ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη

    Πως μπορώ να ρίξω κορίτσι ή γυναίκα;

    freddieKrueger
    12.08.2014, 13:09

    Brother Petran μου σεβαστό το ότι έχεις μια αντίθετη άποψη.

    Επέτρεψέ μου όμως να καταθέσω μια προσωπική μου εμπειρία εδώ.Κάποτε είχα κάνει το λάθος να κάνω φίλη μου μια γυναίκα η οποία μου άρεσε-ήμουν μόλις 16-. Συμμαθητές στο φροντηστήριο και της πρότεινα να πάμε για καφε. Εκεί πριν καν εκδηλώσω το οποιδήποτε ενδιαφέρον μου είπε πως έχει αγόρι κι εγώ τότε θεώρησα σωστό να κρατήσω τις αποστάσεις μου,αλλά παράλληλα να γίνω φίλος της. Η φιλία αυτη στην αρχη δεν ήταν ενοχλητικη,αλλά φυσικά κάθε φορά που βρισκόμουν μαζί της άλλα ήθελα να κάνω(πχ να βρεθώ ερωτικά μαζί της)κι άλλα έκανα(δλδ μιλούσα μαζί της περί ανέμων και υδάτων,ανταλλάσαμε συμβουλές,τηλεφωνιόμασταν,κτλ). Τότε πιτσιρικάς ήμουν και μου το συγχωρώ.

    Εφτασε όμως μια ώρα που η συγκεκριμμένη κοπέλα απλά έπαψε να μ αρέσει.Ίσως το ότι την είχα συνηθίσει,ίσως το ότι είχα πλεον σχεση κι εγω και ειχα ερωτευει κτλ. Τότε λοιπόν Πέτρο παρατήρησα το εξής: Πως η κοπέλα με την οποία ήμαστε φίλοι ξαφνικά άρχισε να μου φαίνεται απίστευτα βαρετη σαν παρεα... Εκει ποπυ εβρισκα ενα σωρο κοινα ξαφνικα τιποτα...

    Σκέφτηκα λοιπόν πως γύρω από το ''μύθο'' της εν λόγω κοπέλας είχα πλέξει κι ένα ''μύθο'' φιλίας...μια πλεκτάνη στην οποία η κοπέλα αυτη όσο μου άρεσε φάνταζε παράλληλα και η πιο ''ενδιαφέρουσα'' παρέα δλδ φίλη.

    Από την άλλη κάποια χρονάκια αργότερα μου είχε τύχει να κάνω πολύ παρέα με ορισμένα παιδιά που είχα γνωρίσει από κάποιο συμφοιτητή μου.Στην παρέα ήταν μια κοπελίτσα η οποία είχε τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ χαρακτήρα και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ κάθε λεπτό την παρέα της.

    Όταν όμως εκείνη μου εκμυστηρευτηκε πως της αρεσω ενοιωσα την αναγκη να της πω πως τη βλέοω μόνο φιλικά.Εκείνη το δέχτηκε και αρκετές φορες συνατηθηκαμε σαν παρεα μονο για να παιξουμε κιθαρα η να δουμε σινεμα.Ομως πρατηρησα πως αυτη η κοπελιτσα σιογα σιγα διεκδικουσε κατι αλλο.Και όσο έβλεπε πως δε το έπαιρνε γινόταν...Τούρκος...

    Οπότε κι εκεί έφτασε η σειρά της να μου ξεκλαθαρίσει πως δε γίνεται να είμαστε φίλοι και έτσι έληξε η φιλία μας.

    Από τότε φροντίζω να αποφευγω να δημιουργω τετοιου είδους ''φιλικές'' σχέσεις.

    Τα πράγματα είναι απλά.Αν θέλουν και οι δύο τότε προκύπτει μια ερωτικλή γνωριμία που μπορεί να γίνει και σχέση υπό τις κατάλληλες προυποθέσεις.

    Αν μόνο ένας θέλει τότε είναι λάθος και για τους δυό να μένουν φίλοι.Κάποιος θα ειναι υποτελης σε μια τέτοια σχέση η οποία του επιφυλάσσει ένα σωρό ματαιώσεις και αυτοματαιώσεις.

    Για να ρθούμε και σε σενα Πετρο μου μακάρι να σαι τόσο ανώτερος άνθρωπος και μακάρι να μπορείς να διαχειρηστείς τόσο όμορφα τη φιλία με την κοπέλα που πιθανά σε απέρριψε η που εσυ απέρριψες.Στη δευτερη περιπτωση ισως ειναι πιο ευκολο για σενα,αλλα πιο δύσκολο για την κοπελα που εχει φαει το άκυρό σου.

    Όπως και να χει και θα το δεις κάποια στιγμη αυτη η φιλια θα καταντησει αφορητη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 12-08-2014 13:19 ]


    PetrosTser
    12.08.2014, 17:18

    Χρήστο σε γενικές γραμμές είναι όπως τα λες. Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις. Λιγότερες ή περισσότερες, δεν ξέρω - υπάρχουν όμως. Και για να έρθουμε στο θέμα μας, που δεν είναι δικό μας αλλά του φίλου ellas1w (που πρέπει να είναι γύρω στα 12), ας κάνει ό,τι νομίζει, ας βάλει σε προτεραιότητα τα συναισθήματά του και ας πράξει αναλόγως. Σε αυτήν την ηλικία πολλά παιδιά είναι αρκετά χαλαρά με αυτά τα θέματα. Θυμάμαι που τα είχα φτιάξει στην έκτη δημοτικού με μία παιδική μου φίλη, η οποία παραμένει φίλη μου μέχρι και σήμερα και με την οποία φυσικά και δεν θα μπορούσα σήμερα να συνάψω σχέση, μετά από 15 σχεδόν χρόνια παρέας και φιλικής αγάπης. Όλα αυτά όμως δεν μας απέτρεψαν από το να έχουμε σχέση στα 11 μας. Έγινε εύκολα, διαλύθηκε εύκολα και δεν άλλαξε τίποτα. Και ήταν σχέση, όχι απόρριψη. Έχω και αντίστοιχα παραδείγματα απόρριψης και γενικά ματαίωσης από μεγαλύτερη ηλικία, και πάλι η φιλία δεν αλλοιώθηκε. Είναι στο χέρι του καθενός να δει τι θέλει και μπορεί να κάνει, και τι τίμημα θέλει να πληρώσει για αυτό. Ειδικά πάντως σε προεφηβική ηλικία, νομίζω τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά από ότι τα έχουμε κάνει...


    freddieKrueger
    12.08.2014, 19:23

    Στα 11 σου βρε Πετραν τι σχέση μπορείς να κάνεις?Σίγουρα πλατωνική πάντως!Αλλάζουν πολλά αν μιλάμε για άλλου είδους σχέση... Όσο για τα άλλα παραδείγματα σε πιο μεγάλη ηλικία Πετρο μου δεν ξέρω.Πολλές φορές αν ψάξουμε βαθιά μέσα μας μπορεί να ανακαλύψουμε αλήθειες που το φως δεν τολμά να αγγίξει...αλήθειες που μας φαίνονται τόσο ''λάθος'' που τις απορρίπτουμε πριν καν τις αντικρύσουμε...

    Πχ για καιρό δήλωνα πως με εκείνη την πρώτη κοπέλα από το φροντηστήριο έχουμε μια πραγματική φιλία.Εγώ ήμουν εκείνος που διέψευδε οποιονδήποτε με σκούνταγε και μου λεγε ''ή χούφτωστην ή χέστην''χαχα

    τότε ήταν που απαντούσα πως ''όχι ρε συ η Δ. είναι μια χαρά κοπέλα και είναι καλή μου φίλη''

    Τώρα μόλις συνειδητοποίησα κάτι:Δεν μπορώ να πιστέψω πως είχα πει κάτι τέτοιο.Μου ακούγεται τόσο εξωγήινο να αποκαλέσω μια κοπέλα ''φίλη μου'' Πωωω πωωω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    (Σόρυ για το γέλιο έχει ως αποδέκτη εμένα και μόνο εμένα στα πλαίσια αυτοσαρκασμού)

    Γενικά Πετρο πιστευω πως καθένας ενστερνίζεται τη συμπεριφορά που του κάθεται καλά και με την οποία τα έχει καλά με τον εαυτό του.

    Αν πραγματικά για τα κορίτσια που περιγράφεις έχεις χασει κάθε είδος ερωτικού θαυμασμού τότε ναι θεωρητικά θα μπορούσες να τις έχεις ''φίλες'' αλλά και πάλι μέχρι ενός ορίου.Επίσης θα πρέπει και η άλλη πλευρά να ναι ομοίως ξενερωμένη για να μπορεί να οικοδομηθεί μια πραγματική φιλία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 12-08-2014 19:35 ]


    PetrosTser
    12.08.2014, 20:14

    Ακριβώς αυτό λέω Χρήστο. Στα 11 σου τι σχέση μπορείς να κάνεις; Επομένως δεν χρειάζεται να το ψειρίζουμε το θέμα. Είναι μικρή η ηλικία για την οποία γίνεται λόγος, επομένως γιατί να το υπεραναλύουμε το πράγμα;

    {#emotions_dlg.beer}
    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 12-08-2014 20:15 ]


    delta66
    06.09.2014, 21:04


    Thegreeklover
    29.11.2014, 17:56
    Γεια σας ! Ειμαι 15 χρονων και παω γυμνασιο και μου αρεσει πολυ μια κοπελα απο ενα αλλο τμημα.Θελω να της το πω αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο να την πλησιασω.Οταν την βλεπω μου ερχετε να της το πω αλλα στο σχολειο εχω πολλους φιλους και συνηθως θα με κανουν να χωρισω απο την κοπελα(θα τις πουνε κατι για μενα που δεν ισχυει η θα με κανουν ρεζιλι){#emotions_dlg.helpsmilie}Σημερα για παραδειγμα μολις σχολασαμε την ακωλουθησα για να της πω να βγουμε αλλα τοτε κωλοσα και της ειπα ενα γεια σου πχ.Μαρια αλλα αυτη δεν χαμογελουσε,φενοταν σαν να βαριοταν.Παλια οταν ηταν στην ιδια ταξη στο φροντιστηριο μαζι μου,γελαγε με τα αστεια μου, και μια φορα οταν εβγαινα απο ενα καταστημα αυτη εμπαινε και με ακουμπησε στους ομους μου και μου ειπε γεια!Για μενα ηταν παραδεισος{#emotions_dlg.inlove}.Στο σχολειο σπανια καθεται μονη της και δεν μπορω να της μηλησω ετσι.Νιωθω παρα πολλα για αυτην αλλα δεν ξερω ποτε ειναι η καταληλη στιγμη να της το πω και πως.Δεν εχει ουτε Facebook,μονο Instagram εχει! Την αγαπαω ρε παιδια, πειτε μου την γνωμη σας! Θα το εκτιμησω πολυ! Να εχετε μια ομορφη μερα!
    marita-q
    02.12.2014, 12:30

    Dear thegreeklover,

    1. μου έρχεται

    2. ακολούθησα

    3. κώλωσα

    4. φαινόταν

    5. ώμους

    6. μιλήσω

    7. κατάλληλη

    Μάθε πρώτα ορθογραφία και μετά κάνε την να σ' ερωτευτεί.

    Προς θεού, μην τολμήσεις προς το παρόν να της γράψεις γράμμα.

    Υ.Γ. όχι οτι είμαστε καλύτεροι σου αλλά ψάχνε τουλάχιστον τις λέξεις στο google translate.

    Φιλικά 


    freddieKrueger
    02.12.2014, 17:21

    Marita q ο ερωτας μπορει να ειναι κι ανορθογραφος.

    Επι της ουσιας ενα ανορθογραφο γραμμα βεβαια κανει κακη εντυπωση

    Ομως κι ο τροπος που αποπαιρνεις το μικρο μας φιλο ειναι μια αλλου ειδους ανορθογραφια

    Προσωπικα αν ειχα να επιλεξω  μεταξυ μιας αγενους κι σωστα ορθογραφημενης η μιας ευγενους κι ευαισθητης ανορθογραφης θα διαλεγα τη δευτερη.

    Κι επιπλεον ο φιλος δεν εγραψε εδω για να του κανουμε μαθημα ορθογραφιας...


    marita-q
    02.12.2014, 21:05
    Είμαστε στο 2014 και μπορούμε στο ιντερνετ να μην κάνουμε ορθογραφικά λάθη καθώς υπάρχουν τόσα προγράμματα. Επίσης, θεωρώ οτι είναι πιο σημαντικό για τον φίλο μας να πετύχει στην ζωή του, ξεκινώντας από το λόγο και το λεξιλόγιο του και μετά ας ασχοληθεί με όποια κοπέλα θέλει. Συγγνώμη για την ψυχράδα αλλά ρε παιδιά οι λέξεις με ορθογραφικά λάθη υπογραμμίζονται ακόμα και στο σαιτ. Όσον αφορά την κοπέλα αφού αυτή είναι και το κύριο θέμα, μπορεί να έχει ξενερώσει με κάτι πλέον αφού παλιά γελούσε με τα αστεία σου ή να έχει και οικογενειακά προβλήματα κλπ κλπ οπότε εσύ προσπάθησε 2-3 φορές να την κερδίσεις λέγοντας ξανά αστεία και ίσως ρωτώντας την αν έχει κάτι και αν δεν δεις χαΐρι. κλαιν
    freddieKrueger
    04.12.2014, 12:03
    Μαρίτα μπορώ να σου πω πως αν γύριζα τη ζωή μου πίσω,θα χάλαγα την ορθογραφία μου και θα διόρθωνα τα λάθη που έκανα αδικώντας ανθρώπους... Η άποψή σου σεβαστή,αλλά τί να το κάνει κάποιος να χει άδεια καρδιά και γεμάτα με ορθογραφημένες λέξεις χαρτιά?
    marita-q
    04.12.2014, 17:50
    Γιατί πρέπει να έχουμε το ένα ή το άλλο;
    freddieKrueger
    04.12.2014, 18:16

    Δεν είναι τόσο το θέμα του να έχεις το ένα ή το άλλο...

    Απλά το τι είναι σημαντικότερο και δυσκολότερο...

    Πρόσφατα κατάφερα να διώξω μακριά μου ένα κορίτσι που μου άρεσε πολύ...κι ας ήμουν απόλυτα ορθογραφημένος κι ας της έλεγα ωραία λόγια.

    Η ανορθογραφία μου να μην την καταλάβω όμως οδήγησε στο να την χάσω για πάντα.

    Κατάλαβες τι εννοω μαριτα μου?

    Η πιο δύσκολη γλώσσα είναι εκείνη που δε λέγεται με λέξεις κ δεν γράφεται με λόγια...


    marita-q
    04.12.2014, 20:46

    Συμφωνώ!! Απλά αυτό που λέω Για την ορθογραφία   ειναι για εμας. Όπως πχ φροντίζουμε την εμφάνιση μας! Όσο για εσενα κυριε μου, αν σ'αγαπά έχεις ακόμα μια ευκαιρία να την κερδίσεις ξανά


    guitarlife
    04.12.2014, 22:56
    Είπα να μην γράψω κάτι μα έχω διαβάσει τα χίλια έλεος.....Συμφωνώ απολύτος με την Αναστασία τι αμάξια και κολοκύθια...
    kostas1831
    05.12.2014, 22:42

    γεια σας ειμαι 13 χρονων πηγαινω στη δευτερα γυμνασιου και μου αρεσει ενα κοριτσι (Α) . ειμαστε στο ιδιο τμημα αλλα περισι μιλαγαμε πιο πολυ καθως εγω καθομουν στο διπλανο θρανιο της ζηταγα κατι που δηθεν μου ειχε πεσει και τετοια ομως φετος καθομαστε λιγο ποιο μακρια και δεν μπορω να κανω τετοια η να λεω κανενα αστοιο την ωρα του μαθηματος και το διαλημα δεν μπορω να την πλισιασω μιας και ειμαστε σε διαφορετικες παρεες και δεν ειναι ποτε μονη της. παρολ'αυτα νιωθω οτι φετος ειμαστε πιο κοντα απο πριν δεν ξερω πως και γιατι αλλα ετσι νιωθω. σας παρακαλω βοηθηστε με.


    kostas1831
    18.12.2014, 19:57

    γεια σας , πριν απο λιγες εβδομαδες απευθυνθηκα σε αυτο το φορουμ για βοηθεια σε ενα ερωτικο προβλημα μου ,αλλα δεν απαντησε κανεις ομως δεν με πειραζει ισως να ειναι καλυτερα ετσι. παντα ηθελα να λεω οτι διαλεγω τον δυσκολο δρομο στη ζωη μου γιατι πιστευω οτι οποιος διαλεξει τον δυσκολο δρομο πηγαινει μπροστα . ομως αυτο εδω το φορουμ ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο το δυσκολο μονοπατι, εδω λες το προβλημα σου και περιμενεις την απαντηση να ερθει απο καποιον αλλο , δεν γινονται ετσι τα πραγματα υπαρχουν πραγματα που πρεπει να τα κανεις μονος σου οχι να σου πει καποιος αλλος πως να τα κανεις , δεν εισαι ρομποτ. για αυτο το λογο βρισκω ανοφελη την υπαρξη αυτου του φορουμ.πως τα καταφερναν δηλαδη οι προγωνοι μας, εκεινοι δεν ηχαν καμια τετοιου ειδους βοηθεια . οποιον βλεπει αυτο μυνημα τον παρακαλω να βγει απο το σαιτ να κλησει τον υπολογυστη η τη συσκευη του και να ψαξει, μα αναζητησει , να βρει την αγαπη. αφου γραψω αυτο το μυνημα θα βγω απο την σελιδα και δεν θα ξαναμπω αν καποιος θελει την συμβουλη μου απαντηση μου θα ειναι οτ,ι εγραψα νωριτερα. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!


    freddieKrueger
    18.12.2014, 21:40
    Το φόρουμ αυτό δεν φτιάχτηκε για να δίνει συμβουλές φίλε.Καταλαβαίνω πως ίσως σου κακοφάνηκε που κανένα δε σου απάντησε,αλλά δεν έγινε εσκεμένα. Κάνεις μια ερώτηση και περιμένεις απάντηση.Αν δε λάβεις δεν είναι ευγενικό να αντιδράς απαξιωτικά για ένα φόρουμ μουσικής στο οποίο συμμετέχουμε όλοι σε κια φιλική συζήτηση.Φιλική συμβουλή από μένα:Αν σε κάθε μη απάντηση ή αρνητική απάντηση κάποιου είτε πρόκειται για ένα...συμφορουμίτη είτε για κάποια...κοπέλα αντιδράς έτσι,εσύ θα είσαι ο χαμένος. Η ευγένεια είναι αρετή. Καλή τύχη με την κοπέλα anyway.
    gomeniaris
    21.12.2014, 16:18

    paidia eimai 12  Pvs na kano mia kopela na me agapaei


    marita-q
    21.12.2014, 21:40
    gomeniaris μέλος από 21 Δεκ 2014 / εθεάθη στις 21 Δεκ 2014, 16:18 Καλά δεν βαριέστε να φτιάχνετε ψεύτικα προφιλ? χα χα χα χα
    mixosn
    13.02.2015, 10:05
    Ειμαι 11 χρονων και αυτη 11χρονων. Στα διαλειματα δεν μιλαμε καθολου (ντρεπομαι) δεν ξερει οτι την γουσταρω τι να κανω; (να με βλεπει να κανω κατι για να τη ριξω)