ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.816 μέλη

    Προσωπικες σελιδες μουσικης

    noizreduction
    02.10.2007, 13:10
    Για οποιον εχει τη διαθεση και το χρονο, θα δωσω 2 links απο τις προσωπικες μου σελιδες μουσικης ( σαν freemind, το αναφερω ωστε να μην υπαρξει καποια παρεξηγηση για το διαφορετικο nickname ). Στις σελιδες αυτες θα βρειτε κομματια απο δουλειες μου στο θεατρο ( οπως η Αυλη του Αυτοκρατορα ή το Πριγκηπας και Φτωχος reprise ), απο ακουστικα demo ( οπως το Flesh, Evolution, Movement ), καθως και ηλεκτρονικα/ορχηστρικα.

    Freemind Music Kithara.gr

    Freemind musicwave



    Καλη ακροαση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-10-2007 13:23 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-01-2008 14:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-01-2008 14:08 ]


    noizreduction
    04.11.2007, 22:55
    Στο Freemind Music Kithara.gr προστεθηκε αλλο ενα κομματι απο το Movement demo με τον τιτλο "Rain Drops"
    Riniw
    06.11.2007, 18:50
    εκφραστικες και ταξιδιαρικες μουσικες που ξεπερνουν κατα πολύ τα όρια του ερασιτεχνισμού

    άλλωστε τέτοια μουσική φαντασία και ευαισθησια δεν μπορεί να μείνει μονο στα απλα..

    ενα χαρακτηριστικο που διακρινω ακούγοντας το σύνολο των έργων ειναι η μουσικη και εκφραστική ποικιλια, δεν επαναλαμβανεσαι..και πάντα καπου υπαρχει το δκο σου -εντελως freemind- στοιχειο..

    πολυ θα ηθελα να σε δω να εισαι μπροστα στο πιανο..και να παιζεις το Flesh..

    συνεχισε ετσι..κι ακομα καλύτερα...


    JaNick
    06.11.2007, 20:39
    ’κουσα το Flesh και το Esoterica... Πολύ ωραία και τα δύο (στο δεύερο δεν μ'άρεσαν τα ηλεκτρονικά μέρη, αλλα εμένα ποτέ δε μ'αρέσουν τα ηλεκτρονικά μέρη!)...
    Να σε ρωτήσω λίγο, τι σπυδές έχεις κάνει στη μουσική??
    noizreduction
    07.11.2007, 13:18
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 06-11-2007 στις 20:39 έγραψε...

    ’κουσα το Flesh και το Esoterica... Πολύ ωραία και τα δύο (στο δεύερο δεν μ'άρεσαν τα ηλεκτρονικά μέρη, αλλα εμένα ποτέ δε μ'αρέσουν τα ηλεκτρονικά μέρη!)...



    Ευχαριστω πολυ για το χρονο που διεθεσες για να ακουσεις αυτα τα 2 κομματια. Η αληθεια ειναι πως διαλεξες τα 2..ακρα. Το Flesh ανηκει σε μια ευρυτερη "εικονα"/συλλογη που την ονομαζω Movements, επειδη ειναι συνθεσεις για πιανο.
    Το Esoterika ειναι καθαρα ηλεκτρονικο κομματι και ανηκει στη συλλογη Humans, στην οποια πειραματιζομαι περισσοτερο με ηλεκτρονικα και ψυχεδελικα στοιχεια.
    Οποτε εχεις απολυτο δικιο να μην προτιμας την ηλεκτρονικη μουσικη ( την οποια ειχα να πιασω απο το 1996, τοτε που η trance και η rave ηταν το 'must" της εποχης

    )

    Παράθεση:
    Να σε ρωτήσω λίγο, τι σπυδές έχεις κάνει στη μουσική??

    Αληθεια, μετραει καθολου αυτο σε ενα μουσικο κομματι? Δεν πιστευω τοσο στα χαρτια και στα χρονια σπουδων. Θα σου απαντησω σε pm μιας και με ρωτησες. Δεν μου αρεσει η αναδειξη τιτλων


    Riniw, δεν σου αρκει μονο το κομματι; Θες να βλεπεις και την παλιοφατσα μου να το παιζει?
    Ευχαριστω πολυ για το προσωπικο σχολιο περι "σφραγιδας". Ελπιζω να μπορω να το διατηρησω και να γινεται αισθητο ( οχι τιποτα αλλο, μην μας πουν πως κλεβουμε και απο αλλους )
    JULIOS
    09.11.2007, 14:24
    Nice.Keep up the good work.
    noizreduction
    13.11.2007, 13:14
    Ευχαριστω πολυ Julios
    marylin
    13.11.2007, 14:22

    esta
    13.11.2007, 16:38
    Bravissimo!!!!!
    noizreduction
    28.01.2008, 13:26
    Προστεθηκε ενα επιπλεον κομματι απο το Movements. Ονομαζεται Raindrops. Ανατρεξτε στο πρωτο post για τη σελιδα.
    deathminor88
    28.01.2008, 13:44
    Το evolution μου άρεσε πάρα πολύ σαν σύνθεση, λίγο η ποιότητα του ήχου μου φάνηκε παράξενη (δεν ξέρω το πιάνο σου, ο server)
    Παρόλο που είμαι πιο πολύ της κλασσικής μουσικής, το humans part 2, μου άρεσε επίσης πολύ. Μου θύμισε λίγο παλιό jarre. Πολύ καλή δουλειά, αλλά δνε βλέπω τι μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα!
    noizreduction
    28.01.2008, 13:50
    Παράθεση:
    Πολύ καλή δουλειά, αλλά δνε βλέπω τι μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα!


    Σιγουρα να επιβιωσω κανοντας ενορχηστρωσεις και παραγωγες σε δουλειες τριτων Μια φορα εκανα το λαθος να διανειμω ενα concept demo album των 50 λεπτων ( ορχηστρικο ) και τελικα ανακαλυψα πως τα CD χρησιμοποιουνται και σαν σουβερ.
    Οποτε, εκτος εαν ο καλος Θεουλης το θελει, θα παραμεινω αναμεσα στα sites και θα ικανοποιουμαι με τις δουλειες τριτων. Και κανα θεατρικο, οταν θα ερχεται ο καιρος για παραγγελιες

    Σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
    Το Evolution ειναι ηχογραφημενο με το S80 της Yamaha. Γενικα, ψαχνω αρκετα τον ηχο μου πριν ηχογραφησω. Πχ, ακου ποσο διαφορετικο ακουγεται το Flesh ή το Movement. Πιστευω πως ο ηχος εχει να κανει με το ποσο θα δεσει το κομματι. Στο Evolution ηθελα ενα ψυχρο και bright πιανο. Εαν το ακους απο multimedia speakers, το πιο πιθανον ειναι πως θα σου φανει αρκετα πριματο. Ομως, αν το ακουσεις σε full range ηχεια, θα δεις πως υπαρχουν και μπασα ;)

    Τo Humans part 2 ( Lunar Expedition ) ειναι αρκετα πειραματικο και μιμειται τους Tangerine Dream κυριως και οχι τον Jarre ( που ειναι και ινδαλμα μου, οπωςκ αι οι Tangerine ). Ασχοληθηκα και με αυτο αρκετες ωρες επιλεγοντας ηχους, αναλυοντας το στυλ που παιζουν οι Tangerine και τελος συνθετοντας ολα τα κομματια μαζι.

    Και παλι σ'ευχαριστω για το χρονο σου

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-01-2008 13:51 ]


    deathminor88
    28.01.2008, 13:58
    Εννοώ με τη δική σου μουσική δεν μπορείς να κάνεις κάτι σπουδαίο. Ούτε εγώ. Ούτε πολλοί αξιόλογοι καλλιτέχνες. Δηλαδή πέρα από τις δουλειές τρίτων. Το λέω γιατί και εμένα μου αρέσει η electronic μουσική (αλλά σε πιο dance καταστάσεις). πό κει και πέρα, έχω full range ηχεία στο pc μου, με ενυσχυτή, 120watt.. Και κάτι άλλο. Μόνο αυτά τα 2 κομμάτια μπόρεσα να ακούσω. Εκτός από εμα τρίτο (το θεατρικό), δεν βλέπω άλλα κομμάτια. Και πάλι πάντως, συγχαρητήρια!
    noizreduction
    28.01.2008, 14:05
    Θα σου προτεινα να μπεις στη σελιδα του music.kithara που εχω ακριβως απο κατω. Εκει ειναι τα περισσοτερα κομματια μου.

    Γενικα, καποτε δουλευα αρκετα την ηλεκτρονικη μουσικη. Ιδιαιτερα κατα το 1996, που η trance ηταν στα μεγαλεια της. Ομως, καποια στιγμη, ας πουμε πως ο ανθρωπος ωριμαζει. Δουλεψα αρκετα ορχηστρικα κομματια, ομως ακομα και σημερα δουλευω σε πειραματικα κομματια ηλεκτρονικης μουσικης. Ισως οχι και τοσο πετυχημενα, ομως κινουμαι μεταξυ της DnB και της electro experimental σε ορισμενες φασεις που βρισκω λιγο χρονο.

    Δεν με ενδιεφερε ποτε να δω τα κομματια μου σε καποιο CD, αν και σιγουρα θα ηταν μια δικαιωση. Χαιρομαι πολυ περισσοτερο οταν σε θεατρικες παραστασεις ο κοσμος θα ευχαριστηθει τη μουσικη ( που το θεωρω πιο δυσκολο ακομα σαν ειδος ) και θα κοιταξει να δει ποιος την εγραψε. Εκει βρισκει καλυτερη ανταποκριση.

    Ευχαριστω παντως για τη κριτικη σου και τα ενθαρρυντικα σου λογια. Αν κι εχω ακομα δρομο για να θεωρηθω καλλιτεχνης
    Η αληθεια ειναι πως γενικα το ειδος της new age/instrumental υποφερει και στην Ελλαδα, αλλα και στο εξωτερικο. Διαπιστωνω πως εχουμε μια ποιοτητα μουσικων και ιδιαιτερα νεαρων σε ηλικια, που απλως το κανουν απο χομπυ και βγαζουν τρομερα κομματια. Ομως και παλι, καμια εταιρια δεν θα ενδιαφερθει, οποτε μενουν στα αζητητα και ειτε το παρατανε..ειτε το γυριζουν στα..ζητουμενα

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-01-2008 14:06 ]


    xaroumenokoritsi
    30.01.2008, 11:58
    ’ψογα!
    ’κου και αυτό το τραγούδι μπορεί να σε ενδιαφέρει, είναι σχετικό με το raindrops
    Λέγεται
    Sounds of Nature With Instrumentals - Forest Piano - Rain On The Pond (Relaxation & Meditation Music)
    noizreduction
    30.01.2008, 13:43
    Ευχαριστω πολυ xaroumenokoritsi. Θα το κοιταξω.
    Εαν ενδιαφερεσαι για καλα πιανιστικα κομματια, μπορεις να ψαξεις να βρεις ο,τι μπορεις για τον George Winston. Ειναι πιανιστας με τρομερο συναισθημα και ισως τα καλυτερα πιανιστικα κομματια που εχω ακουσει ποτε
    xaroumenokoritsi
    01.02.2008, 17:57
    Θα το κοιτάξω...Ευχαριστώ!

    Stroumfita456
    03.02.2008, 14:18
    super...keep on playing!!!!!
    noizreduction
    27.02.2008, 01:53
    Προστεθηκε ενα επιπλεον κομματι στη σελιδα του music.kithara.gr με την ονομασια "Last kiss before goodnight"
    noizreduction
    06.05.2008, 17:15

    Προστεθηκε αλλο ενα κομματι, το "Lessons" στη σελιδα του kithara.