ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη
    vero
    14.03.2008, 22:04
    Απ' οσο κανουμε με τον καθηγητη της φιλοσοφιας ο ανθρωπος παντα ειχε την αναγκη να πιστευει σε κατι και αυτο το βοηθα ψυχολογικα και το βλεπουμε στην πραξη. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι τιποτα συγουρο γιατι οπως ειπε ο Γκαρτεσιος για ολα αμφιβαλω εκτος απ αυτα που κρινω εγς σωστα Μια αποψη που εχω αποκτησει... Αλλα εννοειται πως πιστευω αλλα οχι φανατικα
    mousikovagelis
    16.03.2008, 15:28
    Ρε παιδία ολοί μας κρύβουμε έναν θεούλη μέσα βαθία στη ψυχούλα μας,
    το ζητούμενο ειναί αν έχουμε μάθει να αγαπάμε τον ίδιο μας τον εαυτό έτσι ώστε
    να φτάσουμε σε ένα πνευματικό level ap και να διακρίνουμε καταστάσεις τελείως φανταστικές και παραλογές για τούς πολλούς κοινούς απλούς ανθρώπους και ανθρωπάκια.
    Υπάρχουν τεχνικές Tai chi, Aikido , Wing soon, καθώς και ασκήσεις αναπνοής
    που μας επιτρέπουν να αντιλαμβανώμαστε αλλιώς κάπια άπλα πραγματάκια.

    okanenas
    16.03.2008, 17:06
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikovagelis στις 16-03-2008 στις 15:28 έγραψε...

    level ap, Tai chi, Aikido , Wing soon,



    Yes yes I understand
    kamelia8
    16.03.2008, 23:16
    Παράθεση:

    Το μέλος paperino στις 14-03-2008 στις 21:50 έγραψε...

    ΧΜΜΜ.... Δύσκολο... Μπορεί ο Άνθρωπος,να χρειαζόταν κάποιον να τον καθοδηγει... έτσι επινόησε τους θεούς . Αν όμως υπάρχει... τότε...



    Τότε...;
    oulion
    16.03.2008, 23:28
    Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος. 2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν. 3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν.

    Μετάφραση:
    Αρχικά ήταν ο Λόγος. Και ο Λόγος ήταν προς τον Θεό, και Θεός ήταν ο Λόγος. 2.Αυτός ήταν αρχικά προς τον Θεό. 3.Όλα έγιναν μέσω αυτού, και χωρίς αυτόν δεν έγινε ούτε ένα το οποίο έγινε.
    vero
    16.03.2008, 23:31
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 16-03-2008 στις 23:28 έγραψε...

    Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος. 2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν. 3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν.

    Μετάφραση:
    Αρχικά ήταν ο Λόγος. Και ο Λόγος ήταν προς τον Θεό, και Θεός ήταν ο Λόγος. 2.Αυτός ήταν αρχικά προς τον Θεό. 3.Όλα έγιναν μέσω αυτού, και χωρίς αυτόν δεν έγινε ούτε ένα το οποίο έγινε.




    απλα ενα ερωτημα σε αυτα, μπορεις να μου τα αποδειξεις με επιχειρηματα?

    okanenas
    17.03.2008, 00:17
    Τα επιχειρήματα είναι εκατομμύρια αρκεί να θελήσεις να τα δεις
    jethroomi
    17.03.2008, 01:26
    Ρε παιδια εχω καταλαβει οτι ο θεος ειναι η λυση σε ενα προβλημα ανυπαρκτο.
    Οταν κανείς δεν μπορει να αποδείξει την υπαρξη αυτονοητη ειναι η ανυπαρξια.
    Επειτα μην ξεχναμε την εκμεταλευση αυτης της εννοιας απο τα ιερατεια και τον σκοταδισμο και την μισσαλοδοξια που φανατιζουν.
    Δεν ειμαστε θεϊκα κατασκευασματα, ο θεος ειναι δικο μας κατασκευασμα.

    Σε καθε χωριο υπαρχει ενας πυρσος (ο δασκαλος) και ενας πυροσβεστης (ο παπας).
    ΒΙΚΤΩΡ ΟΥΓΚΟ
    NIKOSPI
    17.03.2008, 12:38
    χεχεχε!!!Να χειροκροτήσω τους άθεους και να φιλήσω τους ένθεους που πλέον ξέρουν να αποστομώνουν τον κάθε άνθρωπο που δεν ξέρει να βλέπει την αλήθεια!!!
    Τους άθεους τους χειροκροτάω γιατι αν και αδέξιοι που είναι δεν ξέρουν καν να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει θεός!!!Τους χειροκροτάω γιατι είναι πρώτοι στο ζήτημα τις φανατασίασ τους!!!Για ότι λένε δεν έχουν κανένα επιχείρημα, εγώ όμως πάμπολα!!!Περάστε και από το μπλογκ μου Αθεουλάκια μου να δείτε πόσα επειχηρήματα έχω και μετά αν μπορέσετε αποδείξτε ότι δεν υπάρχει θεός!!!
    okanenas
    17.03.2008, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 17-03-2008 στις 12:38 έγραψε...

    χεχεχε!!!Να χειροκροτήσω τους άθεους και να φιλήσω τους ένθεους που πλέον ξέρουν να αποστομώνουν τον κάθε άνθρωπο που δεν ξέρει να βλέπει την αλήθεια!!!
    Τους άθεους τους χειροκροτάω γιατι αν και αδέξιοι που είναι δεν ξέρουν καν να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει θεός!!!Τους χειροκροτάω γιατι είναι πρώτοι στο ζήτημα τις φανατασίασ τους!!!Για ότι λένε δεν έχουν κανένα επιχείρημα, εγώ όμως πάμπολα!!!Περάστε και από το μπλογκ μου Αθεουλάκια μου να δείτε πόσα επειχηρήματα έχω και μετά αν μπορέσετε αποδείξτε ότι δεν υπάρχει θεός!!!




    mnk
    17.03.2008, 14:04
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 16-03-2008 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikovagelis στις 16-03-2008 στις 15:28 έγραψε...

    level ap, Tai chi, Aikido , Wing soon,



    Yes yes I understand



    Me too.
    Ohhhhh, very well !!
    mnk
    17.03.2008, 14:08
    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 17-03-2008 στις 01:26 έγραψε...

    Οταν κανείς δεν μπορει να αποδείξει την υπαρξη αυτονοητη ειναι η ανυπαρξια.



    Aυτό ισχύει και ανάστροφα ;
    kamelia8
    17.03.2008, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 17-03-2008 στις 12:38 έγραψε...

    χεχεχε!!!Να χειροκροτήσω τους άθεους και να φιλήσω τους ένθεους που πλέον ξέρουν να αποστομώνουν τον κάθε άνθρωπο που δεν ξέρει να βλέπει την αλήθεια!!!
    Τους άθεους τους χειροκροτάω γιατι αν και αδέξιοι που είναι δεν ξέρουν καν να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει θεός!!!Τους χειροκροτάω γιατι είναι πρώτοι στο ζήτημα τις φανατασίασ τους!!!Για ότι λένε δεν έχουν κανένα επιχείρημα, εγώ όμως πάμπολα!!!Περάστε και από το μπλογκ μου Αθεουλάκια μου να δείτε πόσα επειχηρήματα έχω και μετά αν μπορέσετε αποδείξτε ότι δεν υπάρχει θεός!!!




    Δώσε!!!
    kamelia8
    17.03.2008, 14:54
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 14:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 17-03-2008 στις 01:26 έγραψε...

    Οταν κανείς δεν μπορει να αποδείξει την υπαρξη αυτονοητη ειναι η ανυπαρξια.



    Aυτό ισχύει και ανάστροφα ;



    Πολύ πετυχημένη ερώτηση, mnk! Περιμένω και την απάντηση!
    kamelia8
    17.03.2008, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 02-10-2007 στις 12:56 έγραψε...

    Η ανυπαρξία αποδείξεων για την ύπαρξη του Θεού
    δεν επικυρώνει την ανυπαρξία του ...

    Από το βιβλίο Θρησκευτικών της Β' Λυκείου ...




    NIKOSPI
    17.03.2008, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 17-03-2008 στις 14:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 14:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 17-03-2008 στις 01:26 έγραψε...

    Οταν κανείς δεν μπορει να αποδείξει την υπαρξη αυτονοητη ειναι η ανυπαρξια.



    Aυτό ισχύει και ανάστροφα ;



    Πολύ πετυχημένη ερώτηση, mnk! Περιμένω και την απάντηση!



    jethroomi Νομίζω πως σου μιλαέι κάποια:)
    Καλά άμα δεν απαντήσεις δεν έγινε και τίποτα, έτσι κάνουν οι άθεοι:)
    kamelia8
    17.03.2008, 15:02
    Παράθεση:

    Το μέλος tsipuras στις 03-10-2007 στις 18:57 έγραψε...


    Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστέψει ότι θέλει. 'Οταν δεν ΑΠΑΙΤΕΙ να πιστέψουν και οι άλλοι αυτό που πιστεύει εκείνος δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ το μεμπτό.
    Ορισμένοι έχουν σαφή διάθεση να δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.



    Σοφή παρατήρηση αυτή!
    mnk
    17.03.2008, 15:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 04-10-2007 στις 19:10 έγραψε...

    Σου παραθέτω ένα απόσπασμα, πάλι από το Λεξικό ΣΟΥΪΔΑ, που βρήκα πρόχειρο:

    Θεόν δε είναι δοξάζουσιν Έλληνες ζώον αθάνατον, λογικόν, τέλειον, νοερόν, εν ευδαιμονία, κακού παντός ανεπίδεκτον, προνοητικόν κόσμου τε και των εν κόσμω, μη είναι μέντοι ανθρωπόμορφον, είναι δε τον μεν δημιουργόν των όλων και ώσπερ πατέρα πάντων, κοινώς δε και το μέρος αυτού το διήκον διά πάντων, ό πολλαίς προσηγορίαις προσονομάζεται κατά τας δυνάμεις.



    Χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχ
    Και μετά μου λένε δεν είναι συμβατός ο αρχαίος κόσμος με την Ορθοδοξία !!!
    Ας καγχάσω ασκαρδαμυκτί .....
    RoCkLiViN2
    17.03.2008, 17:09
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-10-2007 στις 13:48 έγραψε...
    Πίστευε και μη ερεύνα γιατί το ότι υπάρχει θεός δεν μπορεί να το συλλάβει νους ανθρώπου. Ευχαριστώ.



    Basika the lw na kanw mia diorthwsi. Den einai " Pisteue kai mi ereuna", alla einai "Pisteue kai mi, ereuna". Ena koma kanei tin diafora stin erminia tis ekfrasis kai kaneis den tou dinei simasia... Basika emena mou ti dinei oti, an kai o kathenas exei to dikaiwma na pisteuei oti thelei, osoi den pisteuoun oti uparxei Theos, prospathoun na epibaloun ti gnwmi tous. Kai oso gia to allo pou eida, oti oso spoudazeis arxizeis na psaxnesai gia to an uparxei Theos, proswpika egw den to exw paratirisei. Kai apantiste mou kai se kati allo. Pisteuete oti o Theos exei kaipoio logo na sas apodeiksei oti uparxei ??? Skefteite auto prwta kai meta anarwtitheite to an uparxei...

    Desperate Hearts, το νεο μας συγροτημα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RoCkLiViN2 στις 17-03-2008 17:11 ]


    kamelia8
    17.03.2008, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 17-03-2008 στις 17:09 έγραψε...

    Basika emena mou ti dinei oti, an kai o kathenas exei to dikaiwma na pisteuei oti thelei, osoi den pisteuoun oti uparxei Theos, prospathoun na epibaloun ti gnwmi tous. Kai apantiste mou kai se kati allo. Pisteuete oti o Theos exei kaipoio logo na sas apodeiksei oti uparxei ??? Skefteite auto prwta kai meta anarwtitheite to an uparxei...

    Desperate Hearts, το νεο μας συγροτημα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RoCkLiViN2 στις 17-03-2008 17:11 ]