ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    Πως αντιμετωπιζετε το αγχος πριν το Live?

    YrIazz
    01.10.2007, 11:30
    Καθε φορα πριν απο Live με πιανει ενα απιστευτο αγχος. Το προβλημα ειναι οτι
    επιρρεαζει κ την αποδοση μου στα κομματια. Εχετε αγχος? Πως το αντιμετωπιζετε?


    Brokenchord
    01.10.2007, 13:27
    Εγώ δεν έχω άγχος πριν το live αλλά κατά την διάρκεια. Ξεκινάω να παίζω και από ένα σημείο και μετά συνειδητοποιώ τη γίνεται γύρο μου και τότε είναι που τα χάνω. Το θέμα είναι να το διασκεδάζεις εγώ το διασκεδάζω πάντως. Το άγχος δεν είναι κακό. Το να νιώθεις άβολα και ότι όλοι σε κοιτάζουν γιατί θέλουν να κάνεις λάθος αυτό είναι το λάθος συναίσθημα. Βασικά στις πρόβες προσπάθησε να φανταστείς μπροστά σου το κοινό με διάφορους ενοχλητικούς από τύπους που τραβούν φωτογραφίες με φλας μέσα στα μούτρα σου μέχρι κάποιους άλλους πολύ σπαστικούς. Λέιζερ φωτισμό που εναλλάσσετε από πίσσα σκοτάδι σε γρήγορη και έγχρωμη εναλλαγή καπνούς μπλα μπλα........
    Φέρε και την παρέα σου στις πρόβες σου να σε ακούσει και να κάνει την κριτική της!
    Βασικά πρέπει να βρεις ποιο συναίσθημα είναι εκείνο το οποίο σου πυροδότη το άγχος που νιώθεις.
    cobal
    01.10.2007, 19:08
    Λογικο ειναι να υπαρχει λιγο αγχος πριν ανεβεις στην σκηνη και ειδικα αν παιζεις μπροστα σε μεγαλο κοινο. Το κολπο ειναι να τσουζεις κανα δυο ουισκακια ωστε να καλμαρουν λιγο τα νευρα και να ερθεις σε ευφορια που θα σε βοηθησει να αποδοσεις καλυτερα αφου το (λιγο) φτιαγμενο κεφαλι κατεβαζει και καλυτερες ιδεες.
    Τη συγκεκριμενη διαδικασια θα μπορουσαμε να την πουμε και ζεσταμα, το θεμα ειναι να μην το παρακανεις και καεις
    moufidis
    01.10.2007, 19:20
    δεν υπάρχει άγχος.

    ο κόσμος ήρθε να σε δει να κάνεις αυτό για το οποίο ετοιμάστηκες.

    δώσ'του το, κόλλα τον στον τοίχο και τέλος.
    Angelofdeath1990
    01.10.2007, 19:23
    kai egw anarwtiemai ti na kanw sto proto mou live pou to perimenw me agwnia.....kai skeftika kai egw thn lush tou Cobal to lene kai oi pio megaloi mousikoi ths Metal skhnhs....
    Peace18
    01.10.2007, 21:14
    Δεν υπάρχει θέμα άγχους.......... Έχει δίκιο ο Μουφίδης.....
    Αλλά και πάλι μπορείς να πιεις ένα ποτάκι να χαλαρώσεις........

    vero
    01.10.2007, 21:49
    exw poli agxos alla me 3 potakia eimai mia xaroula kalmaroume



    sea_like_eyes
    01.10.2007, 21:56
    . . . Κάνω κάμψεις . . .
    Angelofdeath1990
    01.10.2007, 22:45
    Sea na se dw na kaneis kampseis sto schoolwave prin thn sunaulia kai tipota allo ston kosmo...oi kampseis tou mpasista twn STIL LIFE 8a mas bgaloun sthn ESPRESO REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.....8a se potisw mpures oti kai na les..:D:D:D
    sea_like_eyes
    01.10.2007, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 01-10-2007 στις 22:45 έγραψε...

    Sea na se dw na kaneis kampseis sto schoolwave prin thn sunaulia kai tipota allo ston kosmo...oi kampseis tou mpasista twn STIL LIFE 8a mas bgaloun sthn ESPRESO REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.....8a se potisw mpures oti kai na les..:D:D:D



    τρελε Angelofdeath vocals/rhythm guitar των STIL LIFE . . . πριν την Seaναυλια θελει λιιιιγο stretching . . . Οχι τπτ . . . μη παθουμε και τπτ σε κανα ακροβατικο!

    niceday1808
    02.10.2007, 13:42
    Μια κλασσική απάντηση είναι να φανταστείς οτι το κοινό οτι δεν φοράει τίποτα(για να νιώσεις άνετα)...Η δική μου πρόταση όμως είναι ακριβώς η αντίθετη.Να βγείς εσύ γυμνός/ή στη σκηνή (μόνο με το σώβρακο ή την κυλότα ή άντε το string για τις πιο προχωρημένες :-p).

    Πιστεψέ με...το τελευταίο που θα σκέφτεσαι στο live θα είναι μήπως παίξεις καμιά λάθος νότα!...Άσε που παίζει να σε προτείνουν ως γραμματέα ή και πρόεδρο ακόμα στο κόμμα οικολόγων...Και έτσι ούτε άγχος για το παίξιμο και θα συμβάλεις και στα πολιτικά δρώμενα του τόπου μας!....GO GO GO!
    uNick
    02.10.2007, 14:13
    Παράθεση:
    Το μέλος Peace18 στις 01-10-2007 στις 21:14 έγραψε...

    ...μπορείς να πιεις ένα ποτάκι να χαλαρώσεις.....

    ...και ένα...
    ...και δύο...
    ...και τρία...

    ... και όσα χρειαστεί, τέλος πάντων.......

    (κι αν χάσεις τη μπάλα, μην μασήσεις... σίγουρα δεν θα έχεις άγχος!!!!)


    roubas
    02.10.2007, 14:13
    Αν και τα τελευταια χρονια δεν εχω αγχος ,οταν εχω πινω δυο ουισκακια ή 2 σαμπουκες και ειμαι ετοιμος για... ταξιδια μακρυνα
    dessypris
    02.10.2007, 14:22
    Ποτέ πάνω από ένα, αν τραγουδάς, γιατί και η φωνή σου χαλάει και υπάρχει φόβος να μπερδέψεις στίχους...
    Κατά τα άλλα, το άγχος δείχνει ενδιαφέρον για τη δουλειά σου και είναι υγιές.
    Jimy
    02.10.2007, 14:27
    Μία περίεργη εξήγηση είναι αυτή αν και θα μιλήσω για το άγχος μου,
    πρίν το live αλλά σε ρεσιτάλ ή συναυλία κλασσικής,
    Έφτασα καλώς ή κακώς μέχρι και το πτυχίο και αυτό που κατάλαβα είναι οτι οι απο κάτω κατά κάποιον τρόπο δεν υπάρχουν,
    είτε αρέσει αυτό είτε όχι,
    Στην κλασσική μουσική αυτό είνα πιο απόλυτο απο τα άλλα είδη μουσικής εφόσον
    η κριτική είναι το πρώτο θέμα στο οποίο μιλάμε για αυτό το είδος της μουσικής,
    Όταν παίζει δηλαδή κάποιος το -Μια βραδιά στο λούκι-είναι δύσκολο οχι απίθανο να βρεθέι κάποιος άλλος να του πεί πώς το έπαιξες,
    Σε αντίθεση με την κλασσική μουσική που και το παραμικρό μετρά,
    Το άγχος λοιπόν όσο σκέφτομαι τον εαυτό μου νομίζω οτι ήταν και είναι φίλος μου
    παρά κάτι που το είχα απέναντί μου,
    Θέλω να πώ ειδικά που στις τελευταίες τάξεις πρίν το πτυχίο δεν με έννοιαζε και η άποψη των άλλων,των καθηγητών, της λεγόμενης επιτροπής ΄του κοινού΄ στην άλλη μουσική,
    είχα αποκτήσει μία ευχέρια να μπορώ να το αντιμετωπίζω επάνω στο πιάνο
    και οχι πρίν να κάνω ασκήσεις που θα διώξουν αυτή την αντίδραση που είχα,
    Με το πέρασμα του χρόνου-και στην κλασσική μουσική αυτό είναι πιο εμφανές γιατί έχει να κάνει με το πόσο κουμαντάρεις τον εαυτό σου απέναντι στο άγχος- μπόρεσα να το χρησιμοποιώ σε πιο δημιουργικό παράγοντα απο το να ανεβαίνω στην σκηνή με ιδρωμένα χέρια και κομμένα πόδια και τέτοιου είδους συμπτώματα,
    Νομίζω πως το άγχος πρίν το live βοηθάει,
    Αυτά

    Aris_
    03.10.2007, 01:00
    Συνηθως λεω καμια βλακεια με τους αλλους για να ξεχαστουμε και πινουμε κανενα σφινακι τεκιλα..
    delta66
    21.10.2007, 23:46
    Καλη προετοιμασια=λιγοτερο αγχος.
    Αν εξακολουθει το αγχος τοτε 2 σφηνακια τεκιλα.

    XeniaRodo
    21.10.2007, 23:59

    :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 12-12-2008 17:59 ]


    manos_p
    22.10.2007, 01:01
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 21-10-2007 στις 23:46 έγραψε...

    Καλη προετοιμασια=λιγοτερο αγχος.
    Αν εξακολουθει το αγχος τοτε 2 σφηνακια τεκιλα.





    tha sumfwnisw me ton Delta66...to angxos to exeis giati???gia na min kaneis kanena lathos tin wra pou eisai stin skini...ara????pote den kaneis lathos???otan ksereis kala to kommati sou i ta kommatia sou an einai polla....
    kai skepsou kai to allo...eisai stin skini kai kaneis ena lathos...kai????exases mia nota???mai sugxordiia???kai??? poios den kanei lathi???? oloi kanoume...alla panta tha uparksei mia kithara,ena mpouzouki,ena bioli ,ena klarino,ena drums na mas kalipsei...
    exw dei mousiko solist tou pianou apo Germany,eixe dwsei sunaulia sto uni mou...o tupos epaize me tin orxistra tou University of Birmingham...ekane 3 lathi sto kommati...(den to eipa egw to eipe o kathigitis mas)....pisteuw apo olous autous pou eitan mesa sto amfitheatro mono 2-3 atoma na to katalaban...ki auto giati???giati ton kaliban apo pisw....
    kai to pan ksereis poio einai?????kaneis lathos panw stin skini????? sunexise san na min egine pote....proxwra sto parakatw metro....min ta xaseis kai min panikoblitheis....kai tote ola ok....
    antreas_dr
    22.10.2007, 01:07
    Σκέφτεσαι...

    Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?

    Άντε να να είναι 3,4....

    Πόσοι από αυτούς θα καταλάβουν αν κάνεις κάποιο λάθος? Το πολύ 2!

    Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι? Δεν κάνει!