ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.830 μέλη
    NIKOSPI
    17.03.2008, 20:24
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 17-03-2008 στις 17:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-10-2007 στις 13:48 έγραψε...
    Πίστευε και μη ερεύνα γιατί το ότι υπάρχει θεός δεν μπορεί να το συλλάβει νους ανθρώπου. Ευχαριστώ.



    Basika the lw na kanw mia diorthwsi. Den einai " Pisteue kai mi ereuna", alla einai "Pisteue kai mi, ereuna". Ena koma kanei tin diafora stin erminia tis ekfrasis kai kaneis den tou dinei simasia... Basika emena mou ti dinei oti, an kai o kathenas exei to dikaiwma na pisteuei oti thelei, osoi den pisteuoun oti uparxei Theos, prospathoun na epibaloun ti gnwmi tous. Kai oso gia to allo pou eida, oti oso spoudazeis arxizeis na psaxnesai gia to an uparxei Theos, proswpika egw den to exw paratirisei. Kai apantiste mou kai se kati allo. Pisteuete oti o Theos exei kaipoio logo na sas apodeiksei oti uparxei ??? Skefteite auto prwta kai meta anarwtitheite to an uparxei...

    Desperate Hearts, το νεο μας συγροτημα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RoCkLiViN2 στις 17-03-2008 17:11 ]




    Το πίστευε και μη, ερέυνα κατα κάπιοι τρόπο είναι λάθος και το αντικαθιστώ με το <<Μακάριοι μη υδόντες και πιστεύοντες>> που το είπε ο Χριστός στον απόστολο Θωμά!!!:) Και κάτι άλλο, ο Θεός είπε να ερευνάμε τα Γραφάς διότι η ΑΛΉΘΕΙΑ ΔΕΝ ΦΟΒΆΤΑΙ την έρευνα!!!:)
    jethroomi
    18.03.2008, 16:02
    Εκτος απο τις Γραφες, φιλε NIKOSPI, υπαρχουν και κατι αλλες γραφες (Εξελικτικη Βιολογια, Γενετικη Μηχανικη, Φυσικη, Αστροφυσικη, Ιστορια, Παλαιοντολογια κλπ).
    Ειμαι σιγουρος οτι θα 'χεις ψιλοασχοληθει, ως διευρυμενος νους, με ολα τα παραπανω κι ετσι εχοντας εξασφαλισει το Αλαθητο μπορεις πλεον να πεταξεις στην πυρά ο,τι εσυ θεωρεις λαθεμενο.

    ΥΓ1 Διαβασα το blog σου
    ΥΓ2 Κανε κατι με την ορθογραφια σου
    ΥΓ3 Χαλαρωσε λιγο και μην ξεχνας οτι κανενας δεν εφυγε απο αυτον τον κοσμο ζωντανος.
    mnk
    18.03.2008, 16:21
    @ RoCkLiViN2
    Εχω διαβάσει ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" προέρχεται από το Κοράνι.
    Η Αγία Γραφή λέει, όπως προανέφερε ο Νίκος, "ερευνάτε τας γραφάς".

    Σωστή η ερώτηση αν "ο Θεός έχει λόγους να μας αποδείξει την υπαρξή του" και σε συνδιασμό μ' αυτό που είπε ο Νίκος, ότι δηλαδή "δεν μπορεί να το συλλάβει ο νους του ανθρώπου", μου θύμισε την φημολογούμενη απάντηση του Αϊνστάιν όταν του ζήτησαν να εξηγήσει τη θεωρία της σχετικότητας : "Εγώ μπορώ να σας την εξηγήσω, εσείς μπορείτε να την καταλάβετε;"

    @ jethroomi
    Γράφεις : "κανενας δεν εφυγε απο αυτον τον κοσμο ζωντανος".
    Εγώ ξέρω κάποιον.
    Τον ξέρει κι ο Νίκος κι ας είναι ανορθόγραφος, ρώτα τον να σου πει.
    NIKOSPI
    18.03.2008, 20:24
    Πρoτιμώ να το βρει μόνος του μνκ, και φίλε μου αυτή η ανορθογραφία προέρχετε από την δυσλεξία μου, αν κάπιος έχει προβλημα με αυτό μελιά του και χαρά του. γιαυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι!!!Αφού είναι σωστά αυτά που γράφω στο μπλογκ μου κανείς δεν μπορει να μιλάει για το πρόβλημά μου!!!Και ο Γέροντας Παύσιος έγραφε ανορθόγραφα αλλά έκανε σκόνη την αθεία!!!:)
    Tren
    18.03.2008, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 18-03-2008 στις 20:24 έγραψε...

    Πρoτιμώ να το βρει μόνος του μνκ, και φίλε μου αυτή η ανορθογραφία προέρχετε από την δυσλεξία μου, αν κάπιος έχει προβλημα με αυτό μελιά του και χαρά του. γιαυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι!!!Αφού είναι σωστά αυτά που γράφω στο μπλογκ μου κανείς δεν μπορει να μιλάει για το πρόβλημά μου!!!Και ο Γέροντας Παύσιος έγραφε ανορθόγραφα αλλά έκανε σκόνη την αθεία!!!:)



    Εσυ μοιαζεις με το κοτσυφακι.
    Κι εσυ εδω βρε?

    Που θελες να με πας στο δασος...

    Τσ τσ τσ

    Με εσκασες χρυσο μου.
    Ευτυχως που εβαλλες φωτο



    http://nikospdj.blogspot.com/

    Το καναρινακι
    NIKOSPI
    18.03.2008, 20:42
    Καλά δεν το κατάλαβα, η μάλλον βαρέθηκα να διαβάσω όλο αυτό!!!
    mnk
    18.03.2008, 21:28
    Ο έτερος Καπαδόκης !!
    Και η παράσταση συνεχίζεται.....

    Νίκο, η σειρά σου, έσω έτοιμος.
    asxetos
    18.03.2008, 21:31
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-03-2008 στις 21:28 έγραψε...

    Ο έτερος Καπαδόκης !!
    Και η παράσταση συνεχίζεται.....

    Νίκο, η σειρά σου, έσω έτοιμος.



    Βιαζεσαι mnk να βγαζεις συμπερασματα. Ερωτηση. Σε βολευει αυτο? Ειπα να μην γινω καχυποπτος αλλα τελικα με κανεις.
    mnk
    18.03.2008, 21:35
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 18-03-2008 στις 21:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-03-2008 στις 21:28 έγραψε...

    Ο έτερος Καπαδόκης !!
    Και η παράσταση συνεχίζεται.....

    Νίκο, η σειρά σου, έσω έτοιμος.



    Βιαζεσαι mnk να βγαζεις συμπερασματα. Ερωτηση. Σε βολευει αυτο? Ειπα να μην γινω καχυποπτος αλλα τελικα με κανεις.



    Αν θέλεις κόντρες, μπορώ εγώ να σου χαλάσω το χατίρι;

    Τελικά..."πόσο κρατάει ένας καφές ;" που λέει και το άσμα.

    μπααα ούτε ένα τσιγάρο δρόμο.

    -----
    Ο αντιρατσιστικός αγώνας στο Κόσοβο δικαιώθηκε.
    Σειρά έχουν Θράκη-Μακεδονία-Τσαμουριά.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 18-03-2008 21:42 ]


    NIKOSPI
    18.03.2008, 21:43
    Α τον άσχετο και εδώ και εδώ ρεζίλι θέλει να γίνει???
    Astron
    18.03.2008, 22:26
    Ρε παιδιά, ούτε καταλαβαίνουμε, ούτε μας απασχολούν τα προσωπικά σας. Λύστε τα με ΠΜ. Εδώ το φιλοσοφικό ζήτημα είναι συγκεκριμένο. Υπάρχει Θεός;

    Για κουτσομπολιά, χαλαρή κουβεντούλα και μπηχτές παρακαλώ γράψτε στα ανάλαφρα τόπικς και όχι εδώ.
    asxetos
    18.03.2008, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 15:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 04-10-2007 στις 19:10 έγραψε...

    Σου παραθέτω ένα απόσπασμα, πάλι από το Λεξικό ΣΟΥΪΔΑ, που βρήκα πρόχειρο:

    Θεόν δε είναι δοξάζουσιν Έλληνες ζώον αθάνατον, λογικόν, τέλειον, νοερόν, εν ευδαιμονία, κακού παντός ανεπίδεκτον, προνοητικόν κόσμου τε και των εν κόσμω, μη είναι μέντοι ανθρωπόμορφον, είναι δε τον μεν δημιουργόν των όλων και ώσπερ πατέρα πάντων, κοινώς δε και το μέρος αυτού το διήκον διά πάντων, ό πολλαίς προσηγορίαις προσονομάζεται κατά τας δυνάμεις.



    Χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχ
    Και μετά μου λένε δεν είναι συμβατός ο αρχαίος κόσμος με την Ορθοδοξία !!!
    Ας καγχάσω ασκαρδαμυκτί .....



    Συγνωμη Παυλο για την παραθεση. Απλα mnk μου αρεσει η φραση που χρησιμοποιεις.
    Ξερεις ποια λεω. Ας καγχάσω ασκαρδαμυκτί

    Απλα επανερχομαι στο πρωτο ποστ μου στο νεο μπλογκ που ανοιξα και που ειχα ποσταρει αυτο. http://www.blogger.com/profile/01130925479884062715
    Ευχομαι μονο να μην εχει καμια σχεση, επειδη θυμαμαι οτι αντεδρασες. Σε πειραξε δηλαδη. Για δικο σου καλο.mnk
    mnk
    18.03.2008, 22:51
    1) Χαίρομαι που σ' αρέσουν οι φράσεις που χρησιμοποιώ.
    2) Είσαι μεγάλος ψάρακας.
    3) Απορώ γιατί το έσβησες την πρώτη φορά.
    4) Με απειλείς ή είναι η ιδέα μου;
    5) Για να μην είμαι και τελείως off topic, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ !!
    τώρα το βλέπω καθαρά....



    Ας κάνω κι εγώ μιά παράθεση να μην το ξανασβήσεις.


    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 18-03-2008 στις 22:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 15:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 04-10-2007 στις 19:10 έγραψε...

    Σου παραθέτω ένα απόσπασμα, πάλι από το Λεξικό ΣΟΥΪΔΑ, που βρήκα πρόχειρο:

    Θεόν δε είναι δοξάζουσιν Έλληνες ζώον αθάνατον, λογικόν, τέλειον, νοερόν, εν ευδαιμονία, κακού παντός ανεπίδεκτον, προνοητικόν κόσμου τε και των εν κόσμω, μη είναι μέντοι ανθρωπόμορφον, είναι δε τον μεν δημιουργόν των όλων και ώσπερ πατέρα πάντων, κοινώς δε και το μέρος αυτού το διήκον διά πάντων, ό πολλαίς προσηγορίαις προσονομάζεται κατά τας δυνάμεις.



    Χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχ
    Και μετά μου λένε δεν είναι συμβατός ο αρχαίος κόσμος με την Ορθοδοξία !!!
    Ας καγχάσω ασκαρδαμυκτί .....



    Συγνωμη Παυλο για την παραθεση. Απλα mnk μου αρεσει η φραση που χρησιμοποιεις.
    Ξερεις ποια λεω. Ας καγχάσω ασκαρδαμυκτί

    Απλα επανερχομαι στο πρωτο ποστ μου στο νεο μπλογκ που ανοιξα και που ειχα ποσταρει αυτο. http://www.blogger.com/profile/01130925479884062715
    Ευχομαι μονο να μην εχει καμια σχεση, επειδη θυμαμαι οτι αντεδρασες. Σε πειραξε δηλαδη. Για δικο σου καλο.mnk


    asxetos
    18.03.2008, 23:03
    Γιατι να σε απειλω καλη μου mnk? Εχεις καμια σχεση με αυτο το μπλογκ? Εσυ απ΄οτι θυμαμαι δηλωνες στο προφιλ σου Μαρια εξ΄αιτωλοακαρνανιας αν θυμαμαι καλα.
    Οποτε προφανως δεν εχεις καμια σχεση με το εν λογω κατα τα αλλα νομιμο η οπως θελεις παρτο blog. Εσυ ξερεις αν απειλησαι. Δεν το ξερω εγω mnk μου.
    mnk
    18.03.2008, 23:15
    @ asxetos, Μίλα μόνος σου.

    Εγώ θα ακολουθήσω την υπόδειξη του κυρίου Συντονιστή.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 18-03-2008 στις 22:26 έγραψε...

    Ρε παιδιά, ούτε καταλαβαίνουμε, ούτε μας απασχολούν τα προσωπικά σας. Λύστε τα με ΠΜ. Εδώ το φιλοσοφικό ζήτημα είναι συγκεκριμένο. Υπάρχει Θεός;

    Για κουτσομπολιά, χαλαρή κουβεντούλα και μπηχτές παρακαλώ γράψτε στα ανάλαφρα τόπικς και όχι εδώ.


    Astron
    19.03.2008, 02:08
    Συνεχίζοντας τη συζήτηση και με αφορμή ένα σχόλιο του NIKOSPI στο blog μου, διάβασα τα ακόλουθα που γράφει στο δικό του blog επί του θέματος:
    Παράθεση:

    Εγώ είμαι ένθεος, σωστά??? Δηλαδή αν δεν υπαρχει θεός (που δεν πιστέυω να μην υπάρχει) ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΘΩ ΤΊΠΟΤΑ από ΚΑΝΕΝΑΝ.
    Αν όμως ένας άθεος δεν πιστέυει ότι υπάρχει θεός και υπάρχει όντως (που υπάρχει αυτό είναι σίγουρο) ξερετε τι θα πάθει??? Αφήστε Μην σας βρικολακιάσω και μου πάθετε τίποτα.
    τελικά τι σας συμφέρει????

    Η αντίληψη αυτή μου έκανε φοβερή εντύπωση. Κυρίως επειδή την διαβάζω στο έτος 2008. Τί είδους Θεός είναι αυτός που τελικά κρίνει τους ανθρώπους ανάλογα με το αν πιστεύουν σε αυτόν ή όχι; Δηλαδή εάν είχε να κρίνει έναν καλόκαρδο, ενάρετο άθεο που νοιαζόταν για τους συνανθρώπους του και έναν εγκληματία θρήσκο, θα καταδίκαζε τον πρώτο σε αιώνια βασανιστήρια ενώ θα αντάμοιβε τον δεύτερο;

    Δεν καταλαβαίνεις αγαπητέ Νίκο ότι ευτελίζεις την ίδια την έννοια του Θεού αντιμετωπίζοντάς τον σαν ποδοσφαιρική ομάδα και πολιτικό κόμμα; "Ή με εμάς, ή έναντίον μας;" Αυτός είναι που αποκαλείς "Θεός της αγάπης;"

    Εάν υπήρχε πράγματι ένα παντοδύναμο καλοκάγαθο ον, μου είναι αδύνατο να φανταστώ ότι θα μπορούσε να είναι τόσο ανασφαλές ώστε να τιμωρεί όσους δεν πιστεύουν σε αυτό. Ο Θεός αυτός που περιγράφεις Νίκο, είναι απλά κακός.

    Και σε ρωτώ λοιπόν. Εάν ο Θεός πράγματι υπήρχε, και εάν ήταν κακός, θα ορκιζόσουν πίστη σε αυτόν μόνο και μόνο επειδή θα ήταν Θεός;
    Σε τί δα διαφέρεις τότε από έναν δούλο που σκύβει το κεφάλι μπροστά σε έναν αδίστακτο τύραννο;

    Υ.Γ. Βεβαίως αυτή η κουβέντα είναι εντελώς υποθετική για μένα, μιας και είναι καταφανές ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται στον Θεό είναι εντελώς ανθρώπινα. "Ο Θεός θέλει", "Ο Θεός λέει", "Ο Θεός κρίνει", ο "Θεός αγαπάει" κλπ Είναι προϊόντα φαντασίας και μάλιστα αρκετά φτωχής φαντασίας...
    NIKOSPI
    19.03.2008, 10:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 19-03-2008 στις 02:08 έγραψε...

    Συνεχίζοντας τη συζήτηση και με αφορμή ένα σχόλιο του NIKOSPI στο blog μου, διάβασα τα ακόλουθα που γράφει στο δικό του blog επί του θέματος:
    Παράθεση:

    Εγώ είμαι ένθεος, σωστά??? Δηλαδή αν δεν υπαρχει θεός (που δεν πιστέυω να μην υπάρχει) ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΘΩ ΤΊΠΟΤΑ από ΚΑΝΕΝΑΝ.
    Αν όμως ένας άθεος δεν πιστέυει ότι υπάρχει θεός και υπάρχει όντως (που υπάρχει αυτό είναι σίγουρο) ξερετε τι θα πάθει??? Αφήστε Μην σας βρικολακιάσω και μου πάθετε τίποτα.
    τελικά τι σας συμφέρει????

    Η αντίληψη αυτή μου έκανε φοβερή εντύπωση. Κυρίως επειδή την διαβάζω στο έτος 2008. Τί είδους Θεός είναι αυτός που τελικά κρίνει τους ανθρώπους ανάλογα με το αν πιστεύουν σε αυτόν ή όχι; Δηλαδή εάν είχε να κρίνει έναν καλόκαρδο, ενάρετο άθεο που νοιαζόταν για τους συνανθρώπους του και έναν εγκληματία θρήσκο, θα καταδίκαζε τον πρώτο σε αιώνια βασανιστήρια ενώ θα αντάμοιβε τον δεύτερο;

    Δεν καταλαβαίνεις αγαπητέ Νίκο ότι ευτελίζεις την ίδια την έννοια του Θεού αντιμετωπίζοντάς τον σαν ποδοσφαιρική ομάδα και πολιτικό κόμμα; "Ή με εμάς, ή έναντίον μας;" Αυτός είναι που αποκαλείς "Θεός της αγάπης;"

    Εάν υπήρχε πράγματι ένα παντοδύναμο καλοκάγαθο ον, μου είναι αδύνατο να φανταστώ ότι θα μπορούσε να είναι τόσο ανασφαλές ώστε να τιμωρεί όσους δεν πιστεύουν σε αυτό. Ο Θεός αυτός που περιγράφεις Νίκο, είναι απλά κακός.

    Και σε ρωτώ λοιπόν. Εάν ο Θεός πράγματι υπήρχε, και εάν ήταν κακός, θα ορκιζόσουν πίστη σε αυτόν μόνο και μόνο επειδή θα ήταν Θεός;
    Σε τί δα διαφέρεις τότε από έναν δούλο που σκύβει το κεφάλι μπροστά σε έναν αδίστακτο τύραννο;

    Υ.Γ. Βεβαίως αυτή η κουβέντα είναι εντελώς υποθετική για μένα, μιας και είναι καταφανές ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται στον Θεό είναι εντελώς ανθρώπινα. "Ο Θεός θέλει", "Ο Θεός λέει", "Ο Θεός κρίνει", ο "Θεός αγαπάει" κλπ Είναι προϊόντα φαντασίας και μάλιστα αρκετά φτωχής φαντασίας...


    Πολύ απλά, αν ο Θεός ήταν κακός δεν θα μας έκανε, δεν θα είχαμε καν το ελέυθερο!!! Βέβαια δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που να είναι καλόψυχος και άθεος(γνωμη μου) και αν υπάρχει θα κριθεί βάση στις πράξεις του και όχι στη θρησκεία του!!!Αυτό είναι η δικαιοσύνη του θεανθρώπου!!!
    Termite
    19.03.2008, 10:53
    Για μένα, δεν υπάρχει
    Astron
    19.03.2008, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-03-2008 στις 10:37 έγραψε...
    Βέβαια δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που να είναι καλόψυχος και άθεος(γνωμη μου)


    Νομίζω αυτή η φράση είναι ο ορισμός του ιδεολογικού ρατσισμού και του φανατισμού.
    Οφείλεις να εξηγήσεις, γιατί ένας άθεος δεν μπορεί να είναι καλός άνθρωπος;;;

    RoCkLiViN2
    19.03.2008, 13:09
    Astron, basizesai sto ti leei ena atomo, gia na katakrineis mia thriskeia. An katalabaines ti thelei na pei o NIKOSPI, den tha apantouses peri ratsismou kai douleias. Apla logo tis dusleksias tou, nomizw, den ekfrazei swsta auto pou thelei na pei. O Theos, pou uparxei, oso ki an den thes na to pistepseis, den eipe se kamia periptwsi, oti tha krithei o kosmos me basi ti thriskeia tou. Opws uparxoun kaloi anthrwpoi pou einai xristianoi, etsi uparxoun kai kaloi mousoulmanoi, ebraioi, boudistes ktl... Kai kala tha kanoun osoi dilwnoun atheoi, na diabasoun kai kana allo biblio apo auta pou tous kateuthunoun na diabazoun...kai gia na se prolabw, nai exw diabasei kai alla biblia, diaforetikwn apopsewn aptis dikes mou... Kai sou eipa...Bres prwta ti logo exei o theos na sas apodeiksei oti uparxei kai meta anarwtitheite to an uparxei...

    God, I will follow you because you died for me
    Gave to me your life to set me free
    Anyone who asks shall receive
    Jesus in your heart
    It's time for you to start
    Giving God all the glory