ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.833 μέλη

    Άνθρωπος: Κατά βάση καλός ή κακός;

    Spirous
    24.09.2007, 14:48
    Ξέρω ακούγεται πολύ απλοϊκό αλλά θα το θέσω: ο άνθρωπος γεννιέται(είναι από τη φύση του) "καλός" ή "κακός";

    Παράκληση: όχι "τα πάντα είναι σχετικά", το "καλό" και το "κακό" όπως το εννοούμε στην καθομιλουμένη. Για παράδειγμα για τους τραγοπαπάδες ο άνθρωπος πριν βαφτιστεί είναι... μίασμα
    renabill
    24.09.2007, 14:54
    Πιστεύω πως ο άνθρωπος γεννιέται κατά βάση καλός. Τρανή απόδειξη ότι τα παιδιά είναι αγνά και οι μεγάλοι τα κάνουν πονηρά και τα διαφθείρουν με τα πρόστυχα μυαλά τους. Αλλά σίγουρα η πονηράδα ή η κακία υπάρχει μέσα μας λίγο πολύ.Εξαρτάται όμως πόσο την καλλιεργούμε και τη βγάζουμε προς τα έξω.Αν την αφήσουμε θα υπερισχύσει του καλού μας εαυτού...
    Vaya-kou
    24.09.2007, 18:12
    Δεν υπαρχουν καλοι κ κακοι....υπαρχουν απλα ανθρωποι!!!! Αλλα κ ετσι να μην ειναι,μην ξεχναει ποτε κανεις πως "το ενα μονο φυλλο δεν κιτρινιζει παρα μοναχα με τη βουβη γνωση ολου του δεντρου..." οπως ειχε γραψει ο Χαλιλ Γκιμπραν!
    KIT_KAT
    24.09.2007, 18:15
    Καλός.
    Spirous
    24.09.2007, 18:50
    Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι ο άνθρωπος είναι από την φύση του "καλός" εξαιτίας της αγνότητας και της αφέλειας τόσο των μικρών παιδιών όσο και τον αναλφάβητων ανθρώπων. Ειδικότερα πιστεύω ότι ευθύνες για "κακία" μπορούν να αποδοθούν μόνο σε ανθρώπους που έχουν αναπτύξει το "πνεύμα" τους και κυρίως σε αυτούς που έχουν συνείδηση του τι κάνουν, έχουν αυτογνωσία. Οι υπόλοιποι είναι άτομα τα οποία απλώς δεν έχουν μάθει να τιθασεύουν τα "ζωώδη" ένστικτά τους -είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω μόρφωσης- και δε νομίζω ότι τους ανήκει μεγάλο κατηγορητήριο.

    [Επιπλέον, και για να ασκήσουμε λίγο θρησκευτική κριτική, θεωρώ απάνθρωπη την έννοια του προπατορικού αμαρτήματος που επιρρίπτει το ιερατείο μας στα βρέφη]

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 24-09-2007 18:54 ]


    Stroumfita456
    25.09.2007, 09:28
    ούτε καλος ούτε κακος........
    Liza32
    25.09.2007, 12:39
    Καλός, μέχρι να τον αλλάξει η ζωή!
    koukli
    25.09.2007, 14:43
    και καλός και κακός.
    ένας καθηγητής μου έλεγε πως ο άνθρωπος είναι ατελής μέχρι την ώρα που θα "φύγει"...
    punkster
    25.09.2007, 18:06
    Παράθεση:

    Το μέλος aggenml στις 25-09-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Μάλλον πρόκειται για κάποια παρανόηση γιατί εγώ προσωπικά πρώτη φορά στην ζωή μου ακούω ότι κάποιοι τραγοπαπάδες θεωρούν τα αβάτιστα μιάσματα.



    Μαλλον εχει να κανει με το προπατορικο αμαρτημα που θεωρουν τα αβαπτιστα μιασμα. Αλλα συμφωνω οτι πολλες φορες ειναι υπερβολικο, οπως και πολλα αλλα στην χριστιανικη θρησκια οπως ειναι σημερα.

    Στο θεμα μας.....
    Πρωτον, δεν πιστευω οτι τα παιδια ειναι και τοσο αγνα, απο προσωπικη εμπειρια. Εχω γνωρισει παιδικια που η πονηρια (με την κακη εννοια, δλδ να κανουν κακο στον αλλον), η ζηλεια και η κακια τους ηταν απιστευτη!!
    Οποτε μαλλον θεωρω οτι γεννιουνται μες στην κακια.....
    mmmyrto
    25.09.2007, 19:54
    Νομίζω ότι ο άνθρωπος γεννιέται καλός... Αλλά στη συνέχεια αλλάζει εξαιτίας των πραγμάτων (καταστάσεις, πρόσωπα, κοινωνία κ.λ.π.) που γνωρίζει..
    Πάντως το πως μπορεί να εξηγήσει κανείς ότι τα μωρά κλαίνε επίτηδες για να τα προσέξεις και να γίνει το δικό τους δεν ξέρω.. Ναι, πολύ το πιστεύουν αυτό...
    Spirous
    25.09.2007, 23:45
    Παράθεση:

    Το μέλος aggenml στις 25-09-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Ο άνθρωπος δεν είναι ουρανοκατέβατος. Γενιέται και μεγαλώνει όπως όλοι οι ζωντανοι οργανισμοί στην γη. Γεννιέται πάναγνος και μεγαλώνει μέσα στο περιβάλλον το οποίο είναι τυχαίο. Τα κληρονομικά χαρακτηριστικά του ορίζουν πόσο ύψος θα έχει αν θα έχει όμορφα ή άσχημα χαρακτηριστικά κλπ, καθώς και τις ανθεκτικότητες ή ευαισθησίες σε διάφορες ασθένειες. Ο χαρακτήρας του είναι από τα επίκτητα χαρακτηριστικά και διαμορφώνεται συνεχώς μέχρι το τέλος της ζωής του. Βεβαίως δεν φεύγει τέλειος από αυτή τη ζωή. Ο ίδιος επιλέγει αν θα ακολουθήσει το καλό ή το κακό. Μαθαίνει το καλό αλλά κάποιες φορές αρέσκεται στο κακό. Μαθαίνει το κακό αλλά αυτό τον αποτροπαιάζει τόσο πολύ που δίνει όλα τα εσώψυχά του στο καλό.
    Ο Καζαντζάκης είπε: έχεις τα πινέλα, έχεις και τα χρώματα. Ζωγράφισε τον παράδεισο και ζήσε σε αυτόν(κάπως έτσι).
    Ο Κύριος Ιησούς Χριστός είπε ότι την βασιλεία των ουρανών θα την κερδίσουν όσοι γίνουν σαν τα μικρά παιδιά. Δηλαδή αγνοί σαν τα μικρά παιδιά. Δεν όρισε αν αυτά είναι βαπτισμένα ή αβάπτιστα και συνεπώς αν κάποιοι Ιερείς θεωρούν μιάσματα τα αβάπτιστα τότε μάλλον διαβάζουν την Καινή Διαθήκη ανάποδα. Μάλλον πρόκειται για κάποια παρανόηση γιατί εγώ προσωπικά πρώτη φορά στην ζωή μου ακούω ότι κάποιοι τραγοπαπάδες θεωρούν τα αβάτιστα μιάσματα.



    Και για την έννοια του "προπατορικού αμαρτύματος" που δήθεν μας βαραίνει από τη γέννηση μας τι έχεις να πεις; Είναι ή δεν είναι ο υπέρτατος θρησκευτικός μύθος;
    Peace18
    26.09.2007, 00:38
    Απλά καλός!!!
    theotita
    26.09.2007, 00:57
    Θα ακουστεί λίγο περίεργο αυτό που θα πώ. Καταρχάς να πω ότι δεν πιστεύω στο tabula rasa (ελπιζο να το εγραπσα σωστά). Θα μπορούσα να πω ότι χάρην στην ισορροπία που διέπει το σύμπαν (αρνητικό-θετικό) ο άνθρωπος γεννιέται και με το καλό και με το κακό μέσα του (θετικό ή αρνητικό αν θέλετε μιας κ είναι μέρος του σύμπαντος). Καθώς μεγαλώνει από τους λόγους που έχουν αναφέρει άλλα μέλη κ όχι μόνο, θα έλεγα πως αναπτύσει ένα απ τα δύο περισσότερο.
    Παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω πως κάποιοι (ίσως εξαιρέσεις) γεννιούνται ήδη με ένα απ τα 2 μέρη πιο ανεπτυγμένα...


    neerie
    26.09.2007, 11:59
    Καλός
    StavmanR
    26.09.2007, 15:16
    Ο άνθρωπος είναι κατά βάση άνθρωπος, ένα έλλογο ον της φύσης. Το καλό και το κακό είναι συμβατικές έννοιες που προσδιορίζουν τα πλαίσια λειτουργίας του στο φυσικό του περιβάλλον, ώστε να επιβιώσει ως οντότητα και ως είδος. Οι συμβατικές αυτές έννοιες εμπλέκονται στη συνολική συμπεριφορά του ανθρώπου στο κοινωνικό σύνολο και δημιουργούν τις έννοιες της ηθικής και των αξιών. Ο άνθρωπος γεννιέται άνθρωπος, και ενίοτε πεθαίνει ζώο. Αλλά πολλές φορές καταφέρνει να ξεπεράσει την ίδια του τη φύση και να γίνει Άνθρωπος, οπότε και απορρίπτεται από το σύνολο ως "μη συμβατός", οπότε και σταυρώνεται, ρίχνεται στην πυρά, εξορίζεται...

    Spirus, ζητώ ταπεινά συγνώμη που δεν μπορώ να αυτοπεριοριστώ σε ένα 'καλός' ή ένα 'κακός', αλλά η προσωπική μου οπτική δε μου επιτρέπει τέτοιες προσεγγίσεις. Κατ' αρχήν όμως θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις. Αυτοί που υποστηρίζουν ότι ο άνθρωπος γεννιέται "κακός" πώς αντιλαμβάνονται αυτό το κακό, όπως και το αντίθετο, δηλαδή εκείνοι που λέν ότι γεννιέται καλός πώς αντιλαμβάνονται το καλό. Δεν θέλω να επιδείξω κάποιου είδους πνεύμα, απλά σε όσες "συζητήσεις" έτυχε να παραβρεθώ, συνήθως μιλάμε σε διαφορετικές συχνότητες και είναι χρήσιμο που και που να συντονιζόμαστε.


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 26-09-2007 15:31 ]


    asxetos
    26.09.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 26-09-2007 στις 15:16 έγραψε...

    Αλλά πολλές φορές καταφέρνει να ξεπεράσει την ίδια του τη φύση και να γίνει Άνθρωπος, οπότε και απορρίπτεται από το σύνολο ως "μη συμβατός", οπότε και σταυρώνεται, ρίχνεται στην πυρά, εξορίζεται...



    Καλησπερα Σταυρε
    punkster
    26.09.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmyrto στις 25-09-2007 στις 19:54 έγραψε...

    Πάντως το πως μπορεί να εξηγήσει κανείς ότι τα μωρά κλαίνε επίτηδες για να τα προσέξεις και να γίνει το δικό τους δεν ξέρω.. Ναι, πολύ το πιστεύουν αυτό...



    Και γιατι δηλαδη νομιζεις οτι κλαινε τα μωρα???
    StavmanR
    26.09.2007, 15:33
    Δημήτρη, καιρό είχα να ακούσω νέα σου...

    Punkster, οι μεγάλοι, μήπως κλαιν και οδύρονται για τον ίδιο λόγο;
    Όπως μάθει ο καθείς....


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 26-09-2007 15:35 ]


    demi11
    26.09.2007, 18:57
    Το αν κάποιος άνθρωπος έιναι καλός ή κακός δεν είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα? Εξαρτάται απ την οπτική γωνία και την αντίληψη του καθενός...

    Και σε τελική ανάλυση...πιστεύω οτι κανεις δεν γενιέται καλός ή το αντίθετο...οι πράξεις του στην πορειά θα το δείξουν αυτό!
    stella145
    28.09.2007, 14:52
    Πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται και με τα δύο,δηλαδή και με καλό και με κακό. Η επιλογή ενός από τους δύο αυτούς δρόμους γίνεται πάντα από τον ίδιο και εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως το οικογενειακό περιβάλλον που μεγάλωσε, οι αρχές και οι αξίες που του δόθηκαν, ο τρόπος ζωής των γονιών του,των φίλων του και γενικά όλων όσων τον περιβάλλουν,η παιδεία που έχει λάβει γιατί όσο μορφώνεται καταλαβαίνει κάποια πράγματα και τα εξηγεί με την λογική και δεν μένει μόνο στο συναίσθημα,το είδος του χαρακτήρα του και τέλος από τα αναπάντεχα που του επιφυλλάσσει η μοίρα και κατά πόσο αυτός μπορεί να τα αντιμετωπίσει αλλά και να τα αντέξει.....