ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2007

    G-Orfan
    24.09.2007, 17:46
    Τα 16 τραγούδια που θα διαγωνιστούν φέτος στο Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2007 βρίσκονται ήδη στη σελίδα του φεστιβάλ .Τα τραγούδια είναι από διάφορους χώρους όπως : ροκ , ποπ , ρεμπέτικο , παραδοσιακό ... για όσους πιστούς ... καλή ακρόαση...
    G-Orfan
    24.09.2007, 18:21
    Αναρωτιέμαι πώς κάποιος μπορεί να συγκρίνει ανόμοια πράγματα!Άκουσα τα τραγούδια και μπορώ να πω οτι ξεχώρισα δύο :1) ''Η Ντίβα'' Δημήτρης Βαλσαμάρας
    , 2)''Η ζωή που περιμένει'' Παναγιώτης Γουργιώτης
    Εχουν κάποιο ιδιαίτερο ηχόχρωμα που προσωπικά μου αρέσει!Η κρίση μου όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενική , διότι δεν τα άκουσα όλα τα τραγούδια ολόκληρα.Έχω μαλώσει με το μπουζούκι τα τελευταία χρόνια και όταν το ακούω έστω και λίγο του γυρίζω το κεφάλι . Έχουμε κάνει πολλές απεγνωσμένες προσπάθειες να τα ξαναβρούμε , αλλά του θυμίζω επανειλημένως οτι το άκουσα στην τηλεόραση , στο ραδιόφωνο , σε ringtone , σε πάρτυ , σε 15 καινούριους δίσκους που υπόσχονται κάτι καλύτερο , να το τραγουδούν κάτι παιδιά στο δρόμο και πρέπει να είμαστε σε διάσταση για λίγο καιρό.Θα ξανακάνω μια προσπάθεια να τα ξαναβρούμε μόνο αν μου υποσχεθεί οτι την επόμενη φορά θα απουσιάζει από το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης , γιατί υπάρχουν τόσες άλλες εκπομπές γι αυτό.Την αγάπη μου!!
    KostasDimou
    25.09.2007, 10:29
    Μιας κι απ ότι γνωρίζω πήρες μέρος πέρσι με το τραγούδι "Περί φυσικής", το ερώτημά μου είναι αν εσύ (και οι συνεργάτες σου), αυτός που βγήκε πρώτος, αλλά και οι υπόλοιποι, είδατε "άσπρη μέρα" μετά το Φεστιβάλ.
    Δηλαδή, αν με κάποιο τρόπο, σας βοήθησε στη συνέχεια στην καριέρα σας, με τον ένα η τον άλλο τρόπο.
    Γιατί καλά είναι να πάιρνουμε μέρος, αλλά να υπάρχει και συνέχεια.
    Αν μένουμε στις 2-3 μέρες της "γιορτής", δεν έχει νόημα να συμμετέχουμε.
    G-Orfan
    25.09.2007, 13:33
    Φίλε Κώστα ευχαριστώ πολύ που ρωτάς!Η αλήθεια είναι οτι μέσα από το φεστιβάλ , όχι μόνο έζησα μια πολύ καλή εμπειρία ,αλλά ήταν και ένας επιπλέον τρόπος να παρουσιάσω κάτι από την δουλειά μου.Το συγκεκριμένο φεστιβάλ ασχολείται με τραγουδοποιούς , πράγμα το οποίο θεωρώ αρκετά δύσκολο.Σαφώς έρχεσαι σε επαφή με πολύ αξιόλογους ανθρώπους του χώρου και το πώς θα κινηθείς έπειτα από αυτό ,πίστεψε με , είναι καθαρά δικό σου θέμα...Από τα πιο σημαντικά πράγματα που αποκόμισα είναι η αυτοκριτική μου καθώς και η βελτίωση του τρόπου αντιμετώπισης κάποιων πραγμάτων στη συνέχεια ύστερα από την όλη διαδικασία ενασχόλησης με το φεστιβάλ.Ύστερα από αυτή την αυτοκριτική αυτή διαπίστωσα...

    μια βάρκα στον ωκεανό...

    Πρεπει να είμαστε δημιουργικοί... Να είσαι καλά!
    Sound1
    25.09.2007, 13:42
    Όπως παραδέχεται και ο G-Orfan δεν έχει βοηθήσει κανέναν το φεστιβάλ τραγουδιού να χτίσει μια σοβαρή καριέρα.

    Ένα πανηγυράκι είναι που κρατά 2 μέρες και μετά τέλος.

    Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα, δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχολείται κάποιος που θέλει να κάνει σοβαρή καριέρα. Χώρια που δεν είναι δημοφιλές πρόγραμμα, δεν έχει πολύ υψηλά νούμερα τηλεθέασης και πολλοί δεν ξέρουν καν τί είναι αυτό το φεστιβάλ.

    Όσο για το ποιοι προκρίνονται σε αυτό το φεστιβάλ, αν σας παραθέσω τα στοιχεία, θα αηδιάσετε.
    -Sadahzinia-
    25.09.2007, 17:19
    καλησπερα! παρακολουθησα περσι το φεστιβαλ τραγουδιου και τολμω να πω οτι μου αρεσε ιδιαιτερα...(ειδικα το τραγουδι περι φυσικης το θεωρησα αρκετα πρωτοτυπο) Ειναι αληθεια οτι δεν ειναι ιδιατερα δημοφιλης θεσμος αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογος.... Επισης θα ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζει κανεις την ακριβης ημερομηνια κατα την οποια θα διεξαθει φετος..

    today is the first day of the rest of your life...!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Sadahzinia- στις 25-09-2007 17:20 ]


    chopin17
    27.09.2007, 03:00
    1 και 3 Νοέμβρη ( σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες πληροφορίες).
    G-Orfan
    27.09.2007, 13:11
    Τα τραγούδια βρίσκονται στη σελίδα (www.festivaltragoudiou.gr) όπως και όλες οι πληροφορίες σχετικά με το φεστιβάλ.Όσον αφορά τα προηγούμενα λεγόμενα μου , αυτό που τόνισα ιδιαίτερα είναι οτι το φεστιβάλ παραμένει μια πολύ καλή εμπειρία και οτι σε φέρνει σε επαφή με πολύ αξιόλογους ανθρώπους του χώρου!Δεν είναι από μόνο του αρκετά σημαντικό!Δεν είναι μια συναυλία 2 ημερών καθ'ότι απασχολείσαι γύρω στις 3 εβδομάδες.Απο κει και πέρα αν θα το στηρίξουν αυτοί που το αποτελούν ίσως και να αντέξει... Δεν θα ήΘελα όμως να αναφερθώ περισσότερο σχολιάζοντας το φεστιβάλ,θα προτιμούσα να πει καθένας τη γνώμη του για τα καινούρια τραγούδια που θα διαγωνιστούν!!!εύχομαι όλα καλά!!!
    chopin
    28.09.2007, 13:55
    G-orfan ξέρεις τι πιστεύω ???
    'Οτι καμιά φορά εμείς οι μουσικοί φερόμαστε πολύ εγωιστικά.
    Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εδώ μέσα που κατακρίνουν το φεστιβάλ, έχουν στείλει ένα τραγουδάκι. Κύριοι δεν είναι ντροπή ο καλλιτέχνης να απορρίπτεται , γιατί μέσα από την απόρριψη έρχεται (σε αυτούς που μπορούν να σκεφτούν) η βελτίωση.
    Έχω διαβάσει διάφορα πράγματα στο forum, ότι είναι στημένο, ότι είναι πανηγύρι κ.τ.λ.
    Δηλαδή φίλε μου sound1 κατά την γνώμη σου πως χτίζεται μια σοβαρή καριέρα ...
    Μέσα από το fame studio....
    Μέσα από τις δισκογραφικές ??? που κοντεύουν να κλείσουν και πασάρουν ως κύκνειο άσμα ότι σκουπιδάκι μπαίνει στο μάτι τους , ή μη μου πεις ότι δεν θέλεις κάποια στιγμή να ακουστεί η μουσική σου ( αν είσαι μουσικός).
    Ξέρεις τι λέω, ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί σε όλα. Το φεστιβάλ κατά την γνώμη μου προωθεί τραγούδια και όχι τραγουδιστες, αυτό από μόνο του λέει πολλά και για την μετέπειτα πορεία των καλλιτεχνών. Και ξέρεις και κάτι άλλο , τα υψηλά νούμερα τηλεθέασης που αντιστοιχούν στο κάθε Ξέκ..λο που γαβγίζει στις πίστες καλύτερα να λείπουν από το φεστιβάλ...
    Καλύτερα λίγοι και καλοί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chopin στις 28-09-2007 13:56 ]


    Sound1
    28.09.2007, 17:50
    Παράθεση:

    Το μέλος chopin στις 28-09-2007 στις 13:55 έγραψε...

    G-orfan ξέρεις τι πιστεύω ???

    'Οτι καμιά φορά εμείς οι μουσικοί φερόμαστε πολύ εγωιστικά.
    Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εδώ μέσα που κατακρίνουν το φεστιβάλ, έχουν στείλει ένα τραγουδάκι. Κύριοι δεν είναι ντροπή ο καλλιτέχνης να απορρίπτεται , γιατί μέσα από την απόρριψη έρχεται (σε αυτούς που μπορούν να σκεφτούν) η βελτίωση.



    ΠΡΩΤΟΝ : Ο εγωισμός δεν ανήκει στα χαρακτηριστικά μου. Έχω άλλα αρνητικά χαρακτηριστικά.

    ΔΕΥΤΕΡΟΝ : Δεν έχω στείλει σύνθεσή μου στο φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης γιατί το επίπεδο των τραγουδιών που προκρίνονται είναι πάρα πολύ χαμηλό. Απαξιώ να πέσω τόσο χαμηλά.


    Παράθεση:

    Το μέλος chopin στις 28-09-2007 στις 13:55 έγραψε...

    Έχω διαβάσει διάφορα πράγματα στο forum, ότι είναι στημένο, ότι είναι πανηγύρι κ.τ.λ.



    ΠΡΩΤΟΝ :
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του προκριθέντος Στάθη Δρογώση με τον Μανώλη Φάμελο ( ενορχηστρωτής των τραγουδιών του φεστιβάλ και διαγωνιζόμενος το 2005 );
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του μέλους της κριτικής επιτροπής του φεστιβάλ 2005 Κώστα Λειβαδά με τον Μανώλη Φάμελο; ( τη χρονιά εκείνη διαγωνίζονταν οι πρωτοεμφανιζόμενοι και το 1ο τραγούδι των πρωτοεμφανιζόμενων θα διαγωνίζονταν την επόμενη βραδιά με τους γνωστούς καλλιτέχνες. Ένας λοιπόν από τους γνωστούς καλλιτέχνες ήταν και ο Κώστας Λειβαδάς που διαγωνίστηκε με το 1ο τραγούδι των πρωτοεμφανιζόμενων το οποίο όμως - εδώ είναι το αστείο της υπόθεσης - ο ίδιος ο Λειβαδάς είχε επιλέξει ως μέλος της επιτροπής που ήταν!!! )
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του Μανώλη Λιδάκη ( δεν είναι ο γνωστός σε όλους μας, ήταν πρωτοεμφανιζόμενος, απλή συνωνυμία ) με τον Μανώλη Φάμελο;
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του στιχουργού Θανάση Ζλήκα ( προκριθείς και αυτός ) με τον Μανώλη Φάμελο;
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του Σταμάτη Κραουνάκη με τον Κώστα Λειβαδά;
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση της Ευσταθίας Ματζούφα που προκρίθηκε στο φεστιβάλ 2005 με τον Κώστα Λειβαδά;
    Γνωρίζεις ότι τα τραγούδια που στέλνονται ( και για τα οποία δίνουν πολλά λεφτά οι διαγονιζόμενοι συν τα 80 ευρώ το 2005 που δίνουν στη ΔΕΘ και ΕΡΤ για κάθε τραγούδι και 50 ευρώ το 2006 και 2007 ) ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ ολόκληρα ξανά και ξανά οι κριτικές επιτροπές;
    Γνωρίζεις ότι ...;
    Γνωρίζεις ότι ...;
    Γνωρίζεις ότι ...;

    Αν δεν γνωρίζεις τίποτα από τα παραπάνω καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!

    ΔΕΥΤΕΡΟΝ : Ναι, είναι ένα 2ήμερο πανηγυράκι που δεν έχει καμιά σχέση με πολύ υψηλού επιπέδου μουσικούς διαγωνισμούς.


    Παράθεση:

    Το μέλος chopin στις 28-09-2007 στις 13:55 έγραψε...

    Ξέρεις τι λέω, ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί σε όλα. Το φεστιβάλ κατά την γνώμη μου προωθεί τραγούδια και όχι τραγουδιστες, αυτό από μόνο του λέει πολλά και για την μετέπειτα πορεία των καλλιτεχνών.


    Και ποια είναι τα τραγούδια εκείνα που σύμφωνα με σένα είναι αριστουργηματικά και προωθήθηκαν από το φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης;

    Νομίζω ότι σαν Έλληνες δεν έχουμε καλή μνήμη. Ε, σε αυτό το σημείο θα σε βοηθήσω εγώ να θυμηθείς κάποια από τα τραγούδια που από το 2005 έως σήμερα έχουν προκριθεί:

    Θυμάσαι ένα τραγουδάκι το 2005 που έλεγε "ζαμπόν χωρίς λιπαρά"; Ε ναι λοιπόν, το "ζαμπόν χωρίς λιπαρά" είναι ένα κομάτι που είναι κρίμα να μην προωθηθεί! Κρίμα ρε παιδί μου να πάει χαμένος ένας τόσο φιλοσοφημένος και βαθυστόχαστος στίχος!

    Θυμάσαι ένα τραγουδάκι το 2006 με τίτλο "η μπαλάντα του μαλάκα"; Ε ναι κυρίες και κύριοι! Είναι κρίμα να μην προωθηθεί ο μαλάκας! Η λέξη μαλάκας σαν χαλασμένο ξυπνητήρι ηχούσε ξανά και ξανά μέσα από την κρατική τηλεόραση!

    Θυμάσαι ένα τραγουδάκι το 2006 "ένα νερό κυρά βσγγελιώ" "από της άρνης το νερό"; Και μάλιστα του δώσανε και το 1ο βραβείο!!! Ε ναι αγαπητοί τηλεθεατές! Τέτοια κομμάτια είναι κρίμα να μην προωθούνται. Κομμάτια αραχνιασμένα από το 1940 και ακόμα πιο πίσω τόσο στιχουργικά όσο και μελωδικά.

    Το άλλο το έμαθες;;; Φέτος, το φεστιβάλ για να πάει κόντρα στα σκυλάδικα κατεβαίνει με την "γάτα". Ναι ναι καλά διαβάσατε! Σκύλους τα νυχτερινά κέντρα; Γάτες το φεστιβάλ. Αμ πώς! Πάνω από όλα η ποιότητα!

    Καλύτερα να σταματήσω εδώ γιατί είναι τόσα πολλά που πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε. Εύχομαι σύντομα να σταματήσει να διοργανώνεται. Γιατί λεφτά από μένα και από σένα παίρνουν, από τους Έλληνες φορολογούμενους για να διοργανώσουν ένα πανηγυράκι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sound1 στις 28-09-2007 18:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sound1 στις 28-09-2007 18:11 ]


    chopin17
    29.09.2007, 00:07
    Παράθεση:

    ΠΡΩΤΟΝ : Ο εγωισμός δεν ανήκει στα χαρακτηριστικά μου. Έχω άλλα αρνητικά χαρακτηριστικά.

    Πρώτον : Αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε... αλλά από τον τρόπο που μιλάς επέτρεψέ μου να αμφιβάλω.
    Παράθεση:
    ΔΕΥΤΕΡΟΝ : Δεν έχω στείλει σύνθεσή μου στο φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης γιατί το επίπεδο των τραγουδιών που προκρίνονται είναι πάρα πολύ χαμηλό. Απαξιώ να πέσω τόσο χαμηλά.

    Δεύτερον : Επίσης και αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε. Ξέρεις όμως τι μου κάνει εντύπωση ??? Την ανωτερότητα των συνθέσεών σου την έκρινες εσύ ???
    Αν ναι,,, καλό είναι να αφήνεις να την κρίνουν οι ακροατές σου.
    Παράθεση:
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του προκριθέντος Στάθη Δρογώση με τον Μανώλη Φάμελο ( ενορχηστρωτής των τραγουδιών του φεστιβάλ και διαγωνιζόμενος το 2005 );
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του μέλους της κριτικής επιτροπής του φεστιβάλ 2005 Κώστα Λειβαδά με τον Μανώλη Φάμελο; ( τη χρονιά εκείνη διαγωνίζονταν οι πρωτοεμφανιζόμενοι και το 1ο τραγούδι των πρωτοεμφανιζόμενων θα διαγωνίζονταν την επόμενη βραδιά με τους γνωστούς καλλιτέχνες. Ένας λοιπόν από τους γνωστούς καλλιτέχνες ήταν και ο Κώστας Λειβαδάς που διαγωνίστηκε με το 1ο τραγούδι των πρωτοεμφανιζόμενων το οποίο όμως - εδώ είναι το αστείο της υπόθεσης - ο ίδιος ο Λειβαδάς είχε επιλέξει ως μέλος της επιτροπής που ήταν!!! )
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του Μανώλη Λιδάκη ( δεν είναι ο γνωστός σε όλους μας, ήταν πρωτοεμφανιζόμενος, απλή συνωνυμία ) με τον Μανώλη Φάμελο;
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του στιχουργού Θανάση Ζλήκα ( προκριθείς και αυτός ) με τον Μανώλη Φάμελο;
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση του Σταμάτη Κραουνάκη με τον Κώστα Λειβαδά;
    Γνωρίζεις ποια ήταν η σχέση της Ευσταθίας Ματζούφα που προκρίθηκε στο φεστιβάλ 2005 με τον Κώστα Λειβαδά;
    Γνωρίζεις ότι τα τραγούδια που στέλνονται ( και για τα οποία δίνουν πολλά λεφτά οι διαγονιζόμενοι συν τα 80 ευρώ το 2005 που δίνουν στη ΔΕΘ και ΕΡΤ για κάθε τραγούδι και 50 ευρώ το 2006 και 2007 ) ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ ολόκληρα ξανά και ξανά οι κριτικές επιτροπές;
    Γνωρίζεις ότι ...;
    Γνωρίζεις ότι ...;
    Γνωρίζεις ότι ...;

    Πιστεύω ότι γνωρίζω αρκετά ( μπορεί και περισσότερα από σένα ) για αυτό μιλάω και δεν μασάω.
    Παράθεση:
    ΔΕΥΤΕΡΟΝ : Ναι, είναι ένα 2ήμερο πανηγυράκι που δεν έχει καμιά σχέση με πολύ υψηλού επιπέδου μουσικούς διαγωνισμούς.

    Εξαρτάται ποιους θεωρείς υψηλού επιπέδου διαγωνισμούς... (δεν είναι κακό να αναφέρεις παραδείγματα).
    Γιατί αν συγκρίνω τα σκουπίδια που προβάλονται ,,, με το φεστιβάλ θα έλεγα ότι τουλάχιστον το αδικείς.
    Όσον αφορά τα τραγούδια που αναφέρεις...
    Ποια είναι αλήθεια η καλή μουσική για εσένα ?
    Πιστεύεις ότι η πλειοψηφία του ελληνικού μουσικού κοινού είναι έτοιμη να ακούσει αυτή τη μουσική ?
    Μήπως καλύτερα να προσγειωθούμε λίγο, το 99,9 % του ελληνικού πλυθησμού ακούει στην καλύτερη περίπτωση Νίνο, πιστεύω ότι "της άρνης το νερό" ήταν καλύτερο από τα τραγούδια του Νίνο ,, ή μήπως κάνω λάθος ???
    Παράθεση:
    Το άλλο το έμαθες;;; Φέτος, το φεστιβάλ για να πάει κόντρα στα σκυλάδικα κατεβαίνει με την "γάτα". Ναι ναι καλά διαβάσατε! Σκύλους τα νυχτερινά κέντρα; Γάτες το φεστιβάλ. Αμ πώς! Πάνω από όλα η ποιότητα

    Απορώ πως κατέβηκες στο επίπεδο να ενημερωθείς για τα φετινά τραγούδια ......

    Sound1
    29.09.2007, 08:12
    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 29-09-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Πρώτον : Αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε... αλλά από τον τρόπο που μιλάς επέτρεψέ μου να αμφιβάλω.



    Είναι δικαίωμά σου να θέλεις να προσβάλλεις και να αμφισβητείς τον συνομιλητή σου. Εγώ όμως δεν θα πέσω σε τόσο χαμηλό επίπεδο.


    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 29-09-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Δεύτερον : Επίσης και αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε. Ξέρεις όμως τι μου κάνει εντύπωση ??? Την ανωτερότητα των συνθέσεών σου την έκρινες εσύ ???
    Αν ναι,,, καλό είναι να αφήνεις να την κρίνουν οι ακροατές σου.



    Την ανωτερότητα των συνθέσεών μου την κρίνουν όλοι όσοι ακούν τη μουσική μου και με αποτρέπουν από το να τη στείλω σε ένα τσίρκο σαν και αυτό του φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης.


    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 29-09-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Πιστεύω ότι γνωρίζω αρκετά ( μπορεί και περισσότερα από σένα ) για αυτό μιλάω και δεν μασάω.



    Άγρια μεσάνυχτα έχεις! Να είσαι σίγουρος γι αυτό. Γιατί αν ήξερες την απάντηση έστω και σε μια από τις παραπάνω ερωτήσεις, δεν θα μιλούσες έτσι. Πιάσε μια τσίχλα και ξανάρχισε να μασάς.



    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 29-09-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Εξαρτάται ποιους θεωρείς υψηλού επιπέδου διαγωνισμούς... (δεν είναι κακό να αναφέρεις παραδείγματα).
    Γιατί αν συγκρίνω τα σκουπίδια που προβάλονται ,,, με το φεστιβάλ θα έλεγα ότι τουλάχιστον το αδικείς.
    Όσον αφορά τα τραγούδια που αναφέρεις...
    Ποια είναι αλήθεια η καλή μουσική για εσένα ?
    Πιστεύεις ότι η πλειοψηφία του ελληνικού μουσικού κοινού είναι έτοιμη να ακούσει αυτή τη μουσική ?
    Μήπως καλύτερα να προσγειωθούμε λίγο, το 99,9 % του ελληνικού πλυθησμού ακούει στην καλύτερη περίπτωση Νίνο, πιστεύω ότι "της άρνης το νερό" ήταν καλύτερο από τα τραγούδια του Νίνο ,, ή μήπως κάνω λάθος ???



    Υψηλού επιπέδου διαγωνισμοί υπάρχουν σε ολόκληρο τον κόσμο, από την Αμερική έως την γειτονική μας Ιταλία με το καταπληκτικό φεστιβάλ τραγουδιού του San Remo.

    Καλή μουσική για μένα είναι η μουσική που καταφέρνει να μιλήσει μέσα από τις νότες τις στις ψυχές των ανθρώπων. Και σίγουρα το "ένα νερό κυρά βαγγελιώ" "από της άρνης το νερό" το θεωρώ 100% γελοίο.

    Το ελληνικό κοινό θα ακούσει συτό που θα του δώσεις να ακούσει. Σκουπίδια του δίνουν οι δισκογραφικές; Σκουπίδια θα ακούσει. Σκουπίδια του δίνει το φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης; Σκουπίδια θα ακούσει. ( Που λέει ο λόγος! Μήπως το παρακολουθεί και κανένας το φεστιβάλ; Δεν έχει σοβαρή τηλεθέαση )



    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 29-09-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Απορώ πως κατέβηκες στο επίπεδο να ενημερωθείς για τα φετινά τραγούδια ......





    Όχι, αγαπητέ, δεν θα έχανα το χρόνο μου ακούγοντας τα φετινά ( εμετικά όπως πάντα ) τραγούδια του φεστιβάλ. Και αν θέλεις πραγματικά να ξέρεις, το κομμάτι "Η γάτα" το είδα τυχαία ότι συμμετέχει φέτος στο φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης σε μια αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο για σκυλοτροφές και γατοτροφές.
    chopin17
    29.09.2007, 14:45
    Αγαπητέ sound1
    ο τρόπος που μιλάς , προφανώς προδίδει και τον χαρακτήρα σου,
    και ο χαρακτήρας σου προδίδει και την μουσική σου.
    Όσο για τα επίπεδα που λες , μάλλον εγώ κάνω το λάθος που χανω το χρόνο μου και σου απαντάω. Μπορείς να συνεχίσεις τα απαξιωτικά σου σχόλιο αναφερόμενος σε τσίχλες, μαστίχες, φούσκες κα άλλα διάφορα.
    Σου εύχομαι λοιπόν να ευημερείς εκεί στα σαλόνια της μουσικής αριστοκρατίας, και άσε μας εμάς στο μπίθουλα του φεστιβάλ.
    Sound1
    29.09.2007, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 29-09-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Αγαπητέ sound1
    ο τρόπος που μιλάς , προφανώς προδίδει και τον χαρακτήρα σου,
    και ο χαρακτήρας σου προδίδει και την μουσική σου.
    Όσο για τα επίπεδα που λες , μάλλον εγώ κάνω το λάθος που χανω το χρόνο μου και σου απαντάω. Μπορείς να συνεχίσεις τα απαξιωτικά σου σχόλιο αναφερόμενος σε τσίχλες, μαστίχες, φούσκες κα άλλα διάφορα.
    Σου εύχομαι λοιπόν να ευημερείς εκεί στα σαλόνια της μουσικής αριστοκρατίας, και άσε μας εμάς στο μπίθουλα του φεστιβάλ.




    Σε έτσουξε η αλήθεια, ε; Ε, τι να κάνουμε; Η αλήθεια πολλές φορές πονάει. Ωστόσο δεν θα πρέπει να διστάζουμε αλλά θα πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, όπως πραγματικά είναι. Και το φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια κακιά έκδοση πανηγυριού.

    Όσον αφορά τα σχόλιά σου για το χαρακτήρα μου, ούτε αυτή τη φορά θα απαντήσω, διότι είναι πολύ γνωστή η τακτική αυτού που δεν έχει επιχειρήματα να βρίζει διαρκώς το συνομιλητή του, ό,τι κάνεις εσύ δηλαδή, που είσαι ανίκανος να απαντήσεις στα απλά ερωτήματα που σου έθεσα.
    vickyvs
    29.09.2007, 17:46
    Λοιπόν παιδιά εχω μείνει άφωνη...Πώς γίνετε κάποιοι άνθρωποι να μαλώνουν τόσο έντονα μιας και δεν γνώριζεστε?Προσωπικά βρίσκω το φεστιβάλ μια αξέχαστη εμπειρία..Και γι'αυτούς που συμμετείχαν και γι'αυτούς που το παρακολουθούσαν...Και να μην κερδίσει καποιος δεν σημαίνει οτι το φεστιβαλ δεν άξιζε..Ας μην είμαστε αχάριστοι...Ξέρετε οτι ποτε δεν πρέπει να σνομπάρουμε την άποψη του αλλου οσο κι ας μη μας αρέσει...Δεν μπορουμε να τα έχουμε ολα...Και οσο για τισ φημούμενες συγγένιες του Φάμελου με τον Δρογώση,την Ευσταθία με τν....Δεν ειναι αλήθεια...Το γεγονός οτι γνωρίζονται δεν σημαίνει οτι πέρασαν γι'αυτό το λογο..Ολα γίνονται με κοπο...Ειναι όλοι τους αξιόλογοι μουσικοί και κατι ήξεραν οι υπόλοιποι που τους διάλεξαν...
    chopin17
    29.09.2007, 23:16
    vickyvs έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ ειλικρινά συγνώμη που έδωσα συνέχεια σ' αυτό το "έργο"......
    chopin17
    29.09.2007, 23:18
    Λοιπόν άκουσε κανένας κάποιο ενδιαφέρον τραγουδάκι... ??
    sonsavior
    30.09.2007, 10:14
    Φιλοι μου θα μου επιτρεψετε να μιλησω κι εγω απο "μεσα" πουλενε.
    Δουλευω σ αυτο το θεσμο απ το ξεκινημα του και ξερω πολλα παρασκηνιακα.
    Ναι ειναι αληθεια οτι υπαρχουν πολλες "συγγενειες" στην επιλογη των τραγουδιων αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την ποιοτητα στην επιλογη. Πιστεψτε με αυτα που προκρινονται ειναι τα καλυτερα. Ναι ειναι γιατι δεν υπαρχουν υποψηφιοτητες καλυτερες. Εσεις οι δημιουργοι σνομπαρετε τον θεσμο και δεν φερνετε τα τραγουδια σας , γιατι μαλλον σας βολευει να τα φυλαξετε για χιτακια στις δισκογραφικες με σκοπο το κερδος . Αλλα καταλαβετε οτι το κερδος δεν ειναι εκει που σας τα παιρνουν με το γαντι . Στιρηξτε αυτο το διαγωνισμο γιατι δεν υπαρχει αλλος .
    Και προς Θεου . Μην περιμενετε τα τραγουδια σας να ακουστουν στα Αρειων .
    Αυτη ειναι η καταντια
    Ευχαριστω
    Ενας υπηρετης της τεχνης
    Sound1
    30.09.2007, 10:31
    Παράθεση:

    Το μέλος sonsavior στις 30-09-2007 στις 10:14 έγραψε...

    Φιλοι μου θα μου επιτρεψετε να μιλησω κι εγω απο "μεσα" πουλενε.
    Δουλευω σ αυτο το θεσμο απ το ξεκινημα του και ξερω πολλα παρασκηνιακα.
    Ναι ειναι αληθεια οτι υπαρχουν πολλες "συγγενειες" στην επιλογη των τραγουδιων αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την ποιοτητα στην επιλογη. Πιστεψτε με αυτα που προκρινονται ειναι τα καλυτερα. Ναι ειναι γιατι δεν υπαρχουν υποψηφιοτητες καλυτερες. Εσεις οι δημιουργοι σνομπαρετε τον θεσμο και δεν φερνετε τα τραγουδια σας , γιατι μαλλον σας βολευει να τα φυλαξετε για χιτακια στις δισκογραφικες με σκοπο το κερδος . Αλλα καταλαβετε οτι το κερδος δεν ειναι εκει που σας τα παιρνουν με το γαντι . Στιρηξτε αυτο το διαγωνισμο γιατι δεν υπαρχει αλλος .
    Και προς Θεου . Μην περιμενετε τα τραγουδια σας να ακουστουν στα Αρειων .
    Αυτη ειναι η καταντια
    Ευχαριστω
    Ενας υπηρετης της τεχνης




    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Όσο κι αν προσπαθήσεις, δεν θα με πείσεις ότι το "ζαμπόν χωρίς λιπαρά", "ο μαλάκας" κλπ ήταν τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ τραγούδια που στάλθηκαν στην ΕΡΤ. Αυτό είναι μεγάλο ΨΕΜΑ! Έχω ακούσει τραγούδια που κόπηκαν από το φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης που ηταν 100 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ( δεν υπερβάλω ) από αυτά που προκρίνονταν και περνούσαν.

    Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Στο φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης περνάει ο γνωστός του γνωστού. Και τα παραδείγματα είναι ΠΟΛΛΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτών που διαγωνίστηκαν - και φυσικά προκρίθηκαν - και γνώριζαν τουλάχιστον ένα μέλος της κριτικής επιτροπής.
    Αν με αμφισβητείς, μπορώ να σου γράψω στο αμέσως επόμενό μου ποστ ΟΛΑ τα ονόματα αυτών που είχαν γνωστούς τους στις κριτικές επιτροπές και προκρίθηκαν.

    Γι' αυτό και το επίπεδο των τραγουδιών είναι πάρα πολύ χαμηλό. Διότι απλούστατα ΔΕΝ περνάνε τα πραγματικά καλύτερα τραγούδια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sound1 στις 30-09-2007 10:35 ]


    Ravel
    30.09.2007, 12:24
    Παράθεση:
    Όσο κι αν προσπαθήσεις, δεν θα με πείσεις ότι το "ζαμπόν χωρίς λιπαρά", "ο μαλάκας"

    Ρε συ sound είπα να μη μιλήσω αλλά εσύ θα με σκάσεις γιατί νομίζεις ότι όλοι προσπαθούν να σε πείσουν για κάτι ???
    Τι πετάγεσαι όλη την ώρα..... ..... ....
    είπες τι γνώμη σου , μπράβο , δεν σου αρέσει το φεστιβάλ , μην ασχολείσαι.
    Τι "ζαμπόν" (ρε μπας και πεινάς ) και "μαλάκες" μου τσαμπουνάς , πιάστηκες από δυο τραγούδια και τα αναφέρεις όλη την ώρα.
    Και το άλλο κουφό που το βάζεις ...
    ΦΑΣΚΕΙΣ
    Παράθεση:
    Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα, δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχολείται κάποιος Ή Όχι, αγαπητέ, δεν θα έχανα το χρόνο μου ακούγοντας τα φετινά ( εμετικά όπως πάντα ) τραγούδια του φεστιβάλ. Και αν θέλεις πραγματικά να ξέρεις, το κομμάτι "Η γάτα" το είδα τυχαία ότι συμμετέχει φέτος στο φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης σε μια αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο για σκυλοτροφές και γατοτροφές.

    ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ
    Μας είπες όλο το σόι του Δρογώση και της ευσταθίας,
    όλο το σόι του φάμελου
    ξέρεις όλα τα παρασκηνιακά (γνωριμίες κ.τ.λ.)
    όλα τα κουτσομπολιά
    όλες τις συμμετοχές
    ....
    ....
    ....
    Παράθεση:
    Αν με αμφισβητείς, μπορώ να σου γράψω στο αμέσως επόμενό μου ποστ ΟΛΑ τα ονόματα αυτών που είχαν γνωστούς τους στις κριτικές επιτροπές και προκρίθηκαν.

    Παράθεση:

    Γι' αυτό και το επίπεδο των τραγουδιών είναι πάρα πολύ χαμηλό. Διότι απλούστατα ΔΕΝ περνάνε τα πραγματικά καλύτερα τραγούδια.

    Αχ πόσα ξέρεις εσύ !!!

    Τι δεν ασχολείσαι μας κοπανάς ??? Εσύ ξέρεις τα πάντα καλύτερα και από τους διοργανωτές
    Όσο για την περιβόητη μουσική σου ανέβασε κάτι να ακούσουμε μπας και ξεστραβωθούμε.
    Να 'σαι καλά..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ravel στις 30-09-2007 12:27 ]