ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.833 μέλη

    Τι ζητάει μια γυναίκα..?

    yiannisyiannis
    25.09.2007, 10:35
    Πιστεύω πως σήμερα, όπου στο βωμό της ΔΗΘΕΝ ισότητας ισοπεδώθηκε η διαφορετικότητα των δυο φύλων, έτσι ώστε να ενσωματωθούμε στην κοινωνία του UNISEX (= ένα ενοποιημένο φύλο), η μέση γυναίκα ζητάει ακριβώς τα ίδια πράγματα με το μέσο άντρα. Παλιά ήταν σίγουρα διαφορετικά.
    filosofiki
    25.09.2007, 19:27
    χμμμμ τι να θέλουν... να πω ή να μην πω?
    άμα ξέρατε θα είχε πλάκα?μάλλον όχι..... οπότε δε λέω!
    vasiliki33
    25.09.2007, 21:30
    Θα μιλήσω για μένα…

    όχι ένα μεγάλο σπίτι, ένα καινούριο αυτοκίνητο, ακριβά ρούχα και εστιατόρια πολυτελείας.…

    Και το λέω αυτό με βεβαιότητα τώρα.
    Αυτό που ζητώ πραγματικά με όλη τη δύναμη της ψυχής μου είναι η τρυφερή ματιά του αγαπημένου μου. Λίγες ώρες μαζί του δεν μπορούν να αντικατασταθούν με τίποτα!



    vero
    25.09.2007, 22:22
    διαβασα ολες τι απαντησεις.... θα συμφωνησω με τα παιδια ειναι αναλογα με τον χαρακτηρα της γυναικας ή του αντρα(μιας και το φεραμε στο θεμα). Αυτο που ζηταει ειναι αγαπη κατανοηση και σεβασμος....

    Και τωρα θα πω για τον εαυτο μου
    Πλακα πλακα να πω την αληθεια οταν θα γνωρισω καποιον το κανω για την πλακα (γιατι μ αρεσει να γνωριζω κοσμο ) στην αρχη για να δω που θα βγει αυτο και εαν δω οτι αξιζει τοτε ανοιγομαι.... ειμαι και λιγο δυσκολη με τον εαυτο μου.... (δεν αποφασιζω και γρηγορα)


    marylin
    25.09.2007, 22:49
    'Eχω λίγους και καλούς φίλους και πάντα πίστευα ότι είναι ενδιαφέρουσες οι ανταλλαγές απόψεων μεταξύ άντρα - γυναίκας. Δεν είναι λίγες οι φορές που συζητάμε γι΄αυτό το θέμα και ευτυχώς βρίσκουμε άκρη. Συμφωνώ ότι εξαρτάται από το χαρακτήρα αλλά να ξέρετε ότι η ευγένεια, το χιούμορ, ο σεβασμός, είναι το πρώτο βήμα για να πλησιάσεις μια γυναίκα. Φυσικά πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν αλλά το τι μπορεί να προκύψει στην πορεία είναι κάτι που σίγουρα θα φανεί σύντομα.
    niceday1808
    26.09.2007, 10:33
    Κυρίες και κύριοι.Τα πράγματα είναι πολύ απλά και εξηγούνται με μαθηματική εξίσωση...



    επισυναπτόμενα: KORYFAIO[1].JPG 
    neerie
    26.09.2007, 11:41
    niceday1808 Έξυπνο!

    Εδώ όμως ρωτάμε (και απαντάμε) όχι τι είναι μια γυναίκα αλλά τι ζητά!

    Γενικώς ζητά πολλά, και τείνω να συμφωνήσω με το yiannisyiannis ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο μοιάζουν οι ανάγκες ανδρών και γυναικών... Οι ανάγκες είναι μάλλον οι ίδιες και στα δύο φύλα, διαφέρει ίσως ο τρόπος έκφρασης τους (και φυσικά διαφέρει από άτομο σε άτομο). Π.χ. ίσως οι ανασφάλειες ενός άντρα δεν εκφράζονται μέσα από φωνές, διάθεση για συζήτηση, πολύωρα τηλεφωνήματα με φιλενάδες - δραματισμούς και εξομολογήσεις όπως συνήθως πράττουν οι γυναίκες. Οι άντρες ίσως να προτιμήσουν την απομόνωση, την περισυλλογή, δεν το συζητούν με φίλους, δεν ρωτούν απόψεις, λύσεις από άλλους, ξεσπούν αραιότερα αλλά πολύ πιο έντονα κλπ.

    Και όλα αυτά είναι μόνο η δική μου θεώρηση, γενικευμένη και όχι απόλυτη. I stand to be corrected.

    (Έχω επηρεαστεί λίγο από το βιβλίο "Men Are from Mars, Women Are From Venus", έχει πλάκα, να του ρίξετε μια ματιά)







    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 26-09-2007 11:47 ]


    niceday1808
    26.09.2007, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 26-09-2007 στις 11:41 έγραψε...

    niceday1808 Έξυπνο!

    Εδώ όμως ρωτάμε (και απαντάμε) όχι τι είναι μια γυναίκα αλλά τι ζητά!


    Ευχαριστώ αν και δεν είναι δικό μου (μου το έστειλαν) ...Ε και πιστεύω οτι απάντησα ήδη στην ερώτηση "τι ζητάει μια γυναίκα"(απ΄τον άνδρα δηλαδή)...Χρόνο και χρήμα!
    Mesogeios
    26.09.2007, 23:15
    Βρήκε ένας νέος, λέει, και ελευθέρωσε ένα τζίνι και όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις το τζίνι προσφέρθηκε να εκπληρώσει μια επιθυμία του…
    «Α, θέλω πολύ να επισκεφτώ την Αμερική», απάντησε ο νέος, «αλλά φοβάμαι τα πλοία και τα αεροπλάνα. Ζητώ λοιπόν να φτιάξεις μια γέφυρα που να ενώνει την Ευρώπη με την Αμερική, έτσι ώστε να πάω οδηγώντας αυτοκίνητο…» Ξαφνιάστηκε το τζίνι και αντέτεινε: «Ω! Ξέρεις πόσο τσιμέντο θα χρειαστεί; Κάτι πιο εύκολο;», «Τότε, απάντησε ο νέος μετά από σκέψη, βοήθησέ με να καταλάβω τις γυναίκες….» Ξερόβηξε το τζίνι και κατέληξε:
    «Και με πόσες λωρίδες θέλεις τη γέφυρα;»

    Ηταν ένα σύντομο ανέκδοτο που μπορεί να βοηθήσει…
    Όμως στην όμορφη παρέμβαση της Tren, που ξύπνησε χαμόγελα και μνήμες
    Παράθεση:
    Ο καλυτερος τροπος για να προσεγγισεις μια γυναικα ειναι να το κανεις ωριμα και διακριτικα.
    Οταν βλεπεις καπου μια γυναικα που σου αρεσει και νιωθεις πως θα θελες να την γνωρισεις καλυτερα θα πρεπει να εχεις επιγνωση του χωρου και του χρονου.Πολλοι αντρες ειναι τοσο ατσαλοι στις προσεγγισεις τους καθως επιδιωκουν να ανοιξουν κουβεντα και γινονται πιεστικοι,πραγμα που ενεργοποιει τον αμυντικο γυναικειο μηχανισμο και μας κανει σκροφες.Για αρχη ενα παιχνιδι με τα ματια ειναι οτι πρεπει.Κατοπιν αφου δεις οτι υπαρχει αντιστοιχη ανταποκριση ,διακριτικα επιδιωκεις την κατ'ιδιαν συναντηση.Σε ενα μερος οπου μια γυναικα εχει βγει με παρεα για να διασκεδασει(βαλε στη σκεψη σου οτι η παρεα μπορει να αποτελειται απο κολλητες της,μπορει απο συναδελφους της,μπορει απο συγγενεις,μπορει απο ανταγωνιστες,μπορει απο πρωην που επιδιωκουν επανασυνδεσεις..διαφοροι λογοι δηλαδη που μπορει να την κανουν επιφυλακτικη στο να ανοιξει κουβεντα με εναν αγνωστο θαυμαστη)δεν ειναι σοφο να πεσεις με τα μουτρα.
    Μια καλη συμβουλη (αλλα θελει κοτσια)ειναι να την πλησιασεις με ανεση σαν να ειναι καποια παλια γνωστη σου,να προτεινεις το χερι σου αρπαζοντας το δικο της πριν προλαβει να αντιδρασει και σκυβοντας στο αυτι της να πεις (πρεπει να εισαι πολυ γρηγορος,σαφης και συγκεκριμενος)κατι του στυλ..εννοειται κοπλιμεντο.."Με συγχωρεις αν σε φερνω σε δυσκολη θεση,αλλα μου ειναι αδυνατον να παρω τα ματια μου απο πανω σου και δεν θα συγχωρουσα ποτε τον εαυτο μου αν δεν μαθαινα το ονομα σου.Αυτο ειναι το τηλεφωνο μου(μια καρτα οπου υπαρχουν καθαρα το ονομα σου και το τηλεφωνο σου ειναι σαφως καλυτερη απο ενα χιλιοτσαλακωμενο δυσαναγνωστο χαρτακι και απο το να ξελαρυγγιαστεις μεσα στο αυτι της φωναζοντας νουμερα..),κανε μου μια αναπαντητη οσο ειμαστε στον ιδιο χωρο για να εχω κι εγω το δικο σου και να κοιμηθω χαμογελαστος.Σου ευχομαι καλη συνεχεια στην διασκεδαση σου με την παρεα σου)και φευγεις!Και οταν λεμε φευγεις εννοουμαι απομακρυνεσαι αρκετα.Αν σου κανει κληση σημαινει πως ενδιαφερεται κι ειναι μια καλη αρχη .Αν οχι ,δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρει ουτε μια στο εκκατομυριο οποτε πας γι αλλα.

    Γενικα τωρα,σε οτι αφορα τις γυναικες καθε γυναικα ζητα διαφορετικα πραγματα και δεν μπορουμε να τις βαζουμε ολες σε ενα σακι.Απο μονες τους καθοριζουν το ειδος της σχεσης που θελουν στην πορεια και περνουν το μυνημα τους,ειτε προκειται για καθαρα σεξουαλικη σχεση ειτε για κατι πιο ουσιωδες.

    Συμπληρώνω κάπως πιο ξερά: Να κατακτηθεί θέλει από «κυρίαρχο» αρσενικό που αποπνέει σιγουριά, ασφάλεια, τρυφερότητα και ο τρόπος του, υπόσχεται στο θηλυκό να χαρίσει αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια για τη σχέση…
    Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι είναι. Στην εξειδίκευση είναι που και εγώ, μαζί με τους περισσότερους, τα έχω κάνει θάλασσα αρκετές φορές. Κι άντε να βρεις τζίνι…

    Panos72
    27.09.2007, 02:50
    Θεωρώ, ότι ένα τέτοιο θέμα μόνο για ανέκδοτα προσφέρεται...
    1) Πρώτον, η γυναίκα είναι άνθρωπος και ως τέτοιος έχει πολύπλοκες αντιδράσεις.
    Τα θέλω της εξαρτώνται από πολλές παραμέτρους. Και επιπλέον, πολλές γυναίκες έχουν παρεξηγήσει έννοιες όπως ισότητα, ισοτιμία, ανεξαρτησία κ.λπ. Έτσι, από τη μια αναζητούν την ασφάλεια, τη σιγουριά και την τρυφερότητα κι από την άλλη, ευνουχίζουν τον άντρα που προσπαθεί να τις πλησιάσει, αναλαμβάνοντας εκείνες τα ινία. Ή άλλες φορές περιμένουν τον "πρίγκηπα", ενώ παριστάνουν τις αμαζόνες. Τελικά, διαπιστώνω ότι ως άνθρωπος, έτσι και η γυναίκα, ζητάει τα πάντα και όταν έχει κάτι που νόμιζε ότι ζητούσε, ανακαλύπτει πως άλλο ήθελε....
    2) Ο άντρας, αλήθεια τι ζητάει.... (άλλο κεφάλαιο, ε?). Κι όμως, δεν είναι...
    asxetos
    27.09.2007, 03:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 27-09-2007 στις 02:50 έγραψε...


    2) Ο άντρας, αλήθεια τι ζητάει.... (άλλο κεφάλαιο, ε?). Κι όμως, δεν είναι...



    Πανο, παρεμφερης συζητηση για τον ανδρα ειχε γινει ΕΔΩ

    fairytail
    27.09.2007, 09:24
    Τι ζητάει μια γυναίκα?
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ!!!
    neerie
    27.09.2007, 12:24
    Άντε, πάλι τυχεροί είστε... Μου ήρθε σήμερα με το mail ή απάντηση στην απορία σας... Ιδού!


    Άνοιξε στην Νέα Υόρκη ένα μαγαζί που πουλάει άντρες και πάει μία γυναίκα να βρει σύζυγο. Στην είσοδο του μαγαζιού υπάρχει μια επιγραφή με τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν οι πελάτες.

    Ο πρώτος κανόνας λέει ότι μπορείς να μπεις στο μαγαζί μόνο μια φορά. Υπάρχουν 6 όροφοι και σε κάθε όροφο μπορείς να επιλέξεις σύζυγο ή να ανέβεις στον επόμενο.
    Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κατέβεις όροφο παρά μόνο για να βγεις από το κτίριο.

    Μπαίνει λοιπόν η κυρία και ανεβαίνει στον πρώτο όροφο.
    Η επιγραφή λέει:
    • Άνδρες με δουλειά.

    Η κυρία συνεχίζει στον δεύτερο όροφο:
    • Άνδρες με δουλειά που αγαπάνε τα παιδιά.

    Στον τρίτο όροφο η επιγραφή λέει:
    • Άνδρες με λεφτά που αγαπάνε τα παιδιά και είναι όμορφοι.

    Καλοί σκέφτεται η κυρία αλλά ανεβαίνει στον τέταρτο όροφο:
    • Άνδρες με λεφτά που αγαπάνε τα παιδιά είναι όμορφοι και βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού.

    Ας ανέβω έναν ακόμη όροφο λέει η κυρία και στον πέμπτο διαβάζει:
    • Άνδρες με λεφτά που αγαπάνε τα παιδιά είναι όμορφοι βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού και είναι πολύ ρομαντικοί.

    Η κυρία το έχει πάρει απόφαση θα πάρει άντρα από τον πέμπτο όροφο αλλά δεν αντέχει να μην ανέβει στον έκτο.

    Εκεί η επιγραφή λέει:
    • Είστε η επισκέπτης 31.456.012 σε αυτόν τον όροφο.
    • Δεν υπάρχουν άντρες εδώ.
    • Ο όροφος αυτός υπάρχει μόνο ως απόδειξη ότι οι γυναίκες δεν είναι ευχαριστημένες με τίποτα.



    Άντρες, μη βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, έχει και συνέχεια, για την αφεντιά σας




    Στο απέναντι 6όροφο κτίριο άνοιξε ένα μαγαζί που πουλάει γυναίκες.

    Στον πρώτο όροφο η επιγραφή γράφει :
    • Γυναίκες που τρελαίνονται για σεξ.

    Στον δεύτερο όροφο η επιγραφή γράφει :
    • Γυναίκες που τρελαίνονται για σεξ και έχουν λεφτά.

    Στον τρίτο όροφο η επιγραφή γράφει :
    • Γυναίκες που τρελαίνονται για σεξ έχουν λεφτά και μεγάλα βυζιά.

    Κανένας δεν έχει ανέβει στους παραπάνω ορόφους.




    (Υ.Γ. Φιλικά πάντα και με χουμοριστική διάθεση... και σόρρυ για τα ακατάλληλα)
    renabill
    27.09.2007, 14:16
    Αγάπη και ειλικρίνεια.
    Tren
    27.09.2007, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 26-09-2007 στις 23:15 έγραψε...

    Βρήκε ένας νέος, λέει, και ελευθέρωσε ένα τζίνι και όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις το τζίνι προσφέρθηκε να εκπληρώσει μια επιθυμία του…
    «Α, θέλω πολύ να επισκεφτώ την Αμερική», απάντησε ο νέος, «αλλά φοβάμαι τα πλοία και τα αεροπλάνα. Ζητώ λοιπόν να φτιάξεις μια γέφυρα που να ενώνει την Ευρώπη με την Αμερική, έτσι ώστε να πάω οδηγώντας αυτοκίνητο…» Ξαφνιάστηκε το τζίνι και αντέτεινε: «Ω! Ξέρεις πόσο τσιμέντο θα χρειαστεί; Κάτι πιο εύκολο;», «Τότε, απάντησε ο νέος μετά από σκέψη, βοήθησέ με να καταλάβω τις γυναίκες….» Ξερόβηξε το τζίνι και κατέληξε:
    «Και με πόσες λωρίδες θέλεις τη γέφυρα;»

    Ηταν ένα σύντομο ανέκδοτο που μπορεί να βοηθήσει…
    Όμως στην όμορφη παρέμβαση της Tren, που ξύπνησε χαμόγελα και μνήμες
    Συμπληρώνω κάπως πιο ξερά: Να κατακτηθεί θέλει από «κυρίαρχο» αρσενικό που αποπνέει σιγουριά, ασφάλεια, τρυφερότητα και ο τρόπος του, υπόσχεται στο θηλυκό να χαρίσει αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια για τη σχέση…
    Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι είναι. Στην εξειδίκευση είναι που και εγώ, μαζί με τους περισσότερους, τα έχω κάνει θάλασσα αρκετές φορές. Κι άντε να βρεις τζίνι…




    Πολλοι τα κανουν θαλασσα,δεν εισαι ο μονος ...



    alex3
    27.09.2007, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 27-09-2007 στις 12:24 έγραψε...

    Άντε, πάλι τυχεροί είστε... Μου ήρθε σήμερα με το mail ή απάντηση στην απορία σας... Ιδού!


    Άνοιξε στην Νέα Υόρκη ένα μαγαζί που πουλάει άντρες και πάει μία γυναίκα να βρει σύζυγο. Στην είσοδο του μαγαζιού υπάρχει μια επιγραφή με τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν οι πελάτες.

    Ο πρώτος κανόνας λέει ότι μπορείς να μπεις στο μαγαζί μόνο μια φορά. Υπάρχουν 6 όροφοι και σε κάθε όροφο μπορείς να επιλέξεις σύζυγο ή να ανέβεις στον επόμενο.
    Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κατέβεις όροφο παρά μόνο για να βγεις από το κτίριο.

    Μπαίνει λοιπόν η κυρία και ανεβαίνει στον πρώτο όροφο.
    Η επιγραφή λέει:
    • Άνδρες με δουλειά.

    Η κυρία συνεχίζει στον δεύτερο όροφο:
    • Άνδρες με δουλειά που αγαπάνε τα παιδιά.

    Στον τρίτο όροφο η επιγραφή λέει:
    • Άνδρες με λεφτά που αγαπάνε τα παιδιά και είναι όμορφοι.

    Καλοί σκέφτεται η κυρία αλλά ανεβαίνει στον τέταρτο όροφο:
    • Άνδρες με λεφτά που αγαπάνε τα παιδιά είναι όμορφοι και βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού.

    Ας ανέβω έναν ακόμη όροφο λέει η κυρία και στον πέμπτο διαβάζει:
    • Άνδρες με λεφτά που αγαπάνε τα παιδιά είναι όμορφοι βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού και είναι πολύ ρομαντικοί.

    Η κυρία το έχει πάρει απόφαση θα πάρει άντρα από τον πέμπτο όροφο αλλά δεν αντέχει να μην ανέβει στον έκτο.

    Εκεί η επιγραφή λέει:
    • Είστε η επισκέπτης 31.456.012 σε αυτόν τον όροφο.
    • Δεν υπάρχουν άντρες εδώ.
    • Ο όροφος αυτός υπάρχει μόνο ως απόδειξη ότι οι γυναίκες δεν είναι ευχαριστημένες με τίποτα.



    Άντρες, μη βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, έχει και συνέχεια, για την αφεντιά σας




    Στο απέναντι 6όροφο κτίριο άνοιξε ένα μαγαζί που πουλάει γυναίκες.

    Στον πρώτο όροφο η επιγραφή γράφει :
    • Γυναίκες που τρελαίνονται για σεξ.

    Στον δεύτερο όροφο η επιγραφή γράφει :
    • Γυναίκες που τρελαίνονται για σεξ και έχουν λεφτά.

    Στον τρίτο όροφο η επιγραφή γράφει :
    • Γυναίκες που τρελαίνονται για σεξ έχουν λεφτά και μεγάλα βυζιά.

    Κανένας δεν έχει ανέβει στους παραπάνω ορόφους.




    (Υ.Γ. Φιλικά πάντα και με χουμοριστική διάθεση... και σόρρυ για τα ακατάλληλα)

    Αν στο Β όροφο αντί για το "λεφτά" ήταν το "βυζιά"...για μένα ο τρίτος όροφος περίττευε...
    audioslave
    27.09.2007, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος oneirofermenos στις 22-09-2007 στις 05:11 έγραψε...




    Πως προσεγγίζεις μια γυναίκα..?
    Το πηγαίνεις μαλακά- μαλακά και σε θεωρεί ντροπαλό(ή κάτι χειρότερο με 3α )...
    Το πηγαίνεις "βουρ στο ψητό" και σε θεωρεί άξεστο, ασυγκράτητο κτλ...

    Γιατί μου έχουν τύχει και τα ύο και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο...

    Σίγουρα είναι θέμα αντίληψης και χαρακτήρα κάθε γυναίκας, αλλά... μπερδεύομαι.






    welcome...
    to the real world Neo...

    tago
    27.09.2007, 22:12
    Παιδιά μη το πολυψάχνετε. Πέρασα τα 40 και ακόμη δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω. Λογαριάστε δε, ότι ζω σε ένα σπίτι με τρις γυναίκες. Τη γυναίκα μου και τις διό μου κόρες.
    niceday1808
    28.09.2007, 10:29
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 27-09-2007 στις 22:12 έγραψε...

    Παιδιά μη το πολυψάχνετε. Πέρασα τα 40 και ακόμη δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω. Λογαριάστε δε, ότι ζω σε ένα σπίτι με τρις γυναίκες. Τη γυναίκα μου και τις διό μου κόρες.



    Χαχαχαχαχαχα!....ΉΡΩΑΣ!....ΉΡΩΑΣ!....
    stella145
    28.09.2007, 14:37
    Το θέμα αγαπητέ oneirofermene δεν είναι τι ζητά μια γυναίκα και ειδικότερα οι γυναίκες που πλησιάζεις και σε πλησιάζουν, αλλά εσύ αν ξέρεις να τις ακούς..........