ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη
    delta66
    08.10.2007, 00:02
    Γουσταρω να σας πειραζω.
    Για να γελασουμε θα σου απαντησω με το εξης βιντεακι που δεν εχει κυκλοφορησει.
    Ειναι η ηχογραφηση απο την κονσολα το καναλι του VAI πριν παει στο στουντιο και διορθωθει.



    Brokenchord
    12.10.2007, 20:14
    Αν κατάλαβα καλά αυτό πρέπει να είναι το Tender surrender με καθαρό ήχο και προφανώς κάναν μίξη τον ήχο με το βίντεο και βγήκε αυτό το χαριτωμένο .
    delta66
    12.10.2007, 22:20
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 07-10-2007 στις 12:00 έγραψε...
    Και γενικότερα από πλευρά φαντασίας και έμπνευσης τα blues και ο SRV είναι πολύ πίσω... Oτι και να λέμε δεν ξεφεύγουν από τα bends και το 1-4-5...



    ΣΥ ΕΙΠΑΣ.
    deathminor88
    13.10.2007, 11:05
    ???????????? ??????????????
    odis13
    13.10.2007, 17:39
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 07-10-2007 στις 08:12 έγραψε...


    (STRAT με 13αρες ποιος μπορει να παιξει? εστω και ημιτονιο κατω)






    Duh....O Chuck Norris...



    Πάντως στο site του Pagelli ,εχει μια κιθάρα που έκανε για ένα τρελό Ιάπωνα.Η κιθάρα είναι κουρδισμένη σε standard tuning,αλλά φοράει χορδές μπάσου.Αουτς.

    odis13
    13.10.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 07-10-2007 στις 12:00 έγραψε...

    Και γενικότερα από πλευρά φαντασίας και έμπνευσης τα blues και ο SRV είναι πολύ πίσω... Oτι και να λέμε δεν ξεφεύγουν από τα bends και το 1-4-5...

    Ίσως φταίει το γεγονός ότι τα σιχαίνομαι, και γι αυτό υποστηρίζω τόσο θερμά άλλα πράγματα...




    Εδώ δε σχολιάζω ,γιατί θα αρχίσουν να φεύγουν ντομάτες.Με ξυραφάκια.Και πέτρες και μπάλες του μπόουλινγκ.

    (την πρώτη φορά που άκουσα το Jiboom του Vai και το Sutlle Buttin του Srv,το πρώτο πράμα που σκέφτηκα ήταν:Copy-Paste......)

    Πάντως πως ήρθε στους πάσχοντες από έλλειψη φαντασιας μαυρους στο Μισισιπι να σπάσουν μπουκάλια και να παίξουν slide ακόμα δε κατάλαβα.....Η εκείνο το άλλο,το πως το λεν....α ναι το feedback....


    Νταξ ρε παιδια,καλός οVai,κυρίως γιατί απο τους λίγους ''ακροβάτες'' που μπορουν να παίξουν και πραγματική μουσική,έχει τεχνική και ιδέες ,η δουλεία του με το Zappa είναι πολύ ωραία,αλλά μη τα ισοπεδώσουμε όλα....Μπορείς να παίξεις vai αλλά Srv....δεν...



    Ασε που ο Vai έχασε από το karate kid(mwahahahah)



    deathminor88
    13.10.2007, 18:53
    1) Μπορείς να είσαι περισσότερο ευγενικός και λιγότερο ξερόλας...

    2) Εννοώ ότι η blues σαν μουσική, εχει καποια standards οπως το 1-4-5 και τις pentatonic, blues scales. Όταν λοιπόν κάποιος γράφει ενα κομμάτι blues υπακούει σε αυτους τους περιορισμούς όχι γιατι ετσι πρεπει αλλα γιατι έτσι μόνο θα έχει το αποτελεσμα που θελει. Έτσι είτε πάρεις SRV, BB King, Albert King, George Benson είτε οποιονδήποτε Blues κιθαριστα οι ομοιοτητες που θα βρεις ειναι παρα πολλες, και η διαφορετικοτητα των ακουσματων σχεδον ΙΔΙΑ, σε αντιθεση με steve Vai, Tony Mcalpine, Frank Gamballe οπου η ποικιλία τους δεν εχει όρια, και ίσως το ρεπερτοριο τους περιλαμβανει και blues στοιχεια.

    Οποτε το μονο που εννοω είναι οτι οση φαντασια να εχει και καποιος δεν μπορει να την εκφρασει μεσω των blues...

    ΥΓ Ξέρω πολλούς που παίζουν πολύ καλυτερα από SRV, τον θεωρώ τον καλυτερο των blues κιθαριστων αλλά, όπως και αν το κανουμε μετριο σε σχεση με πολλους αλλους. Πιστεύω πως κανεις παίζει οτι θέλει, και κομματια σαν του SRV ειχαν βγει, πολυ καιρο πριν απ αυτον, εβγαιναν και βγαινουν, ενω μελωδιες και ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ οπως του Vai σπανια.
    delta66
    13.10.2007, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-10-2007 στις 18:53 έγραψε...
    Έτσι είτε πάρεις SRV, BB King, Albert King, George Benson είτε οποιονδήποτε Blues κιθαριστα οι ομοιοτητες που θα βρεις ειναι παρα πολλες, και η διαφορετικοτητα των ακουσματων σχεδον ΙΔΙΑ, σε αντιθεση με steve Vai, Tony Mcalpine, Frank Gamballe οπου η ποικιλία τους δεν εχει όρια, και ίσως το ρεπερτοριο τους περιλαμβανει και blues στοιχεια.

    Οποτε το μονο που εννοω είναι οτι οση φαντασια να εχει και καποιος δεν μπορει να την εκφρασει μεσω των blues...

    ΥΓ Ξέρω πολλούς που παίζουν πολύ καλυτερα από SRV, τον θεωρώ τον καλυτερο των blues κιθαριστων αλλά, όπως και αν το κανουμε μετριο σε σχεση με πολλους αλλους. Πιστεύω πως κανεις παίζει οτι θέλει, και κομματια σαν του SRV ειχαν βγει, πολυ καιρο πριν απ αυτον, εβγαιναν και βγαινουν, ενω μελωδιες και ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ οπως του Vai σπανια.



    κανε save τη σελιδα να την βλεπεις μετα απο χρονια (που θα νοιωθεις καλυτερα) να γελας.
    bon_scott
    13.10.2007, 22:04
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-10-2007 στις 18:53 έγραψε...

    Ξέρω πολλούς που παίζουν πολύ καλυτερα από SRV, τον θεωρώ τον καλυτερο των blues κιθαριστων αλλά, όπως και αν το κανουμε μετριο σε σχεση με πολλους αλλους. Πιστεύω πως κανεις παίζει οτι θέλει, και κομματια σαν του SRV ειχαν βγει, πολυ καιρο πριν απ αυτον, εβγαιναν και βγαινουν, ενω μελωδιες και ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ οπως του Vai σπανια.



    Μην αγνοεις την blues μουσικη. Πολλες φορες στην απλοτητα κρυβεται η ιδιοφυια. Θελω να πω δηλαδη πως δεν πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα καθαρα τεχνοκρατικα, γιατι χανεται η ουσια που ειναι η μουσικη σε καθε περιπτωση. Ασφαλως υπαρχουν και υπηρχαν καλυτεροι απο τον SRV αλλα σκεψου, γιατι δεν μειναν στην ιστορια οπως αυτος?? Μηπως γιατι περα απο σκαλες και πεντατονικες κρυβεται και η ιδιαιτεροτητα, παθος, ευφυια του καθε μουσικου? Αυτο δεν εκανε τον Vai ξεχωριστο? Εκτος αν ακους Impelliteri και τρελαινεσαι οποτε παμε σε αλλη κατηγορια... Μπορει να ξεφευγω απο το θεμα και συγγνωμη αλλα κατα τη γνωμη μου αυτη ειναι ολη η ουσια. Α και δεν χρειαζεται μια συνθεση να εχει μεσα της παναγιας τα ματια για να θεωρειται μεγαλειωδης. Ακου το Riviera Paradise. Ο Vai δεν θα μπορουσε να γραψει τετοιο κομματι. Mην απαξιωνετε μουσικους τοσο ευκολα.
    odis13
    14.10.2007, 14:50
    Αυτο με τις ντομάτες το είπα αστειευόμενος ,δε πρόκειται να απαγορεψουμε σε κανεναν να πει τη γνώμη του.....Καττα τα άλλα κάνε ένα save τη σελίδα,μπορεί όντως να σου χρειαστεί.


    Plz,αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ρωτήσουμε τον Vai τη γνώμη έχει για τον Srv...νομίζω υπάρχει φόρουμ στο site του.

    Τώρα θα κάνω και κάποιες συγκρίσεις,για να γίνεται κουβέντα.

    Ο Vai παίζει με τα δόντια.Ωραία.Πρώτος με τα δόντια επαιξε όμως ο Watson.Μάντεψε:κρατούσε 335,ήταν μάυρος και έπαιζε blues..

    Ο clapton ,o hendrix, ήταν από τους πρώτους που χρησιμοποιήσαν το feedback.O πρώτος όμως ήταν ο(πάλι bluesman) Buddy Guy.

    Να μη ξεχάσω και το slap..
    deathminor88
    14.10.2007, 15:49
    Μπορεί ο Vai α έχει την καλύτερη άποψη για τον SRV. Δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που λέω είναι οτι αν αρνούμαστε το οτι τα blues είναι όμοια, αν αρνούμαστε ότι όλοι μα όλοι παίζουν τα ίδια πραγματα δεν έχει νοημα να συζητάμε. Δεν το πάω από κιθαριστική πλευρά αλλά από συνθετική. Το pattern 1 - 4 - 5 - 5-4-1 και οι blues - pentatonic είναι must για να ακούγεται κατι blues, ΄και γι αυτό το λόγο δεν μπορεί ποτέ μα ποτέ να γίνει κατι καινούριο! Πως να το κάνουμε τα blues υπακούουν σε αυτήν την φιλοσοφία... Αυτό περιορίζει την δυνατότητα να φτιάξεις κατι προτότυπο, καινουριο, να βάλεις φαντασια.. Αν το κάνεις θα πάψει να ακούγεται bues. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Εινα η πιο φτωχή, συνθετικά μουσικλη που έχω ακούσει, καθώς όλα μα όλα τα κομμάτια της είναι πανομοιότυπα. Επίσης επειδή όλοι αρχιζουν να λένε για συναίσθημα και ψυχή για τους blues κιθαρίστες το μόνο που λέω είναι ότι υπάρχουν άλλοι που φτιάχνοντας συνθέσεις με φαντασία, και ρυθμους, και μελωδίες απ όλο τον κόσμο, εχουν το 10πλάσιο συναισθημα (όχι πως μπορει να μετρηθεί) και ψυχή στις συνθέσεις τους. Άλλο να αναγνωρίζουμε την προσφορά των blues και άλλο αυτο που λεμε τοση ώρα. Συγκεκριμενα το πιο γνωστό κομμάτι του Vai το For the love of god έχει τόσο συναίσθημα και λέει τόσα όσα κανένα κομμάτι blues Που έχω ακούσει. Γιατί απλά δεν τον περιορίζει καποιο συγκεκριμένο pattern και ρυθμός... Μπορώ να αναφέρω άπειρους κιθαρίστες όχι απλά καλυτερους και ποιοτικότερους αλλά που να μιλάνε με την κιθάρα πολυ πιο πολύ από καποιους αλλους...

    Κάτι τελευταίο
    Φυσικά τα blues κρύβουν ιστορία και έχουν ψυχη...
    Αλλά αποτελούν τον πιο ηλίθιο λόγο, και τον κυριο που πολλοί "κιθαριστες" αμελούν την μελέτη τόσο της μουσικης όσο και του οργάνου τους...

    ΥΓ Είμαι της κλασσικής μουσικής, και της ευρωπαικής παιδείας. Δεν το παίζω κουλτουριαρης, απλά σιχαίνομαι την συγχρονη (αμερικάνικη) μουσικη...
    Φαινεται νομιζω...
    odis13
    14.10.2007, 18:46
    Σε διαβεβαιω ότι ludian scales και τα variation τους μπορουν να ακουστουν blues.Και όχι ΔΕΝ είναι όλα 1-4-5 κλπ.
    Και εγώ της κλασσικής είμαι...και αρμονία έχω κάνει τρια χρόνια,και αναλύσεις θέματα κλπ,αλλά έχω κάνει και ολίγον θεωρία της και σύγχρονης μουσικής και jazz αρμονία.Οπότε για αυτό που είπες περι συνθετικής απόψεως εγώ λέω ότι δεν ισχύει,δική μου γνώμη πάντα.Μπορείς να βάλεις και φαντασία και ότι θες,γιατί δε μετράει μόνο τη θα παίξεις αλλά και πως θατο παίξεις.

    Τεσπα...εμένα πάντως ουδέποτε μου φάνηκαν ίδια μεταξύ τους τα blues.Οσο για το for the love of god,ναι είναι τίνκα στο συναίσθημα.Αλλα μια νότα από τη φυσαρμόνικα του little walter πρίν από πενήντα χρόνια κάνει ακόμα και σήμερα τους περισσότερους να τους σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.


    Αυτό που είπες περι κιθάρας...ο Malmsteen μιλάει πιο πολύ απο το Vai το Satriani και τον clapton.Σημασία όμως έχει το τι λες,όχι μόνο να μιλάς πιο πολύ.
    deathminor88
    14.10.2007, 19:06
    Κοιτα κ εγώ κανω αρμονία και συγχρονη αρμονια (στην οποια αρχιζεις με blues). Τωρα αν μου αναιρείς οτι το βασικότερο και αυτο που βρίσκεις παντα pattern δεν ειναι το 1 4 5 τοτε δεν εχει νόημα να συνεχισουμε. Ολες οι σκαλες μπορούν να ακουστουν blues, δεν σημαινει όμως οτι παιζουμε blues. Ας μην ξεχνάμε οτι το κύριο rock χαρακτηριστικό είναι το bend... και αυτο ερχεται απ τα μπλούζ...!

    Επισης τον malmsteen ειναι ο αγαπημένος μου κιθαρίστας. Έχω όλους τους δίσκους τους οποίους έχω ακούσει το πολύ μια φορά τον καθένα. Εκει που τον θαυμάζω είναι στο ConceretoSuite οπου μιλάει ο μουσικός και οχι ο κιθαρίστας.
    Δεν λέω για ποσότητα λόγου αλλά για ποιότητα και μου ερχονται κιθαρίστες στο μυαλό μου που σβήνουν τον SRV... Και δεν είναι μόνο guitar heroes... Aρκεί να πώ Michael Schencker

    delta66
    14.10.2007, 19:43
    deathminor, Don't drink & Drive.



    Παντως εγινε χαμος ετσι?


    Sorry που σου την εσπασα αλλα το ζηταγες.

    Φιλικα Δελτα.
    deathminor88
    14.10.2007, 23:24
    Δεν μου την εσπασες καθόλου... Απλά εχουμε αλλες αποψεις... (αν και σιχαινομαι και την μπυρα)
    odis13
    15.10.2007, 14:22
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 14-10-2007 στις 23:24 έγραψε...

    (αν και σιχαινομαι και την μπυρα)




    Καλά,και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που ήπια πραγματική μπύρα.
    delta66
    15.10.2007, 14:47
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 15-10-2007 στις 14:22 έγραψε...
    Καλά,και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που ήπια πραγματική μπύρα.



    Για στειλε μου ΠΜ (να μη κανουμε και διαφημηση) ποια λες "πραγματικη μπυρα"?
    mike-railse
    15.10.2007, 20:12
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 07-10-2007 στις 12:50 έγραψε...

    Καθε μουσικη εχει την ομορφια της ρε παιδες!!!! Τα blues δεν εχουν φαντασια αλλα εχουν ψυχη και χωρις αυτη δεν μπορεις να παιξεις ικανοποιητικα.. Μα και ο Vai δεν εχει ενα κομματι που λεγεται blue powder?? Εκει καπως "μπλουζιζει"!! η κανω λαθος?? Και στο κατω κατω δεν εχει σημασια το ειδος, αρκει να σου αρεσει η μουσικη...η παλι κανω λαθος? Π.χ.για να επιστρεψουμε και στον delta66 (σεβαστη αποψη αν και διαφωνω) ,εγω ακομα να καταλαβω τι μουσικη παιζει ο Johnson,(παντως οχι μονο blues!!!) και παρολα αυτα τον λατρευω.

    ΥΓ.Το εξοργιστικο ειναι οτι ο Vai συχνα συγχεεται με κιθαριστες που παιζουν μουσικη.... για κιθαριστες!!(ονοματα δε λεμε..)

    ΥΓ 2. Αν μου βρει καποιος τι ειδος μουσικης παιζει ο Vai, κερδιζει πλυντηριο!




    giwrgaki min epivaleis ston allo na akousei ti mousiki pou aresei se esena
    apospi tous einai
    ntaksei de lew kata kapoio tropo einai polu wraios mousikos
    den pauei na paizei mpourmpoulithra kai na vgainei eksw me oti malakei vrei
    o skato pozeras....
    alla einai wraios kitharistas!!
    mike-railse
    15.10.2007, 20:19
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 08-10-2007 στις 00:02 έγραψε...

    Γουσταρω να σας πειραζω.
    Για να γελασουμε θα σου απαντησω με το εξης βιντεακι που δεν εχει κυκλοφορησει.
    Ειναι η ηχογραφηση απο την κονσολα το καναλι του VAI πριν παει στο στουντιο και διορθωθει.







    file paizei na einai to kalutero videaki pou exw dei
    hahahahahahhhahahhhahhahaahhahahaa
    na sai kala dike mou
    hahahhhahhahahahahhahahaha
    pwwwwpwpwpw file ayto einai gia ntomates pragmatika

    delta66
    16.10.2007, 13:44
    κι ομως υπαρχει και καλυτερο.