ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη
    yiannisyiannis
    19.03.2008, 13:09
    Απάντηση στο θέμα αυτού του topic: ΝΑΙ

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-03-2008 στις 10:37 έγραψε...
    Βέβαια δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που να είναι καλόψυχος και άθεος(γνωμη μου)




    Διαφωνώ φίλε μου. Η πίστη δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να είναι κάποιος καλός ή εν πάση περιπτώσει να διάγει τον βίο του με γνώμονα την αγάπη. Υπάρχουν άθεοι και άθρησκοι που είναι εκπληκτικοί άνθρωποι, σύμφωνα πάντα με το μέτρο της αγάπης, της καλοσύνης και της αγαθότητας.
    Αντιθέτως, υπάρχουν ορισμένοι πιστοί, που προβάλουν το Θεό και την πίστη τους, μέσα από ένα παραμορφωτικό πρίσμα, για να δικαιολογήσουν πράξεις βίας και να αιματοκυλίσουν τον κόσμο.

    NIKOSPI
    19.03.2008, 13:22
    Mπορεί να είναι καλοί άνθρωποι η άθεοι άλλα δεν ξέρεις τι ψυχή κουβαλάνε!!!Εγω ξερώ ότι έξυπνος άνθρωπος που είναι ένθεος είναι πολύ καλός στην ζωή του και στην ζωή των άλλων στην αντίθετη περίπτωση έξθπνος και άθεος είναι επηρεασμένος από δαιμονικά φαινόμενα.
    Astron
    19.03.2008, 13:24
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 19-03-2008 στις 13:09 έγραψε...
    Astron, basizesai sto ti leei ena atomo, gia na katakrineis mia thriskeia.

    Κρίνω και συζητώ την θρησκεία του συνομιλητή μου έτσι όπως μου την παρουσιάζει αυτός. Τη δική σου θρησκεία και τον δικό σου Θεό θα τον κρίνω ανάλογα με το πώς θα μου τον παρουσιάσεις εσύ. Τίποτα παραπάνω.

    Εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί το παίζεις διερμηνέας;
    Αυτά που γράφει εδώ http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&op=sendComment&pid=14235 είναι λόγω δυσλεξίας;
    Προφανώς διαφωνείς μαζί του.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 19-03-2008 13:52 ]


    jethroomi
    19.03.2008, 13:49
    Φιλε NIKOSPI ζητω ταπεινα συγγνωμη για το σχολιο μου γυρω απο την ανορθογραφια σου. Δε ηξερα το προβλημα σου.
    Το προβλημα σου ομως δεν φταιει για το τροπο που εκφραζεσαι ουτε για τις ρατσιστικες σου αντιληψεις και πνευματικες αγκυλωσεις.
    Ειμαι Αθεος.
    Δεν εβλαψα κανενα (τουλαχιστον συνειδητα).
    Εχω οικολογικη συνειδηση.
    Δεν περιμενω μεταθανατια ανταμοιβη.
    Για ολα τα παραπανω (δεν θελω να επεκταθω και σ'αλλα) ειμαι περηφανος.

    ΥΓ. Υπηρετησα στο στρατο ως μαχιμος στο πυροβολικο για να υπερασπιστω τα συνορα της της χωρας οπου ζω ελευθερος(;)

    RoCkLiViN2
    19.03.2008, 13:53
    Se kamia periptwsi den to paizw oute diermineas, oute dikigoros kanenos... Fusika kai se auto pou egrapse sto blog den sumfwnw mazi tou... Etsi opws ta grafei ekei einai san na parousiazei ton Theo mas timwro... Kai se kamia periptwsi den einai etsi... Alla auto pou sou eipa einai oti katakrineis mia thriskeia me basi auta pou leei o NIKOSPI. Den einai etsi. Kai den nomizw oti einai antikeimeniko na krineis diaforetika ton xristianismo etsi opws ton parousiazei ekeinos kai diaforetika opws ton parousiazw egw. Ton idio Theo pisteuoume, apla to thema einai pws to blepei o kathenas... An ekeinos ton blepei san timwro, kanei megalo lathos... Isws na einai pio fanatikos,pio fontamentalistis apo mena...Egw pisteuw se enan Theo agapis kai eleutherias. Kai pisteuw giati ton exw mesa stin kardia mou, kai oxi giati mou to epebale kapoios. Kai se kapoio proswpiko mou problima, zitisa tin boitheia Tou kai mou tin edwse. Gi' auto pisteuw ston Theo... An exeis kapoia aporiapanw se auta pou eipa, pes mou.
    "Anyone who asks shall receive ...."
    rory166
    19.03.2008, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-03-2008 στις 10:37 έγραψε...

    Βέβαια δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που να είναι καλόψυχος και άθεος(γνωμη μου)



    να τη χαιρεσαι
    Astron
    19.03.2008, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 19-03-2008 στις 13:53 έγραψε...
    Ton idio Theo pisteuoume, apla to thema einai pws to blepei o kathenas... An ekeinos ton blepei san timwro, kanei megalo lathos... Isws na einai pio fanatikos,pio fontamentalistis apo mena...Egw pisteuw se enan Theo agapis kai eleutherias.


    Μα δεν γίνεται ο ίδιος Θεός να είναι τιμωρός και ταυτόχρονα Θεός αγάπης. Είναι καταφανές ότι πιστεύετε σε διαφορετικά πράγματα. Χρησιμοποιείτε και οι δύο τη λέξη "Θεός" αλλά στην ουσία λέτε τελείως άλλα πράγματα...

    Πιο πάνω (αλλά και στο blog του) ανέφερε ότι όσοι είναι άθεοι είναι επηρεασμένοι από ...δαιμονικά φαινόμενα(!!) Η μισαλλοδοξία σε όλο της το μεγαλείο.
    Τι κοινό έχεις εσύ με όλα αυτά και θεωρείς ότι οπωσδήποτε έχετε τον ίδιο Θεό;
    vero
    19.03.2008, 14:07
    Ενα εχω να πω στο κοσμο τιποτα δεν ειναι σιγουρο μονο το παρελθον....
    Το πιστευε και μην ερευνα που εχουν γραψει καποιοι.... θα ελεγα γιατι να μην ερευνησω????? Εγω εχω δει κατι ντοκιμαντερ που λενε οτι υπαρχουν 32 ευαγγελια και οχι 12 απ'οσο ξεραμε..... Κανατε ποτε την ερωτηση, γιατι εχουμε μονο αυτα τα ευαγγελια?????(αυτην την ερωτηση την εκανα απο μικρουλα πριν να το μαθω )


    Peace18
    19.03.2008, 14:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 19-03-2008 στις 12:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-03-2008 στις 10:37 έγραψε...
    Βέβαια δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που να είναι καλόψυχος και άθεος(γνωμη μου)


    Νομίζω αυτή η φράση είναι ο ορισμός του ιδεολογικού ρατσισμού και του φανατισμού.
    Οφείλεις να εξηγήσεις, γιατί ένας άθεος δεν μπορεί να είναι καλός άνθρωπος;;;




    Nίκο να την χαίρεσαι την γνώμη σου αλλά μήπως θα μπορούσες να μας πεις τι σε ώθησε να την σχηματίσεις?

    Astron
    RoCkLiViN2
    19.03.2008, 14:15
    Ok exeis dikio... Ontws o kathenas pisteuei se diaforetiko Theo. Ekeinos pisteuei se enan Theo timwro ki egw se enan Theo agapis. Sou eipa kai proigoumenws, oti to thema einai opws to blepei o kathenas. Profanws to exei dei olo lathos... Egw pisteuw(kai sou eksigisa giati) ston Theo pou irthe sti gi gia na mas swsei,pethane gia mas gia na mas lutrwsei kai giati eipe to "agapate allilous". Autos einai o Theos pou pisteuw, o Kurios imwn Ihsous Xristos... Twra oson afora ton NIKOSPI, kalutera tha kanei na anathewrisei tis apopseis tou
    NIKOSPI
    19.03.2008, 14:26
    Δεν παρουσιάζω τον θεό μου τιμωρό απλώς παιδαγωγό!!! Κοιτάξτε την Κ Γιαννάκου και θα καταλάβετε!!! Peace αυτήν την γνώμη την σχημάτισα καθαρά για τους άθεους γιατί δεν θέλουν να πιστέυουν ότι κάπιος θα τους κρίνει για της πράξεις τους αλλά όμως όλοι οι άθεοι έχουν κάνει ένα μεγάλο λάθος, ο Θεός υπάρχει αυτό είναι σίγουρο, επειδή δεν αρέσει αυτό στους άθεους και γιαυτό δεν πιστέυουν!!! Όσο για το Link που έστειλε από το blog μου οτο Astron αυτό το Post είναι μία μεγάλη αλήθεια που πονάει όλους τους άθεους.
    NIKOSPI
    19.03.2008, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 19-03-2008 στις 13:49 έγραψε...

    Φιλε NIKOSPI ζητω ταπεινα συγγνωμη για το σχολιο μου γυρω απο την ανορθογραφια σου. Δε ηξερα το προβλημα σου.
    Το προβλημα σου ομως δεν φταιει για το τροπο που εκφραζεσαι ουτε για τις ρατσιστικες σου αντιληψεις και πνευματικες αγκυλωσεις.
    Ειμαι Αθεος.
    Δεν εβλαψα κανενα (τουλαχιστον συνειδητα).
    Εχω οικολογικη συνειδηση.
    Δεν περιμενω μεταθανατια ανταμοιβη.
    Για ολα τα παραπανω (δεν θελω να επεκταθω και σ'αλλα) ειμαι περηφανος.

    ΥΓ. Υπηρετησα στο στρατο ως μαχιμος στο πυροβολικο για να υπερασπιστω τα συνορα της της χωρας οπου ζω ελευθερος(;)




    Σου είπα φίλε να ζητήσεις συγνώμη??? Για κανόνισε τα λόγια σου!!!:)

    RoCkLiViN2
    19.03.2008, 14:42
    NIKOSPI, emena pou den eimai atheos, mporeis na mou eksigiseis ti ennoeis gia tin k. Giannakou ??? O Theos tin timwrise ??? Prepei na anathewriseis polles ap tis apopseis sou... Kai epeidi eisai mikros, de nomizw oti einai kai teleiws dika sou ola osa les... I tha prepei na allakseis sunanastrofes, i na filtrareis oti sou lene oi gurw sou... Kai den parousiazeis ton Theo ws paidagwgo... Doksa to Theo kserw na diabazw kai na katanow auta pou grafontai...
    vero
    19.03.2008, 14:55
    Βρε Νικο για το οτι εχει προβλημα η Γιαννακου με το ποδι της δεν εχει σχεση με το θεο... Εδω το ειπε και ο ροκλιβιν οτι δηλαδη εγω που ειμαι αθεος θα εχω πολλες πιθανοτητες να παθω κατι? Επισης η Γιαννακου δεν ηταν αθεη....
    NIKOSPI
    19.03.2008, 15:04
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 19-03-2008 στις 14:42 έγραψε...

    NIKOSPI, emena pou den eimai atheos, mporeis na mou eksigiseis ti ennoeis gia tin k. Giannakou ??? O Theos tin timwrise ??? Prepei na anathewriseis polles ap tis apopseis sou... Kai epeidi eisai mikros, de nomizw oti einai kai teleiws dika sou ola osa les... I tha prepei na allakseis sunanastrofes, i na filtrareis oti sou lene oi gurw sou... Kai den parousiazeis ton Theo ws paidagwgo... Doksa to Theo kserw na diabazw kai na katanow auta pou grafontai...


    Φίλε δεν τον παρουσίασα ως τιμωρο τον θεό αλλά ως παιδαγωγό!!!Κοίτα το Blog μου να δεις!!!
    NIKOSPI
    19.03.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 19-03-2008 στις 14:55 έγραψε...

    Βρε Νικο για το οτι εχει προβλημα η Γιαννακου με το ποδι της δεν εχει σχεση με το θεο... Εδω το ειπε και ο ροκλιβιν οτι δηλαδη εγω που ειμαι αθεος θα εχω πολλες πιθανοτητες να παθω κατι? Επισης η Γιαννακου δεν ηταν αθεη....


    Η Γιαννάκου είναι άθεα και το δήλωσε και μάλιστα!!!


    Εδω το ειπε και ο ροκλιβιν οτι δηλαδη εγω που ειμαι αθεος θα εχω πολλες πιθανοτητες να παθω κατι? Εδώ νομίζω κάποιο λάθος κάνεις.
    RoCkLiViN2
    19.03.2008, 15:11
    To blog sou to eida kai mporw na pw oti stin arxi nomiza oti to egrapse i Louka... Mou thumise episis, ena skiniko pou eixe ginei meta to telos tis sunaulias twn Iron Maiden. Kati athlioi tupoi moirazan na dvd pou elege kai kala oti imousiki pou akoume ( Hard Rock/Heavy Metal) einai tou satana kai oti eiaste ki emeis satanismenoi, kai malista eixan kai plakateksw ap ton sunauliako xwro...Ti na pw...apla eleos...itan polu gelioi kai thewrw polu gelious kai grafikous osous einai fontamentalistes....
    jethroomi
    19.03.2008, 15:14
    @απο NIKOSPI
    Σου είπα φίλε να ζητήσεις συγνώμη??? Για κανόνισε τα λόγια σου!!!:)


    Καταπληκτικα επιχειρηματα! Γνησιος δημοκρατικος αντιλογος! Σου βγαζω το καπελο.
    pastella
    19.03.2008, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-03-2008 στις 14:34 έγραψε...

    Σου είπα φίλε να ζητήσεις συγνώμη??? Για κανόνισε τα λόγια σου!!!:)




    Κανόνισε κι εσυ τα δικά σου Nikospi.

    Έχω κουραστεί να διαβάζω τις προσβολές σου προς άλλα μέλη

    Κανονισμοί του φόρουμ
    7. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αποστολή μηνυμάτων σε μέλος που θίγουν κατ΄ οιοδήποτε τρόπο την προσωπικότητα και την υπόσταση του μέλους αυτού. Κάθε γνώμη, όσο ακραία και αν είναι, πρέπει να ακουστεί, αλλά χωρίς τη χρήση προσβλητικών εκφράσεων και ανήθικου λεξιλογίου.
    NIKOSPI
    19.03.2008, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 19-03-2008 στις 15:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-03-2008 στις 14:34 έγραψε...

    Σου είπα φίλε να ζητήσεις συγνώμη??? Για κανόνισε τα λόγια σου!!!:)




    Κανόνισε κι εσυ τα δικά σου Nikospi.

    Έχω κουραστεί να διαβάζω τις προσβολές σου προς άλλα μέλη

    Κανονισμοί του φόρουμ
    7. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αποστολή μηνυμάτων σε μέλος που θίγουν κατ΄ οιοδήποτε τρόπο την προσωπικότητα και την υπόσταση του μέλους αυτού. Κάθε γνώμη, όσο ακραία και αν είναι, πρέπει να ακουστεί, αλλά χωρίς τη χρήση προσβλητικών εκφράσεων και ανήθικου λεξιλογίου.


    Ήταν και αυτό προσβλητικό???
    Καλά δεν θα ξανα πω σε κανέναν να μην μου ξαναζητήσει συγγνώμη!!!
    Έμειναι μόλις είπα αυτό που είπες.
    Τι να πω, να το ξέρω έχω άδικο.....