ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.826 μέλη

    Ψάχνω βοήθεια για μουσικό όργανο...

    McJohn
    07.10.2007, 16:53
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-10-2007 στις 10:07 έγραψε...

    Απαξιω καν να μπω στο κοπο να σου εξηγησω ποσο παιδικα συμπεριφερεσαι. Ισως σε καποια φαση να ξεχασες πως στον κοσμο δεν εισαι ο μονος μουσικος και πως υπαρχουν και αλλοι που μπορουν να εκφερουν την αποψη τους.
    Το καλυτερο επιχειρημα που ειπα για τους αυτοδιδακτους μουσικους, ειναι πως παιζω μαζι με 2 ανθρωπους ( μιας μεγαλης ηλικιας ομολογω ) αυτοδιδακτους που απο προβα σε προβα μαθαινουμε αμφιδρομα πολλα πραγματα.
    Δεν με ενδιαφερει με ποιον εχεις παρακολουθησει drum clinics και με ποιο δασκαλο εχεις κατσει να μαθεις drums. Μην μπερδευεις τη ποιοτητα του μαθητη ( και σαν ανθρωπος και σαν μουσικος ) με την ποιοτητα του δασκαλου. Δεν σημαινει πως εαν κατσεις με το καλυτερο δασκαλο, θα βγεις και καλυτερος μουσικος.
    Το θεμα εμπειριας κολλαει φιλε McJohn εκει που πρεπει να κρατας το στομα σου κλειστο και να μην κρινεις ολους και τα παντα τοσο ευκολα. Μερικες φορες, καλο ειναι να σιωπας παρα να μιλας. Και ιδιαιτερα σε ενα forum που δεν ξερεις με ποιον μιλας και ουτε ξερεις τι εχει κανει ο συνομιλητης σου.
    Σε αφηνω λοιπον με την ευχη να γινεις πρωτα καλυτερος ανθρωπος και μετα καλυτερος μουσικος. Θα ηθελα πολυ να ερθω στο live σας την Κυριακη, ομως καλυπτω ηχητικα ενα 3μερο συνεχομενα και μου ειναι δυσκολο να ερθω.

    ( οσο για τον Dave Weckl κυριε εξυπνακια, τον ξερει μεχρι και η κουτση Μαρια. Τουλαχιστον απο το reunion των Simon and Garfunkel, μεχρι και τον Chick Corea, ειναι αρκετα γνωστος. Τωρα σαν session drummer, ομολογω πως δεν παρακολουθω τη πορεια του.
    Επισης για τον Nicko McBrain οποιος δεν ξερει, ειναι χαζος...Ενα θα πω μονο..IRON MAIDEN.
    Ομολογω πως τον κυριο Jimba δεν τον γνωριζω, αλλα για το Θεο..πληκτρας ειμαι, οχι drummer..Αλλο που παρακαλουθω τη μουσικη σκηνη πιο γενικα, σε σχεση με το οργανο μου. ).

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 10:07 ]




    McJohn
    07.10.2007, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος McJohn στις 07-10-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-10-2007 στις 10:07 έγραψε...

    Απαξιω καν να μπω στο κοπο να σου εξηγησω ποσο παιδικα συμπεριφερεσαι. Ισως σε καποια φαση να ξεχασες πως στον κοσμο δεν εισαι ο μονος μουσικος και πως υπαρχουν και αλλοι που μπορουν να εκφερουν την αποψη τους.
    Το καλυτερο επιχειρημα που ειπα για τους αυτοδιδακτους μουσικους, ειναι πως παιζω μαζι με 2 ανθρωπους ( μιας μεγαλης ηλικιας ομολογω ) αυτοδιδακτους που απο προβα σε προβα μαθαινουμε αμφιδρομα πολλα πραγματα.
    Δεν με ενδιαφερει με ποιον εχεις παρακολουθησει drum clinics και με ποιο δασκαλο εχεις κατσει να μαθεις drums. Μην μπερδευεις τη ποιοτητα του μαθητη ( και σαν ανθρωπος και σαν μουσικος ) με την ποιοτητα του δασκαλου. Δεν σημαινει πως εαν κατσεις με το καλυτερο δασκαλο, θα βγεις και καλυτερος μουσικος.
    Το θεμα εμπειριας κολλαει φιλε McJohn εκει που πρεπει να κρατας το στομα σου κλειστο και να μην κρινεις ολους και τα παντα τοσο ευκολα. Μερικες φορες, καλο ειναι να σιωπας παρα να μιλας. Και ιδιαιτερα σε ενα forum που δεν ξερεις με ποιον μιλας και ουτε ξερεις τι εχει κανει ο συνομιλητης σου.
    Σε αφηνω λοιπον με την ευχη να γινεις πρωτα καλυτερος ανθρωπος και μετα καλυτερος μουσικος. Θα ηθελα πολυ να ερθω στο live σας την Κυριακη, ομως καλυπτω ηχητικα ενα 3μερο συνεχομενα και μου ειναι δυσκολο να ερθω.

    ( οσο για τον Dave Weckl κυριε εξυπνακια, τον ξερει μεχρι και η κουτση Μαρια. Τουλαχιστον απο το reunion των Simon and Garfunkel, μεχρι και τον Chick Corea, ειναι αρκετα γνωστος. Τωρα σαν session drummer, ομολογω πως δεν παρακολουθω τη πορεια του.
    Επισης για τον Nicko McBrain οποιος δεν ξερει, ειναι χαζος...Ενα θα πω μονο..IRON MAIDEN.
    Ομολογω πως τον κυριο Jimba δεν τον γνωριζω, αλλα για το Θεο..πληκτρας ειμαι, οχι drummer..Αλλο που παρακαλουθω τη μουσικη σκηνη πιο γενικα, σε σχεση με το οργανο μου. ).

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 10:07 ]






    Afto prospatho na s doso na katalaveis.Eisai pliktras oxi drummer.Episis den tha katso na asxolitho me ta proigoumena sxolia s.Ta lamvano omos ipopsin mou giati ego se adithesi me sena den aporipto kamia gnomi.Se efxaristo poli gia tis kales epitixies kai sou efxomai kalo triimero kai kala kerdi!

    Cheers and Peace
    McJohn
    07.10.2007, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 06-10-2007 στις 16:46 έγραψε...

    Φιλε El Negro μηπως το nick σου ειναι παρμενο απο τον κορυφαιο Horacio Hernandez?
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Mcjohn κατακρινει επανηλειμενα τον Drummer των Metallica Lars Ulrich. Ο οποιος αν δεν εκανε καλα αυτο που κανει δεν καταλαβαινω γιατι ακομα παιζει στην καρυφαια μεταλ μπαντα, σιγουρα δεν ειναι κορυφαιος drummer αλλα ουτε και τοσο ασχετος οσο ο φιλος Mc John θελει να μας τον παρουσιασει.
    Mc John. μηπως θεωρεις τον εαυτο σου καλυτερο? Γιατι δεν εξηγειται διαφορετικα η λυσα που σε εχει πιασει με τον τυπο.
    Οκ, σχετικα με το θεμα ωδειου η αυτομαθησης, ειναι καλυτερα να ξεκινησει καποιος με δασκαλο και αργοτερα να συνεχισει μονος του παρα το αντιθετο. Βεβαιως υπαρχουν και μερικες εξαιρεσεις αλλα αυτο ειναι πολυ σπανιο φαινομενο.
    Φαινομενο ειναι ο Horacio (el negro) Hernandez, αυτο το λενε διασημοι και κορυφαιοι drummer.



    O Ulrich poulaei kai menei stin mpanta gia pollous logous.
    Katarxas einai protarxiko melos
    2.Einai vasikos sinthetis kai anadikatastatos se afto to kommati(den amfisvitisa pote ti sinthetiki tou sinisfora sti mpanta)
    3.Iparxoun fans pou otan ton vlepoun na kopanietai, na sikonetai apo to kit tou kai na kanei voltes giro giro xtipontas ta piatinia nomizoun oti einai super trick to opoio einai akatorthoto.Kai afto POULAEI.
    Alitheia saresei perisotero o Hernandez i o Buddy?Mimpos exeis na mou steileis kana allo videaki tou giati afta pou exei sto you tube ta da ola telika...(tou hernandez).Fovera alla afta ta rouxa pou foraei pou kai pou ton xalane!
    noizreduction
    07.10.2007, 17:54
    Δεν πιστευα πως θα το ελεγα ποτε, αλλα θα το πω, οσο προσβλητικο και εαν ειναι.

    Λυπαμαι πραγματικα που η μουσικη εκπροσωπειται αρκετες φορες απο ανθρωπους με αποψεις και υπεροπτικοτητα σαν και σενα mcJohn...


    Υποψιν, δουλεψα και βοηθησα αφιλοκερδως σε αυτο το φεστιβαλ αλλου μουσικου forum, γιατι μου αρεσε και γουσταρα να το κανω. Σημερα ειναι η κανονικη εργασια μου...Σε παρακαλω, μην επεκτενεισαι σε θεματα που δεν γνωριζεις. Πλητεις το κυρος του προσωπου σου ( εαν δεν το εχεις κανει ηδη με οσα εχεις πει ).

    Ευχαριστω.
    deathminor88
    07.10.2007, 20:09
    Λίγη ηρεμία ρε παιδιά... Εννοείται πως είναι πολύ καλύτερο να ξεκινήσει κανείς από ωδείο. Δεν το συζητάμε. Το "σωστές βάσεις" ισχύει πάντα και παντού. Τώρα, ΜcJohn, ίσως η άποψη κάποιου όχι drummer, ίσως είναι σωστότερη από τη δική σου, γιατί βλέπει τα drums, ώς ένα όργανο ανάμεσα στα άλλα και όχι ξεχωριστό και ξέρει πώς, και τι θέλει να ακούγεται σε ένα κομμάτι πχ (και το ίδιο ισχύει για όλα τα όργανα, αν και είναι μια εντελώς υποκειμενική άποψη αυτη)

    ΥΓ τι του λες του ανθρώπου στο πρώτο ποστ? απ ότι κατάλαβα όχι τέταρτα και δέκατέκτα δεν ξέρει, αλλά πεντάγραμμο δεν έχει δει...

    Φιλε μου, εισηγητή του ποστ, σου προτείνω να πάς σε κάποιο ωδείο, και όταν θα καταλαβάινεις "τι γινεται" και νίωσεις πως μπορείς μόνος σου, φύγε...
    McJohn
    08.10.2007, 09:45
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-10-2007 στις 17:54 έγραψε...

    Δεν πιστευα πως θα το ελεγα ποτε, αλλα θα το πω, οσο προσβλητικο και εαν ειναι.

    Λυπαμαι πραγματικα που η μουσικη εκπροσωπειται αρκετες φορες απο ανθρωπους με αποψεις και υπεροπτικοτητα σαν και σενα mcJohn...


    Υποψιν, δουλεψα και βοηθησα αφιλοκερδως σε αυτο το φεστιβαλ αλλου μουσικου forum, γιατι μου αρεσε και γουσταρα να το κανω. Σημερα ειναι η κανονικη εργασια μου...Σε παρακαλω, μην επεκτενεισαι σε θεματα που δεν γνωριζεις. Πλητεις το κυρος του προσωπου σου ( εαν δεν το εχεις κανει ηδη με οσα εχεις πει ).

    Ευχαριστω.


    Malista...Den se katalavaino.Den eipa tipota eironika.To ennoousa. Ego pali xairomai pou iparxoun atoma san esena pou voithane kosmo.Kai pali kalo triimero kai den peirazei pou den tha exei kerdi(xrimatika gt sigoura tha exei kapoioa alla).Tora gia ta sinexomena sxolia sou pali den dino simasia...Niotho poli pronomiouxos pou exo dio xeria kai dio podia gia na mporo na paixo drums kai opos ipa kai prin ego ta lamvano ipopsin mou alla den tha asxolitho.Aditheta kapoioi alloi oute akoun tous allous kai katanooun afto pou theloun na katanoisoun apo ta legomena tou allou.Den peirazei!As mou dothei i adeia na xrisimopoiiso tin ekfrasi "Shit happens".Krima...
    Filia se olous!
    KALI VDOMADA REEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Cheers and Peace
    McJohn
    08.10.2007, 09:49
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 07-10-2007 στις 20:09 έγραψε...

    Λίγη ηρεμία ρε παιδιά... Εννοείται πως είναι πολύ καλύτερο να ξεκινήσει κανείς από ωδείο. Δεν το συζητάμε. Το "σωστές βάσεις" ισχύει πάντα και παντού. Τώρα, ΜcJohn, ίσως η άποψη κάποιου όχι drummer, ίσως είναι σωστότερη από τη δική σου, γιατί βλέπει τα drums, ώς ένα όργανο ανάμεσα στα άλλα και όχι ξεχωριστό και ξέρει πώς, και τι θέλει να ακούγεται σε ένα κομμάτι πχ (και το ίδιο ισχύει για όλα τα όργανα, αν και είναι μια εντελώς υποκειμενική άποψη αυτη)

    ΥΓ τι του λες του ανθρώπου στο πρώτο ποστ? απ ότι κατάλαβα όχι τέταρτα και δέκατέκτα δεν ξέρει, αλλά πεντάγραμμο δεν έχει δει...

    Φιλε μου, εισηγητή του ποστ, σου προτείνω να πάς σε κάποιο ωδείο, και όταν θα καταλαβάινεις "τι γινεται" και νίωσεις πως μπορείς μόνος σου, φύγε...


    Piga na kano to kalo kai na to ri3o sto gialo...Alla me pire to kima.xaxaxaxa.Tespa apla tou eipa mia poli kali askisi gia na arxisei.Opoiosdipote pou 3erei poli ligo apo mousiki mporei na tou/tis tin dei3ei.

    Kali vdomada kai pali!

    Cheers and peace.
    elnegro
    08.10.2007, 10:46
    φιλοι με αφορμη την διενεξη σας θα ηθελα να υπενθυμησω οτι μουσικος εκτος απο τη χρηση καποιου αργανου που τελικα ισως ειναι καΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ Η ΚΑΚΑ ,σημαινει και μια ολοκληρη σταση ζωης.και μιας και αναφερθηκε ο horacio hernandez για οσους τον εχουν δει στο drummer festival,μετα το τελος του live φιλα το χερι του σαξοφονιστα.Ετσι για να κατανοουμε τι θα πει σεμνοτητα και χαμηλοι τονοι
    noizreduction
    08.10.2007, 11:17
    Φιλε enlergo, εν μερει τον δικαιολογω τον McJohn. Κι εγω στην ιδια ηλικια πανω κατω τα ιδια ελεγα, τις ιδιες αποψεις ειχα. Εφαγα ομως τις "σφαλιαρες" μου, οταν εμπλεξα με μουσικους ( με το Μ κεφαλαιο ) σε διαφορες μπαντες, και αντιληφθηκα αυτο που λες. Εχει καιρο ακομα πραγματικα για να αποκτησει μια σωστη φιλοσοφια πανω στη μουσικη, γιατι σιγουρα εχει ξεκινησει μια χαρα οσον αφορα το πρακτικο μερος.

    Ευχαριστω για τις ευχες ΜcJohn. Εγω αντευχομαι να αποκτησεις μια ολοκληρωμενη και πιο ελευθερη φιλοσοφια πανω στη μουσικη και στη ζωη.
    McJohn
    08.10.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 08-10-2007 στις 11:17 έγραψε...

    Φιλε enlergo, εν μερει τον δικαιολογω τον McJohn. Κι εγω στην ιδια ηλικια πανω κατω τα ιδια ελεγα, τις ιδιες αποψεις ειχα. Εφαγα ομως τις "σφαλιαρες" μου, οταν εμπλεξα με μουσικους ( με το Μ κεφαλαιο ) σε διαφορες μπαντες, και αντιληφθηκα αυτο που λες. Εχει καιρο ακομα πραγματικα για να αποκτησει μια σωστη φιλοσοφια πανω στη μουσικη, γιατι σιγουρα εχει ξεκινησει μια χαρα οσον αφορα το πρακτικο μερος.

    Ευχαριστω για τις ευχες ΜcJohn. Εγω αντευχομαι να αποκτησεις μια ολοκληρωμενη και πιο ελευθερη φιλοσοφια πανω στη μουσικη και στη ζωη.


    Kati asxeto...Den ekana to live.Trakaran me ti mixani oi fones(dio ginaikes)...Gamo tis mixanes kai tis malakies.Min kavalate!
    Sti zwi idika exo eleftheri filosofia...Thanatos stous poustides! (plaka kano)
    noizreduction
    08.10.2007, 18:02
    Κριμα για τις φωνες McJohn. Παρολο που διαφωνουμε σε ολο το υπολοιπο θεμα, στο σημειο που αφορα τις μηχανες, συμφωνω απολυτως.
    Καλυτερα αμαξι και κολλημενος στην κινηση, παρα μηχανη και κολλημενος στην αναπηρικη καρεκλα.

    cobal
    08.10.2007, 19:50
    Αν και λιγο αργα μετα απο τον διαλογο που ειχατε εδω, θα ηθελα να πω πως ο Ulrich δεν νομιζω πως εχει συνησφερει τοσο στη μουσικη συνθεση των Metallica εκτος του Drum part των κοματιων.
    Οσο αφορα τον Horacio Hernandez. Φανταστειτε ενα χταποδι να παιζει drums.
    Ναι, ο Horacio Hernandez ειναι ισως ο κορυφαιος drummer ever, και θα το πω για τριτη φορα πως αυτο το λενε μεγαλοι και διασημοι drummer. Ειναι ο κορυφαιος σε ανεξαρτησια μεταξυ των ακρων του.
    Στο modern drummer festival 2000 ο Horacio οντως φιλαει το χερι του σαξοφωνιστα οταν ολος ο κοσμος χειροκροταει αυτον.
    Το θεμα ειναι να μην χρειαστει να φας σφαλιαρες για να γινεις ανθρωπος