ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.844 μέλη
    bon_scott
    16.10.2007, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 15-10-2007 στις 20:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 07-10-2007 στις 12:50 έγραψε...

    Καθε μουσικη εχει την ομορφια της ρε παιδες!!!! Τα blues δεν εχουν φαντασια αλλα εχουν ψυχη και χωρις αυτη δεν μπορεις να παιξεις ικανοποιητικα.. Μα και ο Vai δεν εχει ενα κομματι που λεγεται blue powder?? Εκει καπως "μπλουζιζει"!! η κανω λαθος?? Και στο κατω κατω δεν εχει σημασια το ειδος, αρκει να σου αρεσει η μουσικη...η παλι κανω λαθος? Π.χ.για να επιστρεψουμε και στον delta66 (σεβαστη αποψη αν και διαφωνω) ,εγω ακομα να καταλαβω τι μουσικη παιζει ο Johnson,(παντως οχι μονο blues!!!) και παρολα αυτα τον λατρευω.

    ΥΓ.Το εξοργιστικο ειναι οτι ο Vai συχνα συγχεεται με κιθαριστες που παιζουν μουσικη.... για κιθαριστες!!(ονοματα δε λεμε..)

    ΥΓ 2. Αν μου βρει καποιος τι ειδος μουσικης παιζει ο Vai, κερδιζει πλυντηριο!




    giwrgaki min epivaleis ston allo na akousei ti mousiki pou aresei se esena
    apospi tous einai
    ntaksei de lew kata kapoio tropo einai polu wraios mousikos
    den pauei na paizei mpourmpoulithra kai na vgainei eksw me oti malakei vrei
    o skato pozeras....
    alla einai wraios kitharistas!!



    1. δεν σου εχω δωσει το θαρρος να με αποκαλεις Γιωργακη ειρωνικα. Καταλαβες??? Αν θες να με φωναξεις ετσι, θα με φωναξεις οταν θα ειμαστε στο Ark Θεμουκο..

    2.Οταν μαθεις να διαβαζεις, πες μου αν σε ενα απο τα posts που εκανα, προσπαθησα να επιβαλλω την αποψη μου.

    3. delta εισαι λιγο εμπαθης η μου φαινεται?
    delta66
    16.10.2007, 22:16
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 16-10-2007 στις 20:36 έγραψε...
    3. delta εισαι λιγο εμπαθης η μου φαινεται?


    Οχι ρε φιλε πλακα κανω.
    Καλος ειπα ο Vai (εχω δισκογραφια και ολα τα dvd του, εχω μελετησει και τη μουσικη του οποτε εχω γνωμη πιστευω) αλλα δεν τρελλενομαι.
    Ανακεφαλαιωνω : (η γνωμη μου παντα).
    Τεχνικα : πολυ καλος. (υπαρχουν πολυ καλυτεροι)
    Εμφανισιακα : super (αν οχι ο καλυτερος, μεσα στους πρωτους. Ειδικα το σοου με τα λαμπακια ειναι super προτοτυπο και ωραιο)
    Μουσικα : ανεκτος.
    Δεν ειμαι εμπαθης τα σχολια μου εκανα απλως.
    Σου παραθετω το τιτλο του ποστ.

    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 29-09-2007 στις 13:28 έγραψε...
    tha eithela na sxoliasoume auton ton megalo kalitexni steve vai euxaristw

    StavmanR
    17.10.2007, 13:13
    Πιστεύω ότι είναι λάθος να κρίνουμε κολοσσούς οποιουδήποτε χώρου, καθώς προφανώς σε μεγάλο βαθμό δεν διαθέτουμε τα απαραίτητα "εργαλεία". Η αισθητική άποψη είναι άλλο πράγμα, δηλαδή: "ο ήχος της κιθάρας που επιλέγει ο Vai δε με συγκινεί" ή "τα progressive instrumental τα σιχαίνομαι σαν ακούσματα". Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπικά άποψη για ανθρώπους που έχουν γράψει ιστορία, όχι μόνο για τον Vai. Σκεφτείτε ότι το ίδιο μπορούμε να συζητήσουμε για τον Χατζιδάκι, το θεοδωράκη, τον Σοπεν και τον Μότσαρντ. Το σημαντικό είναι να μαθαίνουμε από αυτούς κι όχι να τους κρίνουμε και να τους συγκρίνουμε.
    Brokenchord
    17.10.2007, 14:13
    Οδυσσέα τελικά μου φαίνεται ότι όλο το νόημα της ταινίας crossroads ήταν ότι η κλασική παιδεία βάζει κάτω μέχρι και τον Vai . Βασικά αν θα πάτε στο σάιντ του θα δείτε ότι αυτό που παίζει ο Ντανιελσαν είναι δικιά του σύνθεση (του Vai). Κατά τα άλλα νομίζω ότι το θέμα απαντήθηκε μιας και λέει να σχολιάσουμε τον καλλιτέχνη και όχι τα σχόλια των άλλων!!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 17-10-2007 14:15 ]


    odis13
    17.10.2007, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 17-10-2007 στις 14:13 έγραψε...

    Οδυσσέα τελικά μου φαίνεται ότι όλο το νόημα της ταινίας crossroads ήταν ότι η κλασική παιδεία βάζει κάτω μέχρι και τον Vai . Βασικά αν θα πάτε στο σάιντ του θα δείτε ότι αυτό που παίζει ο Ντανιελσαν είναι δικιά του σύνθεση (του Vai). Κατά τα άλλα νομίζω ότι το θέμα απαντήθηκε μιας και λέει να σχολιάσουμε τον καλλιτέχνη και όχι τα σχόλια των άλλων!!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 17-10-2007 14:15 ]







    Kαι τα 2 σόλο τα έπαιξε ο Vai.Slide έπαιξε ο Ry Cooder
    Brokenchord
    19.10.2007, 20:58
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 14-10-2007 στις 18:46 έγραψε...
    Τεσπα...εμένα πάντως ουδέποτε μου φάνηκαν ίδια μεταξύ τους τα blues.Οσο για το for the love of god,ναι είναι τίνκα στο συναίσθημα.Αλλα μια νότα από τη φυσαρμόνικα του little walter πρίν από πενήντα χρόνια κάνει ακόμα και σήμερα τους περισσότερους να τους σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.


    Αυτό που είπες περι κιθάρας...ο Malmsteen μιλάει πιο πολύ απο το Vai το Satriani και τον clapton.Σημασία όμως έχει το τι λες,όχι μόνο να μιλάς πιο πολύ.



    Είσαι ακόμα σε εκείνες τις εποχές εε μμμμμ!!!! Εγώ ρε παιδιά τι να πω που μου αρέσει και SRV
    mike-railse
    21.10.2007, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 16-10-2007 στις 20:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 15-10-2007 στις 20:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 07-10-2007 στις 12:50 έγραψε...

    Καθε μουσικη εχει την ομορφια της ρε παιδες!!!! Τα blues δεν εχουν φαντασια αλλα εχουν ψυχη και χωρις αυτη δεν μπορεις να παιξεις ικανοποιητικα.. Μα και ο Vai δεν εχει ενα κομματι που λεγεται blue powder?? Εκει καπως "μπλουζιζει"!! η κανω λαθος?? Και στο κατω κατω δεν εχει σημασια το ειδος, αρκει να σου αρεσει η μουσικη...η παλι κανω λαθος? Π.χ.για να επιστρεψουμε και στον delta66 (σεβαστη αποψη αν και διαφωνω) ,εγω ακομα να καταλαβω τι μουσικη παιζει ο Johnson,(παντως οχι μονο blues!!!) και παρολα αυτα τον λατρευω.

    ΥΓ.Το εξοργιστικο ειναι οτι ο Vai συχνα συγχεεται με κιθαριστες που παιζουν μουσικη.... για κιθαριστες!!(ονοματα δε λεμε..)

    ΥΓ 2. Αν μου βρει καποιος τι ειδος μουσικης παιζει ο Vai, κερδιζει πλυντηριο!




    giwrgaki min epivaleis ston allo na akousei ti mousiki pou aresei se esena
    apospi tous einai
    ntaksei de lew kata kapoio tropo einai polu wraios mousikos
    den pauei na paizei mpourmpoulithra kai na vgainei eksw me oti malakei vrei
    o skato pozeras....
    alla einai wraios kitharistas!!



    1. δεν σου εχω δωσει το θαρρος να με αποκαλεις Γιωργακη ειρωνικα. Καταλαβες??? Αν θες να με φωναξεις ετσι, θα με φωναξεις οταν θα ειμαστε στο Ark Θεμουκο..

    2.Οταν μαθεις να διαβαζεις, πες μου αν σε ενα απο τα posts που εκανα, προσπαθησα να επιβαλλω την αποψη μου.

    3. delta εισαι λιγο εμπαθης η μου φαινεται?



    hahahahHHHAHAHAHAHAHAHhahahahahahahHAAHAHAHAHAhh
    hHHhahahahahahAHAHAHAHAHhhAHAHAHhahahahahahHAHA
    hhahahahahaHAHAHAHAHAHAHhahahahahahHAHAHAHAHhahh
    hahahahHAHAHAHAHAhahahahHAHAHAHhahahahhAHHAHAHAHA
    AHAHAHAHHahhahahHAHAHAHAHHHAHhahHAHAAHAHAHAHHAA!
    Brokenchord
    26.10.2007, 15:20
    Δείτε όμως και πόσο καραγκιόζης παπατζής και αισχρός ήταν στα νιάτα του
    Link
    " TARGET="_blank">εδώ
    Μπλιάχ εμετικός
    billaros
    26.10.2007, 15:47
    εξαιρετικός μουσικός, όμως το στυλ του ειναι καπως...
    Προσωπικά προτιμώ το John Petrucci(και σα μουσικό και σα στυλ)!
    bon_scott
    26.10.2007, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 26-10-2007 στις 15:20 έγραψε...

    Δείτε όμως και πόσο καραγκιόζης παπατζής και αισχρός ήταν στα νιάτα του
    Link" TARGET="_blank">εδώ
    Μπλιάχ εμετικός



    οι ωραιες εποχες ηταν οταν επαιζε με τον David Lee Roth... ΠΟΖΖΕΡ και αγιος ο θεος!!!! Αυτην την κιθαρα με την καρδια παντως δεν παιζει να την επαιρνα ποτε!!

    και για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους, ΕΙΝΑΙ ενας καραγκιοζης παπατζης (με την καλη εννοια παντα), αλλα ειναι και ενας πολυ ταλαντουχος συνθετης επισης, κατι που τον ξεχωριζει!!!!
    TIMOSpf
    27.10.2007, 02:07
    ΟΚ. Ενα τεραστιο respect στον κυριο vai οσον αφορα την τεχνικη και τα λοιπα αλλα ως εκει. Ο τυπος ειναι μοστρα. Νταξει ρε φιλε παιζεις γρηγορα. Ο πρωτος εισαι η ο τελευταιος . Σημασια εχει αυτα που παιζεις να εχουν νοημα!! Συμφωνω απολυτα με το delta666 για τον SRV( επιτηδες με κεφαλαια ). Ηταν αψογος τεχνικα, τρομερο συναισθημα και ολα αυτα χωρις να ξερει να διαβαζει νοτες. Προσκυναμε...
    delta66
    27.10.2007, 08:47
    Παράθεση:

    Το μέλος TIMOSpf στις 27-10-2007 στις 02:07 έγραψε...

    Συμφωνω απολυτα με το delta666 για τον SRV



    Οχι ρε φιλε και number of the beast .
    O delta66 ειμαι (neighbor of the beast)
    TIMOSpf
    27.10.2007, 11:16
    Ναι οκ. Εχεις δικιο!! το τελευταιο 6 μου ξεφυγε. Δε βαριεσαι!! τι number τι neigbor !!
    kostas-5150
    28.10.2007, 16:34
    Η αληθεια ειναι οτι ο S.Vai εχει γνωρισει τεραστια επιτυχια παγκοσμιως,ειναι γνωστο το τι μπορει να κανει και το τι δεν μπορει.. Απο'κει κ'υστερα ειναι θεμα "γευσης" εγω προτιμω να ακουω I'm so glad live απο τον Eric Clapton η Αtomic Punk απο Eddie οταν θελω να ροκαρω.. τι βρισκω με Cream ρε αδερφε!
    Απο Shreders προτιμω Satch,εχει στοχους δεν παιζει ετσι απλα κατι,σου δημιουργει συναισθηματα..Λυπασαι με>Αlways with me,always with you και θες να ξαναφερεις στο νου μνημες πενταημερης στη Παρο με>Summer song..
    studio54
    28.10.2007, 21:12
    Πολύ καλός καλιτέχνης..... όμως ούτε Gallagher είναι ούτε M.knopfler, ούτε E.Clapton, ούτε καν B.May.
    Φυσικά αύτά είναι γούστα.... μου αρέσουν οι πιό μελωδικοί
    kostas-5150
    29.10.2007, 07:12
    Παράθεση:

    Το μέλος studio54 στις 28-10-2007 στις 21:12 έγραψε...

    Πολύ καλός καλιτέχνης..... όμως ούτε Gallagher είναι ούτε M.knopfler, ούτε E.Clapton, ούτε καν B.May.
    Φυσικά αύτά είναι γούστα.... μου αρέσουν οι πιό μελωδικοί

    Ετσι.Ειναι θεμα γουστου,απλα και ομορφα.
    Brokenchord
    29.10.2007, 19:51
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 17-10-2007 στις 14:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 17-10-2007 στις 14:13 έγραψε...

    Οδυσσέα τελικά μου φαίνεται ότι όλο το νόημα της ταινίας crossroads ήταν ότι η κλασική παιδεία βάζει κάτω μέχρι και τον Vai . Βασικά αν θα πάτε στο σάιντ του θα δείτε ότι αυτό που παίζει ο Ντανιελσαν είναι δικιά του σύνθεση (του Vai). Κατά τα άλλα νομίζω ότι το θέμα απαντήθηκε μιας και λέει να σχολιάσουμε τον καλλιτέχνη και όχι τα σχόλια των άλλων!!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 17-10-2007 14:15 ]







    Kαι τα 2 σόλο τα έπαιξε ο Vai.Slide έπαιξε ο Ry Cooder



    Σώπα ρε ααααα !!! δεν το ξέρα σοβαρά συγκλονιστική πληροφορία !!!!
    Κάτι μας είπες τώρα και εσύ!!! Διάβαζε ποιο προσεκτικά!!!
    Νομίζω το ίδιο ακριβώς πράμα είπαμε
    delta66
    30.10.2007, 06:50
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 28-10-2007 στις 16:34 έγραψε...

    Η αληθεια ειναι οτι ο S.Vai εχει γνωρισει τεραστια επιτυχια παγκοσμιως,ειναι γνωστο το τι μπορει να κανει και το τι δεν μπορει.. Απο'κει κ'υστερα ειναι θεμα "γευσης" εγω προτιμω να ακουω I'm so glad live απο τον Eric Clapton η Αtomic Punk απο Eddie οταν θελω να ροκαρω.. τι βρισκω με Cream ρε αδερφε!
    Απο Shreders προτιμω Satch,εχει στοχους δεν παιζει ετσι απλα κατι,σου δημιουργει συναισθηματα..Λυπασαι με>Αlways with me,always with you και θες να ξαναφερεις στο νου μνημες πενταημερης στη Παρο με>Summer song..




    ΣΑΤΗΓΑΝΗΣ ναι ναι ναι
    ΕΔΟΥΑΡΔΟΣ ναι ναι ναι
    ΕΡΙΚΚΟΣ ναι ναι ναι
    και αλλους που ειπανε πιο πανω RORY, SRV ναι ναι ναι
    Και πιο πολυ τον πρωτομαστορα που ολοι αυτον αντεγραψαν εεεεεεεεεεε
    JIM THE GREAT ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι
    kostas-5150
    30.10.2007, 07:20
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 30-10-2007 στις 06:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 28-10-2007 στις 16:34 έγραψε...

    Η αληθεια ειναι οτι ο S.Vai εχει γνωρισει τεραστια επιτυχια παγκοσμιως,ειναι γνωστο το τι μπορει να κανει και το τι δεν μπορει.. Απο'κει κ'υστερα ειναι θεμα "γευσης" εγω προτιμω να ακουω I'm so glad live απο τον Eric Clapton η Αtomic Punk απο Eddie οταν θελω να ροκαρω.. τι βρισκω με Cream ρε αδερφε!
    Απο Shreders προτιμω Satch,εχει στοχους δεν παιζει ετσι απλα κατι,σου δημιουργει συναισθηματα..Λυπασαι με>Αlways with me,always with you και θες να ξαναφερεις στο νου μνημες πενταημερης στη Παρο με>Summer song..




    ΣΑΤΗΓΑΝΗΣ ναι ναι ναι
    ΕΔΟΥΑΡΔΟΣ ναι ναι ναι
    ΕΡΙΚΚΟΣ ναι ναι ναι
    και αλλους που ειπανε πιο πανω RORY, SRV ναι ναι ναι
    Και πιο πολυ τον πρωτομαστορα που ολοι αυτον αντεγραψαν εεεεεεεεεεε
    JIM THE GREAT ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι ναι

    Χα,χα ωραιος ο Σατηγανης οντως
    Σε ποιον απο τους 2 Τζιμηδες αναφερεσαι?
    Νομιζω και στους δυο ετσι? αλλοi αντεγραψαν τον Heartbreaker και αλλοι τον Voodo chile ετσι δεν ειναι?

    delta66
    30.10.2007, 09:20
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 30-10-2007 στις 07:20 έγραψε...

    Χα,χα ωραιος ο Σατηγανης οντως
    Σε ποιον απο τους 2 Τζιμηδες αναφερεσαι?
    Νομιζω και στους δυο ετσι? αλλοi αντεγραψαν τον Heartbreaker και αλλοι τον Voodo chile ετσι δεν ειναι?





    Κοιτα, εχεις δικιο που ξεχασα τον Zoso.
    Αλλα επρεπε να καταλαβεις οτι το "THE GREAT" ενας μπορει να το "σηκωσει" στους ωμους του.
    Και αυτος ειναι ο πρωτοπορος της σημερινης "γκαζωμενης" εποχης της κιθαρας.
    (Ντουλαπες ηχεια marshall, dist πεταλακια, Wha, octavia κλπ) πριν απο αυτον ηταν η λιθινη εποχη του κιθαριστικου κοσμου.)
    Αληθεια εβλεπα πριν κατι μηνες μια σειρα 4 dvd με μια μεγαλη συναυλια εποχη '67-68 (δεν θυμαμαι καλα, Monterey?) και παιζανε ολοι οι Top της εποχης (ε λοιπον εκει συνειδητοποιησα τι ηταν ο jimakos, σαν να επεσε απο το φεγγαρι.
    Ο 2ος καλυτερος κιθαριστας ηταν χιλιομετρα πισω.
    Γι'αυτο μπορει και στεκεται ακομα σαν "the great" 38 χρονια μετα το θανατο του.
    (November 27, 1942 – September 18, 1970)
    Και οχι μονο αυτο συνεχιζει και πουλαει λες και εβγαλε τον προηγουμενο μηνα καινουργιο δισκο.
    Για να το καταλαβουν αυτο οσοι δεν παιξαν ποτε rock (οχι το σημερινο rock, το παλιο original λεω) ή blues ειναι δυσκολο και δεν τους κατηγορω.
    Και γω οταν ημουν πιτσιρικος ακουγα ΕΔΟΥΑΡΔΟ και ελεγα αυτα ειναι κυριοι.
    Οταν εμαθα να παιζω τα κομματακια του eddie ομως ειπα, δεν καθομαι να δω και τι παιζει ο αλλος? που φαγωθηκανε ολοι οι παλιοι, ο jimis και ο jimis και δεν παιζεις Jimi.
    Ελα ντε που δεν παιζονται ομως αυτα τοσο ευκολα!
    Πρεπει να τρως 20 χρονια μονο καλαμποκι, φυστικοβουτηρο και να παιζεις κιθαρα για να πεις οτι αρχισες να μπαινεις στο νοημα.



    Ελα τωρα γιατι τρωω το χωρο του Steve.
    Ενταξει καλος ειναι, για το ειδος του, απο τους καλυτερους.