελεις να τους αλλαξεις το πιο καλο για μενα και πακετο λυση ειναι οι seymour dunkan,και συγκεκριμενα αυτο το πακετο θα επερνα...
    http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm
    jeff beck στο brigde και τον jazz στο neck,οσο για την τιμη...στην Ελλαδα τον εναν βρισκεις πολυ ακριβοτερα...εδω 2 και 119 ευρω...

    ploutwnios
    22.09.2007, 10:44
    ΟΚ, παιδιά. Ευχαριστώ πολύ. Έβγαλα κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.
    odis13
    22.09.2007, 11:05
    Ωστε τελικά πήρες την classic ε?Μεγειά.
    Οπως είπαν οι άλλοι και σου είχα πει και εγώ οι κεραμικοί έχουν πολύ ψηλό output και..ιδιαίτερο ήχο.
    Αν θες να τους αλλάξεις ,καλύτερα να βάλεις κάποιους seymour duncan.Οι emg ναι μεν έχουν καλά βρώμικα,αλλά τα όποια καθαρά έχεις θα πάνε περίπατο.Επισης τα active κυκλώματα τύπου emg τείνουν να σκοτώνουν τις δυναμικές του παιξίματος σου.Εγώ δε θα σου τους πρότεινα,καλύτερα να βάλεις κάτι άλλο που να μπορεί να σου δώσει και ένα πιο πολιτισμένο ήχο.Και κοίτα,μια epiphone με emg ακούγεται πάνω κάτω ίδια με μια gibson με emg.
    Κοίτα το πακέτο του rivera ,είναι ωραίοι μαγνήτες.

    Για πές κιόλας τι ήχο θές(πιο πολλά μπάσα,πρίμα,πιο πολύ output κλπ)
    snider
    22.09.2007, 14:25
    εγω εχω μια gibson les paul studio κια επειδη την θελω καθαρα για metal της αλλαξα μαγνητες (emg) απο gibson και ακουγεται γαματα αλλα θα σου ελεγα να κρατησεις αυτους που εχεις γιατι εχεις classic και δεν θα εχεις αυτο φοωερο ηχο τησ ''κλασικης'' les paul
    ploutwnios
    25.09.2007, 17:43
    Παιδιά, ευχαριστώ για τα replies σας, αλλά τελικά δε θα μπω στη διαδικασία να αλλάξω μαγνήτες καθώς..αντάλλαξα την Classic μου με τη Standard φίλου!