ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.826 μέλη

    17 χρόνια χωρίς τον πρίγκιπα ...

    panoulis17
    29.09.2007, 00:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 28-09-2007 στις 09:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος panoulis17 στις 27-09-2007 στις 23:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 26-09-2007 στις 21:34 έγραψε...

    Το Α και το Ω της μουσικης.......τπτ λιγοτερο τπτ περισσοτερο....!!!!!!!






    exeis dikio....itan kati to ksexoristo...


    Ηταν,ειναι και ΘΑ ειναι κατι το ξεχωριστο Πανουλη17....





    sosta stroumfita......
    xartinooneiro
    29.09.2007, 04:34
    Ηρωίνη =

    Σιδηρόπουλος = Καλλιτέχνης
    Antreas79
    30.09.2007, 18:08
    ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ '' ...ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ...''ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΝ ''ΣΚΟΤΩΣΕ'' Η ΒΕΑΤ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.
    rigas
    30.09.2007, 18:47
    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 24-09-2007 στις 22:59 έγραψε...

    Δεν τον σκοτωσε η ηρωινη....Η Ελλάδα τον σκοτωσε...
    ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ


    -------------------------------
    Κανείς δεν τον σκότωσε,
    Είναι άλλο πράγμα η Ελλάδα, άλλο πράγμα το σύστημα κι άλλο πράγμα οι ευαισθησίες και οι αδυναμίες του καθενός από μας.
    litirakis
    28.11.2007, 00:05
    Ο ΠΑΥΛΟΣ ζει αναμεσα μας....
    Τον ΠΑΥΛΟ δεν τον σκοτωσε η ηρωινη αλλα αυτοκτονισε με την ηρωινη γιατι δεν αντεχε αλλο σε αυτο τον ψευτικο κοσμο...


    τι να τις κανω τις τιμες τους
    τα λογια τα θεατρικα
    μεσ΄ την οθονη του μυαλου μου
    χαρτινα ειδωλα νεκρα....
    Socrates-Pantelis
    28.11.2007, 12:09
    Aλλος ο Σιδηροπουλος των τραγουδιων και αλλος ο Παυλος της ηρωινης...καπου ταυτιζεται καπου διισταται...
    Παντως πραγμα σπανιο να ξαναβγει Σιδηροπουλος...αν και ειδωλοποιουμε προσωπα και καταστασεις...

    Αν μεσα στα αντερα σου σκουζει το ορνιο
    Jimy
    28.11.2007, 12:48
    Στίχοι-Μουσική-Ερμηνεία:Σιδηρόπουλος Παύλος

    Στο βιβλίο των ηρώων του τρόμου
    βρήκα τις φάτσες που ζητούσες χθες
    ζαρωμένος στη γωνιά του δρόμου
    περνάς τις μέρες σου με προσευχές


    Ένοχος για κάποια αιτία
    που δεν την έμαθες ποτέ
    πες μας ρε φίλε ποιος θεός σε ορίζει
    ποιος σε γεμίζει μ' ενοχές

    Αν μέσα απ' τ' άντερά σου σκούζει τ' όρνιο
    που σου τρώει τα σωθικά
    του Χριστού φοράει το χιτώνιο
    κι έχει το πρόσωπο του Μαρξ

    Έχει Φροϋδικές ρυτίδες
    και τα νύχια του γαμψά
    τα χίλια πρόσωπα που σου ‘χει δώσει
    είναι της μέδουσας στοιχειά

    Αν μέσα απ' τ' άντερά σου σκούζει τ' όρνιο
    που σου τρώει τα σωθικά
    του Χριστού φοράει το χιτώνιο
    κι έχει το πρόσωπο του Μαρξ

    Έχει Φροϋδικές ρυτίδες
    και τα νύχια του γαμψά
    τα χίλια προσωπα που σου ‘χει δώσει
    είναι της μέδουσας στοιχειά




    επισυναπτόμενα: trumet in Bb.jpg 
    PitsiBlue
    28.11.2007, 15:29

    fantasma
    28.11.2007, 20:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 25-09-2007 στις 17:19 έγραψε...

    ενω ο Kurt ηταν πρεζακι του κερατα
    οι Nirvana,αταλαντοι και εγιναν διασημοι μετα το θανατο του χαχα




    ΔΙΑΦΩΝΩ.... αλλα δε πειραζει....
    marydlf
    06.12.2007, 17:02
    Στον Π.

    Φλου φίλε μου όλα είναι φλου…
    Όσα δεν φέρνει ο χρόνος,τα φέρνει η στιγμή..
    Το ξέρω είναι λίγο δύσκολο μα εγώ,στο λέω μπορούσα να περιμένω και μπορώ..βλέπεις οι δυο μας μόνοι δεν νοιώσαμε ποτέ,τώρα πες μου ποιόν,πες μου θαʼχεις να τα λές..όταν θʼαγαπήσεις το γέλιο σου και την αναπνοή σου,και δεις πως έχεις κάτι να μας πεις..πες μου αν μʼαγάπησες,όσο ο ήλιος την αυγή,όσο ο γκρίζος ουρανός κάποιας άνοιξης βροχή..στα σκότεινα δωμάτια εινʼη ψυχή μας γυμνή και δε χωραν εκεί μυστικά,κι εσύ μονάχα ξέρεις πως η αλήθεια εινʼεκεί που η μοναξιά μου στον καθρεύτη κοιτά..πες μου αν θέλεις κάτι,κάτι απλό,μα αληθινό..κι είτανε κάπου προς το δείλι,όταν δακρύσαμε στο τελευταίο φιλί...να'μαστε,τι να'μαστε,κανένας δεν το ξέρει,μωρό μου είσαι τα θαύματα που μου'χουνε προσφέρει..but Iʼll be sailinʼ,goodbye waivinʼ,to me the clown..Πού να γυρίζεις;
    Πες μας τι θα γίνει αν κάποτε αγγίξεις το κορμί σου,και τοʼβρεις τσακισμένο απʼτις πληγές,και γύρω σου,κούκλες χλωμές,ανίκανες νʼάκούσουν τη φωνή σου,κι οι αλήθειες σου,να σέρνονται,στο πάτωμα γυμνές…
    Είνʼεπικίνδυνη και θέλει προσοχή,θανάτου άγγελος σωματοφύλακας της..
    Παυλάκη γύρω σου σωπαίνουν,τους φτάνει που ανασαίνουν,τι ζητάς,ξέρουνε τι τους περιμένει,στην πολυθρόνα βολεμένοι,τι ρωτάς..τώρα μόνος σαν τσακάλι στα βουνά τριγυρνώ,για το κλoύβιο τους κεφάλι,ούτε που θα νοιαστώ..voodoo child,σʼέναν κόσμο εσαεί,voodoo child,ναι η αγάπη μπορεί..κάποτε θα δεις πως όλα ειν΄αλήθεια..κανείς δεν σουʼμαθε ποτέ,πως κάποια μέρα,θα χρειαστεί και να μισήσεις..στο βιβλίο των ηρώων του τρόμου,είδα τις φάτσες που ζητούσες χτες..Welcome to the show,νορμάλ το σκηνικό..στο μπάτσο βλέπεις πέρασε μονάχα η κοροιδία,να έχει την ψευδαίσθηση πως είναι εξουσία..αυτοί μιλάν την ώρα που ο ήλιος έγυρε το χάος ν΄ακουμπήσει..τους είδα..είδα την αμόρφωτη εξουσία εντολές να δίνει,το κράτος νόμιμο ληστή και τη βλακεία για εξυπνάδα να πουλάει στους δρόμους..βλέπω λαούς,εμπόρευμα να κρέμονται σαν τα σφαχτάρια,ναό του Σολωμόντα κι αρχηγούς,να παίζουν τη ζώη μας στην αυλή στα ζάρια..βλέπω χιλιάδες πια Χριστούς,που την αγάπη τους μʼένα μαστίγιο αλλάζουν..είδα αδύναμους να ξεσπιτώνουν και τη γη να ισωπεδώνουν..λάσπη ο σκοπός σου,το χνάρι που άφησα για σένανε χαφιέ..ο Αλί ματώνει για μας..ποιοί είσαστε εσείς,που τα λόγια μας να κάνετε μπροσούρες,οτοβλεψίες,κρυπτομούρες,μʼένα καλάμι στα μπαλκόνια,γι άνοιξης λέτε χελιδόνια,τα λόγια μας συνεντεύξεις σε φυλλάδες και άρες μάρες κουκουνάρες,να σας το πω κωλοαγάδες,απόκληροι παραμυθάδες,ποιοι είσαστε εσείς; Υποκριθείτε σʼεκείνον που τιμά,σ΄εκείνους που γεμίζουν τα κενά του σατανά,στην ύπαρξή σας..όχι άλλα είδωλα στα επικίνδυνα παιχνίδια..Στο δικαστή άγριο ληστή,τον σύραν ένα πρωινό,κι αυτός εκεί λέει στη βουή,φταίτε κι εσείς για τούτα εδώ..Ετούτη η πόλη με τρελαίνει,με γκρίζο χρώμα αρρωστημένο,ανίατο κελί μεγενθυμένο..Η Άννα μουʼπε Παύλο η Αθήνα είναι τρελή,τη νύχτα εινʼολοφώτιστη,τη μέρα σκοτεινή..
    Συνέχεια μπερδευόμουνα μʼαυτους που εμπιστευόμουνα,κι οι αγώνες μου γι αντάλλαγμα μου δίνουνε μια τόση δα ζωή….
    Μην μου μιλάς για τα παιδιά,που ψαχνουνε στους δρόμους,σαν τους αλήτες τους σοφούς,δεν ξέρουν από νόμους..υπερασπίσου το παιδί,γιατί αν γλυτώσει το παιδί,υπάρχει ελπίδα..
    Τι να τις κάνω τις τιμές τους,τα λόγια τα θεατρικά,μες την οθόνη του μυαλού μου,χάρτινα είδωλα νεκρά..Να μʼαγαπάς,όσο μπορείς,να μ'αγαπάς...
    Οι απροσάρμοστοι υπάρχουν πάντα εκεί,εκεί όπου αρμόζουν οι καιροί….
    Nα φεύγω τώρα,είναι η ώρα και ίσως σας ξαναδώ..
    Αντε,και καλή τύχη μάγκες….

    ..κι όπου γουστάρω πάω,και τρέχει ο άνεμος μπροστά..τον ήλιο ακολουθάω,κι ο μήνας έχει εννιά… (9/12/1990,Κόκκινος Μύλος)

    Κύτταρο club

    Rodeo club



    ..κι όπου γουστάρω πάω και τρέχει ο άνεμος μπροστά...τον ήλιο ακολουθάω κι ο μήνας έχει εννιά..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marydlf στις 06-12-2007 17:10 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marydlf στις 06-12-2007 17:25 ]


    Termite
    06.12.2007, 17:13
    Για σένα που χάρισες την Κ,
    Για σένα που μας προειδοποίησες να έχουμε το νού μας στο παιδί

    Για σένα που πάλεψες με μουσική για δόρυ και στίχο για ασπίδα...

    Αντίο ξανά, Πάυλο


    cobal
    06.12.2007, 17:26
    Ο μοναδικος Rock Star στην Ελλαδα
    litirakis
    06.12.2007, 18:53
    17 χρονια χωρις το Παυλο!!!το δικο μας Παυλο!!!
    http://www.rockap.gr/stonp.html ενα πολυ ωραιο αφιερωμα που βρηκα για τον Παυλο με σπανια βιντεακια!!!

    einai i agapi ena tajidi apo giorti se giorti...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : litirakis στις 06-12-2007 19:21 ]


    dimitrioskalantzis
    06.12.2007, 19:15
    http://www.kyttarolive.gr/content/view/37/50/
    Θα τα πουμε εκει πριγκιπα......θα σε περιμενουμε........
    freakhood
    06.12.2007, 20:29
    Θα μου επιτρεψετε να γραψω μια διαφορετική αποψη.
    Αλήθεια γνωριζετε πως ο παυλακης σε συναυλια στο πεδιον του αρεως κατα την δεκαετια του '80 ειχε πει πως υποστηριζε ανοιχτα την πυρηνική ενέργεια;δεν παει το μυαλο τι κραξιμο έφαγε τοτε.Αλλα υπαρχουν κι αλλα.αυτο δεν σημαινει πως μειώνω την καλλιτεχνικη του αξια σε καποια πραγματα(οπως και σε αλλους πχ τους "σπυριδουλα" που προσωπικα θεωρω πιο σημαντικους απο τον παυλο).

    υγ: οσο για τον πλιατσικα PashalinaMakia..ας μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα . Ας μείνουμε εντος θέματος.